W środę 23 września nasze Przedszkole odwiedziła Pani Dentysta. Dzieci dowiedziały się dlaczego należy dbać o zęby, jak robić to prawidłowo oraz czego unikać aby im nie szkodzić. Wspólnie przećwiczyliśmy prawidłową technikę mycia jamy ustnej oraz odmierzyliśmy czas potrzebny do jej skutecznego oczyszczenia. Na zakończenie wszystkie Przedszkolaki otrzymały nie tylko naklejki w nagrodę za uczestnictwo ale i malutkie dentystyczne lusterka by same lub z rodzicami, mogły badać stan swoich ząbków. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i rodością wzięły udział w spotkaniu a my mamy nadzieję, że z jeszcze większą starannością i entuzjazmem będą dbały o zęby, zarówno w domu jak i w Przedszkolu.
Dnia 21 września 2015 roku na boisku szkolnym w Modlnicy odbyły się kolejne gminne rozgrywki w piłkę nożną „MINI MUNDIAL 2015”. W turnieju wzięły udział reprezentacje wszystkich szkół z terenu gminy.
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z klas I-V, którzy godnie reprezentowali szkołę na szczeblu gminnym. To pierwszy sportowy wyjazd w naszym nowym szkolnym składzie. Nasza reprezentacja zdobyła zaszczytne czwarte miejsce. Należy docenić zaangażowanie całej drużyny. W szczególności piłkarskim talentem wyróżnił się Wiktor Sałęga , który, aplikował przeciwnikom wiele bramek.
Drużyny startujące prezentowały jak zawsze bardzo wysoki, poziom sportowy, któremu godnie dorównała będkowicka drużyna. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.
W piątek tj.18.09.15 r. odbył się kolejny rajd rowerowy, który można śmiało zaliczyć już do tradycji Szkoły w Będkowicach. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas IV-V. Celem tegorocznego wyjazdu była integracja nowo przybyłych uczniów z pobliskich szkół z Naszą społecznością a także zakończenie sezonu rowerowego.
Uczniowie pokonali 16 km dystans dnem Doliny Będkowskiej. Atrakcją wyjazdy były odwiedziny nieopodal leżącej Jaskini Nietoperzowej. Przewodnik z wielkim zaciekawieniem opowiadał Nam o formach krasowych znajdujących się w tym obiekcie a także nietoperzach, które je zamieszkują. Mieliśmy okazję przyjrzeć się im z bliska.
Nie zabrakło również czasu na wspólny posiłek. Kiełbaski z grilla wzbogaciły Nas w siły, co pozwoliło Nam na powrót do szkoły. Nie zapomnieliśmy również o bezpieczeństwie podczas wyjazdu – każdy z Nas posiadał kask i odpowiednio przygotowany rower.
Miejmy nadzieję, że jak co roku uda Nam się również rozpocząć sezon rowerowy na przełomie maja i czerwca. Nie możemy się już doczekać!
Agnieszka Franczyk
HARMONOGRAM WYJAZDÓW:
Wrzesień - 15.IX, 22.IX, 29.IX
Październik - 6.X, 13.X, 20.X, 27.X
Listopad - 3.XI, 17.XI, 24.XI
Grudzień - 8.XII, 15.XII
Każdorazowo wyjeżdżamy we wtorek o godz. 14:20,
wracamy:
Bolechowice - około godz.15:50 Będkowice - około godz.16:00
Przypominamy, że niezbędne podczas zajęć na pływalni są: strój kąpielowy lub kąpielówki, czepek kąpielowy, ręcznik i klapki.
Jeżeli ktoś z rodziców uczniów dysponuje czasem, i chęciami, to prosimy o pomoc w zakresie dodatkowej opieki dzieci podczas wyjazdów . Prosimy o wpisanie się na listę opiekunów, w sekretariacie szkoły. |
W tym dniu niema odwozu dzieci o godz. 16:00 do Bolechowic - dzieci odwożone są bezpośrednio po zajeciach na basenie.
Odwóz we wtorki dla dzieci nie uczęszczających na basen:
Będkowice-Bębło-Czajowice o godz.14:05
Świetlica w tym dniu czynna jest tak jak zawsze - do godz.17:00.
Tydzień warto zacząć od dobrej literatury, dlatego w poniedziałek 7 września nasi uczniowie oddali się lekturze „Lalki” Bolesława Prusa. To już czwarta edycja Narodowego Czytania w Polsce, a jednocześnie druga, w której uczestniczą uczniowie naszej szkoły. W ubiegłym roku odczytaliśmy wspólnie fragmenty „Potopu” Henryka Sienkiewicza. W tegorocznej akcji w centrum uwagi znalazła się powieść o Stanisławie Wokulskim – warszawskim kupcu beznadziejnie zakochanym w Izabeli Łęckiej. Klasy IV i V mogły wysłuchać fragmentu opowiadającego o procesie, w którym uczestniczyła baronowa Krzeszowska oraz studenci: Patkiewicz i Maleski. Historia rzucania śledziem w baronową czy też stukania w jej okno trupią główką spodobała się uczniom, którzy z pewnością chętnie sięgną po „Lalkę” w szkole średniej.
29 sierpnia 2015 roku w Będkowicach odbyły się dożynki wiejskie. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. celebrowaną przez ks. proboszcza Zdzisława Targosza w intencji tych wszystkich, którzy pracują na roli. Potem uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie, przy wzniosłych dźwiękach orkiestry dętej, udali się na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie nastąpiła oficjalna część uroczystości, w trakcie której gospodarze dożynek: Pani Jolanta Gąska i Pan Rafał Litewka przywitali gości, a następnie wręczyli na ręce Wójta Gminy Wielka Wieś pana Tadeusza Wójtowicza poświęcony wcześniej bochen chleba, wypieczony z tegorocznych plonów. Po tej chwili popłynęły słowa uznania od wójta dla rolników z Będkowic za ich ciężką i pełną poświęcenia pracę.
W dalszej części dożynek starostowie, przy akompaniamencie przyśpiewek zespołu Będkowianie, wręczyli kolejno symboliczne chleby zaproszonym gościom: Sekretarzowi Gminy – panu Stanisławowi Kasprzykowi, Przewodniczącemu Rady Gminy – panu Zbigniewowi Mazeli , Radnej Małopolskiej Izby Rolniczej oraz Powiatu Krakowskiego - pani Krystynie Janeckiej, Prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej Sokolica – panu Jerzemu Rosińskiemu oraz Kazimierzowi Dobrzańskiemu, Zarządowi OSP w Będkowicach , Dyrektor GOKiS - pani Magdalenie Szymańskiej oraz sponsorom: Krystynie i Józefowi Krukom. Chleby te były wyrazem podziękowań społeczności będkowickiej za zaangażowanie na rzecz miejscowości.
Prócz obdarowanych osób na uroczystość przybyli również dyrektorzy poszczególnych szkół, jednostek samorządowych, radni, sołtysi oraz liczni mieszkańcy Będkowic i okolicznych miejscowości.
W trakcie części oficjalnej uroczystości Wójt Gminy Pan Tadeusz Wójtowicz wręczył dyplomy uznania oraz chleby rolnikom- w podzięce za ciężką i pełną poświęcenia pracę oraz umiłowanie Polskiej Ziemi. Następnie zebrana publiczność mogła posłuchać pięknego koncertu Orkiestry Dętej GOKiS. Na specjalne zaproszenie wystąpił zespół Giebułtowianie pod przewodnictwem pani Lilianny Wilk oraz zespół Czajowianki pod przewodnictwem pani Krystyny Goraj. W trakcie tych występów nie zabrakło śpiewów oraz skeczy. Potem wystąpił zespół Będkowiane, który tradycyjnie już pod przewodnictwem pani Pauliny Dudzik przygotował pokaz zumby w formie folklorystycznej. Następnie równie tanecznie zaprezentowały się na scenie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach (pokaz kankana). Nie zabrakło również pokazu tańca towarzyskiego w stylu latynoamerykańskim, w wydaniu pani Anny Zawadzkiej mieszkanki Będkowic.
Licznie zgromadzona publiczność nie mogła się więc nudzić. Organizatorzy imprezy zadbali również o najmłodszych, nie zabrakło dla nich konkursów, zabaw oraz zjeżdżalni, na której dzieciaki mogły harcować do woli. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko regionalne, gdzie można było skosztować chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, kiełbasy wiejskiej, szynki, ciasta, wiejskiego sera, miodu czy nalewki. Wszystkie produkty zostały przygotowane przez panie z zespołu Będkowianie, zaś samo stoisko wykonane przez panów z OSP Będkowice. Dodatkową atrakcja były lampiony szczęścia. Oczywiście całą imprezę zakończono zabawą taneczną, która trwała prawie do białego rana.
Tegoroczne dożynki prowadzili: Marzena Bień i Wiktor Gąska.
Organizatorzy będkowickich dożynek wiejskich składają serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy włożyli wiele wysiłku i pracy na rzecz przygotowania imprezy, tj. zespołowi Będkowianie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Białym Kościele, społeczności Szkoły Podstawowej w Będkowicach, licznym mieszkańcom Będkowic oraz wszystkim sponsorom – Jolancie i Bartłomiejowi Gąskom, Krystynie i Józefowi Krukom, Firmie Lewiatan- Krzysztof Stryjak, Zajazdowi Eliza, Hotelowi Łokietek, Salonowi Fryzjerskiemu Urszula Lorenc, Piekarni Beata Cader.
Na kolejną uroczystość dożynkową zapraszamy za rok!!!
1 września 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Będkowicach rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej.
Na inauguracji nowego roku szkolnego 2015/2016, oprócz przedszkolaków i uczniów klas 0-V, Grona Pedagogicznego, Dyrekcji Szkoły oraz przedstawicieli organu prowadzącego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” obecni byli również rodzice oraz dziadkowie uczniów.
Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły, Jolanta Kasperczyk, która powitała wszystkich serdecznie.
Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Pani Dyrektor poinformowała również wszystkich uczniów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w placówce.
Po tym wystąpieniu słowa do uczniów i nauczycieli oraz rodziców skierował Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”-, Pan Jerzy Rosiński, który, witając wszystkich, poinformował o organizacji kierowania placówką, przedstawił Grono Pedagogiczne oraz opowiedział o tym, jakich atrakcji można się spodziewać nowym roku szkolnym, oprócz obowiązkowych zajęć lekcyjnych.
Szczególnie gorąco powitano nowo przybyłych przedszkolaków oraz uczniów, którzy rozpoczynają swą przygodę z nauką w murach naszej szkoły. Nie zabrakło również ciepłych słów dla pozostałych uczniów, nauczycieli i rodziców.
Po części oficjalnej wszyscy udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali uczniów z tegorocznym planem zajęć lekcyjnych.
W imieniu władz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” oraz Dyrekcji Szkoły życzymy uczniom w nowym roku szkolnym dużo satysfakcji w zdobywaniu wiedzy oraz czerpania radości z rozwijania talentów na zajęciach pozalekcyjnych.
Ostatni tydzień lipcowych zajęć już za nami. Do samego końca nie zmniejszyliśmy tempa i codziennie na uczniów czekały nowe niespodzianki. Przez cały ubiegły tydzień odbywały się zajęcia z języka angielskiego – po szczegóły zapraszamy: http://spbedkowice.edupage.org/news/#407
Ponadto kontynuowaliśmy zajęcia „Kreatywnej Wsi”, na których uczestnicy wykonali niezwykłe asamblaże, wyjątkowe kolaże i płaskorzeźby oraz wykazali się kreatywnością przy używaniu gliny powertex i tworzeniu figurek wiejskich zwierząt.
Połączyliśmy również warsztaty dziennikarskie z plastycznymi, tworząc „wigwamy dziennikarskie” – niezwykłe namioty służyły za kryjówki przez cały tydzień i w dalszym ciągu zdobią budynek szkolny.
Przez najbliższy miesiąc będziemy nabierać sił, by we wrześniu z energią rozpocząć nowy rok szkolny. Do zobaczenia!
W ubiegły czwartek mieliśmy wyjątkową okazję obejrzenia pracy prawdziwego radia „od środka”. Razem z uczestnikami warsztatów „I ja mogę zostać dziennikarzem” udaliśmy się do słynnego budynku radiowego, który stoi tuż przy krakowskich Alejach Trzech Wieszczów.
Po budynku oprowadził nas dziennikarz Grzegorz Bernasik, który w niezwykły sposób opowiadał o pracy całego radia, fizyce, której znajomość jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania redakcji, oraz niezwykłym wyposażeniu budynku. Teraz już wiemy, dlaczego budynek radiowy ma kształt litery „C”, prawie wszystkie ściany są wyłożone materiałami, a stoły mają zaokrąglone krawędzie. Dowiedzieliśmy się także, że na korytarzach zawsze trzeba zostawiać wolne przejście dla dziennikarzy, którzy wbiegają do studia na kilka sekund przed rozpoczęciem audycji – wszystko po to, by przekazać jak najaktualniejsze informacje.
Dzięki wycieczce uczniowie mieli możliwość poczucia adrenaliny, jaka towarzyszy zawodowcom na co dzień. Teraz nie mamy wątpliwości, że praca dziennikarza to naprawdę emocjonujące zajęcie!
W ostatnich dniach lipca uczniowie mogli poczuć bryzę znad oceanu biorąc udział w zajęciach z języka angielskiego, rozpoczęliśmy od przygotowania flag Stanów Zjednoczonych, by wczuć się w atmosferę jaka panuje na meczach baseballu. Uczniowie mieli możliwość skosztowania tradycyjnego meczowego przysmaku Amerykanów, pysznego popcornu z karmelem zwanego Cracker Jack.
Nie zapomnieliśmy też o chłodnej Brytanii, ulubiony deser Brytyjczyków – naleśniki z cytryną i cukrem smakowały równie dobrze, jednak gdy przyszło do zawodów sportowych każdy chciał być w amerykańskiej drużynie.
Drużyny rywalizowały ze sobą w dyscyplinach uwielbianych przez uczniów, nie straszne im było noszenie na głowie kubeczka z wodą, ani bieg z jajkiem, czy nawet bieg ze związanymi nogami.
Czas upłynął nam błyskawicznie również na zabawach i grach językowych. Zainspirowani książką „It Looked Like Spilt Milk” spoglądaliśmy w niebo szukając chmur w dziwnych kształtach, następnie sami tworzyliśmy chmury i odgadywaliśmy ich nazwy.
Przekazujemy wykaz obowiązujących podręczników dla kl. III i V na nowy rok szkolny.
KLASA III
Pakiet do edukacji wczesnoszkolnej-
TYTUŁ Nasze „Razem w szkole”-
AUTOR Jolanta Brzózka, Katarzyna Harmak, Kamila Izbińska, Anna Jasiocha, WiesławWenta.
WYDAWNICTWO -WSiP
KLASA V
PRZEDMIOT |
TYTUŁ |
AUTOR |
WYDAWNICTWO |
Jęz. polski |
Między nami kl,5 /podr.,ćwicz.cz.I,II |
A.Łuczyńska,A.Murdzek |
GWO |
Matematyka |
Matematyka kl.5 /podr.,ćwicz.cz.I,II |
M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech |
GWO |
Historia |
Wczoraj i dziś |
T.Maćkowski |
Nowa Era |
Przyroda |
Tajemnice przyrody |
J. Golanko |
Nowa Era |
Język angielski |
Evolution plus 2 |
Nick Beare |
Macmillan |
muzyka |
Lekcja muzyki |
M. Gromek, G.Kilbach
|
Nowa Era |
plastyka |
Do dzieła! |
K.Onak ,J.Lukas, |
Nowa Era |
zajęć technicznych |
Jak to działa? |
L.Łabecki, M.Łabecka
|
Nowa Era |
zajęcia komputerowe |
Lubię to! |
M.Kęska |
Nowa Era |
Podręczniki dla uczniów kl. I, II, IV zapewnia szkoła, zgodnie rozporządzeniami MEN
Podstawa prawna :Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 811);
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 357);
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 902);
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 452);
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie wysokości wskaźników zwiększających kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 441).
Matematyka w wakacje? Czemu nie! Jeśli tylko zajęcia są prowadzone w radosnej atmosferze i opierają się o zabawę, nauka matematyki staje się przyjemnością. Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w tym tygodniu w zajęciach świetlicowych „Matematyki na wesoło”. Oprócz zajęć matematycznych uczniowie mogli rozwijać swoje talenty plastyczne w trakcie kolejnych spotkań z cyklu „Kreatywna wieś”, wykonując tym razem obrazy strukturalne, ptaki, ptaszki, kwiatki i motyle oraz inne formy rzeźbiarskie według własnego pomysłu. Ważnym punktem mijającego tygodnia była również wycieczka do krakowskiego biura Stowarzyszenia WIOSNA.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejny tydzień zabawy, śmiechu, ale także rozwoju intelektualnego, sportowego i plastycznego. W trakcie zajęć zapewniamy fachową opiekę i potrzebne materiały. Do zobaczenia w Będkowicach!
Kolejny wakacyjny wyjazd za nami. W czwartek 23 lipca 2015 roku odwiedziliśmy biuro Stowarzyszenia WIOSNA znajdujące się na krakowskim Kazimierzu. Mieliśmy niebywałą przyjemność spotkania z panią Katarzyną Stanuch, specjalistką do spraw marketingu internetowego. Pani Kasia oprowadziła nas po biurze, pokazała najtajniejsze zaułki WIOSNY, przedstawiła nam pełną energii ekipę Stowarzyszenia i podzieliła się swoim doświadczeniem nabytym w trakcie pracy. Dzięki spotkaniu dzieci wiele się dowiedziały na temat Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości.
Wyjazd był połączony z zajęciami „I ja mogę zostać dziennikarzem”, na których uczniowie naszej szkoły poznają tajniki pracy w redakcji. W trakcie spotkania uczennice klasy V – Agatka Dziadur, Wiktoria Mirek i Marysia Gąska – przeprowadziły kolejny wywiad, który zostanie zamieszczony w szkolnym czasopiśmie „Teraz My”.
Wyjazd nie tylko pozwolił uczniom poznać szczegóły dotyczące funkcjonowania tak wielkiej organizacji, jaką jest WIOSNA, ale również uwrażliwił dzieci na potrzeby innych. Kto wie, może i my przygotujemy w grudniu „szlachetną paczkę” dla kogoś, kto potrzebuje pomocy?
Już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę, która odbędzie się za tydzień – 30 lipca. Tym razem wybierzemy się do Radia Kraków, by poznać bliżej pracę dziennikarzy jednej z największych rozgłośni radiowych w kraju. Po szczegóły dotyczące wyjazdu zapraszamy do sekretariatu szkoły, gdzie można zapisywać dzieci zainteresowane wyjazdem.
W dniach od 20 do 24 lipca w naszej szkole prowadzone były warsztaty matematyczne.
Na zajęciach przygotowanych przez nauczycieli matematyki uczniowie porównywali wagę klocka drewnianego i gąbki oraz dowiedzieli się, jak budowa wewnętrzna na nią wpływa. Następnie wykonali ciasto bez przepisu, by dowiedzieć się, jak ważne jest wykonywania pomiarów w życiu codziennym. Uczniowie mierzyli klasę za pomocą stóp, ławki za pomocą łokci, a później za pomocą metrówki. Dowiedzieli się także jak mierzono odległość w starożytnym Rzymie i Chinach.
Na zajęciach z szyfrowania mieli, między innymi szansę stworzyć własną maszynę szyfrującą oraz przećwiczyć skytale - system szyfrowania stosowany w starożytności. Uczniowie dowiedzieli się także, co jest niezbędne do zakodowania i rozkodowania tajnej informacji oraz jak to zrobić. Głównym celem zajęć było znalezienie kodu do tajemniczej walizki w której czekała słodka niespodzianka.
Poza tym uczniowie samodzielnie tworzyli własne wulkany z masy solnej, rozwijając w ten sposób umiejętności wykorzystywania proporcji w życiu codziennym. Dodatkową atrakcją była eksplozja wulkanu. Dzieci miały możliwość układania figur przy pomocy tangramu, szacowania wielkości zakupów, uczestniczyli także w konkursach na najdłuższy skok oraz na najlepszego gracza w rzutki matematyczne.
Wszystkie zajęcia były wzbogacone o prezentacje multimedialne.
W ubiegły czwartek uczestnicy zajęć dziennikarski debiutowali w roli dziennikarzy. Uczniowie przeprowadzili swój pierwszy w życiu profesjonalny wywiad z nie byle kim, bo samym wójtem gminy Wielka Wieś, Tadeuszem Wójtowiczem. Drugą w kolejności osobą był zastępca wójta, pan Krzysztof Wołos. Po wizycie w Urzędzie Gminy udaliśmy się jeszcze do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, w którym młodzi dziennikarze przeprowadzili wywiad z nową dyrektor ośrodka – panią Magdaleną Szymańską.
Efekt wywiadów będzie można poznać już wkrótce, ponieważ zostaną one opublikowane w czasopiśmie „Teraz My” redagowanym przez uczniów naszej szkoły. A na razie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i zaostrzenia apetytów .
Za nami już połowa lipca, który obfitował w wiele atrakcji dla najmłodszych i tych starszych uczniów naszej szkoły oraz ich przyjaciół. Dzieci miały już okazję stworzyć między innymi zwierzęta z chrupek i figurki z masy solnej, a także wziąć udział w mini pokazie mody retro.
W ramach zajęć „Kreatywnej wsi” uczestnicy wykonali rzeźby, flakony, szkatułki oraz biżuterię. W najbliższym czasie spod ich rąk wyjdą również rzeźby oraz kolejne artykuły rzemiosła.
Cały czas trwają także spotkania „I ja mogę zostać dziennikarzem”, w ramach których uczniowie poznają tajniki pracy redaktorów. Przed nami jeszcze wyprawa do Urzędu Gminy, Stowarzyszenia WIOSNA oraz do Radia Kraków.
Ten tydzień upływa nam również w towarzystwie Harry’ego Pottera – uczniowie mogli do tej pory stworzyć elementy stroju czarodzieja oraz uczestniczyć w magicznych podchodach.
Do końca lipca zapraszamy wszystkich uczniów, a także ich przyjaciół oraz rodziny do naszej świetlicy – zapewniamy fachową opiekę, dużo śmiechu oraz świetną zabawę.
Już dziś sprawdź, za co od 1 września 2015 r.
nie musisz płacić!
więcej informacji : Plakat_informacyjny_dla_rodzicow.pdf
W dniu 10 lipca uczniowie Szkoły w Będkowicach wyruszyli na pełną atrakcji wycieczkę do Parku w Inwałdzie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pierwszego z pięciu parków. Był to stylowy Gród Średniowiecznej Warowni, która kryje w sobie magiczne miejsca – średniowieczną osadę, salę tortur, zbrojownię czy Park Ruchomych Smoków.
Z zaciekawieniem przenosiliśmy się w czasie, zaglądaliśmy do chatki tkacza, garncarza, powroźnika i kowala, którzy udzielili nam cennych wskazówek dotyczących na przykład samodzielnego ulepienia glinianej miski, sposobu wykucia haczyka czy zrobienia powrozu.
O ile w chatach atmosfera była bardzo gościnna, to w średniowiecznej warowni już tak wesoło nie było. Po przekroczeniu murów zamczyska usłyszeć można było różnorakie „jęki i odgłosy torturowanych". Żelazna dziewica, madejowe łoże, maska hańby, dyby, krzesło czarownic, pręgierz, zgniatacz, klatka błaznów, to tylko niektóre narzędzia okrutnych tortur, których dopuszczano się w tamtych czasach.
Kolejnym parkiem, który mieliśmy okazję zwiedzić, był Park Miniatur „Świat Marzeń”. W parku oglądaliśmy miniaturowe makiety pięćdziesięciu najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata wykonane z największą dbałością o szczegóły. Podziwialiśmy m. in.: Świątynię Akropolu, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa . Ostatnią z umieszczonych tam miniatur jest zbudowany w skali 1:25 warszawski Stadion Narodowy. Park Miniatur pełen jest zachwycającej architektury ogrodowej i bajecznych kompozycji kwiatowych.
Na terenie Parku znajduje się również wiele atrakcji typu LUNAPARK – Zielony Labirynt, Auto Scooter , Koło Młyńskie, Pirat, Kino 5D, piramida egipska, lodowisko, dmuchane zjeżdżalnie , karuzele - to tylko niektóre z dostępnych w parku szalonych atrakcji.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wsiedliśmy do busa i ruszyliśmy w drogę powrotną. To była bardzo udana wycieczka, dostarczyła nam wielu doświadczeń i niezapomnianych przeżyć.
Nad całością czuwali nasi wspaniali nauczyciele: Piotr Krybus i Joanna Zięblińska. Dziękujemy.
Fotoreportaż: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=140
Ignaś to pełen życia chłopiec, zawsze uśmiechnięty, radosny i otoczony kolegami. Od września 2015 roku dołączy do grona pierwszoklasistów w naszej szkole.
Jest jednak problem - w nieograniczonym cieszeniu się życiem Ignasiowi przeszkadza wada serca – stenoza aortalna. Chłopca czeka operacja na otwartym sercu, w trakcie której lekarze wstawią mu sztuczną zastawkę, która umożliwi funkcjonowanie serduszka aż do wieku nastoletniego. Planowana operacja jest ekstremalnie trudna, ale stanowi jedyną szansę dla naszego ucznia.
Zastawka Ignasia bardzo szybko uległa zniszczeniu i przepływ krwi przez nią jest tak duży, że powoduje tzw. falę zwrotną, a ta wywołuje ogromne zaburzenia rytmu serca. W trakcie konsultacji u wybitnego polskiego kardiochirurga dziecięcego - prof. Edwarda Malca z Uniwersyteckiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Serca w Münster –rodzice dowiedzieli się o szansie podjęcia rekonstrukcji zastawki.
Operacja jest niestety bardzo kosztowna i przekracza możliwości finansowe rodziców, dlatego już teraz przyłączamy się do ich apelu. Jeśli mogą Państwo wspomóc Ignasia i jego rodziców, bardzo prosimy o wsparcie. Dobrowolnych wpłat na operacyjne leczenie Ignasia można dokonywać na rachunek:
Fundacja Cor Infantis
ul. Nałęczowska 24
20-701 Lublin
W tytule przelewu - Ignacy Zygadło
Fortis Bank Polska S.A.:
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150
Dla przelewów z zagranicy:
IBAN: PL86 1600 1101 0003 0502 1175 2150
SWIFT: ppabplpk
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę prowadzoną przez rodziców chłopca: