Ostatni tydzień lipcowych zajęć już za nami. Do samego końca nie zmniejszyliśmy tempa i codziennie na uczniów czekały nowe niespodzianki. Przez cały ubiegły tydzień odbywały się zajęcia z języka angielskiego – po szczegóły zapraszamy: http://spbedkowice.edupage.org/news/#407
Ponadto kontynuowaliśmy zajęcia „Kreatywnej Wsi”, na których uczestnicy wykonali niezwykłe asamblaże, wyjątkowe kolaże i płaskorzeźby oraz wykazali się kreatywnością przy używaniu gliny powertex i tworzeniu figurek wiejskich zwierząt.
Połączyliśmy również warsztaty dziennikarskie z plastycznymi, tworząc „wigwamy dziennikarskie” – niezwykłe namioty służyły za kryjówki przez cały tydzień i w dalszym ciągu zdobią budynek szkolny.
Przez najbliższy miesiąc będziemy nabierać sił, by we wrześniu z energią rozpocząć nowy rok szkolny. Do zobaczenia!
W ubiegły czwartek mieliśmy wyjątkową okazję obejrzenia pracy prawdziwego radia „od środka”. Razem z uczestnikami warsztatów „I ja mogę zostać dziennikarzem” udaliśmy się do słynnego budynku radiowego, który stoi tuż przy krakowskich Alejach Trzech Wieszczów.
Po budynku oprowadził nas dziennikarz Grzegorz Bernasik, który w niezwykły sposób opowiadał o pracy całego radia, fizyce, której znajomość jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania redakcji, oraz niezwykłym wyposażeniu budynku. Teraz już wiemy, dlaczego budynek radiowy ma kształt litery „C”, prawie wszystkie ściany są wyłożone materiałami, a stoły mają zaokrąglone krawędzie. Dowiedzieliśmy się także, że na korytarzach zawsze trzeba zostawiać wolne przejście dla dziennikarzy, którzy wbiegają do studia na kilka sekund przed rozpoczęciem audycji – wszystko po to, by przekazać jak najaktualniejsze informacje.
Dzięki wycieczce uczniowie mieli możliwość poczucia adrenaliny, jaka towarzyszy zawodowcom na co dzień. Teraz nie mamy wątpliwości, że praca dziennikarza to naprawdę emocjonujące zajęcie!
W ostatnich dniach lipca uczniowie mogli poczuć bryzę znad oceanu biorąc udział w zajęciach z języka angielskiego, rozpoczęliśmy od przygotowania flag Stanów Zjednoczonych, by wczuć się w atmosferę jaka panuje na meczach baseballu. Uczniowie mieli możliwość skosztowania tradycyjnego meczowego przysmaku Amerykanów, pysznego popcornu z karmelem zwanego Cracker Jack.
Nie zapomnieliśmy też o chłodnej Brytanii, ulubiony deser Brytyjczyków – naleśniki z cytryną i cukrem smakowały równie dobrze, jednak gdy przyszło do zawodów sportowych każdy chciał być w amerykańskiej drużynie.
Drużyny rywalizowały ze sobą w dyscyplinach uwielbianych przez uczniów, nie straszne im było noszenie na głowie kubeczka z wodą, ani bieg z jajkiem, czy nawet bieg ze związanymi nogami.
Czas upłynął nam błyskawicznie również na zabawach i grach językowych. Zainspirowani książką „It Looked Like Spilt Milk” spoglądaliśmy w niebo szukając chmur w dziwnych kształtach, następnie sami tworzyliśmy chmury i odgadywaliśmy ich nazwy.
Przekazujemy wykaz obowiązujących podręczników dla kl. III i V na nowy rok szkolny.
KLASA III
Pakiet do edukacji wczesnoszkolnej-
TYTUŁ Nasze „Razem w szkole”-
AUTOR Jolanta Brzózka, Katarzyna Harmak, Kamila Izbińska, Anna Jasiocha, WiesławWenta.
WYDAWNICTWO -WSiP
KLASA V
PRZEDMIOT |
TYTUŁ |
AUTOR |
WYDAWNICTWO |
Jęz. polski |
Między nami kl,5 /podr.,ćwicz.cz.I,II |
A.Łuczyńska,A.Murdzek |
GWO |
Matematyka |
Matematyka kl.5 /podr.,ćwicz.cz.I,II |
M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech |
GWO |
Historia |
Wczoraj i dziś |
T.Maćkowski |
Nowa Era |
Przyroda |
Tajemnice przyrody |
J. Golanko |
Nowa Era |
Język angielski |
Evolution plus 2 |
Nick Beare |
Macmillan |
muzyka |
Lekcja muzyki |
M. Gromek, G.Kilbach
|
Nowa Era |
plastyka |
Do dzieła! |
K.Onak ,J.Lukas, |
Nowa Era |
zajęć technicznych |
Jak to działa? |
L.Łabecki, M.Łabecka
|
Nowa Era |
zajęcia komputerowe |
Lubię to! |
M.Kęska |
Nowa Era |
Podręczniki dla uczniów kl. I, II, IV zapewnia szkoła, zgodnie rozporządzeniami MEN
Podstawa prawna :Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 811);
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 357);
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 902);
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 452);
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie wysokości wskaźników zwiększających kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 441).
Matematyka w wakacje? Czemu nie! Jeśli tylko zajęcia są prowadzone w radosnej atmosferze i opierają się o zabawę, nauka matematyki staje się przyjemnością. Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w tym tygodniu w zajęciach świetlicowych „Matematyki na wesoło”. Oprócz zajęć matematycznych uczniowie mogli rozwijać swoje talenty plastyczne w trakcie kolejnych spotkań z cyklu „Kreatywna wieś”, wykonując tym razem obrazy strukturalne, ptaki, ptaszki, kwiatki i motyle oraz inne formy rzeźbiarskie według własnego pomysłu. Ważnym punktem mijającego tygodnia była również wycieczka do krakowskiego biura Stowarzyszenia WIOSNA.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejny tydzień zabawy, śmiechu, ale także rozwoju intelektualnego, sportowego i plastycznego. W trakcie zajęć zapewniamy fachową opiekę i potrzebne materiały. Do zobaczenia w Będkowicach!
Kolejny wakacyjny wyjazd za nami. W czwartek 23 lipca 2015 roku odwiedziliśmy biuro Stowarzyszenia WIOSNA znajdujące się na krakowskim Kazimierzu. Mieliśmy niebywałą przyjemność spotkania z panią Katarzyną Stanuch, specjalistką do spraw marketingu internetowego. Pani Kasia oprowadziła nas po biurze, pokazała najtajniejsze zaułki WIOSNY, przedstawiła nam pełną energii ekipę Stowarzyszenia i podzieliła się swoim doświadczeniem nabytym w trakcie pracy. Dzięki spotkaniu dzieci wiele się dowiedziały na temat Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości.
Wyjazd był połączony z zajęciami „I ja mogę zostać dziennikarzem”, na których uczniowie naszej szkoły poznają tajniki pracy w redakcji. W trakcie spotkania uczennice klasy V – Agatka Dziadur, Wiktoria Mirek i Marysia Gąska – przeprowadziły kolejny wywiad, który zostanie zamieszczony w szkolnym czasopiśmie „Teraz My”.
Wyjazd nie tylko pozwolił uczniom poznać szczegóły dotyczące funkcjonowania tak wielkiej organizacji, jaką jest WIOSNA, ale również uwrażliwił dzieci na potrzeby innych. Kto wie, może i my przygotujemy w grudniu „szlachetną paczkę” dla kogoś, kto potrzebuje pomocy?
Już teraz zapraszamy na kolejną wycieczkę, która odbędzie się za tydzień – 30 lipca. Tym razem wybierzemy się do Radia Kraków, by poznać bliżej pracę dziennikarzy jednej z największych rozgłośni radiowych w kraju. Po szczegóły dotyczące wyjazdu zapraszamy do sekretariatu szkoły, gdzie można zapisywać dzieci zainteresowane wyjazdem.
W dniach od 20 do 24 lipca w naszej szkole prowadzone były warsztaty matematyczne.
Na zajęciach przygotowanych przez nauczycieli matematyki uczniowie porównywali wagę klocka drewnianego i gąbki oraz dowiedzieli się, jak budowa wewnętrzna na nią wpływa. Następnie wykonali ciasto bez przepisu, by dowiedzieć się, jak ważne jest wykonywania pomiarów w życiu codziennym. Uczniowie mierzyli klasę za pomocą stóp, ławki za pomocą łokci, a później za pomocą metrówki. Dowiedzieli się także jak mierzono odległość w starożytnym Rzymie i Chinach.
Na zajęciach z szyfrowania mieli, między innymi szansę stworzyć własną maszynę szyfrującą oraz przećwiczyć skytale - system szyfrowania stosowany w starożytności. Uczniowie dowiedzieli się także, co jest niezbędne do zakodowania i rozkodowania tajnej informacji oraz jak to zrobić. Głównym celem zajęć było znalezienie kodu do tajemniczej walizki w której czekała słodka niespodzianka.
Poza tym uczniowie samodzielnie tworzyli własne wulkany z masy solnej, rozwijając w ten sposób umiejętności wykorzystywania proporcji w życiu codziennym. Dodatkową atrakcją była eksplozja wulkanu. Dzieci miały możliwość układania figur przy pomocy tangramu, szacowania wielkości zakupów, uczestniczyli także w konkursach na najdłuższy skok oraz na najlepszego gracza w rzutki matematyczne.
Wszystkie zajęcia były wzbogacone o prezentacje multimedialne.
W ubiegły czwartek uczestnicy zajęć dziennikarski debiutowali w roli dziennikarzy. Uczniowie przeprowadzili swój pierwszy w życiu profesjonalny wywiad z nie byle kim, bo samym wójtem gminy Wielka Wieś, Tadeuszem Wójtowiczem. Drugą w kolejności osobą był zastępca wójta, pan Krzysztof Wołos. Po wizycie w Urzędzie Gminy udaliśmy się jeszcze do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, w którym młodzi dziennikarze przeprowadzili wywiad z nową dyrektor ośrodka – panią Magdaleną Szymańską.
Efekt wywiadów będzie można poznać już wkrótce, ponieważ zostaną one opublikowane w czasopiśmie „Teraz My” redagowanym przez uczniów naszej szkoły. A na razie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i zaostrzenia apetytów .
Za nami już połowa lipca, który obfitował w wiele atrakcji dla najmłodszych i tych starszych uczniów naszej szkoły oraz ich przyjaciół. Dzieci miały już okazję stworzyć między innymi zwierzęta z chrupek i figurki z masy solnej, a także wziąć udział w mini pokazie mody retro.
W ramach zajęć „Kreatywnej wsi” uczestnicy wykonali rzeźby, flakony, szkatułki oraz biżuterię. W najbliższym czasie spod ich rąk wyjdą również rzeźby oraz kolejne artykuły rzemiosła.
Cały czas trwają także spotkania „I ja mogę zostać dziennikarzem”, w ramach których uczniowie poznają tajniki pracy redaktorów. Przed nami jeszcze wyprawa do Urzędu Gminy, Stowarzyszenia WIOSNA oraz do Radia Kraków.
Ten tydzień upływa nam również w towarzystwie Harry’ego Pottera – uczniowie mogli do tej pory stworzyć elementy stroju czarodzieja oraz uczestniczyć w magicznych podchodach.
Do końca lipca zapraszamy wszystkich uczniów, a także ich przyjaciół oraz rodziny do naszej świetlicy – zapewniamy fachową opiekę, dużo śmiechu oraz świetną zabawę.
Już dziś sprawdź, za co od 1 września 2015 r.
nie musisz płacić!
więcej informacji : Plakat_informacyjny_dla_rodzicow.pdf
W dniu 10 lipca uczniowie Szkoły w Będkowicach wyruszyli na pełną atrakcji wycieczkę do Parku w Inwałdzie.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pierwszego z pięciu parków. Był to stylowy Gród Średniowiecznej Warowni, która kryje w sobie magiczne miejsca – średniowieczną osadę, salę tortur, zbrojownię czy Park Ruchomych Smoków.
Z zaciekawieniem przenosiliśmy się w czasie, zaglądaliśmy do chatki tkacza, garncarza, powroźnika i kowala, którzy udzielili nam cennych wskazówek dotyczących na przykład samodzielnego ulepienia glinianej miski, sposobu wykucia haczyka czy zrobienia powrozu.
O ile w chatach atmosfera była bardzo gościnna, to w średniowiecznej warowni już tak wesoło nie było. Po przekroczeniu murów zamczyska usłyszeć można było różnorakie „jęki i odgłosy torturowanych". Żelazna dziewica, madejowe łoże, maska hańby, dyby, krzesło czarownic, pręgierz, zgniatacz, klatka błaznów, to tylko niektóre narzędzia okrutnych tortur, których dopuszczano się w tamtych czasach.
Kolejnym parkiem, który mieliśmy okazję zwiedzić, był Park Miniatur „Świat Marzeń”. W parku oglądaliśmy miniaturowe makiety pięćdziesięciu najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata wykonane z największą dbałością o szczegóły. Podziwialiśmy m. in.: Świątynię Akropolu, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa . Ostatnią z umieszczonych tam miniatur jest zbudowany w skali 1:25 warszawski Stadion Narodowy. Park Miniatur pełen jest zachwycającej architektury ogrodowej i bajecznych kompozycji kwiatowych.
Na terenie Parku znajduje się również wiele atrakcji typu LUNAPARK – Zielony Labirynt, Auto Scooter , Koło Młyńskie, Pirat, Kino 5D, piramida egipska, lodowisko, dmuchane zjeżdżalnie , karuzele - to tylko niektóre z dostępnych w parku szalonych atrakcji.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wsiedliśmy do busa i ruszyliśmy w drogę powrotną. To była bardzo udana wycieczka, dostarczyła nam wielu doświadczeń i niezapomnianych przeżyć.
Nad całością czuwali nasi wspaniali nauczyciele: Piotr Krybus i Joanna Zięblińska. Dziękujemy.
Fotoreportaż: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=140
Ignaś to pełen życia chłopiec, zawsze uśmiechnięty, radosny i otoczony kolegami. Od września 2015 roku dołączy do grona pierwszoklasistów w naszej szkole.
Jest jednak problem - w nieograniczonym cieszeniu się życiem Ignasiowi przeszkadza wada serca – stenoza aortalna. Chłopca czeka operacja na otwartym sercu, w trakcie której lekarze wstawią mu sztuczną zastawkę, która umożliwi funkcjonowanie serduszka aż do wieku nastoletniego. Planowana operacja jest ekstremalnie trudna, ale stanowi jedyną szansę dla naszego ucznia.
Zastawka Ignasia bardzo szybko uległa zniszczeniu i przepływ krwi przez nią jest tak duży, że powoduje tzw. falę zwrotną, a ta wywołuje ogromne zaburzenia rytmu serca. W trakcie konsultacji u wybitnego polskiego kardiochirurga dziecięcego - prof. Edwarda Malca z Uniwersyteckiej Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Serca w Münster –rodzice dowiedzieli się o szansie podjęcia rekonstrukcji zastawki.
Operacja jest niestety bardzo kosztowna i przekracza możliwości finansowe rodziców, dlatego już teraz przyłączamy się do ich apelu. Jeśli mogą Państwo wspomóc Ignasia i jego rodziców, bardzo prosimy o wsparcie. Dobrowolnych wpłat na operacyjne leczenie Ignasia można dokonywać na rachunek:
Fundacja Cor Infantis
ul. Nałęczowska 24
20-701 Lublin
W tytule przelewu - Ignacy Zygadło
Fortis Bank Polska S.A.:
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150
Dla przelewów z zagranicy:
IBAN: PL86 1600 1101 0003 0502 1175 2150
SWIFT: ppabplpk
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę prowadzoną przez rodziców chłopca:
Czy każdy może zostać rzeźbiarzem…? To pytanie może sie wydawać nietrudne. Przecież rzeźba kojarzy się nam z ciężkim granitowym słupem , a przecież nie każdy ma tyle siły, aby się z nim zmagać.
Ale może też istnieć inna rzeźba i inny materiał, z którego powstanie.
Oczywiście mogą być to inne rzeczy: rzeźbiarz, będzie pracował wykorzystując niepotrzebne resztki tkanin, koronek, piasek lub kamień.
Tydzień temu ruszyły wakacyjne warsztaty „Kreatywna Wieś” poświącone tematyce rzeźbiarskiej. Odbyły się trzy spotkania podczas których z tkanin i utwardzaczy powertex powstały rzeźby – krakowianki w barwnych strojach, rusałki oraz anioły. Dzieci- mali rzeźbiarze wykonały wspaniałe wazony z koronek i firanek a także przyciski do papieru z kamieni i piasku. Każdy mógł się wykazać kreatywnymi pomysłami, fantazją podczas tworzenia konstrukcji pod rzeźby, a przede wszystkim rozpocząć ciekawą przygodę z techniką powertex. I okazuje się, że ”rzeźbić każdy może...”!
Przed nami kolejny tydzień kreatywnych frascynacji i zmagań z materią. Tym razem tematem przewodnim zajęć będzie biżuteria. Czyżbyśmy wchodzili w świat bogatych księżniczek i czarów?
Zapraszamy serdecznie 13,15,17 lipca w godz. 12.00-16.00.
Galeria: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=139
W czwartek 2 lipca odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu: „I ja mogę zostać dziennikarzem!”. Uczestnicy dowiedzieli się m. in. kto pracuje w redakcji i jak inaczej można nazwać redaktorów, poznali także związki frazeologiczne związane z dziennikarstwem, takie jak kaczka dziennikarska czy chochlik drukarski.
Kolejne zajęcia odbędą się 9 lipca i już dzisiaj zapraszamy wszystkich pasjonatów reportażu, ale także tych, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił w gazecie.
Serdecznie zapraszamy, miła atmosfera i duża dawka wiedzy gwarantowane!
W piątek 26 czerwca 2015 roku uroczyście zakończyliśmy najbardziej niezwykły rok szkolny w naszej historii. Był to rok pełen pracy i wysiłku, ale także niesamowitych sukcesów, szalonej rozrywki i wielu radości. Piątkowe wydarzenia rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą, w trakcie której dziękowaliśmy za kończący się rok. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie po występie przedszkolaków – uroczych żabek i bocianów - zostały wręczone liczne nagrody i dyplomy za udział w konkursach, świadectwa z czerwonym paskiem oraz świadectwa dla szóstej klasy. Później obejrzeliśmy część artystyczną: pożegnanie i podziękowania przygotowane przez tegorocznych absolwentów oraz występ klasy IV dedykowany odchodzącym kolegom. Wzruszająca piosenka Manchesteru „Ostatni raz z moją klasą” sprawiła, że polały się łzy.
W tym czasie hojnie zostali obdarowani członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” pan Kazimierz Dobrzański i pan Jerzy Rosiński, pani Marzena Bień, Dyrektor szkoły Jolanta Kasperczyk oraz grono pedagogiczne. Następnie obdarowani zostali rodzice, którzy otrzymali listy gratulacyjne i podziękowania za całoroczną pracę na rzecz szkoły.
Ten dzień okazał się wyjątkowo wzruszający. Odchodząca szósta klasa okazała się tak wyjątkowa, że naprawdę będzie bez nich smutno – liczymy na częste odwiedziny, nawet gdy rozpoczniecie edukację w innych placówkach. Wszystkim osobom związanym ze szkołą: władzom, rodzicom, nauczycielom, uczniom i pozostałym pracownikom życzymy dużo zasłużonego wypoczynku i udanej pogody, absolwentom życzymy dodatkowo sukcesów w nowych szkołach. Do zobaczenia we wrześniu!
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=138
Zapraszamy wszystkie dzieci na zajęcia świetlicowe,
dziennikarskie,
artystyczne,
taneczne,
sportowe
i ciekawe wycieczki
Zajęcia w Oddziale Przedszkolnym oraz zajęcia świetlicowe będą realizowane przez cały lipiec codziennie w godz. 9.00-14.00
Harmonogam spotkań:Harmonogram_wakacje.pdf
Uwaga, uwaga!
W tegorocznym konkursie czytelniczym zwyciężczyniami zostały Kamila Mazur z I klasy oraz Oliwia Sokół z III klasy. Obie uczestniczki wypożyczyły i przeczytały po 29 książek, uzyskując tym samym wynik ex aequo.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnej edycji już w następnym roku szkolnym.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”zaprasza na
wakacyjne warsztaty artystyczne pt.
Warsztaty są organizowane w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Wielka Wieś w zakresie edukacji.
Zapraszamy do udziału uczniów kl 0-6 szkoły podstawowej.
Warsztaty będą prowadzone w godzinach 12.00- 16.00 w poniedziałki, środy i piątki.
Terminy warsztatów: 29.06, 1.07, 3.07, 13.07, 15.07, 17.07, 20.07, 22.07, 24.07, 27.07, 29.07, 31.07
Zapewniamy materiały i miłą atmosferę.
Zapraszamy dzieci z klas 4-6 do udziału w zajęciach dziennikarskich
w programie zajęć m. in. wycieczka do Radia Kraków, spotkanie z rzecznikiem prasowym lotniska w Balicach i wyprawa na UJ w celu poznania warsztatu pracy dziennikarzy.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki pracy redakcji. Być może wśród Was kryją się przyszli dziennikarze!
Zajęcia będą odbywać się w dniach: 02, 09, 16 , 23, 30 lipca w godz. 9.00 - 14.00