W tym tygodniu ku naszemu zaskoczeniu zasypało nasze Będkowice.
My kochamy śnieg ponieważ z naszą wyobraźnią oraz z udziałem nauczycieli potrafimy wspaniale i kreatywnie wykorzystać czas na świeżym powietrzu.
I tak w piątek 12.02 po ciężkim i bardzo wytężonym tygodniu pracy klasy I-III wybrały się na szkolne boisko aby nacieszyć się śniegiem. Powstały śmieszne bałwanki, bazy lodowe, tory przeszkód i zamki. Wspólna zabawa pozwoliła nam odprężyć się, odpocząć i załapać dobry nastrój na rozpoczynający się weekend.
W ten piątek, korzystając z prawdziwie zimowej pogody, zaprosiliśmy naszych przedszkolaków do zabawy na śniegu. Dzieci zareagowały ogromną radością na taką możliwość. Po starannym ubraniu wszystkich naszych milusińskich w czapki, szaliki i kombinezony, wyszliśmy na szkolne boisko, gdzie radości z zabawy w śniegu nie było końca. Dzieci urządzały wyścigi, robiły na śniegu orły, próbowały lepić bałwany (choć śnieg był niestety zmrożony) i budować inne fantazyjne stwory. Po godzinie intensywnej zabawy, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły i juz mamy w planach, że to nie ostatnia taka wyprawa naszych przedszkolaków w najbliższym czasie :)
Dzisiejszy dzień udowodnił nam, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa – na szczęście! Sprzyjająca śniegowym zabawom aura, pozwoliła nam na zorganizowanie corocznego, wyczekiwanego przez uczniów, konkursu na najpiękniejszego bałwana w Będkowicach.
Uczniowie klasy IV I V pod czujnym okiem p. Piotra Krybusa na lekcji wychowania fizycznego zamienili się w „śniegowych budowniczych”.
Wszyscy doskonale wiedzą jak powinien wyglądać tradycyjny bałwan. Składa się z trzech kul śniegowych ustawionych na sobie, tworzących głowę, tułów i nogi. Oczy, usta i guziki wykonuje się z węgielków, nos z marchewki, ręce z patyków, natomiast nakrycie głowy stanowi garnek bądź wiadro. Czasami bałwan trzyma też miotłę. Jednakże powyższy, słownikowy opis absolutnie do niczego nie zobowiązuje! Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wykazali się swoją ogromną wyobraźnią i kreatywnością. Podczas pracy uczniowie sporo się namęczyli tocząc ogromne kule, jednak humory wszystkim dopisywały.
Stworzone przez klasę IV oraz V bałwany – Buli, Dj Ucho oraz Edek zaskoczyły nauczycieli oraz pozostałych uczniów pod wieloma względami, ale przede wszystkim wielkością oraz pomysłowością w doborze „bałwanich” dodatków. Każdy ze stworzonych bałwanów był wyjątkowy i miał w sobie „to coś”, więc wybór jednego był ogromnie trudny. Przed szkolnym jury stanęło potężne wyzwanie, aby wyłonić zwycięzcę stworzyli kryteria oceny, jakimi były: wielkość głównego bohatera oraz estetyka jego wykonania. Jury ogłaszając wyniki podkreśliło, że wszystkie bałwany były zwycięzcami w swoich konkurencjach. Najbardziej uroczy – Buli, Dj Ucho - największy i najestetyczniejszy – Edek. Sumując wszystkie punkty, bałwan Edek wygrał w ogólnej klasyfikacji. Dumnym zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!
Śniegowe szaleństwo przysporzyło uczniom dużo frajdy oraz udowodniły, że działania zespołowe świetnie im wychodzą. Dzięki pracy naszych nieocenionych uczniów, na szkolnym boisku możemy podziwiać piękne trzy symbole zimy. Wszyscy mamy nadzieję, że jak najdłużej będą one cieszyć nasze oczy, gdyż jak widać na załączonych zdjęciach - jest na co popatrzeć. ;)
5 lutego uczniowie klas IV-V wraz z nauczycielem wychowania fizycznego panem Piotrem Krybusem , wybrali się na lodowisko do pobliskiego Zabierzowa. Uczniowie w ramach wychowania fizycznego mogli się oddać dwugodzinnemu szaleństwu jazdy na łyżwach , doskonaląc swoją technikę jazdy poprzez różnorodne gry i zabawy na lodzie. Niektórzy stawiali swoje kroki na lodzie po raz pierwszy, inni jeździli już prawie jak „zawodowcy”. Mimo upadków i obolałych nóg wszystkim dopisywały humory. Uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły planując już kolejny wyjazd.
Uczniowie przedszkola oraz klas I-III rozpoczęli zabawę w godzinach porannych, toteż od rana w naszej szkole roiło się od Księżniczek, Indian, Rycerzy, Spidermenów i przeróżnych Super- Bohaterów.
Pierwsze minuty imprezy większość uczniów spędziła w bufecie i nikt nie miał odwagi tańczyć. Na szczęście znalazła się grupka odważnych uczniów, którzy w rytm porywającej muzyki oraz nieodzownej w naszej szkole Zumby rozkręcili imprezę. Niektórzy zapytani o to, jak się bawią na balu, odpowiadali. Ten bal jest suuuper!
Nie zabrakło także odwiedzin naszych „Gwiazd” ze starszych klas, które specjalnie dla swoich młodszych kolegów wykonały pokazowe układy Zumby.
Uczniowie klas IV-V mieli swój bal dzień wcześniej, sami przygotowali zaproszenia, plakaty oraz dekorację, zorganizowali również słodkie przekąski. Bal rozpoczął się o godz. 16 -tej, impreza miała być okazją do spędzenia wspólnego czasu przy dobrej zabawie, dwóch najstarszych klas. Klasa czwarta wcieliła się w rolę żołnierzy, w klasie piątej pojawiły się stroje inspirowane dyskotekami z lat 80. Aranżacją muzyczną zajął się absolwent naszej szkoły Dawid Bień. Uczniowie bawili się do godziny 19.00.
Zmęczeni, ale weseli uczniowie wrócili do domów.
Intensywne i twórcze ferie w naszym przedszkolu, zakończyły dwa dni zajęć z panią Olgą. W czwartek, za sprawą farb wodnych dzieci z entuzjazmem przeniosły się w świat kolorów. Z zapałem rozdmuchiwały kolorowe kleksy tworząc niezwykłe zwierzęta oraz inne dowolne prace. W piątek z kolei, w naszej sali pojawili się niecodzienni goście – balonowe ptaki, których wykonanie przyniosło maluchom wiele satysfakcji. Znane i lubiane zabawy muzyczno – ruchowe w towarzystwie nowych przyjaciół nabrały zupełnie nowych barw.
Cieszymy się, że tegoroczne ferie były tak pełnej beztroskiej, radosnej i rozwijającej zabawy i już czekamy na kolejne:)
Ferie już się kończą, a my dalej w ferworze różnorodnych czynności, jakie oferują nam pomysłowi nauczyciele. Tym razem połączyliśmy nasze siły, czyli i duzi i ci najmniejsi, wspólnie spędzali czas.
Ogromny tor przeszkód, wspaniałe prace plastyczne, szalony taniec Zumby i oczywiście wspaniałe sztuki walki :). To był bardzo energiczny dzień ...
Tegoroczne ferie w naszym przedszkolu mijają pod znakiem beztroskiej, wesołej oraz rozwijającej zabawy. W pierwszym tygodniu pani Monika zaprosiła najmłodszych w świat muzyki, ruchu i piosenki. Przedszkolaki z radością wzięły udział w licznych zabawach ruchowych o zimowej tematyce. Z zaangażowaniem tworzyły muzyczne korowody pełne barw oraz bawiły się gestem i piosenką, inscenizując wiersze polskich autorów dziecięcych. Miały także szanse wzmocnić swoją motorykę w czasie specjalnych zajęć – oczywiście w rytmach ulubionych piosenek.
W kolejnych dniach pani Natalia proponowała całą masę kreatywnych zajęć ruchowych. Dzieci ćwiczyły równowagę, pokonując specjalnie dla nich przygotowane tory przeszkód. Uczyły się żonglowania, ćwiczyły rzuty do celu i wykonywały dostosowane do wieku, ćwiczenia akrobatyczne w ramach zajęć pt. "Zabawy cyrkowe". Dużo emocji dostarczyła też zabawa, znana już w naszym przedszkolu, ale wciąż na nowo odkrywana, chusta Klanzy.
Pani Olga z kolei zaprosiła dzieci w świat koloru i twórczości plastycznej. Do tej pory dzieci wykonały z nią niezwykle oryginalne świeczniki z masy solnej, nie tylko świetnie się przy tym bawiąc, ale też rozwijając sprawność swoich dłoni i zmysł artystyczny.
Przed nami jeszcze zajęcia ruchowe z panią Pauliną i dalsza część plastycznych z panią Olgą. Już czekamy na dalszą relację.
W zeszły czwartek liczną grupą uczestników szkolnych ferii, wybraliśmy się na lodowisko w Zabierzowie. W tym dniu mieliśmy piękną słoneczną pogodę z prószącym śniegiem. Prawie wszyscy świetnie sobie radzili z jazdą na łyżwach, niektórzy z uczestników nawet pochwalili się swoimi mistrzowskimi umiejętnościami. Wszyscy bawili się znakomicie, oddając się szaleństwom łyżwiarskim.
W trakcie pobytu na lodowisku mieliśmy bardzo miłą niespodziankę, mianowicie całą grupą, udzieliliśmy wywiadu dla TVP Kraków i pokazaliśmy, jak wspaniale bawimy się na lodowisku. To nie był jeszcze koniec niespodzianek w tym dniu, gdyż po powrocie do szkoły czekały na nas pyszne i wielkie pizze.
fragment wywiadu z KRONIKI KRAKOWSKIEJ : http://krakow.tvp.pl/23691591/gminy-inwestuja-w-inwestorow
W zakładce "plan lekcji" można znaleźć nowy rozkład zajęć w nadchodzącym II semestrze trwającego roku szkolnego.
Kolejny dzień ferii odbył się pod znakiem wielkiej przygody. Niczym nasz wspaniały, niezłomny Percy Jackson podjęliśmy wyzywanie – odnaleźć ukryty w zakamarkach szkoły skarb. Przemieszczając się za wyznaczającymi drogę strzałkami, odnajdywaliśmy kolejne koperty z zadaniami. Aby zdobyć skarb musieliśmy wykazać się sprytem, sprawnością, a także poruszyć naszą wyobraźnię. Nie obyło się również bez polonistycznych akcentów – łamańców językowych oraz odszyfrowywania związków frazeologicznych. Podczas wykonywania zadań dowiedzieliśmy się, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły mają ogromną wiedzę. Nasze podchody zakończyły się sukcesem! Zwycięstwo świętowaliśmy rozkoszując się zdobytymi przysmakami i oglądając oskarowy hit „W głowie się nie mieści”. Kolejnym punktem dzisiejszego dnia były zajęcia z rękodzieła, podczas których stworzyliśmy urocze bransoletki. Mamy nadzieję, że wszystkim się one spodobają bo włożyliśmy w nie całe swoje serce ;)
Pierwsze dwa dni ferii minęły nam zaskakująco szybko! Wszystko to za sprawą ciekawych projektów, które czekały na nas w szkole.
Rozpoczęliśmy od zajęć terenowych. Uzbrojeni w przyrządy do mierzenia udaliśmy się przed budynek szkoły i rozpoczęliśmy pomiary. Z racji tego, iż mamy prawdziwie zimową aurę, musieliśmy podczas wykonywania zadania rozgrzać się, zatem postanowiliśmy użyć do pomiarów własnych kroków. Gdy zmierzyliśmy całą szkołę wzdłuż i wszerz, zmarznięci wróciliśmy do ciepłego budynku. W środku czekała na nas gorąca herbata i popcorn. Następnie zabraliśmy się do działania! Przygotowanie projektu poprzedziła wykonana przez nauczycieli prezentacja multimedialna.
Naszym dzisiejszym zadaniem było stworzenie klasy marzeń. Zmierzyliśmy klasę, narysowaliśmy ją w odpowiedniej skali na bristolu i z wykorzystaniem pisaków, plasteliny, tektury, kolorowego papieru projektowaliśmy pomieszczenie zgodnie z osobistymi oczekiwaniami i marzeniami -efektem finalnym była barwna makieta. Kolejnym punktem zajęć była gra dydaktyczna oparta na motywach "Pinokia". Uczniowie pracowali w dwóch drużynach. Mimo iż grupy były nieliczne, to rywalizacja była naprawdę zacięta. Być może przyczyniły się do tego nazwy grupy - "Wiślacy" i "Cracoviacy"? :) Konkurencje były różnorodne - zabawa w skojarzenia, wycinanka, kolorowanka, tworzenie porównań, poprawianie błędów ortograficznych. Podczas zabawy dowiedzieliśmy się na przykład do czego można użyć drewnianego nosa Pinokia. Na szczęście nasze derby zakończyły się remisem, toteż obeszło się bez awantur. Na zakończenie dnia rozegraliśmy wraz z nauczycielkami mecz piłki nożnej i obejrzeliśmy film o mitologicznym bohaterze. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
W drugim dniu ferii również nie mogliśmy się nudzić! Nauczycielki przygotowały dla nas wiele atrakcji. Rozwiązując zagadki matematyczne przekonaliśmy się, że matematyka nie musi być nudna. Graliśmy także w ciekawe gry planszowe, w których mieliśmy możliwość poćwiczyć swoje umiejętności taktyczne. Podczas pracy słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej. Nie zabrakło też zabaw związanych z ekspresją ruchową i dźwiękową. Zajęcia zakończyliśmy konkursem piłki nożnej. Szkolnym tubo-kozakiem została Marika Wach. Bawiliśmy się doskonale. Z niecierpliwością czekamy na jutrzejsze zajęcia. :)
Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne święta, bowiem: „To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.” Uroczystość z tej okazji jest tradycją, która na stałe wpisała się w repertuar imprez organizowanych przez społeczeność naszej szkoły.
W tym roku, ze względu na ferie zimowe, przyspieszylismy o kilka dni świetowanie. 15. stycznia o godzinie 9:00 rozpoczęślismy obchody uroczystości dla kochanych babć dziadków spotkaniem w naszej szkole. Najmłodsi, czyli dzieci z Odziału Przedszkolnego oraz zerówki, przygotowały wspaniały występ artystyczny wypełniony chwytającymi za serce piosenkami na część dziadków oraz uroczymi wierszykami. Nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstku dla naszych miłych gości. Następnie naszedł czas na kolejny punkt programu, czyli spektakl słowno – muzyczny uczniów klas I – V. Wspólnie z jubilatami przenieśliśmy się do pobliskiej Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach.
W pięknie udekorowanej sali, to, co zaprezentowali nasi uczniowie przekroczyło oczekiwania wszystkich – było wzruszająco, humorystycznie i energentycznie. Uczniowie w programie artystycznym, przygotowanym pod kierunkiem p. Katarzyny Borówki, p. Natalii Korzonek oraz przy współpracy z innymi nauczycielami, recytowali piękne wiersze, śpiewali ciekawe, dynamiczne piosenki, wzbogacone o grę na instrumentach naszych uczniów (skrzypce oraz keyboard), a także wcielili się w rolę babci i dziadka. Poprzez swój występ dzieci chciały wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich wnuczęta otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Na koniec nastąpił ogromny przekaz energii w stronę gości – taniec Zumby w wykonaniu naszych uczniów. Licznie przybyli goście bezapelacyjnie stwierdzili, iż uroczystość wypadła rewelacyjnie. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnucząt.
Po koncercie życzeń, odśpiewaniu gromkiego „Sto lat”, na cześć kochanych babć i dziadków, uczniowie wręczyli samodzielnie udekorowane piernikowe serca. Następnie wszyscy przenieśli się na górną salę, gdzie czekał słodki poczęstunek przygotowany przez nieocenionych Rodziców naszych podopiecznych. W blasku i cieple palącego się kominka oraz suto zastawionym stole dziadkowie długo biesiadowali. Wspólnie stwierdzliśmy, że był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Dodatkowo, celebrowanie tego świeta, to doskonała okazja, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek, podziękować za miłość, cierpliwość, troskę i wyrozumiałość oraz życzyć, aby byli przy nas jak najdłużej oraz cieszyli się dobrym zdrowiem. Wspaniała atmosfera przyczyniła się do umocnienia jeszcze większej więzi rodzinnej. Dzień Babci i Dziadka na długo pozostanie w pamięci, zarówno dziadków, jak i dzieci. Jeszcze raz gorąco chcielibyśmy podziękować przybyłym jubilatom, rodzicom, na których pomoc zawsze możemy liczyć (wypieki były przepyszne!) oraz OSP Będkowice za udostępnienie nam sali.
Od 18.01.2016 do 29.01.2016 możemy cieszyć się odpoczynkiem od obowiązków szkolnych i nauki. Zachęcamy do czynnego udziału w zajęciach, które przygotowaliśmy dla Was na cały okres Ferii. To czas w którym możemy rozwijać swoje zainteresowania, wyjechać razem czy też spotkać się z rówieśnikami. Życzymy wszystkim aktywnych, radosnych i bezpiecznych ferii!.
Prosimy o zapoznanie się z przygotowaną ofertą zajęć:
Wprowadzeni w bożonarodzeniowy nastrój po sobotniej uroczystości, w przedostatnim dniu przed przerwą świąteczną, społeczność naszej szkoły spotkała się, aby wspólnie świętować przy wigilijnym stole.
To szczególny dzień, gdyż gromadzi wszystkich uczniów, nauczycieli
i pracowników szkoły. Nasza szkolna wigilia jest wyjątkowa, ponieważ nie dzielimy się na zespoły klasowe, tylko wszyscy razem zasiadamy na korytarzu, przy przepięknie udekorowanym stole. Spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania kolędy przy akompaniamencie pani Izabeli Podobińskiej, po czym nadszedł czas na tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Następnie wszyscy przeszliśmy do konsumowania wybornego wigilijnego obiadu oraz słodkich przekąsek.
Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw wprawiły wszystkich w wyjątkowy nastrój. Tę ciepłą, świąteczną atmosferę wzbogaciło wspólne kolędowanie, toczenie przyjemnych rozmów oraz wspominanie sobotnich jasełek. Dzięki naszej szkolnej społeczności, napełnieni radością przenosimy się w magiczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, gdyż do przerwy świątecznej dzieli nas już tylko jeden dzień...
Święta Bożego Narodzenia to niezwykle magiczny czas, z którym wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji na cześć nowonarodzonego Jezusa zwanych Jasełkami. Aby tradycji stało się zadość, w sobotni grudniowy wieczór remiza OSP w Będkowicach zamieniła się w salę teatralną, która gościła znakomitych aktorów – uczniów naszej szkoły, ich rodziców oraz nauczycieli.
Widownia była równie wspaniała, ponieważ składała się z licznie zgromadzonych mieszkańców Będkowic oraz osób zaprzyjaźnionych ze szkołą, wśród których znaleźli się: ks. Proboszcz Zdzisław Targosz, Wójt Gminy Tadeusz Wójtowicz, Prezes OSP Jacek Gąska, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Mazela, Prezes Stowarzyszenia Sokolica Jerzy Rosiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Będkowicach Jolanta Kasperczyk z całym gronem pedagogicznym szkoły.
Nasze sobotnie spotkanie rozpoczęło się od przywitania zgromadzonych gości przez panią Marzenę Bień oraz pana Jerzego Rosińskiego, po czym na scenie pojawiły się nasze kochane przedszkolaki, które zaśpiewały piękną kolędę. Następnie swoje wokalne umiejętności zaprezentowali uczniowie klas starszych. Kolejnym punktem spotkania była inscenizacja. Przedstawienie było poświęcone dawnym zwyczajom, które niestety z roku na rok są stają się coraz bardziej zapomniane. Nasi wspaniali aktorzy wcielili się w mieszkańców małej wioski i przenieśli nas w dawne czasy. Aby wskrzesić ducha tradycji zostały przypomniane wszystkie najważniejsze zwyczaje bożonarodzeniowe. Mogliśmy zobaczyć oraz usłyszeć, jakie wydarzenia miały miejsce w każdym ze świątecznych dni – Wigilię, pierwszy dzień świąt oraz drugi. Warto dodać, że wszyscy występujący doskonale posługiwali się naszą regionalną gwarą, dzięki czemu jeszcze bardziej mogliśmy odczuć klimat dawnych czasów. W przedstawieniu zostało podkreślone jak istotny jest rodzinny wymiar świąt. W tym czasie powinniśmy jak najwięcej chwil spędzać nie w samotności, ale z innymi – bliskimi przyjaciółmi, znajomymi. Uroku inscenizacji dodały kolędy, pod akompaniamentem pani Izabeli Podobińskiej które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Szkolni aktorzy świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności. Efektowna dekoracja wykonana pod kierunkiem pani Joanny Zięblińskiej, odpowiednio dobrane stroje i oprawa muzyczna dopełniały całości spektaklu. Podczas uroczystości nie zabrakło również pięknych kolęd w wykonaniu zespołu Będkowianie oraz gościa specjalnego – Janusza Barana. Zgromadzeni goście zgodnie stwierdzili, że występy były wyjątkowe i wprawiły nas w świąteczny klimat.
Jak wszyscy dobrze wiedza, Zumba jest ulubionym zajęciem uczniów w naszej szkole, dlatego podczas wigilijnego spotkania nie mogło zabraknąć elementu tanecznego. Chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności było tak dużo, że wstęp odbył się w dwóch częściach – dzieci młodszych oraz starszych. Uczniowie pod przewodnictwem pani Pauliny Dudzik zatańczyły do samych znanych świątecznych hitów, m.in. „All I want for Christmas is You”. W trakcie uroczystości dzieci prowadziły również kiermasz świąteczny, oferując piękne, oryginalne ozdoby świąteczne, które wcześniej samodzielnie wykonywały pod opieką Pani Joanny Zięblińskiej.
Po części artystycznej nadszedł czas na podziękowania za miniony rok oraz szczere życzenia dla zgromadzonych, które złożyli: Wójt Gminy pan Tadeusz Wójtowicz, Prezes OSP Jacek Gąska oraz Dyrektor szkoły w Będkowicach - Jolanta Kasperczyk. Następnie nadszedł czas połamanie się opłatkiem oraz złożenie sobie życzeń. Jak na Wigilię przystało nie mogło zabraknąć również świątecznych smakołyków, które zdobiły stoły. Dzięki nieocenionej pomocy rodziców wszyscy zebrani mogli się posilić pysznymi potrawami. Spotkanie wigilijne odbyło się w cudownej, rodzinnej atmosferze pełnej radości i wzajemnej życzliwości. Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować wszystkim zgromadzonym za tak liczny udział oraz pomoc w przygotowaniu świątecznego spotkania.
Jest w ciągu roku taki czas, na który czeka się z niecierpliwością. To czas pełen spokoju, ciepła i radości, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich rozwiązują wszystkie problemy. To również czas przemyśleń, wspomnień oraz spotkań z rodziną i bliskimi. Naszym sobotnim spotkaniem rozpoczęliśmy ten jakże wyjątkowy czas - czas świąt Bożego Narodzenia. I z tej okazji chcielibyśmy życzyć wszystkim przyjaciołom i sympatykom szkoły mnóstwa miłości, rodzinnego ciepła, radości oraz spełnienia wszystkich marzeń, gdyż to one sprawiają, iż życie staje się jeszcze piękniejsze.
We wtorek 15.12.2015r. odbyły się kolejne Gminne Zawody Pływackie Szkół Podstawowych będące realizacją zadania publicznego Gminy Wielka Wieś w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu pod nazwą: „Umiem pływać, czuję się bezpiecznie”
Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa w Będkowicach a organizacjami wspomagającymi : GOKiS i Gmina Wielka Wieś.
W tym roku na pływalni w Zabierzowie stawiły się wszystkie szkoły z gminy Wielka Wieś: SP Bębło, SP Będkowice, SP Biały Kościół, SP Modlnica, SP Wielka Wieś. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Dziewczęta i chłopcy wpływali oddzielnie. Obowiązywał styl dowolny. Wyścig został rozegrany na dystansie 25 m, a uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych klas IV – VI. Dodatkowo poszczególni uczestnicy zdobywali odpowiednio za zajęte miejsca w kategorii punkty dla swoich szkół. Poziom zawodów należy uznać za bardzo wyrównany, a zaangażowanie uczniów za wysokie. Po przyjeździe zawodnicy przeprowadzili rozgrzewkę i rozpływanie pod nadzorem zawodowych trenerów i instruktorów pływania.
Potem zawodników zostali powitani przez organizatorów, a po przedstawieniu regulaminu zawodów, uczniowie przystąpili do sportowej rywalizacji. Najszybszą zawodniczką w kategorii klas IV okazała się M. Trzewiczek z Bębła z czasem 23, 39 s. Druga była M. Terentiew (Wielka Wieś), a trzecia O. Bożyk (Modlnica), kolejne na mecie to J. Synowiec (Biały Kościół) i M. Wach (Będkowice). Wśród męskiej części klas IV na najwyższym stopniu podium stanął J. Twardy z Modlnicy, z czasem 23, 01s. jeden stopień niżej stanął K. Polak (Bębło), trzecie miejsce dla P. Pelc (Będkowice) oraz czwarte miejsce zdobył P. Kowalski (Wielka Wieś). Wśród kategorii klas piątych najszybszą i deklasującą konkurentki zawodniczką okazała się P. Baran z Modlnicy z bardzo dobrym czasem 20, 01s. za nią kolejny były zawodniczki: K. Solińska (Bębło), P. Baran (Biały Kościół), I. Marek (Wielka Wieś) oraz M. Gąska (Będkowice).Faworytem wśród chłopców klas piątych był J. Stachnik z Białego Kościoła z czasem 20, 66 s., na II miejscu był S. Rusinek (Modlnica), trzecie miejsce wywalczył sobie Sz. Rosiński (Będkowice), następni na mecie zameldowali się J. Kowalski (Wielka Wieś) i N. Mika (Bębło). Najstarsi zawodnicy zawodów, czyli klasa VI nie zawiodła zgromadzonej publiczności składającej się z rodziców, rodzeństwa i innych krewnych i przyjaciół, podziwiający najszybszą zawodniczkę W. Stachnik z Białego Kościoła, jedyną, która osiągnęła czas poniżej 20 sekund: 19, 24s. Na podium kolejno stawały E. Gouda (Modlnica), P. Dąbrowska (Bębło), L. Płoskonka (Będkowice). Wśród chłopców najlepszy w tej kategorii był uczeń J. Ryczko (Modlnica) z czasem 20.91s, kolejny to Sz. Plebańczyk (Bębło), a tuż za nim był P. Sroka (Wielka Wieś).
W kategorii szkół najwięcej zdobytych punktów, bo aż 26 uzyskała SP z Modlnicy, II miejsce wywalczyło SP. Bębło z 21 punktami, III miejsce dla SP. z Białego Kościoła (15 pkt.), IV miejsca dla SP. z Wielkiej Wsi, a ranking zamknęła SP. z Będkowic. Potem ogłoszono oficjalne wyniki, rozdano nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy. Gratulujemy zawodnikom, serdecznie dziękujemy organizatorom, współorganizatorom, obsłudze pływalni za pomoc i życzliwość oraz nauczycielom, którzy byli jednocześnie trenerami i arbitrami zawodów. Do zobaczenia za rok na kolejnych gminnych zawodach pływackich.
W Dniu 7 grudnia Święty Mikołaj zrobił IV klasie niespodziankę i zabrał na ściankę wspinaczkową w Krakowie. Zabawa była przednia! Dwie godziny wspinaczki pod bacznym okiem profesjonalnych instruktorów dało uczniom wiele niezapomnianych wrażeń. Dzieci wspinały się na ścianki o różnym stopniu trudności, zostały zaznajomione ze sprzętem do wspinania (liny, uprząż i przyrządy asekuracyjne) dostępnymi na miejscu, instruktorzy nauczyli je prostych węzłów, korzystały z woreczków z magnezją – białym proszkiem, zapobiegającym poceniu się dłoni. Niektórzy odkryli w sobie ukryte talenty, które zamierzają w przyszłości rozwijać :)
W miniony czwartek tj. 03.12.2015 roku wyruszyliśmy gimbusem na gminny Turniej Tenisa Stołowego rozgrywany w szkole Podstawowej w Bęble. Dojechaliśmy, jako ostatni zespół, ale ten fakt nie zespół nam humorów i do rozgrywek podeszliśmy z pełną koncentracją i motywacją. Nasza drużyna pojawiła się na zawodach w składzie: Klaudia Szklarczyk, Piotr Pelc, Agata Dziadur i Norbert Seweryn oraz Wiktoria Mirek i Wiktror Sałęga. Trenerem i jednocześnie nauczycielem wf jest p. Piotr Krybus.
Poza naszymi zawodnikami na turniej do Bębła przyjechali uczniowie ze szkół podstawowych: Białego Kościoła, Modlnicy, Wielkiej Wsi oraz gospodarze, czyli uczniowie z Bębła. Przywitanie i atmosfera na zawodach była jak zawsze bardzo ciepła i przyjazna. Jak rok temu, poziom umiejętności graczy wysoki, stąd w strefie pucharowej pojedyncze punkty decydowały o zajętym, miejscu. Oficjalnego rozpoczęcia, zakończenia i rozdania nagród ufundowanych przez GOKiS dokonała pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bęble p. L. Kurek wraz z organizatorem turnieju p. T. Księżycem nauczycielem WF w Bęble oraz p. M. Szymańską Dyrektorem GOKiS.
Turniej toczył się na 3 stołach, przy których znajdowali się zawodnicy odpowiednio z klasy IV, V i VI. Mecze były rozgrywane na zasadzie każdy z każdym w danej kategorii wiekowej, osobno dziewczęta i chłopcy do rezultatu 2 wygranych setów. Nasi uczniowie walczyli dzielnie a część z nich zajęła bardzo wysokie miejsca. Agata Dziadur w tym roku była najlepsza z całej naszej ekipy oraz w swojej grupie wiekowej. Tym razem pokonała zawodniczkę z SP Bębło, tylko z nią w tamtym roku doznała porażki, jak i resztę konkurentek i zajęła I miejsce. Jest to poprawa o jedno miejsce w porównaniu do roku poprzedniego. Jak widać ciężki trening przyniósł efekty. Na uznanie zasłużyła jeszcze Klaudia Szklarczyk, która była po raz pierwszy na turnieju i zajęła II miejsca w kategorii IV klas. Norbert Seweryn w tym roku nie miał tyle szczęścia, co w zeszłym i zajął IV miejsce, które jest o oczko niższe niż w roku ubiegłym.
Zawodnikom należą się gratulacje za zaangażowanie i wolę walki – w szczególności, że to był ich pierwszy kontakt z tego typu zawodami. Jak co roku nie mogło zabraknąć ciepłych i pysznych naleśników z serem w przerwie między rozgrywkami, na które uczestnicy czekają cały rok i jedzą z wielkim apetytem. Zawodnicy po otrzymaniu, medali, nagród, gratulacji, dyplomów dla siebie i dla szkoły z zadowoleniem i wrócili, chwaląc się osiągniętymi wynikami.
Oczywiście, że tak! Jako dowód mamy zeznania samego świętego Mikołaja.
Dzisiejszy dzień, czyli 7 grudnia była wyjątkowy dla uczniów naszej szkoły, ponieważ do Będkowic zawitała niezwykła osobistość, a mianowicie – święty Mikołaj. Postać ta jest bardzo ważna zarówno w katolicyzmie, jaki i prawosławiu. Zgodnie ze średniowieczną hagiografią święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, która obecnie znajduje się na terytorium Turcji. Ten chrześcijański święty stał się z biegiem lat ważną postacią występującą w wielu kulturach. Święty Mikołaj zasłyną jako człowiek, który przez całe życie pomagał potrzebującym; wszystkie dobra, jakie posiadał rozdawał ubogim. Co ciekawe, Mikołaj swoje dary przekazywał anonimowo, co dowodzi jego bezinteresowności.
Mikołaj, który nas dzisiaj odwiedził, aby dotrzeć do najmłodszych uczniów musiał wykazać się nie lada zręcznością, gdyż nie wszedł kominem (to byłoby przecież zbyt oczywiste!) tylko...oknem! Grupa przedszkolna była w istnym „siódmym niebie”, gdy zobaczyli kto do nich zawitał. Przedszkolaki przywitały znakomitego gościa wierszykami i pięknie wykonanymi utworami. Następnie gość udał się do pozostałych klas, które również przygotowały się na jego przybycie. Po odśpiewaniu kilku świątecznych piosenek przyszedł czas na moment wyczekiwany przez wszystkich, czyli prezenty! Mikołaj dotarł bowiem do szkoły z ogromnym workiem pełnym prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy, w tym także i grupy przedszkolnej znalazły się paczki, które wręczał każdemu osobiście Mikołaj.Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że Mikołaj trafił z podarunkami. W tym wyjątkowym dniu, „mikołajkowe” elementy stroju – czerwone czapki, brody towarzyszyły wielu naszym uczniom. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć, które przywołają doskonałe wspomnienia tego wspaniałego dnia.
Chociaż za oknami brak śniegu, nastrój świąteczny w pełni zagościł w naszej szkole. Odwiedził nas Mikołaj, na przerwach wszyscy chętnie śpiewają kolędy i pastorałki, na korytarzach zostały zawieszone ozdoby bożonarodzeniowe, a przy wejściu stoi piękna choinka. To znak, że… coraz bliżej święta, coraz bliżej święta!