Wiadomości

  • ZACZYNAMY GŁOSOWANIE NA ANTYSMOGOWY KOMIKS GMINNY!!!

    ZACZYNAMY GŁOSOWANIE NA ANTYSMOGOWY KOMIKS GMINNY!!!

    W ramach projektu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja!” uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy wykonali w grupach pod okiem Michała Jankowskiego i Jędrzeja Chojnackiego antysmogowe plansze komiksowe. Komiks, który otrzyma najwięcej pozytywnych reakcji (lajki, serducha,;)) zostanie namalowany w formie graffiti – namaluje go oczywiście zwycięska grupa!
    Zachęcamy do głosowania, które potrwa do 21 maja br. do godziny 24.00.  

    Głosować można na poszczególne plansze komiksowe na fb Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, Wielkowiejskiej Misji i Gminy Wielka Wieś.

  • Spacer po Ogrodzie Botanicznym

    Spacer po Ogrodzie Botanicznym

    10 maja br. klasy druga i trzecia udały się na wycieczkę do najstarszego w Polsce, bo założonego w 1783 roku, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Miejsce to jest istotnym punktem na mapie Polski, gdyż  został on wpisany do rejestru zabytków jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

                Po dotarciu na miejsce, podczas oczekiwania na Panią przewodniczkę, od razu naszą uwagę zwróciły zachwycające, kolorowe  tulipany i irysy. Po chwili ujrzeliśmy także alpinarium, czyli miejsce, gdzie zostało odtworzone górskie środowisko naturalne z roślinami wysokogórskimi z Kaukazu, Alp czy  Karpat. Poznaliśmy tam wiele roślin, które radzą sobie w trudnych warunkach górskich.

    Kolejno udaliśmy się do szklarni,  w której rosną:  drzewo kalebasowe o kwiatach i owocach wyrastających prosto z pnia, palmy oraz cytrusy: pomarańcze, cytryny, mandarynki oraz kumkwat, który ma  najmniejsze owoce.  Pani przewodniczka pokazała nam kilka rodzajów paproci wśród nich paproć drzewiastą, czy przepięknie i niezwykłe Platycerium, nazywane łosimi rogami.

    Następnie udaliśmy się nad niezwykły staw, na środku którego rósł cypryśnik błotny, a nad jego brzegiem rozpościerały się urocze pałki wodne. Po stawie pływały przepiękne zielone liście grzybieni białych zwanych potocznie: "liliami wodnymi". Po drodze spotykaliśmy dzikie  kaczki wśród czosnku niedźwiedziego i żółtych kaczeńców. Naszą uwagę przyciągnęła kolekcja roślin drapieżnych, które łapią owady. Zobaczyliśmy również ponad dwustuletni okaz dębu zwanego "Dębem Jagiellońskim".

                Wycieczka wzbogaciła w dużym stopniu naszą wiedzę o roślinach, sposobie ich życia oraz warunkach w jakich żyją. Cieszymy się że mogliśmy uczestniczyć w takiej lekcji przyrody zwiedzając najbardziej atrakcyjne zakątki ogrodu, a także z faktu, iż w końcu poczuliśmy powiew oczekiwanej wiosny.

  • „SPRZĄTAMY ŚWIAT” ZACZYNAJĄC OD LOKALNEGO ŚRODOWISKA

    „SPRZĄTAMY ŚWIAT”  ZACZYNAJĄC OD LOKALNEGO ŚRODOWISKA

    Zielony Czas Pomagania w Będkowicach

              Wielkie sprzątanie Będkowic i Doliny Bedkowskiej  rozpoczęliśmy 29 kwietnia 2017 roku o godzinie 9.00. W tym roku do strażaków z Będkowic, do akcji,  licznie dołączyły dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej w Będkowicach ,sami mieszkańcy Będkowic oraz kilkunastoosobowa  grupa Schenker z Modlniczki. Wszystkich nas połączył jeden cel - uporządkowanie  ze śmieci naszej Doliny Będkowskiej, Centrum Będkowic, oraz pasa przydrożnego wzdłuż drogi powiatowej na terenie Będkowic.

    W rezultacie zebraliśmy kilkadziesiąt  worków śmieci! Miejmy nadzieję, że ta liczba zawstydzi chociaż w części tych, za których sprawą musimy organizować takie akcje. Tradycyjnie jak co roku po sprawnie przeprowadzonej akcji udaliśmy się na integracyjne ognisko do Brandysówki, gdzie prócz kiełbasek i konkursów nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród  konkursu plastycznego poprzedzającego akcję - „Środowisko ponad wszystko” . Ponadto każdy uczestnik akcji otrzymał Torbę Ekologiczną promującą czyste powietrze w ramach realizacji programu ”Wielkowiejska Misja - Niska Emisja”.

    Za pomoc w akcji pragniemy podziękować wszystkim osobom oraz organizacjom wspierającym, biorącym dział w sprzątaniu:

    1. Uczniom , nauczycielom, rodzicom  ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach, którzy licznie przybyli na akcję sprzątania świata.

     2.Licznie przybyłym druhom OSP i MDP, którzy zabezpieczyli wszelkie niezbędne materiały, oraz sprzęt i czynnie uczestniczyli w akcji.

    3. Firmie DB Schenker   za pomoc w organizacji i sfinansowanie nagród oraz poczęstunku i liczny udział w akcji- w ramach programu „Zielony Czas Pomagania”

    4. Gminie Wielka Wieś, która zorganizowała odbiór i wywiezienie zebranych śmieci

    5. Gospodarstwu agroturystycznemu „Brandysówka” za udostępnienie pola biwakowego i grilla pod „Sokolicą”.

    6. Wszystkim mieszkańcom Będkowic którzy dołączyli do akcji.

    Cieszymy się iż coraz więcej jest ludzi dobrej woli, którym leży na sercu piękno i zdrowie przyrody, dlatego chętnie będziemy organizować i wspierać tego typu działania. Jako lokalna społeczność jesteśmy odpowiedzialni za wygląd naszej najbliższej okolicy. Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy i w tym roku nie zawiedli i pełni zapału do pracy stawili się na wiosenne porządki w naszej  miejscowości. Cieszy fakt iż tak duża liczba dzieci i młodzieży włączyła się do akcji sprzątania świata, ponieważ akcja przybrała charakter proekologiczny-edukacyjny, dla nas samych i przyszłych pokoleń. A to największa wartość…

  • „Oczy, gardło, włosy, kości zdrowsze są, gdy A w nich gości...”

    „Oczy, gardło, włosy, kości zdrowsze są, gdy A w nich gości...”

    -czyli Gminny Konkurs Recytatorski promujący zdrowie

      W dniu 27 kwietnia 2017 r. odbył się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Modlnicy,  Gminny  Konkurs Recytatorski „Dbamy o zdrowie” organizowany przez Panie Beatę Zawadzką i Barbarę Skrzyniowską. Celami  konkursu było: przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcenie do występów na scenie, pobudzenie wrażliwości poetyckiej,  popularyzacja poezji dziecięcej i przede wszystkim zachęcenie uczniów do dbania o zdrowie.

    Jury oceniało uczestników według następujących kryteriów: wybór utworu w kontekście tematu konkursu, opanowanie pamięciowe utworu, trafności interpretacji głosowej (logiczne akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza itp.) oraz ogólny  wyraz  artystyczny (postawa recytatora, gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt). Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: z klasy drugiej Milenka Rusek, która przygotowała wiersz Barbary Lewandowskiej pt. „Na zdrowie” oraz z klasy trzeciej Ignaś Dybcio- prezentujący interpretację wiersza pt. „Witaminowe abecadło” Stanisława Karaszewskiego.

    Serdecznie gratulujemy Ignacemu,  który zdobył 1 miejsce!!!- ku swojemu niedowierzaniu. Jesteśmy również bardzo dumni z Milenki, która godnie reprezentowała swoją klasę. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek. Gratulujemy naszym uczniom i zachęcamy do udziału w konkursach.

  • Wycieczka do Teatru

    Wycieczka do Teatru

    Obserwować. Poznawać. Przeżywać. Marzyć. Kreować. Pięć czynności, które znacząco wpływają na sukces dziecka. W jaki sposób je pobudzić? To proste - umożliwiając pociechom obcowanie z kulturą, gdyż to ona wpływa na kształtowanie osobowości już od najmłodszych lat. Wyjątkowym, unikalnym przeżyciem dla dziecka, a także i dorosłego jest spektakl teatralny. Tylko w teatrze widz może spotkać się oko w oko z żywym aktorem, który jest po prostu człowiekiem. Stoi przed nim tu i teraz. Otwiera się przed nim, pozwala wyzwolić emocje oraz zaraża wyobraźnią.

    Spektakle dla dzieci niejednokrotnie stanowią jedynie wizualizację tekstu. Uczniowie kl. IV – VI są już na tyle dojrzali, że wymagają czegoś więcej. Z tego względu wybraliśmy się do Teatru Starego w Krakowie na nietuzinkowy pt. „Kopciuszek”. Nie była to jednak znana wszystkim bajeczka, a oryginalna wersja francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Kosia – główna bohaterka – wcale nie gubi pantofelka oraz nie bierze ślubu z księciem. Przybrane siostry nie mogą się oderwać od swoich smartfonów, a macocha raz po raz wykorzystuje wszelkie możliwości medycyny estetycznej. Spektakl osadzony we współczesnych realiach podejmuje dialog z widzem na trudne tematy, takie jak śmierć najbliższych, paniczny lęk przed upływem czasu i wszystkim tym, co nowe i inne. Uczniowie określili przedstawienie jako: fenomenalne, rewelacyjne, pełne śmiechu, ale i troszkę dziwne. Największą sympatię oczywiście zdobyła wróżka, która zaprezentowała magiczne sztuczki. Pełni emocji udaliśmy się następnie do MICETu (Muzeum Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej), czyli to eksperymentalnej przestrzeni, w której można pobudzać wyobraźnię, rozwijać kreatywność, a także sprawdzić swój twórcze możliwości. Na początek odbyliśmy warsztaty teatralne, które pozwoliły otworzyć się uczniom, a także zrozumieć tajniki właściwej komunikacji, opierając się na scenicznym przekazie „Kopciuszka”. Następnie samodzielnie wykorzystywaliśmy przestrzeń muzeum – tworzyliśmy scenografię, muzykę, oświetlenie, a także ćwiczyliśmy ruch sceniczny.

    Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń. Jesteśmy pewni, że tymże spektaklem rozbudziliśmy w nich apetyt na teatr, gdyż na drugi dzień wszyscy pytali, kiedy znów wybierzemy się do teatru. Obiecujemy – jeszcze nie raz zagościcie na teatralnej widowni, a może i nawet a kulisami? :)

     

  • Spędzenie czasu w szkolnych zakamarkach, odkrywanie murów szkoły...

    Spędzenie czasu w szkolnych zakamarkach, odkrywanie murów szkoły...

    Po raz kolejny nasza szkoła na jedną noc przeobraziła się w „mini hotel”, w którym rozgościli się uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami. Dla wielu był to pierwszy samodzielny nocleg poza domem. Uczniowie bardzo sprawnie przygotowali swoje miejsca  do spania i szybko przebrali się w wygodne piżamy. Następnie spędzaliśmy miło czas integrując się podczas grania w rozmaite gry oraz zabawy. Długo czekaliśmy na kolację, ale było warto, gdyż zaserwowano pyszną pizzę. Potem wszyscy grzecznie przygotowaliśmy swoje śpiwory i poszliśmy  „spać”. Niestety po takiej  nietuzinkowej nocy i tylu atrakcjach nie wszystkim udało się zasnąć na długo. Wczesnym rankiem przygotowaliśmy wspólne śniadanie, podczas którego zjedliśmy pyszne tosty i płatki z mlekiem. Gdy już wszyscy posilili się, opuściliśmy budynek, udając się do domów na zasłużony wypoczynek J.

    Bardzo cieszymy się, że Pani Dyrektor i Pani Manager umożliwiły nam organizację takiej imprezy, a  Rodzicom gratulujemy tak dzielnych dzieciaków!

  • Wyróżnienie dla Mileny Goraj

    Wyróżnienie dla Mileny Goraj

    W tegorocznym gminnym konkursie na Najpięknijeszą Kartkę Wielkanocną, Wyróżnienie otrzymała Milena Goraj uczęszczająca do naszej Zerówki. Gratulujemy!

  • Informacja

    Informacja

    Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i chętnych do wzięcia udziału w akcji sprzątania świata. Akcja odbędzie się 29 kwietnia tj. najbliższa sobotę. Zbiórka o godz.9.00 pod remizą OSP w Będkowicach. Podsumowaniem akcji o godz.12.00 , będzie Piknik w Dolinie Będkowskiej w Gospodarstwie Brandysówka. Podczas pikniku odbędzie się podsumowanie konkursu plastycznego „Środowisko ponad wszystko”.

  • Zgodnie z przyjętym kalendarzem szkoły – 1-3 maja 2017 r. są dniami wolnymi od zajęć szkolnych.

    4-5 maja w godz. 8.00-16.00 będą realizowane zajęcia dydaktyczne oraz sprawowany dyżur opiekuńczo – wychowawczy . Bus w tych dniach kursuje normalnie.

    Przypominamy , z uwagi na fakt że 4-5 maj , nie są dniami ustawo wolnymi, w przypadku nieobecności dzieci prosimy o pisemne usprawiedliwienie .


     

  • Fauna i flora po angielsku

    Fauna i flora po angielsku

     

    W ramach programu English Teaching, uczniowie naszej szkoły obcują z językiem angielskim w codziennych, życiowych sytuacjach, dzięki czemu uświadamiają sobie, jak ważna
    i przydatna jest znajomość języka obcego. Tym razem uczniowie przenieśli się do lasów tropikalnych, świata pajęczaków, gadów, płazów, a nawet prehistorycznych zwierząt, bowiem wybraliśmy się do jednego z najciekawszych muzeów przyrodniczych w Polsce, czyli Muzeum Przyrodniczego - Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

    Wyjątkowa wystawa poszerzyła naszą wiedzę dotyczącą świata roślin i zwierząt. Zobaczyliśmy wymarłe mięczaki m. in. amonity oraz współcześnie żyjące głowonogi, małże
    i ślimaki z całego świata, a także ok 50 gatunków roślin tropikalnych. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć na jakich drzewach rosną banany, cytrusy, kawa, kardamon, czy też wanilia. zobaczyć Przyglądaliśmy się również małpkom - tamarynom białoczubym, jednym z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się terraria. Można było w nich zobaczyć boa dusicieli, drapieżne warany, chodzące po szybach kolorowe gekony oraz gadzich rekordzistów: m. in. anakondę zieloną - największego, występującego współcześnie węża oraz pytona siatkowego - najdłuższego węża świata. Jak wszyscy dobrze wiedzą, w naszej szkole mamy akwarium, które jest uwielbiane przez uczniów, toteż
    z zaciekawieniem przyglądaliśmy się akwariom z fauną morską. I uwaga - znaleźliśmy Nemo! Nasza wizyta w muzeum zakończyła się istną „wisienką na torcie”, bowiem uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których nie tylko dowiedzieliśmy się wielu istotnych faktów o wężach, jaszczurkach oraz kameleonach, ale także mogliśmy je dotknąć! Przeżycie to na pewno zapadnie nam wszystkim na długo w pamięci.

    Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki było Prywatne Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Uczestniczyliśmy tam w niezwykłej lekcji, gdyż prowadzonej w języku angielskim. Nauczycielami natomiast byli uczniowie tejże szkoły. W ciekawy sposób przedstawili nam zagadnienia związane z geografią. Dowiedzieliśmy się o początkach kontynentów oraz czym charakteryzują się współcześnie. Dodatkowo, w nietuzinkowy sposób poznaliśmy bliżej kulturę Korei Południowej. Od dziś już wiemy, jak się m. in. posługiwać pałeczkami, jakie zwierze jest symbolem tego kraju oraz jak smakuje herbata kukurydziana.

    Wizyta w Muzeum Przyrodniczym byłą wyjątkową okazją, aby przenieść się w kolorowy, tropikalny świat, ale także (a może przede wszystkim) sposobem na obalenie popularnych stereotypów i przekonaniu się, że gady to bardzo pożyteczna (i nie taka groźna jakby się mogło wydawać) grupa zwierząt. Natomiast lekcja w języku angielskim udowodniła nam, że warto poszerzać swoje umiejętności językowe, gdyż są doskonałą inwestycją w świetlną przyszłość, która bez wątpienia czeka każdego z nas! :)

  • W tym roku nasi Zerówkowicze samodzielnie przygotowali wielkanocne palmy. Zgodnie z tradycją zalazły się w nich i zielone elementy i kolorowe ozdoby. Prace trwały przez kilka godzin ale wszystkie dzieci z zapałem i entuzjazmem, wzięły udział we wspólnym przygotowaniu do zbliżających sie Świąt.

     

    SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY ZAPEWNILI MATERIAŁY NIEZBĘDNE DO WYKONANIA PALM!

     

        

  • Powietrze pod lupą

    Powietrze pod lupą

    Czyli kolejne warsztaty w ramach programu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja”

    Nieodpowiedni stan powietrza to współcześnie jeden z najważniejszych problemów naszego kraju. Oddychanie, jak dziwnie by to nie brzmiało, każdego roku zabija przedwcześnie coraz więcej Polaków. Nieustannie uwrażliwiamy uczniów na to, aby byli ekoświadomi, to znaczy wiedzieli, jakie zachowania niewłaściwie wpływają na środowisko i jak należy przeciwdziałać zanieczyszczeniom.

    Kolejne warsztaty przeprowadzone przez studentów Akademii Górniczo – Hutniczej w ramach programu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja” odbyły się 05.04. Tym razem rozpoczęły się one czymś zupełnie innym. Prowadzący zorganizował bowiem konkurs, w którym uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z poprzednich zajęć. Padły takie pytania, jak: co to jest powietrze, co jest w jego składzie, trzy główne stany skupienia, czym się różni para wodna od mgły, co to jest globalne ocieplenie, co to są zanieczyszczenia powietrza. Rywalizacja była zacięta. Bezapelacyjnym zwyciężczynią została Gabriela Cierniak, która otrzymała wyjątkową nagrodę. Następnie uczniowie pod opieką prowadzącego przeprowadzili ciekawe eksperymenty z zastosowaniem sprzętu laboratoryjnego oraz specjalistycznego, ale i przedmiotów codziennego użytku. Uczniowie sprawdzali m.in. jak stworzyć wyjątkowe pociski, jak działa łoże fakira oraz rywalizowali w starciu na szkolnego Robin Hood'a. Było naprawdę ciekawie!

    Ekologiczne warsztaty prowadzone są cyklicznie w naszej szkole i mają na celu zachęcenie młodych ludzi do prowadzenia własnych obserwacji, badań oraz analizy środowiska poprzez nabycie wiadomości o powietrzu i czynnikach zanieczyszczających powietrze.

  • By stać się lepszym… - warsztaty profilaktyczne

    By stać się lepszym… - warsztaty profilaktyczne

    Szkoła to wyjątkowe miejsce. To w niej dzieci spędzają większość swojego czasu. To w niej uczą się, bawią, nawiązują wieloletnie znajomości, rozwijają swoje pasje. I to właśnie w niej powinny być podejmowane wszelkie działania profilaktycznych, ponieważ jest miejscem intensywnego rozwoju, konfrontacji autorytetów i kształtowania poczucia własnej wartości.

    Dbając o odpowiedni rozwój psychiczny naszych uczniów organizujemy, więc specjalistyczne warsztaty psychologiczno – pedagogiczne.

       Wyśmiewanie, szykanowanie, obrażanie, zaczepianie bez powodu, niszczenie własności osobistej, wykluczenie przez grupę, mowa nienawiści, „hejtowanie”, wulgaryzmy – to niestety częste zjawiska we współczesnych szkołach. Ich przyczyny można tłumaczyć na wiele sposobów, takich jak trudności w nawiązywaniu pozytywnych kontaktów z innymi, chęć zaistnienia na forum klasy, społeczności szkolnej. Żadnego z wymienionych zjawisk nie należy bagatelizować. A jeśli tylko zauważamy przesłanki, że dane zachowanie pojawiło się w placówce, należy jak najszybciej mu przeciwdziałać. Podstawowym założeniem warsztatów psychologicznych w naszej szkole jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży poczucia własnej wartości oraz postaw wolnych od agresji. Pragniemy, aby uczniowie zostali wyposażeni w taką wiedzę, która okaże się trwała i przydatna w życiu codziennym.

    Z tego względu przeprowadzone zajęcia był nastawione na czynne uczestnictwo. Uczniowie wykonali szereg ciekawych zadań, obejrzeli filmy, które poszerzyły ich świadomość na temat konsekwencji niewłaściwych zachowań, a nawet się troszkę pobawili. Podczas analizowania sytuacji dotyczących cyberprzemocy, uczestnicy zostali szczególnie uwrażliwieni na zagrożenia medialne. Dodatkowo, uczniowie odbyli również zajęcia z motywacji Prowadzący przedstawił w praktyczny sposób jak stawiać swoje własne cele, aby były realne, osiągalne i dawały satysfakcję, a także pokazał, jak można w codziennym życiu wykorzystywać techniki motywacyjne.
        Interaktywne spotkanie z profilaktyką przybliżyło uczniom faktyczny obraz mediów, przestrzegło przed zagrożeniami i nauczyło, jak poruszać się w wirtualnym świecie nie naruszając praw innych, oraz nie szkodząc sobie. Przede wszystkim jednak, mamy nadzieję, że spotkanie pozwoliło na poprawienie ich zdolności komunikacyjnych, interpersonalnych, zwiększyło wiarę
    w ich własne możliwości. Wierzymy, że dzięki tego typu zajęciom uczniowie będą chcieli podejmować działania i małymi krokami będą podążać wyznaczonymi ścieżkami osiągając sukcesy.

     

  • Szanowni Rodzice, Przyjaciele Szkoły Podstawowej w Będkowicach

    Szanowni Rodzice, Przyjaciele Szkoły Podstawowej w Będkowicach

    Będziemy bardzo wdzięczni jeżeli 1% należnego podatku za 2016 rok przekażecie Państwo naszej szkole za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach.
    Liczymy na Państwa życzliwość. 
    Gwarantujemy, że uzyskane pieniądze będą w całości wykorzystane na potrzeby dzieci i szkoły.

    Co należy zrobić?

    1.    Obliczyć 1% należnego podatku.
    2.    Jako organizację wskazać: Ochotnicza Straż Pożarna w Będkowicach
    3.    Nr KRS:  0000146789
    4.    
    cel szczegółowy 1%- Szkoła Podstawowa w Będkowicach
     

  • Harmonogram zajęć z Robotyki

    Harmonogram zajęć z Robotyki

    Rodzice i Uczniowie, poniżej przedstawiamy rozkład zajęć z robotyki: 

    12 IV godz.11.00-12.30
    28 IV godz.15.00-16.30
    12 V godz.15.00-16.30
    26 V  godz.15.00-16.30
    9 VI  godz.15.00-16.30
    14 VI godz.15.00-16.30

  • Eksperymentujemy!

    Eksperymentujemy!

    Już bardzo dawno temu Konfucjusz wygłosił swoje słynne zdanie, które mimo wieków nie traci na wartości: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Z tego względu staramy się, aby nasi podopieczni mogli jak najwięcej doświadczać.

    Jak, więc zachęcić uczniów do nauki fizyki czy chemii? Poprzez samodzielne eksperymentowanie! Dzięki uczestnictwu w programie „Wielkowiejska misja – niska emisja” nasi uczniowie mieli dzisiaj okazję zamienić się w małych naukowców wraz z prowadzącym warsztaty – jednym ze studentów Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

     

    Wykorzystując bezpieczne sprzęty oraz pod czujnym okiem instruktora uczniowie odkrywali prawa fizyki i chemii. Prowadzący zajęcia udowodnił, że każdy choć na chwilę może stać się fizykiem-eksperymentatorem i przede wszystkim czerpać wiele satysfakcji z wykonywanych zadań. Nie potrzeba bowiem profesjonalnego laboratorium oraz kosztownych urządzeń – wystarczą takie przedmioty codziennego użytku jak np. suszarka, worki na śmieci, czy też piłeczki ping – pongowe.

    Uczniowie podczas zajęć próbowali złapać powietrze, dowiedzieli się m.in., dlaczego rakiety latają, sprawdzili, na jakiej zasadzie działa tornado. Punktem kulminacyjnym warsztatów było coś niby zwykłego, coś czym cały czas oddychamy. Azot, ale ciekły! Substancja bardzo zimna czasem wybuchowa wyzwoliła w uczniach (i nie tylko) ogromną euforię.

    Bez wątpienia eksperymenty to połączenie świetnej zabawy i sporej dawki wiedzy, zdobywanej w wyjątkowy sposób. Warsztaty były niezwykle ciekawych przeżyciem oraz pouczającą przygodą, która (mamy nadzieję) zaprocentuje u naszych uczniów zainteresowaniami z zakresu dziedzin ścisłych.

     

    Co się działo podczas warsztatów? Sprawdźcie reportaż!

     

  • Wycieczka - English Teaching

    Wycieczka - English Teaching

        Pierwszego słonecznego dnia wiosny, 27.03. uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tzw. „urban game”, czyli grze miejskiej. Podczas rozwiązywania kolejnych „tasków” nie tylko sprawdzili swoją znajomość języka angielskiego w praktyce, ale także poszerzali wiedzę o starym i nowym Krakowie oraz mieli niebywałą okazję do zrobienia sobie popularne selfie z samym Donaldem Trumpem!

        Wycieczkę rozpoczęliśmy od samego serca Krakowa, czyli Rynku Głównego. Postanowiliśmy zwiedzać go jednak nie na powierzchni ziemi, a pod nią. Zeszliśmy na głębokość kilku metrów, aby odkryć prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa, czyli Muzeum Rynku Podziemnego.

    Przechadzając się po podziemnej ekspozycji uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało życie mieszkańców Krakowa ponad 600 lat temu. Dzięki licznym wystawom mogliśmy zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, dawne przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony.

       Kolejnym punktem wyprawy było miejsce wypełnione samymi sławami. Napiliśmy się w nim herbatki z Jolantą i Aleksandrem Kwaśniewskimi, przytulaliśmy się do Benedykta XVI oraz uścisnęliśmy dłoń Robertowi Lewandowskiemu. Gdzie takie rzeczy są możliwe? W Muzeum Figur Woskowych. Dojście do niego nie było jednak takie proste. Uczniowie dotarli do niego pytając (oczywiście po angielsku) przechodniów o drogę. 

        Wyprawa była wypełniona językiem angielskim do tego stopnia, że nawet będąc na posiłku, uczestnicy wcielili się w obcokrajowców i zamawiali jedzenie po angielsku. Zajęcia odbyły się w ramach programu English Teaching, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje umiejętności językowe.


  • DOŁĄCZ DO NAS!

    DOŁĄCZ DO NAS!

    Dlaczego Szkoła w Będkowicach jest wyjątkowa? Co najbardziej podoba się jej uczniom? Co dzieje się w niej na lekcjach oraz poza szkolną salą? Na te i inne pytania mogli zdobyć odpowiedź wszyscy, którzy pojawili się w progach naszej szkoły w minioną sobotę, czyli 25.03.2017 r.


    Dzień Otwarty to istotne wydarzenie w kalendarzu szkolnych uroczystości. Jak co roku, na ten dzień zaplanowano szereg ciekawych występów, lekcji pokazowych, projekcji multimedialnych oraz gier i zabaw przeznaczonych dla dzieci, które przyszły obejrzeć szkołę.

    Na ten wyjątkowy dzień, uczniowie wraz z gronem pedagogicznym, przygotowywali się już od dłuższego czasu. Dokładnie opracowaliśmy plan dnia oraz włożyliśmy całe swoje serca w przygotowanie atrakcji dla naszych niezwykłych gości.

    Dzień Otwarty Szkoły został wykorzystany do zaprezentowania prowadzonej działalności edukacyjnej, bazy dydaktycznej oraz jej licznych atutów. Był także okazją do przybliżenia dodatkowej oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Budynek szkoły został na ten dzień specjalnie przygotowany, by umożliwić odwiedzającym dokładne zapoznanie się z proponowanymi możliwościami nauki.

    Przedszkolaki i uczniowie oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka placówki. Nauczyciele zamienili się w przewodników i oprowadzali po szkole naszych gości, wręczając im na powitanie ulotki informacyjne, w których zawarte były podstawowe wiadomości na temat działalności szkoły. Podczas zwiedzania nasi goście mogli również uczestniczyć w przestawieniach przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

    W tym roku, z racji przypadającego na 27. marca Dnia Teatru odbyły się dwa spektakle. Pierwszy z nich, jak sam tytuł wskazywał - „Zawiłości miłości” dotyczył różnych, w większości zabawnych historii miłosnych, a wystąpili w nim uczniowie klas 0 – III. Z kolei drugi, oparty na opowiadaniu Agaty Christie pt. „Tajemnica hiszpańskiej skrzyni” pozwolił widowni wcielić się w detektywów, gdyż ich zadaniem było zdemaskowanie mordercy. Przedstawienie wywołało wielki zachwyt wśród widzów, bowiem wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za swoje wspaniałe zdolności muzyczne oraz aktorskie.

    To jednak nie wszystko. Uczniowie zaprezentowali bowiem gościom nie tylko swoje umiejętności artystyczne, ale także i sportowe, m.in. podczas pokazu Zumby. Zgromadzeni mieli możliwość uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanych lekcjach: przyrody, matematyki i języka polskiego, podczas których zaprezentowano, jak wyglądają lekcje w naszej szkole.

    Niewątpliwą atrakcją dla dzieci, oprócz słodkiego poczęstunku było bajeczne przedstawienie „Kot w butach” w wykonaniu profesjonalnych aktorów teatrzyku „Blaszany Bębenek”. Istotnym elementem programu artystycznego była prezentacja filmu pt. „To my!”, dzięki, której wszyscy dowiedzieli się, jak wygląda zwykły dzień w naszej szkole. Projekcja miała na celu podkreślenie fundamentalnych zasad szkoły, czyli wiedzy, kreatywności i wychowania, które od lat funkcjonują z ogromnym powodzeniem.

    Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć również świątecznego kiermaszu robionych własnoręcznie, ozdób wielkanocnych oraz wybornych, domowych wypieków przygotowanych przez Mamy naszych uczniów.

    Sobotnie spotkanie było doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi między rodzicami, uczniami, absolwentami a gronem pedagogicznym. Każdy z przejawów integracji jest dla nas ważny, gdyż pozwala to na stworzenie wspaniałej, rodzinnej atmosfery w naszej szkole. Podczas całego spotkania można było porozmawiać z nauczycielami, pedagogiem szkolnym oraz organem prowadzącym placówkę. Przyszli mali uczniowie mogli zwiedzić szkołę: sale lekcyjne, bibliotekę, pracownię komputerową.

    Dziękujemy zatem wszystkich rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, uczniom za zaangażowanie, a wszystkim gościom za tak liczne przybycie do naszej szkoły. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych będkowiaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym… a zatem do zobaczenia we wrześniu!

     

    Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia filmu „To my!” oraz reportażu z Dnia Otwartego.

     

  • Dlaczego Szkoła w Będkowicach jest wyjątkowa?

    Dlaczego Szkoła w Będkowicach jest wyjątkowa?

    Co najbardziej podoba się jej uczniom?
    Co dzieje się w niej na lekcjach oraz poza szkolną salą?
    Nie wiesz? Obejrzyj film!

    https://www.youtube.com/watch?v=StjfouOa9ak&t=16s

    Film promujący Szkołę Podstawową w Będkowicach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej "Sokolica" stworzony przy współpracy uczniów, nauczycieli oraz organu prowadzącego.

  • Matematyka - daj się uwieść!

    Matematyka - daj się uwieść!

    Zobacz jak wyglądają lekcje matematyki w naszej szkole?...

    https://prezi.com/qvmaz3phsz3h/matematyka-daj-sie-uwiesc/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

    Przygotowali uczniowie kl IV-VI oraz Pani Katarzyna Jabcoń- nauczyciel matematyki w SP w Będkowicach.

strona: