Wiadomości

  • Pierwsza wycieczka już za nami!

    Pierwsza wycieczka już za nami!

    Wycieczki pouczają, rozwijają, rozbudzają ciekawość, integrują… można byłoby długo wymieniać, ale przede wszystkim są także źródłem aktywnej rozrywki – a na to każdy ma ochotę. Nie mogliśmy, więc długo zwlekać z pierwszym wyjazdem, toteż 18.10. klasy IV – VII wybrały się wspólnie na pierwszą, tegoroczną wycieczkę do pobliskiego Krakowa.

     Naszym pierwszym przystankiem było Radio Kraków. Uczniowie chętnie zwiedzili studio nagrań Romany Bobrowskiej, gdzie mogli sprawdzić, jak to jest krzyczeć bez echa, śpiewać w ciemności, a Małgosia z klasy V zagrała na fortepianie najlepszej marki na świecie! Zobaczyliśmy także pracę dziennikarzy radiowych „od kuchni”, przyglądaliśmy się rozmowom „na żywo”, a także poznaliśmy mnóstwo ciekawostek, nie tylko radiowych.

    Drugim, ale wcale nie mniej ważnym, elementem wycieczki była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej. W zabytkowej hali zajezdni tramwajowej obejrzeliśmy historycznych wozy tramwajowe (do niektórych nawet weszliśmy!). Następnie, dzięki wystawie „Wokół koła” mogliśmy poeksperymentować z eksponatami. Do wszystkich stanowisk uczniowie podeszli z ogromnym entuzjazmem, jednak największą popularnością cieszył się rower o kwadratowych kołach, zamek do samodzielnej budowy oraz koło deptakowe, które podnosiło windę (z osobnikami w środku!). Na koniec cofnęliśmy się w czasie, do czasów PRL-u, dzięki wystawie „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p”. Pani przewodnik barwnie opowiedziała nam historię polskiego Fiata, która zazębia się z historią naszego kraju. Dowiedzieliśmy się, jak to z tymi samochodami dawniej bywało, a następnie mogliśmy sprawdzić m.in ile walizek zmieści się we Fiacie, czy łatwo jest prowadzić samochód po zakrętach, ale i się troszkę zrelaksować…

    Zachęcamy wszystkich do obejrzenia fotorelacji, gdyż w przypadku tej wycieczki, obraz dużo lepiej oddaje emocje, jakie nam towarzyszyły niż słowa.

    SH

  • Witajcie wśród nas!

    Witajcie wśród nas!

    16 października był niezwykle istotnym dniem dla pierwszoklasistów oraz przedszkolaków i ich rodziców. Zgodnie z tradycją naszej szkoły, tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie na ucznia oraz żaka przedszkolaka.

    Nowi członkowie naszej szkolnej i przedszkolnej społeczności z ogromnym zaangażowaniem oraz pod czujnym okiem wychowawczyń przygotowywali się do tej niezwykłej uroczystości. Podczas akademii zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie oraz wokalne. Należy przyznać, że każdy odegrał swoją rolę perfekcyjnie! Dodatkowo, uczniowie klasy pierwszej wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które obowiązują w szkole. Istotnym elementem akademii, którego wyczekiwali pierwszoklasiści, było uroczyste pasowanie z rąk pani dyrektor Joanny Dziadur. Pani dyrektor serdecznie przywitała uczniów oraz życzyła im wielu sukcesów, nie tylko na ścieżce edukacyjnej.

    Na zakończenie wszyscy przybyli goście oraz główni bohaterowie uroczystości spędzili miło czas przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Jeszcze raz witamy Was serdecznie
    w murach naszej szkoły!

     

    SH

     

  • Mini Mundial 2017

    Mini Mundial 2017

    Od kilka lat w Gminie Wielka Wieś, w ramach gminnych, piłkarskich rozgrywek odbywa się Mini Mundial. Zawody te dają uczniom możliwość pokazania swoich umiejętności piłkarskich, ale także propagują zdrowy styl życia oraz kształtują w młodych ludziach postawy bliskie idei fair play. Wielu naszych uczniów rozwija swoją pasję do piłki nożnej, grając w lokalnych klubach sportowych, toteż  z chęcią wzięli udział w kolejnej edycji Mini Mundialu.

    Tegoroczne zawody odbyły się 12 października 2017 roku tradycyjnie, na boisku  w Modlnicy. W turnieju wzięło udział pięć szkół podstawowych z naszej gminy: z Bębła, Będkowic, Białego Kościoła, Modlnicy i Wielkiej Wsi. Wśród zawodników byli uczniowie klas IV-VII.

    Warto nadmienić, iż naszą szkołą (jako jedyną) reprezentowali także uczniowie klasy III oraz dziewczęta z klasy VII. Najwyższy poziom sportowy zaprezentowała drużyna Szkoły Podstawowej z Modlnicy, która nie przegrała żadnego meczu i tym samym zwyciężyła turniej. Na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa w Bęble, natomiast ostatnie miejsce na podium należało do Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi. Kolejne miejsca przypadły Szkole Podstawowej w Białym Kościele i Będkowicach.

    Sędziowie, po zakończonym Mundialu przyznali, iż wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki, wyrównany poziom sportowy, toteż każdy zawodnik zasłużył na nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.

    Gratulujemy wszystkim reprezentacjom oraz trzymamy kciuki za naszą drużynę, aby nie tracili zapału - bo żeby wygrać, trzeba grać!

  • DEMOKRATYCZNE WYBORY

    DEMOKRATYCZNE WYBORY

    02.10.2017 r. nasza szkoła zamieniła się w lokal wyborczy, w którym dokonano demokratycznego wyboru nowego Samorządu Szkolnego. Na wzór „prawdziwych” wyborów, także i te szkolne zostały poprzedzone aktywną kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje oryginalne pomysły. Nie zabrakło również świetnych plakatów wyborczych, które przedstawiały kluczowe postulaty przyszłych przewodniczących. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.

    Podczas apelu, aby ułatwić wyborcom dokonanie tego jakże ważnego wyboru, kandydaci wygłosili ciekawe mowy wyborcze, w których przypomnieli o najważniejszych punktach swoich programów. Każdemu bardzo zależało, aby wybrano właśnie jego. 
    W głosowaniu wzięło udział 47 osób, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów. Wszystkie oddane głosy były ważne. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
    Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład Samorządu weszły wszyscy kandydujący uczniowie z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

        
    1. Agata Dziadur – 18 głosów – PRZEWODNICZĄCA
    2. Wiktoria Mirek – 17  głosów – WICEPRZEWODNICZĄCA
    3. Filip Zawadzki – 7 głosów – CZŁONEK SAMORZĄDU
    4. Barbara Boczoń – 5 głosów – CZŁONEK SAMORZĄDU

     

    Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki, aby nowy Samorząd wypełniał swoje obowiązki na medal! 

    SH
     

  • Goście z Europy i Azji w szkole w Będkowicach.

    Goście z Europy i Azji w szkole w Będkowicach.

    W czwartek naszą szkołę i przedszkole odwiedziła grupa wyjątkowych i rzadkich gości. Była to grupa ekspertów zajmujących się edukacją z krajów Europy i Azji. Goście odwiedzili naszą szkołę w ramach międzynarodowej konferencji poświęconej rozwojowi zarządzania w edukacji. Ostatni raz Polska gościła tę konferencję 25 lat temu!

    Gościom bardzo podobała się rozświetlona południowym słońcem sala przedszkolna, podziwiali widok z okna na Tatry i dopytywali się o system serduszek służący ocenie zachowania w grupach przedszkolnych. Znaleźli wiele elementów wspólnych z przedszkolami w swoich krajach: kalendarz urodzin, układ dnia w przedszkolu, możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Mówiono, że w szkołach Finlandii jeździ bardzo podobny bus do naszego - także zabiera i odwozi przedszkolaki. :)

    Nasi goście rozmawiali także z klasą VII. Eksperci komplementowali otwartość i wysoki poziom języka angielskiego naszych dzieci. Żywa rozmowa dotyczyła planów na przyszłość dzieci z Będkowic.

    Odwiedziliśmy także okolice szkoły, westchnienia zazdrości pojawiły się, gdy eksperci edukacyjni dowiedzieli się, że dzieci ze szkoły w Będkowicach mają także możliwości biegania po pięknej Dolinie Będkowskiej.

  • Nauka to cenny dar!

    Nauka to cenny dar!

    Gdy wakacje pozostają jedynie miłym wspomnieniem, zaczynamy nowy rok szkolny - czas zdobywania kolejnych umiejętności, poszerzania wiedzy, ale przede wszystkim kształtowania własnej osobowości.

    Rok szkolny 2017/2018 zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Będkowicach, gdzie zaprezentował się nasz szkolny chór przy akompaniamencie p. Joanny Dziadur. Następnie udaliśmy się na oficjalny apel. W tym roku jako pierwsi świętowały klasy 0 – VII, a następnie Oddział Przedszkolny.

    W zgodzie z tradycją – nowy rok rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego wraz z chorążym i asystą pocztu sztandarowego. Następnie, zgromadzonych na uroczystości – uśmiechniętych, wyższych o kilka centymetrów, wypoczętych uczniów oraz ich rodziców – serdecznie przywitał Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”- p. Jerzy Rosiński, a także przedstawił nasze poszerzone w tym roku grono pedagogiczne.

    W dalszej części głos zabrała Dyrektor Szkoły – p. Joanna Dziadur, która szczególnie zwróciła się do naszych najstarszych uczniów – wyjątkowego, pierwszego po kilkunastu latach rocznika klasy VII. Pani dyrektor życzyła uczniom, aby słowa Alberta Einsteina: „Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”- stały się dla nich realne. Zamykając uroczystość, p. Marzena Bień przekazała najważniejsze informacje organizacyjne oraz zaprosiła na spotkania z wychowawcami w klasach.

        

    Niejednokrotnie szkoła kojarzy się z przymusem, jednakże życzymy Wam, aby nasza placówka wyzwalała w Was jedynie pozytywne emocje. Pamiętajcie, że szkoły nie tworzą nauczyciele, ale przede wszystkim Wy! Z okazji rozpoczęcia kolejnego roku w naszej szkole mamy nadzieję, że zmiany, które nastąpią w tym roku szkolnym dostarczą Wam wielu przyjemności i satysfakcji, poszerzą horyzonty, a także zmotywują do działania, abyście wszyscy znaleźli się na właściwej drodze do sukcesu.

     

  • Stypendia szkolne o charakterze socjalnym na rok szkolny 2017/2018

    Stypendia szkolne o charakterze socjalnym na rok szkolny 2017/2018

    Informujemy, że zgodnie z uchwałą Rady Gminy Wielka Wieś  nr XXXIX/179/2005 w sprawie ustalenia regulaminu pomocy materialnej  o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych w Gminie Wielka Wieś,    w dniach od 1 września 2017r. do 15 września 2017r. przyjmowane będą wnioski o stypendia szkolne o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Wielka Wieś.

     
    Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w rodzinie którego dochód netto na osobę nie przekracza kwoty 514,00 zł oraz gdy w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, alkoholizm, narkomania, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, a także gdy rodzina jest niepełna. Stypendium szkolne nie przysługuje dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. zerówka).


    Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w Urzędzie Gminy Wielka Wieś, Szyce Plac Wspólnoty 1, pokój nr 118. Wnioski o stypendium szkolne mogą składać rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń.  Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu rodziny ucznia z miesiąca sierpnia 2017r. Świadczenie wychowawcze „500+” nie jest doliczane do dochodu rodziny ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne. Stypendium szkolne realizowane jest poprzez zwrot poniesionych wydatków na cele edukacyjne ucznia na podstawie faktur, rachunków i dokumentów potwierdzających ich powstanie i wysokość.

    Więcej informacji: http://www.wielka-wies.pl/

     

     

  • Podręczniki na rok szkolny 2017/2018 dla klas I-VII

    Podręczniki na rok szkolny 2017/2018 dla klas I-VII

    Uczniowie klas I-VII Szkoły Podstawowej
    będą korzystać z podręczników udostępnionych przez szkołę w ramach dotacji celowej na zakup podręczników (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. poz. 902).

    We własnym zakresie rodzice nabywają jedynie podręczniki i ćwiczenia do religii.

     

  • Wakacyjny czas!

    Wakacyjny czas!

    Wakacje w pełni! Każdy dzień obfituje w wiele ciekawych aktywności – językowych, sportowych, teatralnych, ale także i tych związanych z doskonałą zabawą. W tym tygodniu najmłodsi poznawali podwodny świat. Mieli okazję zobaczyć wieloryba niebieskiego oraz podziwiać w wodzie i na plaży żółwia morskiego. Podczas zabaw ostrożnie spacerowali po plaży uważając na niebezpieczne meduzy. W przerwach między zabawami oglądali sztuczki delfinów w wodzie i tak jak one próbowali przeskoczyć przez hula-hop.

    Natomiast starsi uczniowie rozwijali swoje umiejętności dziennikarskie oraz teatralne. Dowiedzieli się, co jest ważne w pracy dziennikarza, jak poprawnie konstruować pytania oraz na czym skupić się podczas prowadzenia wywiadu. Dodatkowo odbyły się także zajęcia językowe, podczas których uczniowie rozwijali słownictwo z zakresu języka angielskiego wykorzystując nowoczesne aplikacje edukacyjne. Oczywiście był też czas na gry i zabawy – zarówno logiczne, matematyczne, jak i te rozwijające kreatywność.

    Tegoroczna wakacyjna pogoda bywa bardzo zmienna, ale potrafimy sobie z nią poradzić. W czasie ogromnych upałów chłodziliśmy się w cieniu i kolorowaliśmy nasz szkolny chodnik, opalaliśmy się na podwórku oraz rozgrywaliśmy planszowe batalie, a gdy pogoda psikusa deszczowego nam sprawiała, to wspólnym tańcem i zabawą były wypełnione nasze szkolne sale.

  • Tydzień pod znakiem sportu i matematyki

    Tydzień pod znakiem sportu i matematyki

    W końcu upragnione wakacje!

    W pierwszym tygodniu zajęcia w naszej szkole kręciły się wokół sportu i królowej nauk – matematyki. Świetnie bawiliśmy się podczas gier z kostkami, gdyż mieliśmy okazję zdobyć łupy w postaci pysznych cukierków. Oprócz klasycznych kostek sześciennych poznaliśmy kostki czworościenne, ośmiościenne, dziesięciościenne itp.. Ćwiczyliśmy swoją spostrzegawczość i wytężaliśmy intensywnie wzrok w czasie gry w kształty i kolory – SET. Jednak najwięcej emocji przyniosła „bycza” gra – „6. bierze”, w której najważniejsze było szybkie liczenie różnic i porządkowanie liczb.

    W tym tygodniu również wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Doliny Będkowskiej i okolicznych wiosek. W drodze powrotnej wybraliśmy jedną z trudniejszych tras, z licznymi wzniesieniami oraz kamienistymi drogami. Jednak daliśmy radę i wróciliśmy z opalonymi i uśmiechniętymi buziami do szkoły.

    Czekamy na kolejny tydzień pełen wrażeń i słonecznej pogody. 


     

  • „Ucząc innych, sami się uczymy” - zakończenie roku szkolnego 2016/2017

    „Ucząc innych, sami się uczymy”  - zakończenie roku szkolnego 2016/2017

    Czerwiec to wyjątkowy okres zarówno dla uczniów, jaki i nauczycieli. Pierwsza połowa miesiąca to czas intensywnej pracy. Uczniowie maksymalnie wykorzystują swoje umiejętności, aby końcowa ocena spełniła ich oczekiwania, a nauczyciele skrupulatnie podsumowują swoją pracę dydaktyczną, chcąc sprawiedliwie ocenić każdego wychowanka. Jednakże ostatnie dni czerwca powiewają letnim odpoczynkiem, bowiem zapowiadają wyczekiwane wakacje!

    Tradycyjnie, jak co roku, spotkaliśmy się w dniu zakończenia roku szkolnego, 23.06.2017 w sympatycznym gronie uczniów, rodziców oraz dyrekcji i nauczycieli. Dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej, która odbyła się w Kościele Parafialnym w Będkowicach. Następnie udaliśmy się do naszej szkoły. Uroczystość zainaugurował Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” – p. Jerzy Rosiński wraz z dyrektor szkoły – p. Joanną Dziadur oraz managerem szkoły p. Marzeną Bień, witając zgromadzonych oraz szczerze i serdecznie dziękując za wspólnie przeżyty kolejny rok. Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny uczniów naszej szkoły. Tym razem podeszliśmy do tematu tych najważniejszych grup społecznych zainteresowanych szkołą, czyli „uczniów” i „nauczycieli” od strony socjologicznej. Pragnąc rozbawić zgromadzone towarzystwo ukazaliśmy obraz w krzywym zwierciadle, niekiedy przejaskrawiony, ale często jakże prawdziwy. Zaprezentowaliśmy, co robi uczeń według rodzica, społeczeństwa, nauczycieli, samego siebie oraz jak to jest naprawdę. Następnie wzięliśmy
    na warsztat nauczycieli. W krótkich scenkach dramatycznych połączonych z podkładem muzycznym przedstawiliśmy wyobrażenia znajomych nauczycieli na temat ich pracy, społeczeństwa, uczniów, a także ich samych. Dzięki niebywałym zdolnościom aktorskim naszych wychowanków przedstawienie wzbudziło wiele pozytywnych emocji wśród widowni. Zakończenie roku to jednak nie tylko występy, ale przede wszystkim czas podsumowania zmagań oraz podziękowań. Najbardziej zasłużeni otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody. Pani Dyrektor pogratulowała jednak wszystkim zdobycia nowych umiejętności, rewelacyjnych osiągnięć w nauce i sporcie, jak i także konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Cała społeczność szkolna była dumna z uczniów klas IV – VI, ponieważ aż ośmioro z nich zdobyło świadectwa z wyróżnieniem! Podziękowania skierowano również do rodziców za zaangażowanie w życie klas i całej naszej szkoły. Na koniec, aby oryginalnie zakończyć rok szkolny, odbył się interaktywny quiz, w którym uczniowie mieli za zadanie rozpoznać swoich nauczycieli na podstawie ich zdjęć z dzieciństwa. Niektórzy znacząco się zmienili, toteż rozgrywka wcale nie była taka prosta, ale na pewno zabawna. Po uroczystości, w klasach rozdano pozostałe świadectwa - wszyscy uczniowie otrzymali promocję do następnej klasy, podziękowano nauczycielom za ich pracę oraz złożono życzenia udanych wakacji.

    Pełni wrażeń, z mnóstwem nagród w rękach i uśmiechami na twarzach uczniowie udali się na wyczekiwany odpoczynek. Życzymy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń, udanego i bezpiecznego wypoczynku. Niech towarzyszy Wam fenomenalny nastrój, sprzyjająca aura pogodowa oraz nietuzinkowe przygody! Nabierzcie sił, abyśmy rok szkolny 2017/2018 rozpoczęli pełni zapału do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań, gdyż pamiętajcie: „Wiedzę możemy zdobyć od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami”!

    Sandra Hotloś

    Przypominamy również o organizowanych warsztatach w naszej szkole w ostatnim tygodniu czerwca oraz w lipcu – na pewno nie będziecie się nudzić! Zapraszamy!

    Sprawdź, co przygotowaliśmy – Harmonogram Wakacyjny
     

     

  • Spotkanie z dinozaurami

    Spotkanie z dinozaurami

     

    19 czerwca „0”, klasa I, II i III wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki w Zatorze. Była to nagroda dla uczniów za wytrwałość i pilność w czasie roku szkolnego i ostania wspólna wycieczka przed wakacjami.

    Naszą przygodę z parkiem rozpoczęliśmy od Parku Mitologii. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie dzięki przepłynięciu tramwajem wodnym mieliśmy okazję obejrzeć odwzorowane figury greckich bogów, herosów, bohaterów czy mitycznych stworzeń a także poznać ich krótką historię.

    Następnym przystankiem był Park Bajek. Mieliśmy okazję zobaczyć domki, w których „zamieszkiwali” bohaterowie dziecięcych opowieści. Przed każdym z nich znajdowały się krótkie zagadki, których rozwiązaniem były tytuły bajek. Jedną z atrakcji w tym parku był zjazd na pontonach, na które uczniowie nie mogli się doczekać.

    W drodze do kolejnego miejsca odwiedziliśmy wyjątkowy dom. Bowiem wszystko w nim było do góry nogami. Przyprawiało to o mały zawrót głowy, jednak wszyscy wyszli z niego w równie dobrych nastrojach co do niego wchodząc.

    Przedostatnim parkiem był Park Owadów. Ogromne kopie najróżniejszych stworzeń wzbudziły zainteresowanie dzieci. Ciekawą atrakcją w tym miejscu był plac zabaw, którego elementy przypominały owady. Następnie odwiedziliśmy kino 5D, gdzie dzięki specjalnym okularom i dodatkowym efektom specjalnym poznaliśmy życie dinozaurów. Niekiedy, przyprawiało nas to o dreszcze, ale ostatecznie dla wszystkich było to niesamowite przeżycie.

    Ostatnim przystankiem był Park Dinozaurów i Lunapark. Niezwykłą okazją było oglądanie ruchomych dinozaurów, które wyglądały jak żywe. Wychodząc z parku, dotarliśmy do największej atrakcji tego dnia – Lunaparku. Wszelkiego rodzaju kolejki, diabelski młyn, karuzele, basen z łódkami, loterie, zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchańce stały się powodem radości i niekończącej się zabawy dla dzieci.

    Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to jedna z lepszych wycieczek w ciągu roku szkolnego i z pewnością zapamiętają ją na długo.

  • Wakacje ze szkołą w Będkowicach – Harmonogram Wakacyjny

    Wakacje ze szkołą w Będkowicach – Harmonogram Wakacyjny

    Zapraszamy wszystkie dzieci na zajęcia świetlicowe, dziennikarskie, artystyczne, taneczne, sportowe  i ciekawe wycieczki.

    Oddział przedszkolny oraz zajęcia świetlicowe będą realizowane codziennie w godz. 8:00-14:00
    Oto harmonogram spotkań dla grupy młodszej i starszej, Oddziału Przedszkolnego, Zerówki, kl I-III i  kl IV-VI.

     

     

       

  • Zielony Dzień Rodziny

    Zielony Dzień Rodziny

    Czas spędzony w towarzystwie rodziny bez wątpienia wyzwala w nas ogromne dawki pozytywnej energii oraz dostarcza niezwykłych wspomnień. Chwile z rodziną to te, które dla dziecka (w każdym wieku) są najcenniejsze. Co zatem zrobić, by zapewnić sobie i swoim najbliższym dobrą zabawę i przyjemną atmosferę? Oczywiście korzystając z atrakcji, które zapewnia nasza szkoła!

    3 czerwca odbył się bowiem Zielony Dzień Rodziny, którego program obfitował w liczne atrakcje. Na początek zaprezentował się Oddział Przedszkolny – śpiewem i wierszami wprowadzili nas w tematykę rodzinną. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klas I – VI ze swoim programem artystycznym przygotowanym pod czujnym okiem p. Katarzyny Jabcoń oraz p. Pameli Gadawskiej. Można się było pośmiać, odświeżyć znajomość języka angielskiego, ale i wzruszyć.

    Był czas na podziękowania i życzenia. Uczniowie podziękowali rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, życzyli samych radosnych chwil, a także wręczyli własnoręcznie przyozdobione kubki – dla Supermamy i Supertaty. Kolejnym punktem programu były konkurencje rodzinne - „Rodzinne kontrowersje”, „Jak mnie znacie?”, czy też „Rodzinna współpraca”. Wszystkie zabawy wywołały wiele radości, zarówno wśród uczestników, jak i widzów.

    W trakcie całego wydarzenia  odbyły się liczne występy, konkursy dla dzieci i dorosłych, zabawy z animatorami, malowanie twarzy. Można było wyszaleć się na dmuchanych zamkach, zjeżdżalniach, trampolinach czy też podczas balonowego show. Punktem kulminacyjnym były niezapomniane zabawy i pokazy przygotowane przez niezawodną OSP w Będkowicach – m.in. przejażdżki samochodem strażackim, przeciąganie liny, lanie wody, gaszenie pianą. Jednakże największą atrakcją okazała się dowieziona dmuchana, olbrzymia, mobilna ścianka wspinaczkowa, obsługiwana przez naszych będkowskich strażaków.

    Radości dzieci nie było końca. Oprócz uczniów i nauczycieli na scenie pojawił się również Zespół Pieśni i Tańca Będkowianie, który śpiewem i wesołą inscenizacją „Rzepki” Juliana Tuwima rozbawił publiczność. Cały program artystyczny został hucznie nagradzony brawami. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców Będkowic oraz wyjątkowych gości spoza sołectwa: Zastępcę Wójta Gminy Wielka Wieś - Krzysztofa Wołosa, Sekretarza Gminy Stanisława Kasprzyka, Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Mazelę, radnych i sołtysów z terenu całej gminy, Dyrektora GOKiS Magdalenę Szymańską i wielu innych zacnych gości.

    Ogromną sympatią cieszyły się tańce, które nie gasły nawet w późnych godzinach nocnych i zakończyły nasze czerwcowe święto. Ten wyjątkowy dzień udało się zorganizować dzięki wspaniałej współpracy całej społeczności Szkoły Podstawowej w Będkowicach, OSP z Będkowic, Zespołu Będkowianie, Sołtysa Wiktora Gąski z Radą Sołecką oraz GOKiS w Białym Kościele. Takie spotkania są doskonałą okazją do bliższego poznania rodziców oraz zintegrowania społeczności szkolnej.  Dziękujemy, że byliście z nami!

     

  • IX Gminny Konkurs Recytatorski

     IX Gminny Konkurs Recytatorski

    „Flora w poezji”

    Recytacja to sztuka przekazywania słuchaczom utworu literackiego. Stanowi ona nie tylko doskonały trening pamięci, ale także wzbogaca język i styl recytującego, uczy poprawnej wymowy oraz uczy trafnego przekazywania myśli. Z tego względu chętnie przygotowujemy uczniów do tego rodzaju konkursów.

    31 maja reprezentantki naszej szkoły – Aleksandra Derwisz i Gabriela Cierniak, miały możliwość zaprezentowania swoich recytatorskich umiejętności, gdyż wzięli udział w IX Gminnym Konkursie Recytatorskim „Flora w poezji” zorganizowanym przez Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele.

    Poziom konkursu, jak co roku był bardzo wysoki. Uczestnicy wybrali niezwykłe utwory, które recytowali nie tylko z odpowiednią intonacją, ale i temperamentem. Wszystkich słuchało się bardzo przyjemnie, toteż jury miało nie lada wyzwanie z wyborem najlepszych.  Ola i Gabrysia przedstawiły utwory, które inspirowane były głębokimi przeżyciami i w taki też sposób je przekazały, czego ogromnie im gratulujemy!

     

     

  • „Na ścieżkach wyobraźni”

    „Na ścieżkach wyobraźni”

    I GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
    Czytelnictwo w Polsce z roku na roku osiąga coraz gorsze wskaźniki. Pragnąc zachęcić uczniów do czytania zorganizowaliśmy konkurs, w którym uczniowie sami, biorąc pod uwagę własne zainteresowania, dokonali wyboru, z jaką lekturą chcą wybrać się w czytelniczą podróż. Co istotne, utworami, które znalazły się na konkursowej liście były  same wydawnicze nowości.

    Pierwszy etap konkursu  - szkolny rozpoczął się już w marcu. Uczniowie klas III – VI, którzy najlepiej rozwiązali „Quiz konkursowy” zakwalifikowali się do etapu międzyszkolnego. Natomiast finał konkursu odbył się 24 maja w naszej szkole. Przybyli do nas uczniowie ze szkoły z Bębła, Białego Kościoła, Modlniczki oraz Wielkiej Wsi.

    Oczywiście nie zabrakło także reprezentantów naszej szkoły, którymi byli: Ignacy Dybcio, Filip Zawadzki, Barbara Boczoń, Małgorzata Piątkowska, Gabriela Cierniak, Klaudia Szklarczyk, Agata Dziadur oraz Maria Gąska. Łącznie w konkursie wzięło udział 32 uczniów. Na uczestników czekał szereg ciekawych zadań. Na początek wszyscy zagrali w lekturową grę planszową, następnie zmierzyli się z wyzwaniami pisarskimi, poruszyli swoją wyobraźnię podczas zadań literackich, udowodnili, że potrafią rozpoznać fragment „po jednej nutce”, sprawdzili swoją koordynację przy przenoszeniu jajka na książce, a na koniec wykonali pomysłowe „selfie” z przeczytaną lekturą.

    Zadania konkursowe nie tylko sprawdziły wiedzę uczniów, ale przede wszystkim wyzwoliły mnóstwo radości. Wszyscy żegnali się w przyjaznej atmosferze oraz umówiliśmy się, że za rok widzimy się ponownie, gdyż jak wiemy: „Kto czyta, ten żyje podwójnie”!

     

  • HEJ W BIESZCZADY! „Wycieczka marzeń” 2017

    HEJ W BIESZCZADY! „Wycieczka marzeń” 2017

    W dniach 15.05 – 19.05.2017 r. żądne wrażeń klasy IV - VI uczestniczyły w kolejnej edycji „Wycieczki Marzeń”. Byliśmy już w stolicy, nad Bałtykiem, to teraz obraliśmy kierunek południowy, a dokładniej, magiczne Bieszczady.

    Wczesnym rankiem, 15. maja, wyposażeni w potrzebnych bagaż oraz przede wszystkim dobre humory wyruszyliśmy na wyczekiwaną od tygodni „Wycieczkę marzeń”. Pierwszym punktem na naszej mapie było o najbogatsze w Polsce muzeum rezydencjonalne, dawna siedziba magnacka wzniesiona w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, czyli Zamek w Łańcucie.
    Z zaciekawieniem obejrzeliśmy zbiory, chociaż trzeba przyznać, że nie sposób w krótkim czasie przyjrzeć się wszystkim zgromadzonym w ekspozycji skarbom (aż 32 pokoje!), bo ujmuje zarówno wystrój wnętrz, niezwykłe, intarsjowane podłogi, obrazy, lustra, meble, zastawa stołowa, pamiątki
    i inne zabytkowe elementy wyposażenia. Jednakże udało nam się wybrać swoje „ulubione” pokoje, pozachwycać się przepięknymi ogrodami oraz obejrzeć kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych umieszczonych w muzealnej Stajni i Wozowni. Po takich wrażeniach udaliśmy się do naszego miejsca docelowego, czyli Białego Wierchu. Miejsce to już oczarowało nas już na wstępie, a dodatkowo rewelacyjna pogoda wprawiła w jeszcze lepsze nastroje. Następnego dnia wyruszyliśmy szlakiem bieszczadzkich Połonin, bowiem będąc w Bieszczadach nie można pominąć wyprawy w górskie masywy. Naszym celem było dotarcie na Małą Rawkę. Mimo drobnych przeszkód – udało nam się! Dumni z siebie podziwialiśmy Bieszczady w całej swej okazałości. Dowiedzieliśmy się dzisiaj także wielu ciekawostek związanych z miejscem naszego pobytu od niezwykłego przewodnika – wujka Edka. Na koniec dnia, odpoczywaliśmy w blasku ogniska. Był czas na śpiew, gry i zabawy oraz konsumpcję pysznych kiełbasek. Kolejny dzień, to kolejne wrażenia. Środę spędziliśmy wyjątkowo, ponieważ mieliśmy okazję spłynąć pontonami po rzece San. Niektórzy pierwszy raz chwycili w dłonie pagaje, ale wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem perfekcyjnie. Oprócz głównej atrakcji, jaką było wiosłowanie i pokonywanie nurtu rzeki, podziwialiśmy także urokliwe zakątki doliny Sanu, które w blasku słońca wyglądały niezwykle malowniczo. Słońce, woda, śpiew na ustach – czego chcieć więcej! Zobaczcie sami, jak świetnie bawiliśmy się! Natomiast popołudniu, zamieniliśmy się w prawdziwych poszukiwaczy przygód. Jako ekipa nieustraszonych wzięliśmy udział w grze terenowej. Przeszkodą nie było dla nas błoto (czyt. bieszczadzkie spa), rzeczki, strumyki, odczytywanie wskazówek z mapy, ani nawet dzikie zwierzęta. Żądni przygód odnajdywaliśmy po drodze „skarby”, aby w końcu dotrzeć do celu, czyli opuszczonej łemkowskiej wsi – Bereźnicy Niżnej. Bieszczadzkie wyzwanie pokonaliśmy w mgnieniu oka, a wspomnienia zostaną w naszej pamięci na baaaardzo długo! Ten dzień zakończyliśmy w wielkim stylu, bowiem wieczorem udaliśmy się na dyskotekę. Jednak to nie była zwykła dyskoteka. Na podestach, gdzie tańczyliśmy, z ogromnej rury spływała na wszystkich bawiących się piana! Doskonała muzyka, światła reflektorów, niesamowite towarzystwo i piana – to przepis na wyborną zabawę! Następnego dnia odbyliśmy kurs „Mistrzowie lin”. Wspinaliśmy się na „skrzynkowych” szczytach, nauczyliśmy się perfekcyjnie wiązać uprząż i nie straszne jest nam nawet recytowanie wierszy na szczycie ścianki wspinaczkowej, czy też obliczanie pola całej ścianki.

    Jeziora szum, ptaków śpiew… czwartkowe popołudnie spędziliśmy nad Jeziorem Solińskim. Najpierw zobaczyliśmy największą w Europie zaporę, czyli zaporę solińską, która swoją wielkością zrobiła na nas ogromne wrażenie. Następnie relaksowaliśmy się podczas rejsu na Morzu Bieszczadzkim. Promienie słońca, lekki wiaterek – wszystko to spowodowało, że czuliśmy się wspaniale i najchętniej rejsowalibyśmy jeszcze długo, ale trzeba było wracać, bo czekało nas podsumowanie wyjazdu, czyli...PARADA KŁAMCÓW! Gra wywołała wiele emocji, ale przede wszystkim udowodniła, że zdobyliśmy mnóstwo informacji podczas wycieczek i teraz sporo wiemy o Bieszczadach.

    Ostatniego dnia naszej bieszczadzkiej wyprawy przeszliśmy tzw. szkolenie bieszczadnika. Polegało ono na udziale w różnych sprawnościowych konkurencjach, które były przede wszystkim okazją do doskonałej zabawy.

    Każdy z nas miał okazję spróbować postrzelać z łuku, rzucać siekierą do tarczy, potrenować biegi
    w nartach dla czterech osób oraz przejechać się dwukołowym segwayem. Na zakończenie odbyły się zawody w przeciąganiu liny. Niewątpliwie jednak największym zainteresowaniem cieszyła się walka zawodników sumo. Uczniowie ubrani w ochronne kombinezony staczali zaciętą walkę, próbując powalić przeciwnika na ziemię. Po tak wyczerpujących zajęciach Postanowiliśmy odpocząć przed podróżą spędzając aktywne popołudnie nad jeziorem. Z racji, że dopisała tak piękna, słoneczna pogoda wykorzystaliśmy ten czas na plażowanie oraz na szaleństwa na Jeziorze Solińskim – kąpiel, rejsy żaglówką i pływanie rowerkami wodnymi. Późnym popołudniem, po ogromnej dawce wrażeń, opaleni słońcem, bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni satysfakcji pożegnaliśmy Bieszczady.

    Nasza kolejna „Wycieczka marzeń” dobiegła końca, choć z chęcią wydłużylibyśmy ją jeszcze o kilka dni. Z całego serca chcielibyśmy, więc podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wycieczka stała się tak fantastyczna i nietuzinkowa: rodzicom za pomoc w organizacji, opiekunom za wspaniałą opiekę oraz władzom Stowarzyszenia za pomoc organizacyjną i finansową w realizacji przedsięwzięcia. Podziękowania należą się również wszystkim uczniom uczestniczącym w wycieczce, ponieważ to one odpowiadały za stworzenie jedynej w swoim rodzaju atmosfery i cenne chwile radości. Już tęsknimy za Białym Wierchem, ale na szczęście możemy wracać do niego przeglądając zdjęcia oraz filmiki, wspominając te niezapomniane momenty.

     

  • Wycieczka do Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie

    Wycieczka do Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie

    W ostatni piątek 19 maja, uczniowie naszej zerówki oraz klas I- III udali się na wycieczkę do Parku Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie. Na miejscu mieli okazję zwiedzić sześć tradycyjnych osad z różnch częsci świata, zgromadzonych wokół ogromnej mapy świata, zbudowanej z kolorowych kostek brukowych.

    Odwiedzili papuaski dom na palach, mongolską jurtę, obok której mieli niecodzienną okazję wydojenia jaka, arktyczne iglo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę, tuż obok której spotkali lamę, witająca wszystkich gości w charakterystyczny dla siebie sposób czyli opluciem.

    Ostatnim punktem zwiedzania była ghańska wioska, w której dzieci wzięły udział w warsztatach "Dzień z życia w Afryce". W ich czasie nie zabrakło sporej porcji informacji o życiu ich dalekich rówieśników. Przede wszystkim jednak dzieci miały okazję wejść do tradycyjnych afrykańskich chat zbudowanych z gliny, przymierzyć regionalne ozdoby, zagrać na instrumentach niczym prawdziwi afrykanie. Próbowały również ubijać masło w ogromnych maselnicach, oglądały afrykańskie stroje oraz zabawki wykonane przez ich równieśników. Nie mogło również zabraknąć zabaw związanych z Afryką – były i wyścigi drużynowe w czasie których dzieci za pomocą gąbki starały się przenieść jak największą ilość wody, uwielbiane przez afrykańskie dzieci "toczenie opony" oraz próby przenoszenia woreczków na głowach.

    Dzieci z zaangażowaniem i ciekawością wzięły udział we wszystkich etapach wycieczki. W tym dniu na ich twarzach malowało się ogromne zainteresowanie, duże podekscytowanie i przede wszystkim - wielka radość. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze nie jednatak udana wycieczka, a Wioski Świata z pewnością zapamiętamy jako miejsce pełne nowych doświadczeń i pozytywnych emocji!

  • VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY W MODLNICY

    VI  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY W MODLNICY

    22 maja br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Modlnicy odbył się VI  Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny  „Potyczki z ortografią”, organizowany dla klas drugich i trzecich ze  szkół podstawowych z terenu Gminy Wielka Wieś. Naszą szkołę reprezentowały:

    Milena Rusek – kl.2 oraz Oliwia Kołodziejczyk – kl.3. 14-stu uczestników zmierzyło się  z trudnymi zadaniami przygotowanymi przez Panie: Ewelinę Kot i Paulinę Gietkę. Uczniowie najpierw napisali dyktando, po czym wyjaśniali zasady pisowni wyrazów, opisując trudnością ortograficzną. Następnie rozwiązywali zagadki, uzupełniali rymowanki, wyrazy z lukami, odczytywali, a także  zapisywali wyrazy z wykreślanki.  Miło jest nam poinformować, że nasza uczennica Oliwia Kołodziejczyk zajęła drugie miejsce! Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy i wytrwałości, a pozostałych uczniów zachęcamy do „zmierzenia się z ortografią” już za rok.

  • IX Gminny Konkurs Ekologiczno- Przyrodniczy

    IX Gminny Konkurs Ekologiczno- Przyrodniczy

    We współczesnym świecie coraz większą popularność zyskuje młoda dziedzina biologii, jaką jest ekologia. Zdobywa ona, na korzyść nas wszystkich, coraz więcej zwolenników i sprzymierzeńców ochrony środowiska. W związku z tym od kilku lat propagujemy jedną z ciekawszych form edukacji ekologicznej, jaką jest konkurs ekologiczny. Celem, który nam przyświeca jest niezmiennie wychowanie dzieci w poszanowaniu przyrody oraz dostrzeganiu zależności między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem.

                W  tym roku, 12. maja 2017 roku odbyła się już dziewiąta edycja konkursu. Jak co roku spotkaliśmy się w Dolinie Będkowskiej, w Brandysówce. Konkurs zorganizowany dla klas IV – VI.  Zrealizowany został w ramach projektu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja”. Do Brandysówki przybyli uczniowie z całej gminy wraz z opiekunami. Do rywalizacji mogło przystąpić dwoje uczniów z każdej klasy. Przyjmowaliśmy również bardzo ważnych gości: zastępcę wójta pana Krzysztofa Wołosa, panią Krystynę Hrabię (dyrektor GZEAS) a także Małgorzatę Szymańska (dyrektor GOKiS), która stała się fundatorem nagród dla zwycięzców. Konkurs miał formę pisemną. Uczestnicy mieli za zadanie napisać test dotyczący niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza pod hasłem „Oddychamy tym co mamy – powietrza nie zadymiamy” na podstawie materiałów, które otrzymali. Walka była bardzo wyrównana. Nie obyło się bez miejsc ex aequo.

    Oto  pełne wyniki konkursu:

    Kl. IV:

                       I Maja Wołos z Modlnicy

                       II Gabriela Sałęga z Białego Kościoła

                       III Gabriela Jackowska z Wielkiej Wsi

    Kl. V:

                      I Michał Dąbrowski z Modlnicy

                      II Jakub Polak z Bębła

                      III  Marta Regulska z Bębła

    Kl. VI:

                       I Maria Jasińska z Modlnicy

                          Artur Bukowski z Bębła

                       II  Stanisław Rusinek z Modlnicy

                       III Agata Dziadur z Będkowic

     

    Po ogłoszeniu wyników wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że za rok zmagania będą na jeszcze wyższym poziomie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

strona: