6 grudnia- dzień niezwykły, magiczny, pełen niespodzianek. Dzień w którym każde dziecko powinno być szczęśliwe, obdarowane choćby nawet najdrobniejszym upominkiem. Dlatego też jak co roku tak i dzisiaj do naszych przedszkolaków przyszedł Mikołaj. Każde dziecko dostało prezent, mogło porozmawiać z Mikołajem lub zaśpiewać mu piosenkę. Niezwykły gość, którego tak trudno zawsze spotkać pomimo czekania przez całą noc, przyszedł i poświęcił trochę swojego cennego czasu.
Bardzo dziękujemy Święty Mikołaju!!!
Adwent to radosny czas oczekiwania i refleksji, który przybliża nas do niezwykłego święta – Bożego Narodzenia. Codzienne roraty pomagają lepiej przygotować się na przyjście Jezusa. Nieodzownym elementem tego nabożeństwa są lampiony. W związku z tym w naszej szkole został zorganizowany konkurs na własnoręcznie wykonany lampion. Wszystkie prace były niezwykle interesujące, toteż jury miało nie lada wyzwanie z wyborem tego najładniejszego. Jednogłośnie jednak wygrał Radosław Sałęga, który stworzył wyjątkowy lampion – nie tylko estetyczny, ale i elektryczny! Natomiast wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy III: Milena Rusek, Gracjan Spyt, Szymon Przebinda i Wiktor Kos. Wszystkim, którzy wzięli udział gratulujemy zaangażowania oraz talentu!
SH
Czy każdy z nas wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia? Czy uczniowie oraz przedszkolaki wiedzą, co należy zrobić, gdy zabrzmi alarm przeciwpożarowy w szkole? Czy potrafiliby udzielić pierwszej pomocy? Odpowiedzi na te pytania są niezwykle istotne, dlatego postanowiliśmy z pomocą strażaków upewnić się, że wszyscy w naszej szkole będą je znać.
5 grudnia została zorganizowana pogadanka oraz ćwiczenia ewakuacyjne, które poprowadził zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach. Spotkanie rozpoczęła ciekawa prelekcja na temat świadomego zachowania się w domu i przedszkolu, szkole oraz właściwego reagowania na niebezpieczne sytuacje. Strażacy pokazali zgromadzonym specjalistyczny sprzęt, np. koc termiczny, defibrylator. Następnie zostały przeprowadzone ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy oraz ewakuacyjne. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie przedszkolaków, uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Bezpieczeństwo zawsze jest priorytetem, dlatego podejmujemy wiele działań prewencyjnych, które uwrażliwiają oraz pokazują, jak należy działać w przypadku zagrożeń.
SH
Dzisiaj Nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście. Dlaczego niezwykli? Bo na co dzień pomagają nam w trudnych sytuacjach, usuwają szkody powstałe w wyniku warunków atmosferycznych a nie rzadko ratują ludzkie życie. Tymi gośćmi byli oczywiście strażacy. Dzięki uprzejmości pana Michała i pana Dawida przedszkolaki dowiedziały się jak zachować się w trudnej sytuacji, co zrobić w razie pożaru, jak zawiadomić o pożarze ale przede wszystkim jakie są najważniejsze numery alarmowe, które każdy, nawet mały przedszkolak powinien znać.
30 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna i zarazem tajemnicza atmosfera, bowiem tradycyjnie, jak co roku świętowaliśmy Andrzejki. Jednakże tegoroczny wieczór wróżb zamienił się w istny bal, gdyż wśród uczestników znalazł się sam król i królowa. Kto został parą królewską? Tajemnica!
Według dawnych wierzeń, noc andrzejkowa miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości, dlatego też wróżby to jej nieodzowny element. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy wieczór od wróżb. Wszyscy byli ciekawi, co może ich spotkać „tuż za rogiem”, jaki ma na imię miłość ich życia, a także jaką profesję wybrał dla nich los. Nie zabrakło także najistotniejszego elementu Andrzejek, czyli lania wosku. Powstałe woskowe rzeźby były wyjątkowe. Na szczęście – odbicie każdy interpretował na swój sposób, dlatego mamy nadzieję, że wszystkim spełnią się te marzenia, których najbardziej pragną.
Następnie odbyły się zabawy taneczne. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali na tę okoliczność wiele ciekawych konkurencji, m.in. Manekin Challenge, Kopciuszek, Znajdź partnerkę. Jednakże największy entuzjazm wywołała poznana w ubiegłym roku gra „Kapelusz”. W trakcie zabawy każdy mógł się posilić przy obficie zaopatrzonym bufecie i dalej szaleć na parkiecie. Uroczystość przebiegła w niebywale sympatycznej aurze. Uczniowie kl. IV – VII doskonale czują się w swoim towarzystwie, toteż z przyjemnością oddali się zarówno swobodnym tańcom, jak i zorganizowanym zabawom.
Bogatsi w „wiedzę” na temat przewrotnego losu, wytańczeni, z planami na przyszłość i uśmiechami na twarzach zakończyliśmy bal.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego radosnego wydarzenia – rodzicom, Samorządowi oraz nauczycielom.
SH
Ostatni listopadowy dzień w naszym przedszkolu okazał się być niezwykle magiczny.
Dzieci zamieniły się w czarodziei i czarodziejki. A w powietrzu unosił się magiczny pył. Wróżby i czarodziejskie zaklęcia towarzyszyły nam od samego rana. Tańce przy skocznych melodiach umilały nam ten wyjątkowy dzień. Główną atrakcja tegorocznych Andrzejek był niezwykły gość, który okazał się prawdziwym Magikiem! Zadziwiał dzieci niezwykłymi sztuczkami i wprowadzał w świat magii. Ostatnia atrakcją Andrzejkowej zabawy był słodki poczęstunek przygotowanych przez rodziców. Bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wróciły do domu jeszcze w trochę magicznym nastroju.
Szkoła Podstawowa w Będkowicach, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej "Sokolica", GOKiS
Zapraszają na
ZAWODY PŁYWACKIE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY WIELKA WIEŚ W ZABIERZOWIE 2017
15.12.2017r. (piątek) o godzinie 13:00 w Ośrodku Sportowo Rekreacyjnym w Zabierzowie
Rozgrywki zostaną przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych (kl. IV, V, VI,VII ) osobne dla chłopców i dziewczyn,
Dystans - 25m dla każdej kategorii wiekowej,
Styl - dowolny dla każdej kategorii wiekowej,
Regulamin_zawodow_plywackich_2017.doc
Zadanie realizowane w ramach projektu ”Każdy Pływać Może” w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu Urzędu Gminy Wielka Wieś.
Listopad to miesiąc zadumy. Wspominamy w nim nie tylko bliskich, którzy już odeszli, ale także losy naszej Ojczyzny. Pragnąc przybliżyć uczniom historię postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę śladami najważniejszych, narodowych wydarzeń historycznych.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Uczniowie uczestniczyli tam w zajęciach poświęconych działalności polskiej armii w pierwszej połowie XX wieku. Warsztaty nie tylko pogłębiły ich wiedzę z zakresu historii (w tym także o interesujące ciekawostki), ale pozwoliły także przenieść się do czasów II wojny światowej i „na własnej skórze” sprawdzić, jak wyglądaliby np. w hełmie wojskowym, gdyż mieli niebywałą okazję do przymierzenia oryginalnych elementów ekwipunku żołnierskiego lub ich wiernych rekonstrukcji.
Na koniec zajęć odbyła się gra terenowa po ekspozycji Muzeum. Uczniowie pracując w grupach posługiwali się pseudonimami (wcześniej stworzyli nawet swoje własne kenkarty), ponieważ wcieli się w żołnierzy wywiadu. Na drodze do wypełnienia misji pojawiło się wiele trudności, m. in. wypełnienie tajnego raportu, odnalezienie ukrytego szyfru, odczytanie wiadomości za pomocą alfabetu Morse’a, a także kontrola dokumentów, która wcale do najprzyjemniejszych nie należała…
Następnie, klasy IV – VI odbyły niezapomniany spacer po HistoryLandzie. To historyczna kraina została zbudowana z ponad miliona klocków LEGO i znajduje się w niej mnóstwo interaktywnych atrakcji i co najważniejsze 10 makiet obrazujących ważne wydarzenia historyczne. Zwiedziliśmy m. in. osadę w Biskupinie, Stocznię Gdańską, klasztor na Jasnej Górze, katedrę na Wawelu. Doskonałe rekonstrukcje oraz ciekawe materiały filmowe pozwoliły nam także znaleźć się wśród wojsk Władysława Jagiełły podczas bitwy pod Grunwaldem, bronić Westerplatte oraz stoczyć bój pod Monte Cassino. Wykorzystując manualne zagadki rozbudziliśmy wyobraźnię i zmobilizowaliśmy szare komórki do działania, bowiem stanęliśmy za sterem okrętu wojennego pod Oliwą, czy też zagraliśmy hejnał mariacki. Jednakże atrakcją, która wzbudziła największe zainteresowanie, było wkroczenie do świata wirtualnej rzeczywistości, przy pomocy okularów gogle VR.
Natomiast klasa VII udała do ”żywego archiwum”, czyli Critoteki, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Warto nadmienić, iż jest to największa w Polsce instytucja o charakterze badawczym i wystawienniczym dedykowana współczesnemu artyście. Nasi najstarsi uczniowie mieli okazję zobaczyć dzieła artysty, który nieustannie prowokował oraz pragnął wyzwolić sztukę spod okowów utylitaryzmu. Przyglądając się wspaniałym wystawom uczniowie poznali część ogromnego dorobku artysty – m.in. rysunki i projekty artysty, a także obiekty oraz kostiumy ze spektakli Cricot 2.
Wycieczka sprawiła, że staliśmy się wszyscy aktywnymi uczestnikami znaczących wydarzeń w historii naszego kraju. Wykorzystując nowoczesne technologie oraz działanie przez doświadczenie uczniowie utrwalili wiele wiadomości, które już zdobyli na lekcjach historii, ale także zrozumieli, że przeszłość Polski i Polaków jest pełna niesamowitych momentów.
SH
24 listopada Misie wszystkich naszych przedszkolaków i zerówkowiczów miały swoje święto. Każde dziecko miało ze sobą swojego ukochanego przyjaciela z którym śpiewaliśmy misiowe piosenki, tańczyliśmy i świetnie się bawiliśmy!
Przedszkolaki wykonały piękne misie z talerzyków a zerówkowicze uszyli swoje własne pluszowe misie. Na koniec szalonej zabawy był misiowy poczęstunek i odpoczynek przy misiowej bajeczce.
- czyli kolejna dobroczynna akcja realizowana w naszej szkole
Drodzy uczniowie i rodzice,
w tym roku postanowiliśmy włączyć się w ogólnopolską akcję – SZLACHETNA PACZKA. Wybraliśmy rodzinę Pana Mateusza i Pani Kasi, którzy wychowują syna Wiktora (3 l.) oraz Patryka (13 l.). Chcemy spełnić świąteczne marzenia tej rodziny.
Liczymy na Wasze zaangażowanie.
Samorząd Uczniowski
wraz z opiekunem p. Kasią Jabcoń
Zdobywanie wiedzy może być ciekawe i przyjemne? Oczywiście! Pod warunkiem, że pozwolimy na szaleńcze eksperymentowanie i doświadczanie rzeczywistości. Nasz nauczyciel fizyki – p. Michał Kud doskonale wie, jak zaskoczyć uczniów, toteż wszyscy z nieukrywaną przyjemnością uczestniczą w prowadzonych przez niego warsztatach fizycznych.
W naszej szkole pragniemy, aby młode pokolenie doświadczyło takiego sposobu nauczania, który spowoduje, że treści im przekazywane zapamiętają do końca życia. Przede wszystkim uczymy poprzez działanie, co daje niesamowite efekty. Kreatywne warsztaty fizyczne pozwoliły przekształcić lekcje w widowisko nie do zapomnienia.
Podczas pierwszych zajęć uczniowie wyznaczali przyśpieszenie ziemskie w Będkowicach, a następnie tworzyli wybuchy i rakiety azotowe. Drugie spotkanie składało się z dwóch części. Na początek p. Michał wziął pod lupę ciśnienie. Sprawdzano, jak powietrze nas zgniata i co się dzieje, gdy je zmienimy. Uczniowie gotowali także zimną wodę w strzykawce oraz zmieniali stany skupienia wody. W druga część dotyczyła zabaw elektrostatyką. Uczniowie zamienili się w gromowładnych Zeusów i uczyli się władać piorunami. Dodatkowo, przy pomocy generatora Van der Graffa ujrzeli wyładowania oraz stawiali włosy na głowie.
Warsztaty zostały bardzo dobrze odebrane przez uczniów. Już nie mogą doczekać się kolejnych. Mamy nadzieję, że ciekawe warsztaty fizyczne, chemiczne i przyrodnicze rozbudzą wyobraźnię nie jednego przeciwnika nauk ścisłych.
Nasi uczniowie chętnie podejmują różnorakie działania konkursowe, jednakże udział w konkursie plastycznym „Moja Mała Ojczyzna” organizowanym przez KKS Jura Moto Sport był dodatkowo ważny, gdyż we współczesnym świecie młodzież często zapomina o tym, co im najbliższe, a czasem nawet chcą odciąć się od miejscowości, z której się wywodzą.
W związku z tym, z wielką przyjemnością informujemy, że aż troje uczniów naszej szkoły: Małgosia Piątkowska (kl. V), Basia Boczoń (kl. V) oraz Noe Wietoszko (kl. VI) zostali laureatami konkursu plastycznego „Moja Mała Ojczyzna”.
Należy dodać, iż nasza szkoła zdobyła dodatkowo piękny puchar w nagrodę za ilość prac zgłoszonych do konkursu oraz za liczbę prac wyróżnionych. Doskonale wiemy, że wszystkie Wasze dzieła były wyjątkowe! Pokazaliście piękną, kolorową, radosną Mała Ojczyznę. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dn. 11 listopada o godz. 12.00 na hali sportowej w Białym Kościele. Warto nadmienić, iż konkurs plastyczny „Moja Mała Ojczyzna” jest jednym z elementów przedsięwzięcia „Biegiem – słowem - śpiewem do patriotyzmu!”, które jest projektem skupiającym się na krzewieniu postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych z wykorzystaniem elementów kultury i sztuki w gminie Wielka Wieś.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, ale i wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie talentu, pomysłowości i chęci do działania. Dziękujemy także rodzicom i bliskim za to, że wychowują Was w duchu patriotyzmu. Cieszymy się bardzo, że mamy tak wspaniałych i aktywnych na różnych płaszczyznach uczniów.
Ojczyznę stanowi państwo z ustrojem zapewniającym obywatelom tożsamość i wolność. Bez wątpienia jest ona naszym wspólnym dobrem. To także zbiór wszystkich wartości, dzięki którym człowiek rozwija swoje człowieczeństwo i osobowość. Postawę patriotyczną kształtuje przede wszystkim rodzina. To rodzice przekazują dzieciom swój własny stosunek do państwa, jego symboli, tradycji narodowej i kultury. Jednakże w wychowaniu patriotycznym istotą rolę odgrywa także szkoła, która wpływa na prawidłowe kształtowanie takiej postawy.
Wspierając świadomość narodową naszych uczniów, co roku uroczyście świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości nie tylko podejmując działania szkolne, takie jak akademia, ale i lokalne – msza święta, pochód oraz bieg niepodległościowy. W tym roku rozpoczęliśmy świętowanie w piątek, 10 listopada akademią w naszej szkole. Podczas apelu przywołane zostały najważniejsze fakty historyczne, ale i utwory polskich poetów, którzy pisali w latach tęsknoty za niepodległą Polską. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu pięknych, patriotycznych pieśni. Była to niewątpliwie wzruszająca lekcja patriotyzmu nie tylko dla naszych dzieci, ale i dla całej społeczności lokalnej.
Natomiast, 11 listopada, w kościele parafialnym w Będkowicach odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Wszyscy zgromadzeni otrzymali przed wejściem do świątyni własnoręcznie zrobione przez naszych uczniów, biało-czerwone kotyliony dla podkreślenia rangi tego szczególnego dnia. Następnie, po modlitwie za wolność i niepodległość Polski, nasi uczniowie, rodzice, druhowie OSP i liczni mieszkańcy udali się pochodem niepodległościowym do Doliny Będkowskiej. Na płycie, upamiętniającej bohaterów, którzy zginęli za Ojczyznę, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Chcąc uczcić pamięć poległych odśpiewano także pieśni patriotyczne, które są tak ważne i tak pięknie wybrzmiewają tylko w tym podniosłym dniu.
Ostatnim punktem obchodów był bieg niepodległościowy na terenie Gminy Wielka Wieś - „VI Niepodległościowa Jedenastka” wraz z wójtem gminy na czele. Nasza szkolna społeczność reprezentowali uczniowie klasy 0 - VII w składzie: Jan Płoskonka, Radosław Sałęga, Wiktor Sałęga, Małgorzata Piątkowska, Mikołaj Bobruk, Klaudia Szklarczyk, Maria Gąska, którzy wraz z nauczycielem wychowania fizycznego, p. Mateuszem Stasiowskim przebiegli trasę z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białym Kościele do Cmentarza w Białym Kościele i z powrotem. Łączna trasa biegu liczyła 1111 m. Aby dodatkowo nadać wydźwięk patriotyczny biegu, każdy uczeń biegł z flagą Polski.
Obchody Dnia Niepodległości już za nami, ale mamy nadzieję, że pamięć historii naszego kraju jest obecna w sercach każdego co dnia.
„Moja piosnka” Cyprian Kamil Norwid
(fragment)
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba....
Tęskno mi, Panie...
Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi, Panie...
SH
10 listopada przedszkolaki obchodziły ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Dzieci dowiedziały się co to znaczy, że Polska odzyskała Niepodległość, jakie są Symbole Narodowe, przypomnieliśmy sobie jak brzmi hymn Polski i jak wygląda godło Polski.
Każda z grup miała piękne kotyliony, które godnie prezentowały się na Biało - Czerwonym stroju. Powstał piękny plakat i białe orły ze złotą koroną. Każde z dzieci w nagrodę za piękne stroje dostało symboliczne czerwone jabłko.
Mamy nadzieję, że zakiełkowało w naszych małych przedszkolakach ziarno patriotyzmu.
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Będkowicach gorąco zachęca do przyłączenia się do akcji, jaka zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie w naszej szkole. W ramach szkolnego wolontariatu chcielibyśmy wesprzeć działanie Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które ma swoją siedzibę w Krakowie.
Misją Dzieła Pomocy św. Ojca Pio jest wspieranie i towarzyszenie osobom zagrożonym bezdomnością, ubóstwem oraz pomoc w wychodzeniu z sytuacji bezdomności, pomoc społeczna rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także wspieranie edukacji i wychowania dzieci i młodzieży.
Dlatego też, od 25 października do 15 listopada, w naszej szkole będzie przeprowadzana zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy/ubrań dla osób doświadczających bezdomności. Szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym jest to bardzo potrzebne. Proszę zwrócić uwagę, że niezbędna jest głównie odzież męska, ponieważ około 80% podopiecznych Dzieła to panowie. Odzieży damskiej potrzeba w znikomej ilości, natomiast odzież dziecięca jest po prostu nieprzydatna, gdyż na szczęście w Polsce bezdomność nie dotyka dzieci.
Rzeczy będzie można przynosić we wspomnianych dniach i zostawiać w pokoju nauczycielskim, następnie my z panią Kasią zajmiemy się nimi i przeniesiemy w odpowiednie miejsce.
Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji i dziękujemy za tę bezinteresowną pomoc.
23 października minął nam pod znakiem nauki i rozrywki, bowiem oprócz warsztatów ekologicznych wszyscy uczniowie naszej szkoły – począwszy od najmłodszych przedszkolaczków, a skończywszy na siódmoklasistach - mieli niepowtarzalną okazję wyruszyć w podróż po ogromnym i niepowtarzalnym WRZECHŚWIECIE. Wszystko to stało się możliwe, dzięki mobilnemu planetarium Quasar.
Znajdując się w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego - pod kopułą sferyczną, której wewnętrzna konstrukcja rewelacyjnie oddaje rzeczywistość nieboskłonu, ulokowani wygodnie na miękkich poduszeczkach, z zapartym tchem oglądaliśmy porywające wizualizacje 3D trudnych, astronomicznych oraz fizycznych zagadnień.
Jak wiadomo, każdą klasę interesują zupełnie inne treści. Z tego względu podzieliliśmy się ze względu na wiek. Najmłodsze dzieci przekonały się, że każdy może zostać astronautą i odbyły wspólnie lot rakietą kosmiczną po Układzie Słonecznym. Natomiast klasy starsze wyruszyły w podróż po Układzie Słonecznym. Dowiedzieli się także, jak to było pierwszymi wizytami na Księżyc. Ponadto, zostali zaznajomieni z programem Google Lunar X Prize.
Wędrówka po Kosmosie zachwyciła wszystkich, aż żal było wychodzić z kopuły po skończonym seansie. U niektórych do tego stopnia, że postanowili zająć się astronomią w przyszłości.
Trzymamy za Was kciuki!
SH
Nauka i zabawa? W Będkowicach wszystko jest możliwe! Już w ubiegłym roku szkolnym w ramach projektu “Wielkowiejska misja - czysta emisja” rozpoczęliśmy aktywne uwrażliwianie uczniów na potrzeby środowiska. W tym celu chętnie przeprowadzamy warsztaty ekologiczne mające uświadamiać, że dbanie o środowisko, które nas otacza jest niezwykle ważne.
Nie da się ukryć, że pozytywne postawy pro ekologiczne to podstawa harmonijnego funkcjonowania, a przede wszystkim prawidłowy rozwój naszej planety. Z tego względu edukacja ekologiczna już na wczesnych etapach życia jest niezbędna.
23.10. odbyły się warsztaty poruszające tematykę ochrony środowiska oraz segregacji śmieci.
Innowacyjny sposób prowadzenia warsztatów nie tylko lepiej przedstawia problem odpadów, ale i skuteczniej dociera do uczestników, którzy biorą czynny udział w zajęciach.
Ponownie odwiedzili nas studenci z Akademii Górniczo - Hutniczej, tym razem jednak nie byli to fizycy, a inżynierowie środowiska. Warsztaty przeprowadzili w ramach projektu „Lokalne, ekologiczne gospodarowanie odpadami”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Zarządzanie
Przeprowadzenie warsztatów z zakresu gospodarki odpadami, dążenia do powtórnego wykorzystania odpadów oraz budowania świadomości jak ważne jest zapobieganie ich powstawaniu.
Warsztaty składają się z części teoretycznej, jak i praktycznej, aby zapewnić uczniom możliwość efektywnego zapamiętania wiedzy w atrakcyjny dla nich sposób. Wzbudzenie intuicyjnej potrzeby segregowania odpadów, a przede wszystkim zapobiegania ich powstania .
Klocki Lego Duplo, materiały imitujące odpady, praktyczne zadania w formie zabawy, przybliżyły uczniom hierarchię gospodarowania odpadami.
Już się nie możemy doczekać kolejnych warsztatów i zachęcamy wszystkich do przybierania postawy EGO!
23 października 2017 roku, uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w IX Gminnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Będkowicach. Gospodarzami Przeglądu był Zespół Pieśni i Tańca Będkowianie, oraz GOKiS. W przeglądzie wzięło udział aż 12 zespołów, a każdy z nich miał swój własny, oryginalny repertuar. Naszą szkołę reprezentowała dziecięco-młodzieżowa schola, działająca pod przewodnictwem pani Joanny Dziadur . Będkowicka schola skupia w swoich szeregach min. uczniów oraz absolwentów naszej szkoły. Warto dodać że będkowicka schola dba o oprawę muzyczną coniedzielnych mszy, przez cały rok.
W tegorocznym wydaniu Przeglądu Piosenki Religijnej zwycięzców nie było – a raczej zwycięzcami zostały wszystkie grupy śpiewające, ponieważ nie miał on w tym roku charakteru konkursowego. Ideą było podarowanie mieszkańcom i wszystkim uczestnikom, jak najwięcej uśmiechu, ciepła i pięknych emocji. Koncert odbył się w konwencji „muzyka łączy pokolenia”. Wykonawcami utworów były zarówno dzieci jak i osoby starsze.
Po zakończeniu występów gospodarze zaprosili występujące zespoły do remizy OSP, gdzie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. Spotkanie dodatkowo przyczyniło się do wspólnego biesiadowania i integrowania się zgromadzonych.
Gratulujemy wspaniałego występu i dziękujemy za ogromne zaangażowanie.
20 października nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Dyni.
Zabawa miała na celu zintegrowanie całej społeczności przedszkolnej i mamy nadzieję, że cel został osiągnięty! Jak zawsze rozpoczęliśmy imprezę od bajki o Bocheneczku chleba, który toczył się i toczył... Następnie wszyscy mieli okazję posmakować przepysznej zupy dyniowej, która została przygotowana przez jedną z mam. Były konkursy z nagrodami dla dzieci, ale również i dla rodziców pojawiło się wyzwanie na NAJDŁUŻSZY obierek jabłka, nagrody dla rodziców posłużą do przygotowania niedzielnego rosołu;) Przeciąganie liny, czy skoki w workach to dla naszych przedszkolaków niezła frajda, co dało się dzisiaj zaobserwować.
Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się równie dobrze jak my. Do zobaczenia za rok!!!
Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 został uruchomiony nowy „Program dla szkół”, w miejsce dotychczas realizowanych programów: „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Program koordynowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
W programie mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do klas I - V szkół podstawowych.
W ramach programu dzieci bezpłatnie otrzymują owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, a także biorą udział w działaniach edukacyjnych przeprowadzanych przez szkołę, mających na celu uświadomienie dzieci na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności i rolnictwa oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.
Produkty owocowo-warzywne objęte programem to:
owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki,
warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki,
soki: owocowe, warzywne, mieszane.
W każdym z 10 tygodni w I półroczu roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 4 porcje owoców i warzyw. Łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo - warzywnego w I półroczu roku szkolnego 2017/2018 wynosi 45.
Produkty mleczne objęte programem to:
W każdym z 10 tygodni w I półroczu roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 3 porcje mleka i przetworów mlecznych. Łączna liczba porcji mleka i przetworów mlecznych otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu mlecznego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 40.