„ W krainie Kubusia Puchatka”
23 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Ks. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi dla klas II – III został zorganizowany Gminny Konkurs Czytelniczy „W krainie Kubusia Puchatka”, którego celem było między innymi rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz promowanie wizerunku człowieka oczytanego. Uczniowie klasy III w składzie: Oliwia Kołodziejczyk, Kamila Mazur, Oliwia Sokół i Filip Zawadzki sumiennie reprezentowali naszą szkołę.
Przygotowanie uczestników do konkursu polegało na przeczytaniu przez nich książek autorstwa A.A. Milne pod tytułem „Kubuś Puchatek” oraz „Chatka Puchatka”. Sam konkurs był okazją dla wszystkich uczniów do tego, aby zmierzyli się oni z rówieśnikami ze wszystkich szkół na terenie naszej gminy.
Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Będkowicach wcielili się w Przyjaciół Stumilowego Lasu wyobraźnią podróżując po wyspach, na których czekało ich mnóstwo ciekawych przygód w formie zabaw i quizu. Nagrodami za poprawne wykonywanie wspomnianych zadań było zdobywanie punktów, które na końcu decydowały o wygranej najlepiej pracującej drużyny. Każdy z uczestników otrzymał dyplom wraz z nagrodą książkową.
Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu za wspólną zabawę, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze wiele okazji, aby integrować uczniów z innych szkół w ten sposób.
23.03.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z okazji powitania Wiosny. A z jakim kolorem kojarzy się wiosna? Oczywiście, że z zielonym! Z tego względu wszyscy w tym dniu przybyli ubrani we wiosenny, zielony kolor.
Przez cały tydzień uczniowie oraz nauczyciele przygotowywali się do uroczystości z okazji powitania wiosny. Każda klasa wykonała Marzannę - zimową pannę, która zwiastuje odejście zimy, na rzecz wspaniałej wiosny. Sale lekcyjne zostały przystrojone w zielone odcienie, a na oknach i parapetach pojawiły się dekoracje związane z nadchodzącą porą roku.
Podczas "zielonego" apelu zostały przyznane nagrody w kategoriach: na najoryginalniejszą Marzannę I najbardziej zieloną klasę. Kolejnym punktem świętowania miało być wyjście do Doliny Będkowskiej, jednak ze względu na niesprzyjającą aurę pogodową, musieliśmy odłożyć nasze plany na cieplejsze dni. Jednakże mimo wszystko, na koniec musieliśmy wykonać czynność najważniejszą, czyli pożegnać Marzannę, a na jej miejsce zaprosić Wiosnę. Nikomu nie było smutno z tego powodu, a wręcz z uśmiechami na twarzach wybraliśmy się wszyscy na nasze szkolne boisko, aby tam symbolicznie „utopić” Marzannę.
Tego dnia wszyscy świetnie się bawili. Teraz pozostaje nam jedynie czekać, aż wiosna zagości u nas na dobre…
3Podsumowanie akcji "Zbierasz - pomagasz
W dniu 23 marca odbyło się podsumowanie akcji "Zbierasz - pomagasz". Uczniowie naszej szkoły zebrani około 100 kg zakrętek, które zostały przekazane na szczytny cel. Najbardziej zaangażowane w zbiórkę klasy, otrzymały bony wycieczkowe. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a także przypominamy, iż akcja zakrętkowa nadal trwa!
W dniach 21/22 marca przenieśliśmy salę lekcyjną głęboko pod ziemię, a zajęcia szkolne zamieniliśmy na wesołą wędrówkę solnymi korytarzami. Celem wycieczki uczniów klasy II, III oraz V było zwiedzenie zabytkowej i pięknej Kopalni Soli położonej pod Krakowem w Wieliczce.
Nasza trasa wycieczki przebiegała szlakiem o nazwie „Śladami Legend Wielickiej Kopalni”. Jej początek zaczynał się w szybie Daniłowicza. To tutaj poznaliśmy swojego przewodnika, który podczas wędrówki opowiadał nam o historii i tajemnicach Kopalni, o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedziliśmy niezwykłe miejsca, zobaczyliśmy wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze.
Poznaliśmy także inną stronę Kopalni. Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeliśmy dedykowaną świętej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. To tutaj wszyscy mogliśmy uwiecznić naszą wycieczkę na pamiątkowym zdjęciu.
Oprócz tego atrakcją naszej wędrówki były odwiedziny siedziby ducha kopalni – Skarbnika. To on dla dzieci przygotował ciekawe, drużynowe konkurencje, inspirowane dawnymi pracami górniczymi oraz rozwiązywanie quizów. Na zakończenie zwiedzania każdy uczestnik otrzymał pamiątki.
Następnie udaliśmy się do pięknej stołówki położonej w podziemiach, aby zjeść pyszną kolację. Później przeszliśmy do kompleksu noclegowego w komorze Słowackiego, by w zdrowym mikroklimacie móc wspólnie spędzić czas i przygotować się do nocnego odpoczynku.
Następnego dnia z uśmiechem na twarzy udaliśmy się na słodkie śniadanie. Po wyjściu z Kopalni kupiliśmy solne pamiątki. Pomimo deszczowej, chłodnej pogody, w doskonałych humorach wróciliśmy do domów.
Z racji, iż Park Wodny w Krakowie jest największym krytym aquaparkiem w Polsce i jednym z największych w Europie, nasi uczniowie uwielbiają go odwiedzać. Tym razem, na podwodne szaleństwa wybrała się klasa V.
Uczniowie korzystali ze wszystkich przeznaczonych dla ich wieku atrakcji, znajdujących się w tzw. strefie rekreacyjnej takich jak: Rwąca Rzeka, Tęczowa Ścieżka, Tornado, Salamandra ścianki wspinaczkowe, miejsca do sportów wodnych (siatkówka, koszykówka, piłka wodna).
Większość uczestników wyjazdu bardzo dobrze radziło sobie w wodzie, co niewątpliwie jest także wynikiem wielu wyjazdów na basen organizowanych przez szkołę. Po wesołej i bezpiecznej pod okiem opiekunów i ratowników zabawie w wodzie, uczniowie posilili się w KFC i wrócili do szkoły.
Bez wątpienia wycieczka była wprost idealnym sposobem na aktywny wypoczynek, wypełniony błogim relaksem i fantastyczną zabawą.
Muzeum Etnograficzne to ważna instytucja. Łączy ona opis świata przeszłego, ale
i współczesnego. Jednakże przede wszystkim jest miejscem, w którym zdobywamy wiedzę na temat tradycji, zwyczajów naszej kultury, jak i obcej. Pozwala zrozumieć nas samych oraz innych.
07.03. 2017 r. uczniowie klas IV – VI wzięli udział w warsztatach „W dawnej szkole” organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Ich celem było poznanie szkoły sprzed wielu lat, do której uczęszczali ich dziadkowie i pradziadkowie.
Zanim wkroczyliśmy do szkolnej sali, udaliśmy się do XIX-wiecznej chaty krakowskiej, aby lepiej zrozumieć ówczesną rzeczywistość. Dzięki interesującym, wymagającym aktywności zajęciom, przenieśliśmy się do świata drewnianych ławek z kałamarzami, tabliczek do pisania, woreczków z grochem i oślich uszu. Uczniowie mogli przetestować na własnej skórze, jak dawniej przygotowywano się do zajęć, jak przebiegały lekcje, a także jak spędzano przerwy. Podczas warsztatów każdy uczeń stworzył także własny zeszyt.
Wizyta w muzeum wzbudziła w uczniach wiele pozytywnych emocji – z zaciekawieniem wysłuchiwali bowiem ciekawostek, którymi obficie częstował nasz przewodnik. Często zdarza się, że jedna wizyta w muzeum rozbudza pasję historyczną. Mamy zatem nadzieję, że wycieczki, które są organizowane w naszej szkole pomogą uczniom w odnalezieniu lub pogłębieniu własnych zainteresowań.
Zapraszamy wszystkich, aby dołączyli do charytatywnej akcji
CO TRZEBA ZROBIĆ? Postarać się zebrać jak najwięcej plastikowych zakrętek.
CO ZYSKUJESZ? Dzięki Tobie możemy pomóc w rehabilitacji osoby blisko związanej z naszą szkołą. Dodatkowo, klasa, która zdobędzie największą ilość zakrętek otrzyma nagrodę – niespodziankę.
NIE ZWLEKAJ – DZIAŁAJ!
Informujemy, że już w najbliższy poniedziałek , od 6 marca , po krótkiej przerwie, ruszamy z zajęciami nauki pływania, na pływalni w Ośrodku Rekreacyjno Sportowym w Zabierzowie.
Każdorazowo wyjeżdżamy w poniedziałki według poniższego harmonogramu o godz. 14.00 .
Powrót : Bolechowice ok.16:00 , Będkowice ok.16.10, Czajowice ok.16.20
Przypominamy, że niezbędne podczas zajęć na pływalni są: strój kąpielowy lub kąpielówki, czepek kąpielowy, mydło, ręcznik i klapki. Uczniowie mogę mieć też okulary do pływania.
Jeżeli ktoś z rodziców uczniów dysponuje czasem, i chęciami, to prosimy o pomoc w zakresie dodatkowej opieki dzieci podczas wyjazdów .
HARMONOGRAM WYJAZDÓW:
Marzec: 6 , 13, 20
Kwiecień: 3 , 10 , 24
Maj: 8 , 22 , 29
Czerwiec: 5, 12
Przypominamy : zadeklarowani uczestnicy zajęć nauki pływania są zobligowani do uczestnictwa w zajęciach w całym cyklu trwania zajęć tj. do 12 czerwca.
UWAGA!!!
Zmiana w Harmonogramie odjazdów BUS!!!
Poniedziałek : godz. 13.15
wtorek, środa ,czwartek i piątek: godz. 13.15 i godz. 15.00 , 15:45 (Bolechowice)
Ważne: W poniedziałki z powodu wyjazdu na basen, bus odwozi dzieci tylko o godz.13.15.
Tradycyjnie, jak co roku, nadszedł czas na szalony karnawał. A jeśli mamy na myśli karnawał, to kolejnym skojarzeniem jest oczywiście szkolna zabawa karnawałowa. Jednakże w tym roku klasy IV – VI postanowiły nie przebierać się za księżniczki, rycerzy i superbohaterów, aby w zamian zorganizować dyskotekę. Nie miała to być jednak zwykła potańcówka, co to, to nie! Każdy, chcący uczestniczyć w zabawie musiał obowiązkowo mieć na sobie element fluorescencyjny.
Nasi uczniowie po raz kolejny nie zawiedli w swej pomysłowości. Odblaskowe, elementy zachwycały, a także pozwalały zlokalizować w ciemności wybrankę lub wybranka do tańca. Taneczny wir porwał wszystkich, nawet wychowawczynie klas IV -VI. Z każdą chwilą zabawa nabierała tempa i dynamiki. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, bowiem o oprawę muzyczną – listę doskonałych i popularnych przebojów zadbał DJ Norbi i DJ Marika.
Podczas dyskoteki na uczniów czekało wiele atrakcji. Odbył się konkurs „Jaka to melodia?”, karaoke, a także wiele zabaw, m.in. „Kopciuszek”, „Taniec z kapeluszem”, „Znajdź swoją parę”. Znalazło się również czas na popularne „kaczuchy”, Macarenę, pociąg, wspólny taniec w kole i wiele innych. Jednakże punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór króla i królowej balu, którymi zostali Agata Dziadur i Norbert Seweryn z kl. VI. Zabawę uprzyjemnił pyszny poczęstunek. Do dyspozycji obecnych na dyskotece był wybornie zaopatrzony barek z kanapeczkami, przekąskami i napojami.
Tegoroczną zabawę karnawałową z pewnością możemy zaliczyć do tych niezapomnianych
i fenomenalnych. Bawiliśmy się bowiem aż do 20:00, a chętnie zostalibyśmy jeszcze dłużej!
Z niecierpliwością czekamy na kolejną wspólną dyskotekę!
A jak bawiliśmy się w ubiegłym roku? Sprawdźcie sami:
27 lutego zaczął się dla oddziału „0” i klasy 1 inaczej niż zwykle, bowiem w szkole odbył się bal karnawałowy. Wszyscy we wspaniałych humorach wkroczyli za próg sali.
Zabawa rozpoczęła się od karnawałowej zumby. Była ona wyjątkowa, ponieważ w rytm muzyki poruszały się księżniczki, policjanci, koty, sportowcy a nawet superman.
Po rozgrzewce, wszystkie dzieci usiadły przy stolikach, aby zrobić piękne maski, które później nosiły na twarzy. Były one dopełnieniem pięknych strojów. Oprócz tego, nie zabrakło konkursów i zabaw. Wśród nich znalazły się tańce na gazetach, z balonami, w parach, w grupach czy tradycyjny pociąg, który sprawił wiele radości. Poza tanecznymi rywalizacjami znalazły się również kalambury, które wpasowały się w ten wyjątkowy dzień.
Dla wszystkich dzieci został również przygotowany poczęstunek, który umilił oczekiwania na kolejne konkurencje.
Dzień zakończył się wyciszającym tańcem z balonami oraz z nie znikającymi uśmiechami z twarzy dzieci.
W jaki sposób przekonać się, że uczniowie mają niebanalną wyobraźnię, doskonałą spostrzegawczość oraz chętnie współpracują z grupą? Zabrać ich na wycieczkę do Escape Roomu!
W minioną środę, 22.02. uczniowie klasy IV i VI wraz z wychowawczyniami wybrali się do Pokoju Zagadek- Escape Challenge przy ulicy Dietla w Krakowie. Zadanie jakie zostało przed nimi postawione wymagało ogromnej kreatywności z ich strony, ponieważ wydostanie się z pułapki do najłatwiejszych na pewno nie należy. Uczestnicy gry zostali rozmieszczeni jednocześnie w trzech pokojach. Następnie każda z grup otrzymała wskazówki dotyczące swojej zagadki, po czym wszyscy zostali zamknięci w pokojach na całą godzinę! Gracze musieli rozwiązać szereg skomplikowanych zagadek, odkryć tajne szyfry, odnaleźć ukryte pomieszczenia oraz otworzyć różne skrzynki, sejfy i inne urządzenia.
Pierwsza z grup znalazła się w „Magicznym pokoju”, który należy do wielkiego czarodzieja posiadającego niezwykle cenny przedmiot. Ich zadaniem było odnaleźć ów skarb, aby móc zdobyć magiczną moc. Druga wkroczyła z zapałem do „Pokoju zaginionego detektywa”. Zaginął bowiem detektyw, który ponoć był bliski rozwiązania pewnej sprawy. Nikt nie wie co się z nim stało, ani nad jaką sprawą pracował. Uczniowie podążając za pozostawionymi śladami stopniowo odkrywali, w co też został zamieszany zanany detektyw. Natomiast trzecia grupa została zamknięta w „Tajnym pokoju w bazie wojskowej”. Celem ich misji było zdobycie tajnych akt i oczywiście szybka ucieczka. Na szczęście wszystkim udało się
z sukcesem wydostać z pokoi.
Wizyta w Escape Roomie była niezapomniana przygodą, a przede wszystkim wspaniałym generatorem pozytywnych emocji. Uczniowie z łatwością odnaleźli się w magicznych światach,
w którym przyszło im rozegrać prawdziwą walkę z czasem. Gra wymagała od uczestników skupienia i działania pod presją czasu. Podczas godzinnej zabawy uczniowie zrozumieli jak ważna jest współpraca w grupie i jedynie dzięki niej możliwy jest sukces. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wizytę w pokoju zagadek należy szybko powtórzyć. A może sami stworzymy takie pomieszczenie w naszej szkole? Kto wie ;).
Wycieczka do parku Trampolin GOjump
24 lutego 2017 roku uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Będkowicach wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili największy Park Trampolin „GOjump” w Małopolsce. Głównym celem wycieczki było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego oraz rozwijanie zainteresowania sportem.
Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do szatni, żeby się przebrać w stroje sportowe. Każdy otrzymał opaskę na rękę oraz antypoślizgowe skarpetki, aby zabawa ta, nie tylko była dla nas fascynująca, ale przede wszystkim komfortowa i bezpieczna. Następnie odbyły się zajęcia z Panem Instruktorem, który przeprowadził specjalnie dla nas rozgrzewkę, a także naukę podstawowych skoków.
Najlepsza zabawa zaczęła się jednak chwilę później, gdy pod okiem profesjonalnych trenerów ćwiczyliśmy swoją zwinność i gibkość na trampolinach, basenach z gąbką, linach, huśtawkach i równoważniach. Godzina minęła nam bardzo szybko, bo miejsce to stwarzało wiele okazji do ruchu i zabawy, a także dało możliwość każdemu z nas pożytecznie spożytkować swoją energię. Pod koniec zajęć czekała nas miła niespodzianka w postaci pamiątkowych dyplomów. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald’s, gdzie mogliśmy podzielić się swoimi wrażeniami z wyjazdu oraz w nagrodę zjeść małe „Co-nieco”. Mamy nadzieję, że wszyscy są zadowoleni z tak aktywnie spędzonego dnia, a wycieczka ta będzie zawsze miło wspominana przez naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za super zabawę!!!
24.02.2017 był niezwykły...otóż nasze przedszkolaki na jeden dzień przeniosły się na bal...nie byle jaki! Był to bal na dworze królewskim. Dziewczynki zamieniły się w przepiękne księżniczki, a chłopcy w królów i dzielnych rycerzy. Wśród nich znalazł się również królewski kotek:) zabawa była wspaniała! Były tańce, zabawy, pyszny królewski poczęstunek. Na koniec każdy chłopiec po pokonaniu mostu równowagi uroczyście został pasowany na rycerza, a dziewczynki prezentując swoje stroje i wykonując przeróżne obroty zostały prawdziwymi księżniczkami. Dużym zainteresowaniem cieszył się również tron królewski na którym każdy z przybyłych gości mógł zasiąść. Przedszkolaki wspaniale się bawiły i ten dzień- inny niż wszystkie, sprawił im dużo radości. Choć przez moment mogli poczuć się jak na prawdzimym królewskim balu.
27 lutego 2017r odbędzie się Bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły.
Dla klas II-III w godz. 14.00-16.00, natomiast dla klas IV-VI w godz.16.30-.20.00.
serdecznie zapraszamy
Ostatni czwartek karnawału to szczególny dzień, w którym objadanie się słodkościami jest w pełni dozwolone, a kalorii nie powinno się liczyć. Z tego względu w naszych domach królują, więc przede wszystkim pączki, chruściki, oponki, róże karnawałowe.
Tradycja tłustego czwartku ma długą historię, gdyż pojawiła się w Polsce już w XVI wieku. Dawniej jednak pączki przygotowywano troszeczkę inaczej, bowiem do środka niektórych drożdżowych ciastek wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała mieć zapewnione szczęście na całe życie. A skoro tradycję należy pielęgnować...to w naszej szkole również pojawiły się dzisiaj pulchniutkie pączki. Uczniowie z radością rozsmakowywali się w wyśmienitych pączkach.
Jeden z przesądów głosi, iż kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, tego w niedalekim czasie czeka pech, jednak po dzisiejszym świętowaniu wiemy, że nasi uczniowie mają zagwarantowane powodzenie! Szkoda jedynie, że tłusty czwartek jest tylko raz w roku...
Na stoku narciarskim w Kluszkowcach 18.02.2017 r. odbyły się XII Mistrzostwa Gminy Wielka Wieś w narciarstwie alpejskim o Puchar Wójta Gminy. Wśród jedenastu zawodników w kategorii chłopców klas 0 - 3 był także nasz uczeń - Szymon Przebinda z klasy II, natomiast w kategorii dziewcząt klas 4 – 6 w szranki razem dwunastoma innymi stanęła Maria Gąska z klasy VI. Narciarskie szaleństwo ogarnęło wielu mieszkańców gminy, gdyż rywalizacji uczestniczyło 150 uczestników, którzy startowali w określonych wiekowo kategoriach. Zawodnicy mieli za zadanie pokonać salolom gigant i w pięknym stylu udało się wszystkim to zrobić.
Warto podkreślić, iż Szymon i Marysia co roku biorą udział w Gminnych Mistrzostwach, udowadniając tym samym, że sporty zimowe to doskonała forma rozrywki. Mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych, którzy nudzą się w zimowe dni.
W naszej szkole staramy się umożliwiać uczniom rozwój swoich możliwości. Jaka nauka przynosi najwięcej efektów? Oczywiście ta, która opiera się na doświadczeniu. Dajemy zatem dzieciom sposobność do tego, aby mogły samodzielnie myśleć, pytać, badać, a także pomagamy poruszać się po meandrach zdobywania wiedzy i cennych umiejętności.
W związku z tym dołączyliśmy do programu „English Teaching” realizowanego w ramach współpracy z Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności. Pierwsze warsztaty projektowe odbyły się w czasie ferii, dzięki czemu uczniowie mogli wykorzystać wolny czas w kreatywny sposób.
Podczas zajęć uczestnicy poznali ciekawostki kulturowe z różnych krajów anglosaskich, uczyły się angielskiego podczas wielu zabaw i konkursów. Uczniowie czytali bowiem książki po angielsku, poznawały kulturę poszczególnych stanów należących do USA, odkrywali tajemnice atmosfery oraz mórz i oceanów wykonując ciekawe eksperymenty oraz oglądając tematyczne filmy. Oprócz zajęć językowych, były również zajęcia manualne, na których uczniowie tworzyli także rzeźby
i gipsowe figurki. Co istotne na zajęciach obowiązywały konwersacje prowadzone jedynie w języku angielski. Prowadzący warsztaty starają się, aby poprzez prace projektowe pozwolić dzieciom odkrywać różnorakie obszary zainteresowań.
Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w tego typu projektach uczniowie nabędą nowych umiejętności, wykorzystają swoją wiedzę w praktyce oraz przekonają się, że nauka może być świetną zabawą. A taki entuzjazm dla wiedzy jest bowiem potrzebny, aby wykształcić w młodym człowieku predyspozycje do nauki "przez całe życie".
Program warsztatów zimowych:
Ferie na wesoło z j.angielskim.
Świat gier dydaktycznych.
SP Bedkowice
Amerykańskie gry dydaktyczne: książki Dr Seuss, amerykańskie puzzle, Gra sportowa Fussball; słodkości: hugs and Kissem; platforma learningowa:
http://world-geography-games.com/
Warsztaty kreatywne amerykańskiego programu Imagination to Destination
SP Będkowice
Zajęcia prowadzone przez trener Agatę Twardowską
Z niczego zrób coś fajnego…
Z Mojej Małej Lokalnej Ojczyzny w ŚWIAT.
SP Będkowice
Anglia i jej zwyczaje w grach i zabawach dydaktycznych.
Zajęcia geograficzne - palcem po mapie w Będkowicach.
Opowieść o Indiach. Uczniowie wiosną 2017, wezmą udział w spotkaniu z grupą uczniów z Indii. Zatem przygotowano zajęcia tematyczne o edukacji w Indiach.
Praktyczne ćwiczenia umiejętności STEM – (Science, Technology, Engineering & Math). Uczniowie sprawdzali wyporność przedmiotów robiąc eksperymenty i rozwiązując zadania z użyciem ciasto liny (playdough).
Podsumowanie ferii z j.angielskim.
21 lutego nasze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Odwiedziliśmy pizzerie Da Grasso w Olkuszu, gdzie dzieci samodzielnie wykonywały pizze, ale zacznijmy od początku...na powitanie każdy mały kucharz musiał zadbać o higienę więc odbyło się zbiorowe mycie rączek.
Potem każdy dostał swoją czapkę kucharską i fartuszek i zaczęło się wałkowanie ciasta...trochę to trwało, ale gdy w końcu się udało można było udekorować swoje ciasto wybranymi składnikami. Na koniec najsmaczniejsza cześć wycieczki...w końcu można było zjeść swoją pizze:) każdy przedszkolak w nagrodę dostał dyplom Małego kucharza. Szczęśliwi, zadowoleni i bogaci w nowe doświadczenie dotarliśmy do przedszkola.
„Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku”
/A. de Saint-Exupery/
Walentynki to stały element w polskim kalendarzu świąt. Już z początkiem lutego sklepowe półki uginają się pod upominkami dla zakochanych, a witryny zapełniają się ogromem czerwonych serduszek i aniołków. Należy podkreślić, iż pomijając konsumpcyjny wymiar święta, to jet ono niewątpliwie piękne, gdyż stanowi doskonałą okazję, (a czasem może pretekst), aby docenić osoby, które są na co dzień wokół nas.
W naszej szkole nie traktujemy 14 lutego typowo - jako jedynie okazję do wyznania miłości, ale także do podziękowania za wspaniałą przyjaźń.
Tegoroczne Walentynki były dodatkowo nietypowe, ponieważ z tej okazji Samorząd Szkolny pod czujną opieką p. Pameli Gadawskiej zorganizował konkurs piosenki o tematyce miłosnej. Uczniowie wybrali bardzo nastrojowe utwory, toteż słuchało się ich niezwykle przyjemnie. Jednakże wygrać mogła tylko jedna drużyna. Jury zadecydowało iż najbardziej zachwyciło ich wykonanie Wiktorii Mirek oraz Klaudii Szklarczyk, które zajęły pierwsze miejsce. Gratulujemy! Wiadomym jest, że jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić tego dnia w szkołach, jest oczywiście poczta walentynkowa. Uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, podziękować przyjaciołom, mogli wrzucać kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. Następnie, specjalni listonosze roznosili miłosną korespondencję od klasy do klasy. Poczta wywołała wiele pozytywnych emocji wśród uczniów. Niektórzy nadal zastanawiają się, kto jest ich cichym wielbicielem.
Dodatkowo podczas walentynkowego apelu odbyło się podsumowanie pierwszej części czytelniczego konkursu „Lektury GO”. W pierwszym semestrze najlepszymi czytelnikami zostali: Jan Denkowski z kl. V, Mateusz Doniec z kl. VI oraz Małgorzata Piątkowska z kl. IV. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Przypominamy również, że rozpoczęliśmy drugą cześć konkursu – zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału – złapcie jak najwięcej książek!
Błogi czas ferii minął nieubłaganie szybko. Ani się nie obejrzeliśmy, a znów zasiedliśmy w szkolnych ławkach. Przypomnijmy sobie jednak, jak spędziliśmy czas w ubiegłym tygodniu.
Bez wątpienia w drugim tygodniu ferii działo się równie wiele jak w pierwszym. Odbyły się bowiem zajęcia rozwijające umiejętności językowe z zakresu języka angielskiego, warsztaty muzyczno - rytmiczne, plastyczne, a także czytelnicze, podczas których uczniowie przenieśli się do magicznej krainy baśni. Czytając ukochane książki, dzieci mogły spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami.
Jednakże główną atrakcją, jak przystało na tę mroźną porę roku, było śniegowe szaleństwo: rzuty śnieżkami do celu, tworzenie śniegowych rzeźb oraz konkurs na najciekawszego bałwana. Humor i dobra zabawa dopisywały wszystkim uczestnikom zajęć każdego dnia. Uczniowie zmierzyli się w również konkurencjach sportowych – piłce nożnej oraz tenisie stołowym oraz grach planszowych. Nie zabrakło także interaktywnych zabaw z wykorzystaniem naszych szkolnych komputerów.
Największym zaskoczeniem były warsztaty QUILLINGU podczas których uczniowie stworzyli istne cuda z papieru. Czym jest quilling? Nazwa podchodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza nawijanie na pióro lub rurkę. Technika polega na zwijaniu w kształt sprężyny wąskich pasków papieru. Należy przyznać, iż efekty quillingu są zachwycające. Uczniowie wykonali wiele niezwykłych prac, co można zauważyć na zdjęciach. Aby przygotować umysły na nowy semestr, uczniowie rozwiązywali niebanalne quizy, krzyżówki i łamigłówki, które okazały się także wspaniałą zabawą intelektualną. Dodatkowo odbył się seans filmowy z „Kaczorem Donaldem w Krainie Mathmagic”, dzięki któremu uczestnicy wiele dowiedzieli się o historii matematyki, zastosowaniu matematyki w muzyce, grach (szachy, bilard), w budowlach i rzeźbach starożytnych, w przyrodzie (spirale, wielokąty) i przyrządach optycznych. Było naprawdę ciekawie!
Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy skorzystali z naszej tegorocznej oferty zajęć wrócili do szkolnej rzeczywistości pełni wrażeń i nabrali siły do działania.
Jedno jest pewne. Na ferie, podobnie jak i na wakacje, uczniowie zawsze czekają z ogromnym utęsknieniem. I nie ma się, co im dziwić – w końcu to dwa tygodnie wolne od obowiązków szkolnych, wczesnego wstawania, kartkówek, sprawdzianów, odrabiania lekcji... Ale jak zorganizować sobie tyle wolnego czasu, żeby nie spędzić go przed ekranem telewizora lub komputera? Odpowiedź jest prosta – uczestniczyć w naszych szkolnych warsztatach!
Co roku staramy się, aby zajęcia, które organizujemy były zarówno interesujące, jaki tak absorbujące, by o nudzie nie było nawet mowy. Pod fachową opieką nauczycieli, uczniowie naszej szkoły (i nie tylko, gdyż nasza szkoła działa jak świetlica – wszystkie chętne dzieci oraz młodzież) mogą regenerować u nas swoje siły do dalszej nauki i fascynująco spędzać czas. W tym roku przygotowaliśmy aż trzy grupy zajęciowe, w których można spędzać każdy dzień ferii: jeden przeznaczony dla przedszkolaków, drugi dla uczniów starszych i trzeci związany z językiem angielskim. Wszystkie z nich mają bardzo bogaty program, więc uczniowie mogli (i w drugim tygodniu nadal mogą :)) uczestniczyć w wielu ciekawych warsztatach.
Dosyć jednak o ogółach – przejdźmy do konkretów! W pierwszym tygodniu ferii w ramach programu „English Teaching” odbyły się zimowe warsztaty z nauką języka angielskiego. Podczas nich uczestnicy poznali ciekawostki kulturowe z różnych krajów anglosaskich, uczyły się angielskiego podczas wielu zabaw i konkursów. Uczniowie czytali bowiem książki po angielsku, poznawały kulturę poszczególnych stanów należących do USA, odkrywali tajemnice atmosfery oraz mórz i oceanów wykonując ciekawe eksperymenty oraz oglądając tematyczne filmy. Oprócz zajęć językowych, były również zajęcia manualne, na których uczniowie tworzyli także rzeźby i gipsowe figurki. Co istotne na zajęciach obowiązywały konwersacje prowadzone jedynie w języku angielski.
W młodszej grupie ferie rozpoczęliśmy zimowymi inspiracjami muzycznymi. Najmłodsze uczestniczki warsztatów tworzyły spódniczki z bibuły, które później doskonale prezentowały się podczas nauki różnych tańców oraz zabawach z wykorzystaniem ekspresji ruchowej. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania zimowych piosenek, czytania bajek, czy też zabaw w „MasterChefa Juniora”.
Był również czas na kreatywne zajęcia techniczno – plastyczne. Uczniowie rysowali zimowe postaci, a także wykonali niezwykłe eksperymenty - „Zimę w woreczku” oraz „Bańki na mrozie”. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że „sport to zdrowie”, toteż ferie nie mogły obejść się bez zajęć ruchowych. Pozostając w kręgu zainteresowań Stanami Zjednoczonymi, uczniowie rozegrali mecz futbolu amerykańskiego, a także doskonalili umiejętności gry w tenisa stołowego. Podczas warsztatów kreatywnego pisania uczniowie pobudzili swoją wyobraźnię, bawiąc się w m.in. w „Storytelling”, produkując ciekawe historie dzięki „Kościom – opowieściom” oraz wymyślając dadaistyczne wiersze.
Zwieńczeniem zajęć było stworzenie pierwszych rozdziałów własnych książek przy pomocy portalu StoryBird. Oczywiście nie zabrakło również seansów filmowych, które pozwoliły się wszystkim błogo zrelaksować. Ponadto uczniowie mogli także rozwijać swoje umiejętności taktyczne podczas rozgrywek w gry planszowe. Pogoda pozwoliła także na spacery po Dolinie Będkowskiej oraz szaleństwa na szkolnym placu zabaw.