Wiadomości

  • Ogród Doświadczeń & Talent Show

    Ogród Doświadczeń & Talent Show

    24 maja uczniowie z klas IV– VII wraz z wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce, która miała na celu zainspirowanie uczestników do rozwijania zainteresowań w dziedzinie nauk ścisłych poprzez zabawę, a także podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki.

    Pierwszym punktem wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Ogród Doświadczeń to sensoryczny park edukacyjny, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki z zakresu mechaniki, optyki, magnetyzmu, hydrostatyki i akustyki. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się rozmieszczonym w parku urządzeniom demonstrującym różnorodne zjawiska. Co najważniejsze – wszystkie ekspozycje miały charakter doświadczalny – nie wystarczyło jednie „kliknąć i obserwować”, a samodzielnie przeżyć dany eksperyment z udziałem własnych zmysłów.

    Najwięcej emocji dostarczyła zabawa na ruchomej platformie, pokazująca działanie siły bezwładności oraz trampolina, na której uczniowie testowali zachowanie w stanie nieważkości. Wszyscy uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej lekcji. Dodatkowym atutem była sprzyjająca aura – z przyjemnością spaceruje się po parku wypełnionym ciekawymi stacjami, kiedy jest słoneczna pogoda.

    Po zapoznaniu się z fantastycznymi ekspozycjami Ogrodu Doświadczeń, udaliśmy się na interaktywne widowisko teatralne - „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”. Podczas trwania widowiska uczniowie mieli oni okazję zobaczyć kulisy produkcji teledysków i nagrać teledysk do utworu młodego piosenkarza - Bartka. Emocje wzbudziły występy przed publicznością. Wśród występujących na scenie pojawili się także nasi uczniowie, którzy otrzymali „szczęśliwe bilety" – wzięli oni udział w przygotowaniu video klipu odgrywając krótkie scenki. Na telebimie można było na bieżąco śledzić proces realizacji teledysku. Na koniec okazało się, ze wszyscy wzięliśmy udział w nagrywaniu klipu, toteż nie możemy doczekać się gotowego materiału, który ma dotrzeć do nas za kilka tygodni.

    Wycieczka świetnie połączyła edukację i rozrywkę oraz twórczo zaktywizowała uczniów. Wyjazdy klas IV – VII dodatkowo integrują uczniów, dzięki czemu tworzymy zgraną społeczność.


     

    SH

     

  • Ekologiczny Dzień Rodziny

    Ekologiczny Dzień Rodziny

    Tradycyjnie już, na przełomie maja i czerwca, boisko przy Szkole Podstawowej w Będkowicach staje się miejscem spotkania mieszkańców Będkowic oraz społeczności i sympatyków naszej szkoły.
    W ten wyjątkowy dzień oddajemy cześć rodzinie – każdej mamusi, tatusiowi oraz ich wspaniałym pociechom. Wspólne spędzenie czasu integruje społeczność i pozwala w doskonałym towarzystwie spędzić czas.

    Tegoroczny Piknik, którego data przypadła na 27 maja, odbył się pod hasłem „Ekologiczny Dzień Rodziny”, gdyż tematyka ekologii jest nam bardzo bliska i wciąż nieustannie walczymy o poprawę świadomości ekologicznej wśród mieszkańców naszej gminy. Program artystyczny obfitował w wiele ciekawych atrakcji. Były inscenizacje w wykonaniu przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej w Będkowicach, występy muzyczno – taneczne, pokaz baletowy. Wszyscy występujący udowodnili, że na brak talentu nie mogą narzekać.

    Nasi młodzi projektanci zaprezentowali także stworzone przez siebie, wyjątkowe stroje w pokazie mody ekologicznej. Nie zabrakło również konkursów dla rodzin. W ramach „Potyczek rodzinnych”, rodzice wraz ze swoimi dziećmi, zmierzyli się w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, wyścigi w workach, czy też biegu ze związanymi nogami. Dzięki wsparciu nieocenionego oddziału OSP Będkowice zgromadzeni zapoznali się ze sprzętem strażackim oraz wzięli udział w specjalnym pokazie. W trakcie trwania Pikniku na dzieci (i nie tylko) czekało mnóstwo atrakcji. Całkowicie bezpłatnie można było oddać się szaleństwom na dmuchanych zjeżdżalniach, trampolinach, spędzić czas z animatorkami, które m.in. tworzyły brokatowe tatuaże i postaci z balonów, malowały twarze oraz "zamykały" w bańkach mydlanych. Ponadto, poszukujący wyzwań mogli zmierzyć się z łamigłówkami językowymi, matematycznymi i polonistycznym. Ostatnim, ale i najdłuższym punktem programu była fantastyczna zabawa, która porwała wszystkich do tańca!

    Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców Będkowic oraz wyjątkowych gości spoza sołectwa: Wójta Gminy Wielka Wieś -Tadeusza Wójtowicza, sekretarza Gminy Stanisława Kasprzyka, Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Mazelę, radnych i sołtysów z terenu całej gminy, dyrektora GOKiS Magdalenę Szymańską i wielu innych zacnych gości.

    Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Będkowicach dziękuje za tak liczne przybycie i pomoc w organizacji – rodzicom, władzom Gminy oraz wszystkim zgromadzonym! Dziękujemy, że byli Państwo z nami i... do zobaczenia za rok! :)


     

    SH

  • „4 MINUTY!”

    „4 MINUTY!”

    18.05.2018 w Szkole Podstawowej w Będkowicach odbyły się warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
    Dzieci uczyły się wykonywać;

    • Prawidłowego wykonania telefonu alarmowego.
    • Resuscytację krążeniowo – oddechową.
    • Ułożenia w pozycji bocznej bezpiecznej.

    Warsztaty były prowadzone przez młodszego aspiranta Łukasza Mendel z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 5 w Krakowie. Dziękujemy za profesjonalne przeprowadzanie zajęć.

  • Wójt czyta dzieciom

    Wójt czyta dzieciom

    Z racji, iż naczelnym hasłem Szkoły Podstawowej w Będkowicach jest kreatywność, to nauczyciele starają się ją rozwijać na wiele sposobów. Jednym z nich jest oczywiście pobudzanie wyobraźni, na co niebagatelny wpływ ma zagłębianie się w fantastyczne pozycje lekturowe. Jednakże, aby móc odpłynąć w nieznane czytelnicze lądy należy dać uczniom narzędzie, czyli książkę.

    Ale co z maluszkami, które czytać jeszcze nie umieją? Należy wspomóc ich w wędrówce po czytelniczym świecie. Z tego względu, do Oddziału Przedszkolnego w Będkowicach 17.05. zawitali ochotnicy, którzy postanowili zachęcić najmłodszych do czytania książek. Jednym z nich był wójt Gminy Wielka Wieś – p. Tadeusz Wójtowicz. Przedszkolaki wybrały bajkę, którą zna i lubi każdy z nas, czyli „Kopciuszka”, jednakże w nowoczesnej wersji. Mała publiczność, dzięki ciekawie przedstawionej bajce, siedziała jak zaczarowana wsłuchując się w czytany tekst.

      

    Dzieci nawiązały z gościem bardzo dobry kontakt, zadawały mnóstwo pytań, przy czym było dużo śmiechu i zabawy - i o to właśnie chodziło. Po tak ciekawym odczycie, apetyt na bajkę wzrósł, toteż w kolejną krainę baśni zabrał dzieci sołtys Będkowic – p. Wiktor Gąska.

    Natomiast Wójt Gminy wziął udział w kreatywnych zajęciach języka polskiego, podczas których zmierzył się z tworzeniem tak zwanych „wierszy z odzysku”. Powstały wspaniałe utwory – jak widać poetycka dusza w niejednym tkwi. Wójt znalazł także czas na podjęcie wyzwania w grze „Milionerzy”, w której pojawiły się pytania dotyczące Szkoły Podstawowej w Będkowicach oraz na dyskusję z uczniami klas IV – VII. Rozmowa o lekturach i czytelnictwie upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie chętnie zadawali gościowi pytania nie tylko odnośnie literatury, ale także jego wspomnień z czasów szkolnych.

       

    Spotkanie czytelnicze z Panem Wójtem cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci. To ważne, aby osoby zajmujące wysokie stanowiska pomagały rozbudzać miłość do literatury.

  • X Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy

    X Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy

    Szkoła Podstawowa Stowrzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej “Sokolica” w Będkowicach

    zaprasza na

    X Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy dla klas V-VII

    Czyste powietrze wokół nas,

    który odbędzie się 29 maja 2018 r. o godz. 10.00

    W Dolinie Będkowskiej - Brandysówka.

     

    Materiały konkursowe:

    Regulamin_konkurs_przyrodniczy_--_Czyste_powietrze_wokol_nas(1).odt

    Co_wiemy_o_smogu_-_raport(1).pdf

    Czyste_powietrze_wokol_nas_-_materialy_edukacyjne(1).pdf

    Skala_zanieczyszczenia_powietrza_w_Polsce(1).pdf

     

  • ZMIANA TERMINU ZEBRANIA Z RODZICAMI

     ZMIANA TERMINU ZEBRANIA Z RODZICAMI

    Informujemy iż zebranie z rodzicami (indywidualne spotkania z nauczycielami)  uczniów kl. I-VII, zaplanowane w przyjętym kalendarzu spotkań na  8 maja, zostaje przeniesione na 17 maj 2018 roku  (wtorek) na godz. 17.30.-19.00

    Przepraszamy za zmianę terminu.

  • Ostry Dyżur Literacki

    Ostry Dyżur Literacki

    Nie od dziś wiadomo, że książka jest lekiem na wszystko. Jak jednak należy dawkować ten fantastyczny specyfik? Przez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą się nie obejdzie!

    W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek uczniowie klas IV – VI mieli niebywałą okazję poznać sekrety zaleceń czytelniczych. 9 kwietnia wybrali się bowiem do Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie od rana stacjonował Ostry Dyżur Literacki. Pani doktor Agnieszka Karp-Szymańska i pani doktor Anna Szymańska dokonały skrupulatnego wywiadu z pacjentami, zanalizowały sytuację czytelniczą każdego, a następnie zapisały recepty z rekomendacjami lekturowymi oraz dokładnymi wskazówkami odnośnie dawkowania. Wszyscy pacjenci otrzymali także pigułki mądrości, które (a wiemy, ze sprawdzonych źródeł) od razu zaczęły działać. Na koniec spotkania na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie z Lawendą – nową mieszkanką biblioteki.

    Uczniowie wrócili do szkoły pełni sił i od razu przystąpili do rozpoczęcia kuracji, kierując swoje kroki do szkolnej biblioteki, gdzie zaopatrzyli się w przepisane leki.


     

    SH

  • W trosce o naturę – Zielony Czas Pomagania

    W trosce o naturę – Zielony Czas Pomagania

     Czy można samemu zrobić coś dobrego dla naszej planety? Oczywiście, że tak! W trosceo naturę, w sobotę, 28 kwietnia w Będkowicach odbyła się akcja sprzątania świata, czyli Zielony Czas Pomagania. Akcji rokrocznie przyświeca jeden główny cel - budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.
     

    Chętnych do działania było bardzo dużo, gdyż oprócz uczniów naszej szkoły i ich rodziców oraz nauczycieli, do pomagania włączyli się także strażacy z OSP Będkowice, mieszkańcy Będkowic, kilkunastoosobowa grupa DB Schenker z Modlniczki, a także Wójt Gminy Wielka Wieś -Tadeusz Wójtowicz. Łącznie działało ponad 70 osób! Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy (teren miejscowości wraz z Doliną). Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zostało zebranych kilkadziesiąt worków pełnych odpadów. Niezmiernie cieszy fakt, iż ilość tegorocznych odpadów jest znacznie mniejsza niż z lat ubiegłych!

    To był bardzo pracowity dzień, więc tradycyjnie po sprawnie przeprowadzonej akcji udaliśmy się na zasłużony posiłek, czyli ognisko do Brandysówki. Wspólne sprzątanie oraz pieczenie kiełbasek zintegrowało uczestników, toteż wszyscy chętnie spędzili razem sobotnie popołudnie. Punktem kulminacyjnym wydarzenia dla naszych uczniów było ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursie Eko Moda. Uczestnicy zaproponowali świetne stroje oraz dodatki, wykonane w 100% z materiałów wtórnych, np. piankowe rękawiczki, plastikowo – zakrętkowe torebki, papierowe buty. Pomysły były naprawdę niezwykłe, zatem wybór najlepszych projektantów były niezwykle trudny. Jednakże komisja zadecydowała następująco:

    Klasy I – IV

    I miejsce: Gabriela Rosińska
    II miejsce: Gracjan Spyt
    III miejsce: Ignacy Dybcio

    Klasy V - VII

    I miejsce: Agata Dziadur

    II miejsce: Małgorzata Piątkowska
    II miejsce: Noe Wietoszko
    III miejsce: Mikołaj Bobruk

    Tegoroczne działania uświadomiły zgromadzonym, że wyrzucone do wody lub porzuconew lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok, dlatego akcje dla miejscowości są dla nas niezmiernie istotne – aby móc działać globalnie, należy zacząć lokalnie! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w sobotnie wydarzenie - panu Wójtowi, uczniom i nauczycielom SP w Będkowicach, druhom OSP w Będkowicach oraz mieszkańcom. Cieszy nas fakt, że z roku na rok jest coraz więcej osób skłonnych pomagać środowisku. Jesteśmy również wdzięczni Firmie DB Schenker za ufundowanie nagród i sam udział w sprzątaniu oraz panu Markowi Brandysowi za gościnę i poczęstunek. Do zobaczenia za rok!

    SH

     

  • Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”

    Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”

    Znajomość ortografii i interpunkcji jest niezwykle istotna. Stosowanie się do zasad pisowni nie tylko świadczy o poziomie inteligencji i kulturze człowieka, ale także (a może przede wszystkim) o szacunku do ojczystego języka. W związku z tym cieszy nas fakt, iż ortograficzne potyczki cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów.

    Uczniowie szkół z terenu naszej gminy mieli okazję powalczyć „„O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś” 27 kwietnia, podczas Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego zorganizowanego już po raz jedenasty w  Szkole Podstawowej w Bęble. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: klasy IV, V, VI i VII.  Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Kołodziejczyk, Mikołaj Bobruk, Noe Wietoszko i Maria Gąska.

    Uczniowie w praktyce wykorzystali wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Tradycyjnie dyktanda przygotowała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - pani Joanna Patej, jednakże teksty tegorocznych dyktand były zaskakujące i niebywałe, gdyż opisywały papużkę Lawendę, która zamieszkała w bibliotece oraz kandydatkę na psa ratowniczego – Abi. Dodatkowo, bohaterowie dyktand pojawili się w szkole, by spotkać się z uczestnikami konkursu ortograficznego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele – opiekunowie uczniów, którzy dokładnie sprawdzali dyktanda.

      

    Nie da się ukryć, że rywalizacja była zacięta! Niejednokrotnie o wygranej decydował przecinek lub niewielki błąd.  Na koniec, zwycięzcy ortograficznych potyczek zostali nagrodzeni. Nagrody, czyli znamienne złote pióra, wręczył Wójt Gminy Wielka Wieś – Pan Tadeusz Wójtowicz. Gratulujemy gminnym mistrzom ortografii! Dziękujemy także organizatorom oraz naszym uczniom za udział
    w konkursie.

    SH

  • Finał Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych

    Finał Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych

    Rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów to jeden z celów edukacyjnych, który jest bardzo ważny dla nauczycieli naszej szkoły. Z tego względu chętnie podejmujemy działania dodatkowe – udział w konkursach, warsztatach, projektach pozaszkolnych.

    Uczniowie klasy V oraz VII pod kierunkiem p. Katarzyny Jabcoń stworzyli swoje pierwsze, matematyczne prace kilka miesięcy temu. Już samo podjęcie wyzwania i napisania tejże pracy to ogromne wyzwanie, ale sukces okazał się dużo większy… Otóż Małgorzata Piątkowska, Barbara Boczoń, Mikołaj Bobruk (uczniowie klasy V) oraz Agata Dziadur i Szymon Rosiński (uczniowie klasy VII) zostali finalistami Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych organizowanego przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk oraz Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

    25 kwietnia w auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbył się finał Konkursu, podczas którego uczniowie klasy V walczyli o najwyższe miejsca w kategorii szkół podstawowych, zaś ich starsi koledzy w kategorii klas gimnazjalnych. Finał odbył się w formie Sesji Matematycznej. Finaliści wygłosili prezentacje dotyczące stworzonych prac, a następnie jurorzy konkursu zadawali im pytania.
    W komisji konkursu zasiadali pracownicy naukowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Pedagogicznego. Małgorzata Piątkowska, Barbara Boczoń, Mikołaj Bobruk stworzyli fenomenalną pracę pt. „Jak dobrze znacie Ludolfinę?” - czyli wszystko co wiemy i nie wiemy o liczbie pi,  Agata Dziadur i Szymon Rosiński są autorami niebanalnej pracy pt. „Co łączy geometrię z architekturą?”, w której umieścili 17 konstrukcji (różnych elementów architektonicznych), wykonanych w programie – Geogebra.
    Oba zespoły spisały się na medal! Doskonale się zaprezentowali, pokonali wszelką tremę i bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania komisji.

    W przerwie między finałem, a ogłoszeniem wyników, odbył się wykład poprowadzony przez dr Mariusza Jużyńca (Politechnika Krakowska) pt. „Wycinanki jedno i dwustronne w oparach płynu do baniek, napędzane wkrętarką w towarzystwie enancjomerów”, w trakcie którego uczniowie tworzyli przecudne twory z papieru.

    Po podliczeniu punktów z samej pracy oraz prezentacji podczas finału, jury podjęła decyzję. Zespół z klasy V w składzie: Małgorzata Piątkowska, Barbara Boczoń, Mikołaj Bobruk zdobył nagrodę trzeciego stopnia, a ich starsi koledzy: Agata Dziadur i Szymon Rosiński otrzymali wyróżnienie.
    Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów – z całego serca gratulujemy im tegorocznego sukcesu! Jednocześnie życzymy inspiracji i chęci do działania, aby podjęli wyzwanie również w przyszłym roku.

    Więcej informacji oraz galeria zdjęć pojawi się niedługo na stronie http://www.towarzystwo.edu.pl

  • Wiosenna wycieczka

    Wiosenna wycieczka

    Stwarzanie uczniom szkoły podstawowej możliwości kontaktu ze sztuką – malarstwem, architekturą, teatrem, jest niezwykle ważne, ponieważ obcowanie, a zwłaszcza uprawianie jej dziedzin pobudza mózg do pracy i doskonale kształtuje uwagę poznawczą. Nie bez powodu ośrodek piękna mieści się w korze przedczołowej, najmłodszej ewolucyjnie części mózgu, odpowiedzialnej także za myślenie analityczne i racjonalną analizę.

    W poniedziałek, 23 kwietnia, klasy IV – VII wybrały się na wycieczkę, łączącą w sobie elementy humanistyczne i fizyczno – matematyczne. Nasi uczniowie w ubiegłym roku pierwszy raz uczestniczyli w „dojrzałym” spektaklu pt. „Kopciuszek”, wystawionym przez Narodowy Teatr Stary w Krakowie. Nie da się ukryć (ku naszej radości oczywiście), iż ich apetyty teatralne zostały pobudzone. Z nadzieją przeglądaliśmy repertuary, aby móc kolejny raz uczestniczyć w uczcie teatralnej.

    Tym razem postawiliśmy na klasykę i nasz wybór padł na „Balladynę”. Spektakl został wystawiony w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay z udziałem aktorów Teatru Cracovia. Wycieczka do krainy romantyzmu była bardzo udana. Uczniowie oglądali rozgrywające się sceny z dużym zainteresowaniem i ciekawością. Początkową barierą dla uczniów, którzy nie czytali jeszcze dramatu Juliusza Słowackiego, był język, jakim posługiwali się bohaterowie. Jednakże z czasem wszystko stało się zrozumiałe. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że ze spektaklu wynieśliśmy kilka przesłań oraz przestróg. Przede wszystkim to, że trzeba zwracać uwagę na uczucia drugiego człowieka, a nie bezwzględnie realizować własne plany. A także, iż niezdrowa ambicja nie popłaca – i o tym pamiętajmy.

    Zachęcamy również wszystkich do przeczytania dramatu, który kończy się sprawiedliwym wyrokiem, gdzie zło zostaje surowo ukarane. W szkolnej bibliotece są dostępne pozycje książkowe.

    Drugim punktem wycieczki były kolejne warsztaty w ramach Akademii AGH Junior. Inicjatywa Akademii Górniczo – Hutniczej, w której możemy uczestniczyć dzięki p. Michałowi Kudowi, czyli naszemu szkolnemu fizykowi, to działanie zapoczątkowana w celu promocji nauki wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

    W czasie pokazów organizowanych przez SKNF Bozon uczniowie znów mogli zobaczyć wiele fascynujących doświadczeń fizycznych oraz dowiedzieć się jakie zjawiska i mechanizmy za nimi stoją. Prowadzący w doskonały sposób pokazali, że fizyka to nie tylko liczby i równania, ale także świetna zabawa!

    Wycieczkę z pewnością można zaliczyć do udanych – pobudziliśmy nasze mózgi do pracy, rozwinęliśmy zainteresowania, zintegrowaliśmy się, ale przede wszystkim miło spędziliśmy czas.


     

    SH

     

  • Ringo Sportowe - mamy II miejsce

    Ringo Sportowe - mamy II miejsce

    Dnia 16.04.2018 roku nasza szkoła brała udział w gminnych zawodach w ringo sportowe, które rozgrały się pomiędzy szkołami podstawowymi.
    W turnieju wzięły udział cztery szkoły z naszej gminy: Modlnica, Bębło, Będkowice oraz gospodarz, czyli Wielka Wieś. Zawodnikami naszej szkoły byli uczniowie z klas VI i VII. Cały turniej został rozegrany na bardzo wysokim poziomie  - zacięta walka toczyła się o każdy punkt. Mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów, którym towarzyszyły ogromne emocje sportowe.

    Reprezentacje szkół prezentowały wyrównany poziom, dlatego o końcowym sukcesie decydowały detale. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Wielkiej Wsi, wygrywając wszystkie swoje mecze. Reprezentacja naszej szkoły zajęła drugie miejsce, przegrywając tylko jeden mecz - ze zwycięzcą turnieju. Na trzecim miejscu uplasowała się szkoła z Bębła, natomiast czwarte miejsce, tuż za podium należało do szkoły z Modlnicy. Naszym uczniom należą się podwójne brawa, gdyż drużyna składała się głównie z dziewcząt, które swoją ambicją i techniką gry niczym nie ustępowały chłopcom.

    Zwieńczeniem turnieju było rozdanie nagród, pucharów i dyplomów, które wręczyła pani dyrektor Marta Stochalska - Budzyn oraz wójt Gminy Wielka Wieś - pan Tadeusz Wójtowicz. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy GOKiS w Białym Kościele za ufundowanie nagród i pucharów.

    Mateusz Stasiowski

  • Antygona Live!

    Antygona Live!

    14 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Będkowicach poczuli się jak prawidzwi aktorzy, bowiem wystąpili na deskach Narodowego Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

    Uczestnicy naszego koła teatralnego wzięli udział w pokazie etiud teatralnych, gdzie stanęli obok starszych kolegów i koleżanek - z gimnazjów oraz liceów. Uczniowie zaprezentowali autorską sztukę opartą na starożytnym arcydziele Sofoklesa - "Antygonie". Z pomocą p. Sandry Hotloś stworzyli własny scenariusz, który łączył w sobie elementy gry scenicznej, tańca oraz muzyki. Nasza wariacja, czyli "Anty(g)ona?"poruszająca temat kobiecości oraz współdziałania zdobyła ogromny aplauz, wiele pozytywnych recenzji, a uczniowie zostali także pochwaleni za swoje zdolności aktorskie przez samych dramaturgów Teatru.

    Gratulujemy wszystkim członkom koła teatralnego pasji i zaangażowania oraz życzymy dalszych sukcesów!

     

  • Dzień Matematyczno - Językowy

     Dzień Matematyczno - Językowy

    Od września bieżącego roku w naszej szkole działa program motywacyjny „W drodzedo sukcesu”. Uczniowie w obrębie swoich drużyn zbierają postępy, czyli „kroki”, które przybliżają ich do upragnionego celu. Za nami już drugi trymestr zmagań edukacyjnych.

    9 kwietnia podsumowaliśmy efekty pracy, a także sprawdziliśmy współpracę drużynowąw rozgrywkach z okazji II Dnia Drużyny, tym razem pod hasłem „Matematyka & English”. Pogoda za oknem była niezwykle sprzyjająca, toteż świętowaliśmy na świeżym powietrzu, łapiąc pierwsze, wiosenne promienie słońca.

    Konkurencje, w których wzięły udział drużyny były bardzo różnorodne, jednakże wszystkie miały na celu integrację międzyklasową. Uczniowie musieli stworzyć rzeźbyz własnych ciał, wymyślić ciekawe π-szyfry, a także za pomocą igły, nitki i kolorowych koralików wykonać jak najdłuższe rozszerzenie liczby π. Uczniowie wykazali się także doskonałą znajomością języka angielskiego, m.in. podczas konkurencji z wykreślaniem wyrazów oraz gry w domino językowe. Należy przyznać, że wszyscy bardzo się starali. Liczba zdobytych postępów, otrzymanych za m.in.: osiągnięcia edukacyjne, aktywność na rzecz szkoły, kulturę osobistą, niesienie pomocy innym, udział w konkursach była ogromna! Niestety, zwycięzca może być tylko jeden i jest nim drużyna… ŻÓŁTA!

    Brawo Wy! Wszystkim gratulujemy motywacji i życzymy jeszcze większych jej pokładów. Pamiętajcie, że widzimy się na szczycie!

  • Wielkanocny czas

    Wielkanocny czas

    Tradycyjnie, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną spożywamy wspólnie tradycyjne śniadanie wielkanocne. Spotkanie przy wielkanocnym stole pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie. Wszyscy spotkali się, by złożyć sobie życzenia, wspólnie delektować się świątecznymi przysmakami oraz porozmawiać przy stole – jak to w święta bywa.

    Życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół!

  • Wiosenny Dzień Otwarty

    Wiosenny Dzień Otwarty

    Co roku, zwykle w okolicach połowy marca, nasza szkoła organizuje Dzień Otwarty. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły oraz Oddziału Przedszkolnego,a także daje możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat działalności szkoły od bezpośrednio zaangażowanych, czyli dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów.

    Na ten wyjątkowy dzień, uczniowie wraz z gronem pedagogicznym, przygotowywali się już od dłuższego czasu. Dokładnie opracowaliśmy plan dnia oraz włożyliśmy całe swoje sercaw przygotowanie atrakcji dla naszych niezwykłych gości. Przedszkolaki i uczniowie oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka placówki. Nauczyciele zamienili się w przewodnikówi oprowadzal i po szkole naszych gości, wręczając im na powitanie ulotki informacyjne, w których zawarte były podstawowe wiadomości na temat działalności szkoły.

    Podczas zwiedzania nasi goście mogli również uczestniczyć w przestawieniach przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Pierwsi na scenie pojawili się zerówkowicze, którzy swoim spektaklem wprowadzili zgromadzonych
    w wspaniały, wiosenny nastrój (i nie przeszkodził w tym nawet śnieg za oknami!). Następnie, swoje zdolności aktorsko – wokalne przedstawiły dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Inscenizacje wywołały ogromny zachwyt wśród widzów, bowiem wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  Kolejnym punktem programu był pokaz Szkolnego wydania wiadomości „Echo Będkowic”. Członkowie Samorządu Szkolnego przejęli rolę prezenterów i przedstawili zmontowany wcześniej film, dzięki któremu wszyscy dowiedzieli się, jak wyglądają lekcje w naszej szkole, czym zajmujemy się poza zajęciami obowiązkowymi oraz co nas motywuje do nauki. To jednak nie wszystko. Uczennice klasy VII zaprezentowały gościom także swoje talenty wokalne, podczas krótkiego recitalu oraz sportowe przedstawiając pokaz Zumby.

    Niewątpliwą atrakcją dla dzieci i dorosłych był „Quiz familijny”, do którego wykorzystaliśmy nasz nowy nabytek – tablicę multimedialną. Uczestnicy wzięli udział w trzech konkurencjach, w których musieli się wykazać wiedzą o Szkole Podstawowej w Będkowicach. Wszyscy poradzili sobie z zadaniami kapitalnie, czego dowodem są zdobyte czeki na okrągły milion! Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć również świątecznego kiermaszu robionych własnoręcznie ozdób wielkanocnych oraz poczęstunku składającego się z wybornych, domowych wypieków przygotowanych przez Mamy naszych uczniów.

    Sobotnie spotkanie przebiegło w niezwykle przyjaznym klimacie, który osiągamy dzięki jednemu z najważniejszych atutów naszej szkoły – rodzinnej atmosferze. Dziękujemy zatem wszystkich rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, uczniom za zaangażowanie, a wszystkim gościom za tak liczne przybycie do naszej szkoły. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych będkowiaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym… a zatem do zobaczenia we wrześniu!


    SH

    Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia Szkolnego wydania wiadomości „Echo Będkowic” - https://www.youtube.com/watch?v=PnI2Yuw7BSI&feature=youtu.be oraz reportażu z Dnia Otwartego.

  • Piątkowy wieczór nauk ścisłych

     Piątkowy wieczór nauk ścisłych

    Dzień liczby Pi (3,14) obchodzony jest 14 marca. Data nie jest przypadkowa – w zapisie amerykańskim, (w którym najpierw odnotowujemy miesiąc, a potem dzień) 14 marca zapisujemy jako 3.14, co odpowiada wartości liczby Pi. Dzień ten służy przede wszystkim promocji matematyki i nauk ścisłych. Z tej okazji nasi uczniowie po raz pierwszy uczestniczyli w niezwykle istotnym wydarzeniu krakowskiego światka naukowego, a mianowicie – w Piątkowym Wieczorze Nauk Ścisłych, który odbył się w Akademii Górniczo – Hutniczej 16 marca 2018 r.

    Grupa piętnastu żądnych wiedzy uczniów pod opieką p. Michała Kuda, p. Barbary Biniaś oraz p. Katarzyny Jabcoń wyruszyła na nocną, naukową eskapadę. Spotkanie rozpoczął wykład inauguracyjny, a następnie uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, aby wziąć udział w warsztatach, pokazach, eksperymentach oraz grach logicznych przygotowanych przez pracowników i studentów Wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Energetyki i Paliw, Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki Stosowanej. Na każdym piętrze, podzielonym tematycznie, uczniowie mogli rozwinąć swoje zainteresowania i wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia rozwiązując łamigłówki, rozszyfrowując tajne wiadomości. Dobrze rozwiązane zadania były nagradzane punktami, dzięki którym najlepsi otrzymali na koniec nagrody.

    Piątkowy wieczór w AGH bardzo przypadł do gustu uczestnikom (zwłaszcza, że zakończył się on dopiero po 22:00!). A czy zaowocował w poszerzenie wiedzy? Zweryfikuje to czas, ale jedno jest pewne – była to dla naszych uczniów kolejna, niezapomniana przygoda.

     

  • Dziennik elektroniczny

    Dziennik elektroniczny

    Drodzy Rodzice, z radością pragniemy poinformować, iż w celu usprawnienia przepływu informacji między rodzicami, nauczycielami i uczniami, od drugiego semestru bieżącego roku szkolnego, działa u nas dziennik elektroniczny.

    Logując się do panelu Dziennika Librus Synergia macie Państwo możliwość:

    1. Komunikowania się z dyrekcją, wychowawcą oraz dowolnym nauczycielem (np. w celu usprawiedliwienia nieobecności dziecka w szkole).
    2. Przeglądania otrzymywanych przez dziecko ocen cząstkowych z każdego przedmiotu.
    3. Sprawdzania frekwencji dziecka w szkole.
    4. Zapoznania się z treścią wpisywanych uwag.
    5. Zweryfikowania terminów zapowiadanych kartkówek, sprawdzianów, projektów.

    E-Dziennik przeznaczony jest także dla uczniowie. Każdy z nich ma swoje konto, dzięki któremu mogą sprawdzić zdobywane stopnie, zapoznać się z terminarzem oraz skontaktować się z nauczycielami bądź kolegami ze szkoły.

    Zapraszamy do systematycznego korzystania z e-Dziennika - https://synergia.librus.pl/loguj

     

  • „Młodzież zapobiega pożarom”

    „Młodzież zapobiega pożarom”

    4 marca 2018 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (OTWP) pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Dzieci z terenu gminy Wielka Wieś rywalizowały z zakresu wiedzy na temat ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

    Co roku turniej cieszy się ogromnym zainteresowaniem oraz dostarcza wielu emocji. OTWP ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

    W tegorocznym starciu wzięło udział ponad 40 dzieci z naszej gminy i konkurowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia. Wszyscy musieli zmierzyć się z 36 pytaniami z zakresu wiedzy pożarniczej. Wśród uczestników znalazły się także dwie nasze uczennice: Agata Dziadur i Maria Gąska z klasy VII. Dziewczęta debiutowały w konkursie, ale już mają plan, aby wziąć udział w przyszłym roku również wystartować. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz podarunkami.

    Cieszy nas fakt, że tego typu inicjatywy rozpowszechniane i kontynuowane są w naszej gminie, a młodzież chętnie uczestniczy w tych przedsięwzięciach poszerzając swoją wiedzę w aspekcie szeroko rozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności naszym uczennicom, które po raz pierwszy uczestniczyły w zawodach!

     

     

  • Ferie 2018

    Ferie 2018

    Jak co roku, przez dwa tygodnie ferii zimowych na naszych uczniów (i nie tylko) czekała moc atrakcji. Wśród propozycji znalazły się zajęcia rekreacyjne, językowe, plastyczne i teatralne.

    Pragnąc zapobiec nudzie podczas przerwy zimowej oraz letniej organizujemy w naszej szkole szereg fascynujących zajęć - zarówno dla tych najmłodszych, jak i starszych. W tym roku, w czasie ferii działo się wiele, a zakres tematyczny był tak szeroki, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

    W pierwszym tygodniu starsi uczniowie poznawali tajniki dramaty teatralnej, rozwijali zainteresowania przyrodnicze, a także snuli plany na przyszłość podczas zajęć z doradztwa zawodowego. Natomiast młodsi wkroczyli do krainy zabaw. Były m. in. tańce, czytanie bajek i kreatywne prace plastyczne. Drugi tydzień wypełniony był językiem angielskim, ale oczywiście w sposób nieszablonowy. Uczniowie tworzyli książki i komiksy w języku angielskim przy użyciu ciekawych aplikacji komputerowych. Ponadto, odbyły się także zajęcia informatyczne, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z grami i aplikacjami muzycznymi. Najmłodsi spędzili miło czas grając w gry planszowe, tworząc witraże zimowe, a także bawiąc się w gry matematyczne.

    Zajęcia wyzwoliły w uczniach mnóstwo pozytywnej energii, ale i pozwoliły na odpoczynek i regenerację sił po ciężkim semestrze. Czas ferii szybko minął, zwłaszcza, że był wypełniony interesującymi zajęciami. O nudzie nie było mowy! A teraz zakasujemy rękawy i bierzemy się do pracy, bo koniec roku tuż tuż!

    SH

     

strona: