Wiadomości

  • GMINNE ZAWODY PŁYWACKIE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY WIELKA WIEŚ

    GMINNE ZAWODY PŁYWACKIE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY WIELKA WIEŚ

    GMINNE ZAWODY PŁYWACKIE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY WIELKA WIEŚ

    18 grudnia 2018 roku (wtorek) o godz 13:00
    Ośrodek Sportowo Rekreacyjny w Zabierzowie

    Rozgrywki w trzech kategoriach: kl. IV- VIII osobne dla dziewcząt i chłopców
    Dystans - 25m
    Styl - dowolny

    Regulamin_zawodow_plywackich_2018.doc 

     

    Organizatorzy:
    Gmina Wielka Wieś
    Szkoła Podstawowa w Będkowicach i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej "Sokolica"
    GOKiS

    Zadanie realizowane w ramach projektu  ”I Ty Możesz Pływać ” w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu Urzędu Gminy Wielka Wieś.

     

     

  • DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

    DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

        Dnia 16 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z okazji dnia św. Marcina.
    Spotkaliśmy się późno popołudniową porą w na boisku szkolnym, by przy blasku lampionów zrobionych wcześniej przez dzieci i ich rodziców posłuchać legendy o świętym Marcinie i wspólnie wziąć udział w Marcinowym  korowodzie.

    Ustawiliśmy się w kręgu i nagle, ku naszemu zaskoczeniu, pojawił się św. Marcin na pięknym koniu, który dumnie okrążył boisko, podjechał bliżej i zostawił dla dzieci tajemnicze  podarki. Następnie w odświętnym korowodzie  udaliśmy się do szkoły. Tam, przy blasku świateł lampionów, uczestniczyliśmy w przedstawieniu przygotowanym przez naszych nauczycieli i uczniów oddziału przedszkolnego pt. „Legenda o św. Marcinie”. Po inscenizacji wszyscy razem dzieliliśmy się między sobą słodkościami na wzór Marcinowych rogali  , jak to robił sam św. Marcin.

    Dziękujemy wszystkim biorącym udział w uroczystości oraz tym, którzy zaangażowali się w organizację, szczególnie Pani Monice Madej Michalskiej , nauczycielom oddziałów przedszkolnych oraz Panu Kolbuszowi z Będkowic , który przybył do nas  na koniu  wcielając  się w postać św. Marcina.

    Również serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i przedszkolakom  za tak liczny udział w uroczystości i niezapomnianą wspaniałą atmosferę uroczystości.

  • OBCHODY ZWIĄZANE Z 100. ROCZNICĄ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    OBCHODY ZWIĄZANE Z 100. ROCZNICĄ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    Okna na niepodległość

    Wyjątkowa, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości wymaga wyjątkowego świętowania. W naszej szkole rozpoczęliśmy świętowanie już na początku tygodnia, bowiem już od 05. listopada uczniowie klas IV – VIII przygotowywali w klasach niezwykłe „Okna na niepodległość”, w ramach konkursu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy bardzo się starali, – niektórzy oprócz dekoracji okna, stworzyli także prezentację multimedialną dotyczącą naszego kraju.
    I to właśnie oni zostali zwycięzcami, czyli klasa IV. Pozostałe klasy zajęły II miejsce, gdyż wszyscy, równorzędnie oddali symbolikę niepodległościową w swoich salach. Wszystkim serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że patriotyczne działania są dla Was ważne.

    RekordDlaNiepodległej.

    Następnie, 09.11. o godzinie 11:11 łącząc się z wieloma innymi szkołami i przedszkolami w całej Polsce, odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu narodowego przyłączając się tym samym do akcji #RekordDlaNiepodległej.

    Z Kotylionem do Doliny Będkowskiej

    Natomiast 11 listopada, w kościele parafialnym w Będkowicach, odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Wszyscy zgromadzeni otrzymali przed wejściem do świątyni własnoręcznie zrobione przez naszych uczniów, biało-czerwone kotyliony dla podkreślenia rangi tego szczególnego dnia. Następnie, po modlitwie za wolność i niepodległość Polski, nasi uczniowie, rodzice, druhowie OSP i liczni mieszkańcy udali się pochodem niepodległościowym do Doliny Będkowskiej. Na płycie, upamiętniającej bohaterów, którzy zginęli za Ojczyznę, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Chcąc uczcić pamięć poległych odśpiewano także pieśni patriotyczne, które są tak ważne i tak pięknie wybrzmiewają tylko w tym podniosłym dniu.

    Niepodległościowa Jedenastka

    Kolejnym punktem obchodów był bieg niepodległościowy na terenie Gminy Wielka Wieś - „VII Niepodległościowa Jedenastka”. Naszą szkolną społeczność reprezentowali uczniowie klasy 0 – VIII.

    Flaga na Sokolicy

    Kulminacja obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyła się w Dolinie Będkowskiej gdzie byliśmy świadkami pięknej inicjatywy - Ratownicy Grupy Wspinaczkowej OSP w Będkowicach , za pomocą technik linowych, rozwinęli 30 m, biało czerwona flagę ze szczytu skały Sokolicy.

    Był to niezwykły czas . Jesteśmy dumni, że tak wielu uczniów oraz mieszkańców Będkowic postanowiło wziąć udział w uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości.


     

    SH

  • WIECZORNICA PATRIOTYCZNA – 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    WIECZORNICA PATRIOTYCZNA – 100.  ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    Dzień 11 listopada to rokrocznie ważna data w naszym narodowym kalendarzu. Listopadowe święto to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, a także wiary i zwycięstwa. Jednakże, w tym roku jest jeszcze bardziej szczególna i wyjątkowa, gdyż przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Każdy powinien wiedzieć kim jest, jakie są dzieje jego kraju, aby znać swoją wartość, toteż należy pamiętać o ważnych w historii narodu wydarzeniach. Z tego względu – 09.11.2018 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Będkowicach zorganizowała „Wieczornicę patriotyczną”, aby przypomnieć ten istotny w dziejach Polski czas, a także oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność ojczyzny. Dzieci i młodzież uroczyście upamiętniły niezwykły czas odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości prezentując inscenizację „Żeby Polska była Polską” przygotowaną pod opieką p. Marzeny Bień i p. Sandry Hotloś.

    Rozpoczęła się ona od filmu, w którym zostały przedstawione najważniejsze wydarzeniach z czasów 1772 – 1918. Właściwą część spektaklu wypełniły wzruszające wiersze, pieśni patriotyczne, drama i taniec Uczniowie przybliżyli widzom dzieje Polski na przestrzeni 123 lat pod zaborami, walkę o wolność i niepodległość. Pojawiły się sceny pożegnań kobiet z mężczyznami, idących na bój żołnierzy oraz przemówień marszałka Józefa Piłsudskiego. W oczach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. Całości dopełnił śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie p. Izabeli Podobińskiej i p. Mariusza Wiecha oraz podkłady muzyczne utworów Fryderyka Chopina. Wszystko to pozwoliło widzom przenieść się w lata rozbiorów, walk o niepodległość i pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku. Następnie Zespół Będkowianie zaprezentował swój recital, bogaty w wyjątkowe pieśni patriotyczne. Puntem kończącym, ale i zwieńczającym wieczornicę był wspólny śpiew pieśni patriotycznych przez zgromadzonych.

    Wieczornica pozwoliła zarówno występującym, jaki i zebranym gościom, przenieść się w lata rozbiorów, walk niepodległościowych i pamiętnego 11 listopada 1918 r. Stanowiła też przepiękny hołd dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce, a także wstęp do właściwego świętowania obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. Dziękujemy osobom, bez których pomocy nie udałoby się zorganizować uroczystości, ale przede wszystkim, którzy przybyli w piątkowy wieczór do remizy OSP w Będkowicach, aby wspólnie uczcić ten ważny dla wszystkich Polaków czas.


     

    SH

     

  • "Będkowicka Akademia Sorobanu" - czyli zajęcia w ramach koła matematycznego.

    "Będkowicka Akademia Sorobanu" - czyli zajęcia w ramach koła matematycznego.

    Dzięki dofinansowaniu z mFundacji - działającej pod mBankiem, w ramach programu "mPotęga", otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup potrzebnych materiałów na specjalne zajęcia koła matematycznego. Lekcje mają na celu wykształcenie umiejętności liczenia na sorobanie.

    Od początku września, uczniowie uczęszczający na kółko matematyczne, nauczyli się techniki dodawania i odejmowania na sorobanie. Początkowo działania były prowadzone na sorobanie online, ale gdy przesyłka dotarła do szkoły, każdy uczeń otrzymał swoje własne liczydło.

    W ostatnim czasie uczniowie opanowali technikę dodawania i odejmowania już na takim poziomie, że mogli samodzielnie ćwiczyć. Udało się również udowodnić uczniom, że działania na sorobanie wykonuje się szybciej niż działania pisemne. Przeprowadziliśmy mini-konkurencję: pani K. Gruchacz wraz ze swoim sorobanem kontra uczniowie i działania pisemne. Okazało się jednak, że z sorobanem nie mieli szans. :)

    Ostatnio poznaliśmy nową technikę mnożenia pisemnego, którą przenieśliśmy na soroban i dzięki temu poznaliśmy jego kolejną tajemnicę - możliwość wykonywania mnożenia na liczbach wielocyfrowych.

    A co nas jeszcze czeka? Dużo przed nami do odkrycia.

  • Go Jump i Kino Kijów

    Go Jump i Kino Kijów

    Szkoła to nie tylko nauka, ale i… wycieczki! Zajmują one istotne miejsce w szkolnym kalendarzu, bowiem integrują, relaksują oraz - co najważniejsze – kształcą.

          18 października klasa V oraz VI wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Gruchacz i p. Sandrą Hotloś postanowili doładować endorfiny w ekscytujący sposób, czyli oddając się szaleństwom w Parku Trampolin Go Jump! Ta z roku na rok coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych, zjeżdzalni oraz basenów wypełnionych gąbkami. Skoki na trampolinie uświadomiły uczniom, że stanowią one nie tylko wspaniałą zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Kinie Kjów, gdzie uczestniczyliśmy w ciekawym widowisku „Gatunki literackie a język filmu”, podczas którego utrwalone zostały zdobyte na języku polskim informacje. Następnie obejrzeliśmy ekranizację znanej powieści Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”. Film był bardzo ciekawy i interesujący. Po seansie udaliśmy się na posiłek, aby uzupełnić spalone w Parku Trampolin kalorie. Zrelaksowani, z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do szkoły.

    Nie da się ukryć, iż podczas wycieczki naładowaliśmy baterie pozytywną energią. Działamy zatem dalej, aby zdobywać wiedzę i rozwijać swoje pasje!


     

    SH

  • Święto Dyni i Ziemniaka

    Święto Dyni i Ziemniaka

    Jesień to niezwykła, mieniąca się wszystkimi barwami, pora roku. W tym roku bardzo długo rozpieszczała nas piękną pogodą, z tego względu postanowiliśmy wykorzystać tę niebywałą aurę i zorganizować wydarzenie honorujące skarby jesieni, czyli dynię i ziemniaka.

    19 października, korzystając z pięknej jesiennej, słonecznej pogody zebraliśmy się w dwóch grupach, podczas Święta Dyni i Ziemniaka. Przedszkolaki wraz z Zerówkowiczami, rodzicami i swoimi wychowawczyniami zgromadzili się w szkole, gdzie odbyły się niezwykle ciekawe zajęcia. Na początek zostało przedstawione inscenizowane opowiadanie dla dzieci i dorosłych pt. „Bocheneczku ja Cię zjem”, następnie odbył się mini występ pewnej pani Dyni. Uroczystość zwieńczyły „dyniowe konkurencje” - kręgle, tory przeszkód, przeciąganie liny. Wszyscy chętni mogli także zrobić sobie „dyniowe selfie”. W trakcie świętowania nie mogło zabraknąć tradycyjnej, dyniowej zupy oraz pysznych ciast upieczonych przez rodziców.

    Natomiast starsza część naszej społeczności, czyli uczniowie klas I – VIII wraz z rodzicami
    i nauczycielami świętowali na szkolnym boisku – przy ognisku i sportowo – ziemniaczanych konkurencjach. Jak na piknik przystało, nie mogło zabraknąć pieczonej kiełbaski. Ognisko było także okazją do spróbowania smaku pieczonego ziemniaka oraz przepysznej zapiekanki ziemniaczanej. Pierwszą konkurencja było stworzenie najdłuższej ziemniaczanej obierki – wszyscy bardzo się starali, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Następnie odbyło się rzucanie do celu ziemniakiem – konkurs był nie lada wyzwaniem, ale co najważniejsze – sprawił wszystkim ogromną frajdę! W następnej rozgrywce rodzice, dzieci i nauczyciele mogli się wykazać szybkością i zwinnością w zawodach m.in. wyścigu z ziemniakiem na łyżce, wyścigach w workach oraz slalomie z piłką. Wszyscy uczestnicy zdobyli nagrody, bowiem nie liczy się wygrana – a udział i dobra zabawa!

    Wszystkim bardzo miło i szybko upłynął czas zabawy – na pamiątkę pozostały zdjęcia i wspomnienia. Spotkanie było cenną integracją całej szkolnej społeczności. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli oraz pomogli w organizacji dyniowo – ziemniaczanego święta.

    SH

     

  • „Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki!”

    „Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki!”

    15 października był wielkim dniem dla wszystkich pierwszoklasistów, gdyż odbyło się ich pierwsze ślubowanie i pasowanie na ucznia.

     

    Najmłodsi uczniowie, zanim wypowiedzieli uroczyste „ślubuję”, mieli okazję zaprezentować się całe szkolnej społeczności w czasie ich pierwszego w szkole występu artystycznego. Pierwszoklasistów przywitali oraz wprowadzili w szkolne reguły drugoklasiści oraz czwartoklasiści pod czujną opieką p. Joanny Spyt. Niezwykle podniosłym momentem było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Pierwszaki dowiedziały się, że w szkole, tak jak i w rodzinie, każdy obok praw ma obowiązki, które powinien solidnie wykonywać. W trakcie ślubowania wszyscy dzielnie zobowiązali się do: pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku dla nauczycieli i miłości Ojczyzny. Po złożeniu ślubowania, nastąpiło pasowanie na ucznia. W dawnych czasach ceremonia pasowania, czyli przyjęcia do stanu rycerskiego dokonywała się poprzez trzykrotne uderzenie płazem miecza po ramieniu. Zgodnie z tradycją, upamiętniając średniowieczny zwyczaj, p. Dyrektor Joanna Dziadur dotknęła ołówkiem w ramię wszystkich pierwszoklasistów. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy otrzymał dyplom oraz upominek.

     

    Zwieńczeniem uroczystości był wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców, który czekał na uczniów w ich sali. Dziękujemy wszystkim zebranym za udział w naszej uroczystości. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w Waszej pamięci. A nasi najmłodsi uczniowie niech pamiętaj, że „Jedna kropla wiedzy potężniejsza jest niźli morze siły”!

    SH

  • SZOKujące przeżycie!

    SZOKujące przeżycie!

    9 października odwiedziła nas objazdowa grupa cyrkowa SZOK. Artyści podczas przedstawienia zaprezentowali zgromadzonym przedszkolakom, uczniom i nauczycielom program artystyczny, zawierający elementy akrobacji, żonglerki a także sztuki iluzji. Pojawiły się tańczące ze swoją panią gołąbki i tresowany piesek – artysta, który zadziwił wszystkich jazdą na rowerze!

    Występy były bardzo wciągające dla publiczności, ponieważ artyści starali się angażować dzieci do swoich pokazów. Nie zabrakło również „mocnych” wrażeń, czyli spotkanie twarzą w twarz z ogromnym wężem, którego chętni widzowie mogli dotknąć, a nawet wziąć na swoje ramiona.

    Emocjonujące występy artystów rozbawiły zarówno publiczność młodszą, jak i starszą. Umiejętności cyrkowców wszystkim przypadły do gustu, gdyż każdy pokaz nagrodzony został gromkim aplauzem. Przedstawienie było miłym oderwaniem się od szkolnych obowiązków.

    SH

  • Coś dla ciała…i coś dla ducha

    Coś dla ciała…i coś dla ducha

    Za nami pierwsze tegoroczne wycieczki klasowe. Zgodnie z zainteresowaniami uczniów, wybieramy zarówno sportowe formy rozrywki, jak i te, które są ucztą dla duszy i zmysłów. W związku z tym, 4 października klasy VII - VIII wraz z p. Sandrą Hotloś i p. Joanną Zięblińską wybrały się wspólnie do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, aby obejrzeć jeden z najważniejszych polskich dramatów – „Zemstę” w reżyserii uzdolnionej Anny Augustynowicz. Spektakl został uwspółcześniony, toteż zrezygnowano z tradycyjnych kostiumów, rekwizytów czy scenografii. Aktorzy zadbali o wysoki poziom gry aktorskiej, doskonałą mimikę i gestykulację, więc z przyjemnością i z zainteresowaniem można było oddać się komizmowi Aleksandra Fredry, gdyż (co istotne) tekst pozostał oryginalny. Obejrzenie spektaklu pozwoliło nam utrwalić szczegóły dramatu i spojrzeć na dzieło z innej perspektywy. Kulturalna uczta wszystkim bardzo smakowała!

    Pamiętając jednak o aktywnym wypoczynku, klasa VII wraz z wychowawcą p. Łukaszem Michalczykiem udała się na męską wyprawę do Parku Wodnego w Krakowie. Po omówieniu zasad korzystania z obiektu wszyscy uczestnicy mogli korzystać z ogromu wodnych atrakcji. Oczywiście największą frajdę przyniosły zawiłe zjeżdżalnie, ale nie mniejszą popularnością cieszył się wodny tor przeszkód i rwąca rzeka. Ci, którzy poczuli się zmęczeni wodnymi atrakcjami, mogli odpocząć
    w ciepłym, solankowym jacuzzi. Sportowe wyzwania pozostawiły w uczniach klasy VII niezapomniane wspomnienia.

    Wycieczki klasowe nie są jedynie odpoczynkiem od nauki, ale także forma nauki oraz integracji, która jest niezwykle ważna. A gdzie wybierze się klasa V i VI? Tego dowiecie się już niebawem!


     

    SH

  • Szkolne wybory 2018

    Szkolne wybory 2018

     28.09.2018 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jak przystało na prawdziwe wybory, zostały one poprzedzone sprawiedliwą i życzliwą kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali nie tylko oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu, ale i wygłosili swoje „obietnice wyborcze” podczas specjalnie zorganizowanego apelu.

    Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie klas I - VIII oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszystkie oddane głosy były ważne. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego – p. Katarzyna Gruchacz. Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład Samorządu weszły wszyscy kandydujący uczniowie z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

     

    Wiktoria Mirek – przewodnicząca szkoły

    Klaudia Szklarczyk i Jakub Piątkowski – zastępcy przewodniczącej szkoły

    Agata Dziadur, Maria Gąska, Antoniusz Pelc – członkowie Samorządu
     

    Gratulujemy wszystkim kandydatom! Z racji, iż Wiktoria wygrała znaczną większością głosów – wierzymy, że będzie ona właściwie i na najwyższym poziomie wypełniała obowiązki przewodniczącej szkoły i spełni wszystkie swoje wyborcze obietnice przy wsparciu pozostałych członków Samorządu Szkolnego. Powodzenia!

    SH

  • Noc naukowców 2018

    Noc naukowców 2018

    Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Noc wypełniona fascynującymi, niezapomnianymi wrażeniami! W tym samym czasie (w tym roku był to 28.09.) w całej Europie odbywają się wydarzenia popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night.

    Tegoroczna, Małopolska Noc Naukowców nie mogła odbyć się bez naszej reprezentacji. Z tego względu, w piątkowy wieczór uczniowie z klasy V, VI i VIII wraz z nauczycielami wybrali się na nocną, krakowską, naukowa eskapadę! W bogatym programie wycieczki zaplanowano nocne pokazy, eksperymenty, warsztaty, udział w konkursach, wykładach i inne atrakcje.

    Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Centrum Naukowe Solaris, gdzie wzięliśmy udziału w interesującym wykładzie twórcy wideobloga „Uwaga! Naukowy bełkot” - Dawida Myśliwica pt. „Zrozumieć naukę – synchrotron”. Następnie odwiedziliśmy Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w murach którego mieliśmy okazję poznać m.in. budowę kryształów, działanie robotów, czy też sprawdzić swoje BMI i rytm serca. Ostatnim, ale jednocześnie najciekawszym punktem była wizyta na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo – Hutniczej oraz w Muzeum Akademii Górniczo – Hutniczej. Wzięliśmy tam udział w ostrzałach z machiny oblężniczej, czyli trebusza (oczywiście byliśmy jedynie obserwatorami – zachowując bezpieczną odległość), eksperymentowaliśmy przy stanowiskach kół naukowych Bozon, Kerma i Kernel, a także uczestniczyliśmy w niezwykle interesującym wykładzie "Kryminalne zagadki biometrii". Jednakże najwięcej radosnej ekspresji oraz naukowych przeżyć wywołała w nas wystawa interaktywna "Po drugiej stronie lustra" autorstwa Pracowni Demonstracji Fizycznych WFiIS.

    Wycieczka była bardzo udana, czego dowodem były uśmiechy na twarzach i prośby o zostanie jeszcze „5 minut”. Zauroczeni pokazami, dzięki którym mogliśmy bliska zobaczyć i dotknąć niecodzienne zjawiska, czekamy na więcej takich naukowych przeżyć!

    SH

  • MINIMUNDIAL 2018

    MINIMUNDIAL 2018

    Piłka nożna rozpala zmysły. I u tych dorosłych, i u młodzieży. Mimo iż w naszej szkole przeważają ilościowo dziewczęta, co roku wierzymy w naszą reprezentację i trzymamy kciuki za zwycięstwo

    27 września 2018 roku na boisku szkolnym w Modlniczce odbyły się kolejne gminne, międzyszkolne rozgrywki w piłkę nożną: „MINI MUNDIAL 2018”. W turnieju wzięły udział drużyny wszystkich szkół z terenu gminy Wielka Wieś. Będkowicka reprezentacja wystąpiła w składzie: Marika Wach, Agata Dziadur, Klaudia Szklarczyk, Maria Gąska, Ola Baran, Adam Chochół, Karol Walczak, Radosław Sałęga, Wiktor Sałęga, Piotr Pelc, Dawid Katarzyński, Noe Wietoszko.

    Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą walecznością i hartem ducha. Należy podkreślić, że drużyna z Będkowic była jedyną, w której szeregach stanęły dziewczęta. Wszyscy byli ogromnie zaangażowani, a znakomitym talentem piłkarskim odznaczyła się Marika Wach, który celnie trafiała prawie za każdym razem w bramkę przeciwnika.

    Finalnie, zwyciężyła szkoła z Modlnicy, drugie miejsce zajęła szkoła z Bębła, 3 miejsce szkoła z Białego Kościoła, czwarte miejsce reprezentacja Wielkiej Wsi. Poziom zawodów był bardzo wyrównany. Na zakończenie zostały rozdane puchary i nagrody. Wszystkim uczestnikom ogromnie gratulujemy i życzymy jeszcze więcej piłkarskich sukcesów!


     

    SH

  • Nasze stypendystki!

    Nasze stypendystki!

    Nie od dziś wiadomo, że każdy uczeń potrzebuje odpowiedniej motywacji do nauki. Oprócz pochwał, własnej satysfakcji, istotnym motywatorem są także nagrody. Jedną z ważniejszych nagród, jakie mogą zdobyć nasi uczniowie są stypendia, rokrocznie przyznawane przez władze Gminy Wielka Wieś.

    Niezmiernie miło nam poinformować, iż trzy nasze uczennice – Małgorzata Piątkowska (kl. VI), Agata Dziadur (kl. VIII) i Maria Gąska (kl. VIII) ponownie zdobyły stypendia naukowe w ramach „Lokalnego Programu Wspierania Szczególnie Uzdolnionych Uczniów z terenu Gminy Wielka Wieś” przeznaczone dla najzdolniejszych uczniów. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 17.09.2018 r.
    w Ośrodku wielofunkcyjnym w Modlicy. Wójt Gminy Wielka Wieś – Tadeusz Wójtowicz, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Mazela oraz Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Socjalnych Bogumiła Pietrzyk wręczyli 64 stypendia naukowe, artystyczne oraz sportowe dla najzdolniejszych uczniów z terenu naszej gminy.

    Nasze stypendystki wyróżniają się nie tylko wiedzą, ale i zaangażowaniem w życie szkoły i miejscowości. Znajdują czas na naukę, rozwijanie pasji, a także pracę na rzecz społeczeństwa. Jesteśmy bardzo dumni, że dziewczęta są częścią naszej szkolnej rodziny i ogromnie gratulujemy im sukcesu, a także życzymy powodzenia w bieżącym roku szkolnym. Pragniemy także przekazać wyrazy uznania dla rodziców uczennic, którzy dzielnie wspierają i motywują swoje dzieci.

    SH

          


     

  • Nowy rok, nowe wyzwania

    Nowy rok, nowe wyzwania

    W ekspresowym tempie minęły dwa miesiące letniego odpoczynku i nadszedł czas na rozpoczęcie pracy w nowym roku szkolnym! Wszystkich czeka kolejny rok wędrówki po szczytach wiedzy, zdobywania i odkrywania swoich uzdolnień i zainteresowań.

    Tradycyjnie, rok szkolny zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Będkowicach, gdzie zaprezentował się nasz szkolny chór przy akompaniamencie p. Joanny Dziadur. Następnie udaliśmy się na oficjalny apel. W tym roku jako pierwsi świętowały klasy 0 – VII, a następnie Oddział Przedszkolny.

    Zgromadzonych na uroczystości – muśniętych słońcem, zrelaksowanych, ale i troszeczkę podekscytowanych zmianami w naszej szkole uczniów oraz ich rodziców – serdecznie przywitał Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”- p. Jerzy Rosiński, a także przedstawił pokrótce, jak ewoluował nasz budynek w trakcie wakacji. Nowa klasa, remont toalet, dodatkowa tablica interaktywna, to tylko część tegorocznych nowości. W dalszej części głos zabrała Dyrektor Szkoły – p. Joanna Dziadur, która szczególnie zwróciła się do naszych pierwszaczków, gdyż dzień rozpoczęcia roku szkolnego jest wyjątkowym dniem dla każdego pierwszaka. Rozpoczyna on edukację w szkole podstawowej, z czym wiążą się nowe obowiązki. Pani dyrektor życzyła uczniom, aby ich zajęcia w tym roku były prowadzone w myśl słów Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Zamykając uroczystość, p. Marzena Bień przedstawiła nasze grono pedagogiczne, które zostało wzbogacone o nowe twarze, a także przekazała najważniejsze informacje organizacyjne oraz zaprosiła na spotkania z wychowawcami w klasach.

    Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję, iż ten rok szkolny będzie owocny zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, a nauka dostarczy obu stronom ogromu satysfakcji. Zaczynamy zatem kolejną wędrówkę w drodze do sukcesu – do zobaczenia na szczycie!

    SH

     

  • Wakacje – czas…start!

    Wakacje – czas…start!

    Gdy słońce muska nas swoim blaskiem co dnia, wieczory stają się coraz cieplejsze, a dni coraz dłuższe, to znak, że przed nami…wakacje.

    22.06. 2018 r. - tradycyjnie, jak co roku, spotkaliśmy się w dniu zakończenia roku szkolnegow gronie naszej szkolnej rodziny - uczniów, rodziców, dyrekcji i nauczycieli. Dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej, która odbyła się w Kościele Parafialnym w Będkowicach. Następnie udaliśmy się do naszej szkoły. Uroczystość zainaugurował Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” – p. Jerzy Rosiński wraz z dyrektor szkoły – p. Joanną Dziadur oraz managerem szkoły p. Marzeną Bień, witając zgromadzonych oraz szczerze i serdecznie dziękując za wspólnie przeżyty kolejny rok.

    Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny uczniów naszej szkoły. Na początek uczniowie klas I – III zabrali nas w podróż w czasie – przedstawili (w skrócie) miniony rok szkolny – przypomnieliśmy sobie co działo się na lekcjach, przerwach, wycieczkach. Rymowanki w wykonaniu naszych najmłodszych wychowanków rozbawiły zgromadzonych, a także wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Natomiast uczniowie IV – VII przedstawili skecz kabaretowy. Tym razem postanowili wziąć pod lupę marzenia nauczycieli. Pragnąc rozbawić zgromadzone towarzystwo ukazali, jakie życzenia nauczycieli mogłaby spełnić złota rybka i jakie byłyby ich konsekwencje. Jak się okazało największym szczęściem nauczyciela, jest to… że jest nauczycielem. Piękne przesłanie i fantastyczne zdolności aktorskie naszych wychowanków sprawiły, że przedstawienie wzbudziło wiele pozytywnych emocji wśród widowni. Oddział Przedszkolny swoim programem artystycznym wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój, natomiast Zerówka pożegnała wszystkich, którzy w przyszłym roku szkolnym zasilą szkolne szeregi.

    Zakończenie roku to jednak nie tylko występy, ale przede wszystkim czas podsumowania zmagań oraz podziękowań. Najbardziej zasłużeni otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody. Pani Dyrektor pogratulowała jednak wszystkim zdobycia nowych umiejętności, rewelacyjnych osiągnięć w nauce i sporcie, jak i także konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Cała społeczność szkolna była dumna z uczniów klas IV – VII, ponieważ aż dziewięcioro z nich zdobyło świadectwa z wyróżnieniem! Podziękowania skierowano również do rodziców za zaangażowanie w życie klas i całej naszej szkoły. Po uroczystości, w klasach rozdano pozostałe świadectwa - wszyscy uczniowie otrzymali promocję do następnej klasy, podziękowano nauczycielom za ich pracę oraz złożono życzenia udanych wakacji.

    Rozentuzjazmowani uczniowie, z mnóstwem nagród w rękach udali się na wyczekiwany odpoczynek. Życzymy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje obfitowały w niezapomniane przygody, ale pamiętajcie także podczas letnich zabaw o bezpieczeństwie swoim i Waszych towarzyszy. Niech uśmiech nie znika Wam z twarzy, a pogoda dopisuje. Nabierzcie sił, abyśmy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęli z przytupem, gdyż jak powiedział Platon: „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”.


     

    SH

     

  • Nadbałtycki survival, czyli ZIELONA SZKOŁA 2018

    Nadbałtycki survival, czyli ZIELONA SZKOŁA 2018

    W dniach 11.06. – 15.06.2018 r. żądne wrażeń klasy IV - VII uczestniczyły w kolejnej edycji „Wycieczki Marzeń”. Byliśmy już w stolicy, w Gdańsku, Bieszczadach... i tym razem znów wyruszyliśmy na północ Polski, do klimatycznego Jantaru.

    Wczesnym rankiem, gdyż już o 5:56 wyruszyliśmy szybką koleją, czyli Pendolino do Gdańska. Podróż minęła nam bardzo szybko – graliśmy w gry planszowe, słuchaliśmy muzyki, a także roztaczaliśmy plany na najbliższy tydzień.

    Po przyjeździe na miejsce udało nam się od razu przywitać morze, które ku naszemu zaskoczeniu okazało się wyjątkowo ciepłe! Nie da się ukryć, że mamy szczęście do pięknej aury pogodowej podczas wycieczek.

    Następnie zintegrowaliśmy się podczas sportowych potyczek. Kolejne dni nadmorskiej przygody obfitowały w kolejne wyzwania. Wtorek odbył się pod hasłem survivalu – dowiedzieliśmy się, jak zwiększyć swoje szanse na przeżycie w lesie, gdy zabraknie nam współczesnego niezawodnego doradcy wszystkiego, czyli telefonu. Zbudowaliśmy nawet własnymi siłami szałasy! Nie zabrakło także sportowych zmagań – łucznictwa, piłki nożnej i badmintona. Na koniec dnia poniósł nas wir szalonej muzyki i tańca! Były nasze słynne zabawy taneczne oraz energetyczna ZUMBA!

    Środowe wczesne popołudnie spędziliśmy w Gdańsku – zwiedziliśmy Stare Miasto, podziwialiśmy skarby architektury renesansowej i romantycznej, a także kupiliśmy pamiątki. Natomiast, po powrocie do ośrodka czekała na nas gra terenowa – każda z pięciu drużyn musiała odnaleźć swoje zagadki, rozwiązać zadania, a czasem wykonać „hopsztosy”. Dzień zakończyliśmy turniejem piłkarskim – jak się okazało wśród naszych uczniów są doskonali piłkarze, piłkarki i… cheerleaderki, które zagrzewają do walki o gole. Czwartek był równie emocjonującym dniem, jak poprzednie. Pierwszą atrakcją był crashball, czyli piłka nożna w ekstremalnym wydaniu. Każdy z zawodników musiał wejść do dmuchanej kuli, a następnie poruszać się w niej i zdobywać gole dla swojej drużyny. Następnie odbyliśmy Walki Łuczników – jak się okazało wszyscy doskonale władają łukiem! Kolejnym punktem dnia były Igrzyska Olimpijskie, które nie mogły odbyć się, nigdzie indziej, jak na słonecznej plaży. Uczniowie podzieleni na drużyny zmagali się z takimi konkurencjami, jak: zapasy, sztafeta, rzut oszczepem, skok w dal, czy też wyścig ze sprzętem (hełm, łuk i strzała). Na koniec dnia spędziliśmy miło czas przy grillu konsumując pyszne kiełbaski.

    Ostatni dzień nadmorskiej przygody rozpoczął się dla niektórych bardzo wcześniej, gdyż już o 3:30...Dzielni uczniowie wraz z panią Marzenką wybrali się bowiem na wschód słońca! Jak wynika z opowieści
    i zdjęć – wrażenia niezapomniane – następnym razem wszyscy weźmiemy udział w takiej wyprawie! Z racji, iż ostatniego dnia pogoda była wprost fenomenalna, z przyjemnością oddawaliśmy się kąpielom w morzu oraz plażowaniu. Nie zabrakło także ciekawych plażowych wyzwań! Jednym z ich było stworzenie z piasku makiety szkoły. Powstały fantastyczne prace – co można zobaczyć na zdjęciach! Odbyły się także zawody z łucznictwa i tradycyjna „Parada kłamców”. Każdy otrzymał również pamiątkowy dyplom. Późnym popołudniem, po ogromnej dawce wrażeń, opaleni słońcem, bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni satysfakcji pożegnaliśmy się z morzem, a następnie zaczęliśmy się pakować, gdyż na koniec dnia czekał nas wspaniały lot samolotem. Nocne widoki zapierały dech w piersiach, a w oczach kręciła się łezka, ze to już koniec naszej przygody.

    To, co dobre, niestety szybko się kończy, ale pamiętajmy, ze pozostają w wspomnienia!

    Nasza kolejna „Wycieczka marzeń” dobiegła końca, choć z chęcią wydłużylibyśmy ją jeszcze o kilka dni. Z całego serca chcielibyśmy, więc podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wycieczka stała się tak fantastyczna i nietuzinkowa: rodzicom za pomoc w organizacji, opiekunom za wspaniałą opiekę, władzom Stowarzyszenia za pomoc organizacyjną i finansową w realizacji przedsięwzięcia, a także sponsorom za wsparcie naszej inicjatywy. Podziękowania należą się również wszystkim uczniom uczestniczącym w wycieczce, ponieważ to oni odpowiadają za stworzenie jedynej w swoim rodzaju atmosfery i cenne chwile radości.

    Już tęsknimy za Jantarem, ale na szczęście możemy wracać do niego przeglądając zdjęcia oraz filmiki, wspominając te niezapomniane momenty. I pamiętajcie - tego, co się dzieje na zielonej szkole nie da się opisać słowami, to trzeba przeżyć!

     

    SH

  • II Gminny Konkurs Czytelniczy

    II Gminny Konkurs Czytelniczy

    Jak powiedziała nasza rodzima poetka: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”. Jednakże nie każdy uczeń jest przekonany, co do tej formy rozrywki. Pragnąc zachęcić uczniów do czytania zorganizowaliśmy po raz kolejny konkurs, w którym uczniowie sami, biorąc pod uwagę własne zainteresowania, dokonali wyboru, z jaką lekturą chcą wybrać się w czytelniczą podróż. Co istotne, utworami, które znalazły się na konkursowej liście nie były utwory znane z list lektur szkolnych.

    Pierwszy etap konkursu  - szkolny rozpoczął się już w kwietniu. Uczniowie klas IV – VII, którzy najlepiej rozwiązali „Quiz konkursowy” zakwalifikowali się do etapu międzyszkolnego. Natomiast finał konkursu odbył się 06 czerwca w naszej szkole. Przybyli do nas uczniowie ze szkoły z Bębła i Białego Kościoła. Oczywiście nie zabrakło także reprezentantów naszej szkoły, którymi byli: Ignacy Dybcio, Oliwia Kołodziejczyk, Oliwia Sokół, Wiktor Sałęga, Jakub Makarewicz i Noe Wietoszko. Łącznie w konkursie wzięły udział cztery trzyosobowe drużyny. Na uczestników czekał szereg ciekawych zadań. W tym roku przygotowaliśmy dla uczestników  multimedialno - czytelnicze konkurencje. Na początek wszyscy wzięli udział w zabawie integrującej „W koło tak!”. Następną konkurencją byli „Lektulerzy”. Zadania w niej zawarte odnosiły się m. in. do treści przeczytanej książki. Na koniec wszyscy poruszyli swoją wyobraźnię tworząc własne książki na portalu Storybird. Uczestnicy stworzyli fantastyczne opowieści, w których przedstawili dalsze losy wybranych bohaterów odwołując się do treści lektury – przez co wybór najlepszej drużny był niezwykle trudny. Zadecydowały niuanse - zwycięska grupa – Ignacy Dybcio, Oliwia Kołodziejczyk i Oliwia Sokół - w mistrzowski sposób poprowadzili w swojej książce identyczną narrację (z punktu widzenia psa) jak w utworze „Sposób na Elfa” i tym samym zajęli pierwsze miejsce.

    Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie!

    Zadania konkursowe nie tylko sprawdziły wiedzę uczniów, ale przede wszystkim wyzwoliły mnóstwo radości. Wszyscy żegnali się w przyjaznej atmosferze oraz umówiliśmy się, że za rok widzimy się ponownie, gdyż jak wiemy: „Kto czyta, ten żyje podwójnie”!


    SH

  • Gminny Konkurs Recytatorski wiersze dla mamy

     Gminny Konkurs Recytatorski wiersze dla mamy

    W dniu 30 maja 2018 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski wiersze dla mamy organizowany przez Panie Beatę Zawadzką i Barbarę Skrzyniowską w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Modlnicy. Celam konkursu było: przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcenie do występów na scenie, pobudzenie wrażliwości poetyckiej oraz popularyzacja poezji dziecięcej.

    Jury oceniało uczestników według następujących kryteriów: wybór utworu w kontekście tematu konkursu, opanowanie pamięciowe utworu, trafności interpretacji głosowej (logiczne akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza itp.) oraz ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora, gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt).

    Naszą szkołę godnie reprezentował uczeń z klasy pierwszej Marcin Pajdzik prezentujący interpretację wiersza  Stanisławy Daraszewicz Mojej mamie. Serdecznie gratulujemy Marcinowi, który  zdobył 1 miejsce!!!  Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych i książek.

    Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

     

  • X Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy

    X Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy

    Ekologia to współcześnie niezwykle popularne słowo. Wszyscy chcą być EKO, ale czy wiedzą, co to tak naprawdę oznacza? Świadomość ekologiczna z roku na rok jest coraz lepsza, jednakże należy na nią nieustannie pracować. W związku z tym od kilku lat propagujemy jedną z ciekawszych form edukacji ekologicznej, jaką jest konkurs ekologiczny. Celem, który nam przyświeca jest niezmiennie wychowanie dzieci w poszanowaniu przyrody oraz dostrzeganiu zależności między człowiekiem, a otaczającym go środowiskiem.

    W tym roku, 29 maja, odbyła się jubileuszowa, X edycja Gminnego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego konkursu. Jak co roku spotkaliśmy się w Dolinie Będkowskiej, w Brandysówce. Tegoroczne hasło brzmiało: „Czyste powietrze wokół nas”, toteż tematyka konkursowa dotyczyła jednej z największych, współczesnych bolączek ekologicznych, czyli zanieczyszczeń powietrza. Konkurs zorganizowany dla klas V – VII.

    Do Brandysówki przybyli uczniowie z całej gminy wraz z opiekunami. Do rywalizacji mogło przystąpić dwoje uczniów z każdej klasy. Przyjmowaliśmy również bardzo ważnych gości: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – p. Magdalenę Szymańską oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – p. Joannę Patej. Wszyscy solidnie się przygotowali, dzięki dostarczonym materiałom, więc wyniki testów były satysfakcjonujące.

    Laureatami zostali:

    w kategorii klas V:

    I miejsce: Mikołaj Bobruk, Szkoła Podstawowa w Będkowicach

    II miejsce: Gabriela Jackowska, Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi

    III miejsce: Oliwia Szumiec, Szkoła Podstawowa w Modlnicy

    Wyróżnienie: Julia Pawlik, Szkoła Podstawowa w Białym Kościele

     

    w kategorii klas VI:

    I miejsce: Milena Terentjew, Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi

    II miejsce: Grzegorz Figiel, Szkoła Podstawowa w Modlnicy

    III miejsce: Michał Dąbrowski, Szkoła Podstawowa w Modlnicy

    Wyróżnienie: Marta Regulska, Szkoła Podstawowa w Bęble

     

    W kategorii klas VII:

    I miejsce: Artur Bukowski, Szkoła Podstawowa w Bęble

    II miejsce: Szymon Borusiewicz, Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi

    III miejsce: Agata Dziadur, Szkoła Podstawowa w Będkowicacach

    Wyróżnienie: Monika Jasińska,

    Szkoła Podstawowa w ModlnicyUczestnicy po ogłoszeniu wyników zostali obdarowani cennymi nagrodami, a następnie udali się na ciepły poczęstunek w miłym towarzystwie – zarówno innych uczniów i nauczycieli, jak i cudownej przyrody (pięknych jurajskich skałek i majowych łąk). Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu, natomiast uczniom gratulujemy doskonałej pamięci i wierzymy, że wiedza zdobyta na potrzeby konkursu będzie wykorzystywana w życiu codziennym.

     

    SH

strona: