Dnia 9.05.2019 roku nasza szkła brała udział w gminnych zawodach w piłce ręcznej pomiędzy szkołami podstawowymi. W turnieju wzięło udział pięć szkół z naszej gminy: Modlnica, Bębło, Będkowice, Wielka Wieś oraz gospodarz turnieju Biały Kościół. Zawodnikami naszej szkoły byli uczniowie z klas V-VIII. Cały turniej stał na wysokim poziomie gdzie walka toczyła się o każdy punkt. Najwyższy poziom sportowy zaprezentowała drużyna Szkoły Podstawowej z Wielkiej Wsi, która nie przegrała żadnego meczu i tym samym zwyciężyła turniej. Na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa w Modlnicy, natomiast ostatnie miejsce na podium należało do Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. Kolejne miejsca przypadły Szkole Podstawowej w Bęble i Będkowicach.
Na zakończenie były nagrody, puchary i dyplomy które wręczyła pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Białym Kościele Anna Zajączkowska oraz dyrektor GOKiS Magdalena Szymańska.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Pierwszy dzień tegorocznego Tygodnia Bibliotek upłynął pod znakiem programowania z zastosowaniem gry Minecraft. Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi zorganizowała wyjazd, podczas którego zostały odkryte tajemnice Minecrafta.
Uczniowie klasy 4 oraz 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Akademię2020 – Akademię Minecrafta i Youtuba w Krakowie. Dzięki zajęciom uczestnicy nabyli (a niektórzy poszerzyli) wiedzę z podstaw programowania.
Podczas warsztatów trenerzy prowadzący pokazali uczniom kilka sztuczek i pomagali przejść przez kolejne mapy oraz wykonywać zadania. Wiadomo, że najlepiej przyswaja się wiedzę podczas zabawy, a dzisiejsze zajęcia były dla uczniów świetną rozrywką. Oprócz samodzielnej pracy i rozwiązywania zadań mieli też okazję zagrać razem, zespołowo, na wspólnym serwerze, na jednej mapie.
Nie zawsze czas spędzony przed komputerem to strata czasu. Jeżeli umie się go umiejętnie wykorzystać może być czasem przeznaczonym na rozwój i naukę, a przy okazji pozbawionym nudy.
Dziękujemy trenerom oraz uczestnikom za ten wyjątkowy czas. Do zobaczenia w grze (i w bibliotece ;))!
tekst; Gminna Biblioteka Publiczna - Aleksandra Socha
Tak jak zapowiadaliśmy, 26 kwietnia, w auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, uczniowie klasy VIII – Agata Dziadur, Maria Gąska i Szymon Rosiński, jako finaliści Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych organizowanego przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk oraz Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego, wzięli udział w Finałowej Sesji Matematycznej, podczas której zawalczyli o najwyższe miejsca w kategorii klas VII , VIII oraz klas III gimnazjum. Finaliści wygłosili prezentacje dotyczące stworzonych prac, a następnie jurorzy konkursu zadawali im pytania. Agata Dziadur oraz Maria Gąska stworzyły pracę pt. „Udowodnij, nie znaczy – uciekaj!” - czyli o tym, jak poradzić sobie z zadaniami na dowodzenie, z kolei Szymon Rosiński jest autorem niebanalnej pracy pt. „Odrobina algebry liniowej, czyli zmacierzowany, zafascynowany ja”, czyli o macierzach w matematyce i naukach społecznych. W przerwie, gdy wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali na werdykt jury, uczestnicy finału mieli okazje posłuchać interesującego wykładu przeprowadzonego przez doktora Macieja Zakarczemnego z Politechniki Krakowskiej pt. „Teoria węzłów w wersji podstawowej”, dzięki któremu nieobce są już dla uczniów pojęcia takie jak: splot, węzeł dziki, homeomorfizm, niezmiennik, trójlistnik, ósemka, pięciolistnik...
Nasi przedstawiciele spisali się na medal! W grupie liczącej 6 zespołów, uczennice – Maria Gąska i Agata Dziadur zdobyły nagrodę II stopnia, a ich kolega – Szymon Rosiński otrzymał nagrodę III stopnia.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów – z całego serca gratulujemy im tegorocznego sukcesu! Jednocześnie życzymy inspiracji i chęci do działania dla pozostałych uczniów, aby wzorem swoich starszych kolegów, podjęli wyzwanie w kolejnych latach.
Miło nam poinformować, iż Zuzanna Filipek z klasy II zdobyła III miejsce w kategorii klas 1-3 w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „ Najpiękniejsza Pisanka ". Konkurs został zorganizowany przez GOKiS w Białym Kościele.
Zuzi serdecznie gratulujemy i życzymy wiele radości z realizowania plastycznych pasji.
03. kwietnia klasy V i VI wraz z wychowawczyniami – p. Katarzyną Gruchacz i p. Sandrą Hotloś wybrały się na kolejną wycieczkę łączącą rozrywkę z edukacją. Wyjazd miał na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, budzenie zainteresowań historią, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu, a także integracja uczniów i wzmacnianie więzi koleżeńskich.
Pierwszy punktem wycieczkowego programu była wizyta w Kinie Kijów. Mieliśmy niebywałą możliwość uczestniczenia w prywatnym seansie, na jednej z mniejszych sal kinowych. Humoru, ale i wzruszeń dostarczył nam film „Corgi, psiak królowej”. Film udowodnił, że nie warto się poddawać, a wręcz przeciwnie - należy przełamywać wewnętrzne bariery, które sami sobie tworzymy. Nie bacząc na trudności i przeszkody, stawiać czoła przeciwnościom losu, ale też wyciągać konsekwencje swoich czynów i dzięki temu stawać się lepszym człowiekiem. Następnie wyruszyliśmy w niezwykłą i fascynującą podróż w czasie… do starożytnego Egiptu. Wzięliśmy bowiem udział w nietuzinkowych warsztatach w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Zajęcia rozpoczęliśmy od zwiedzania trzech sal poświęconych Egiptowi, podczas którego dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat pracy archeologów, dotyczących m. in. mumifikacji i wyszukiwania informacji na temat wiedzy medycznej pierwszych cywilizacji. Obejrzeliśmy niezwykłe eksponaty sprowadzone z Egiptu - mumie ludzi, a nawet małych zwierząt oraz papirusowe zapiski starożytnych medyków. Korzystając z multimedialnych zasobów muzeum, poznaliśmy panujące w starożytności choroby, a także sposoby radzenia sobie z nimi. Należy podkreślić, iż nasi uczniowie niezwykle chłonęli wiedzę przekazywaną przez panią przewodnik i chętnie zadawali konstruktywne pytania. Punktem kulminacyjnym warsztatów było własnoręczne wykonanie woreczków zapachowych z wykorzystaniem oleju kokosowego i olejków eterycznych oraz kremów o niebywałych właściwościach. Stworzone produkty zabraliśmy do domów – o efektach ich stosowania poinformujemy wkrótce.
Sprzyjająca aura pogodowa, ekscytujące zajęcia oraz sympatyczne towarzystwo sprawiły, że wycieczka bardzo szybko nam minęła. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń. Jak widać – wycieczki kształcą i rozwijają!
SH
W dniu 18 marca dziesięcioosobowa reprezentacja naszych uczniów udała się na Zawody Gminne w Ringo organizowane przez szkołę w Wielkiej Wsi.
Pierwszy mecz rozegraliśmy z drużyną z Modlnicy przegrywając nie znacznie 1:2. Drugi mecz wygraliśmy gładko, bo 2:0 z outsiderem - jak się później okazało – turnieju, czyli grupą z Białego Kościoła. Kolejna rozgrywka, tym razem z reprezentacją Wielkiej Wsi, również zakończyła się dla nas sukcesem. Ostatnim, decydującym meczem o prym w gminie było starcie z uczniami ze szkoły z Bębła. Niestety, w zaciętym boju przegraliśmy 2:1. Ostatecznie zajęliśmy odległą lokatę, czyli czwarte miejsce.
Turniej dla naszej drużyny okazał się dużym rozczarowaniem – jechaliśmy pełni optymizmu, wiary we własne umiejętności i z jednym celem, którym było zwycięstwo. Niestety, jak się okazało, pozycję lidera można bardzo szybko stracić. Utwierdziliśmy się jednak w przekonaniu, że sport uczy szacunku dla przeciwnika i szacunku do własnych umiejętności i nie zawsze wszystko od nas zależy.
ŁM i NS
Na rokrocznie organizowanym Dniu Otwartych Drzwi Szkoły pragniemy nie tylko zaprezentować naszą szkołę, ale także podzielić się tym, co ważnego wydarzyło się u nas w trakcie minionego roku.
W tym roku Dzień Otwarty odbył się 16 marca. W słoneczne, sobotnie popołudnie odwiedziło nas mnóstwo wspaniałych gości, toteż spędzony czas w miłym towarzystwie minął bardzo szybko. Dla rodziców była to świetna okazja aby lepiej poznać naszą szkołę, natomiast dla dzieci i młodzieży czas na wspólną zabawę.
Przybyłych gości powitała dyrektor szkoły, p. Joanna Dziadur oraz menager szkoły – p. Marzena Bień. Program artystyczny rozpoczęliśmy od obejrzenia fantastycznego występu zatytułowanego „Cztery pory roku Vivaldiego według przedszkolaków” wykonanego przez naszych najmłodszych wychowanków przy wsparciu wychowawczyń – p. Natalii Korzonek, p. Moniki Madej – Michalskiej, p. Izabeli Podobińskiej i p. Pauliny Szulc, które wspaniale przygotowały swoich podopiecznych. Przedstawienie wywołało wielki zachwyt wśród widzów, bowiem wszyscy aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Nic więc dziwnego, że zostali nagrodzeni gromkimi brawami za swoje wspaniałe zdolności muzyczne, taneczne oraz aktorskie.
Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie oferty szkoły. Tym razem jednak oddaliśmy głos uczniom. Reprezentanci każdej ze starszych klas opowiedzieli jak działa nasza szkoła, czym się wyróżniamy, a także co udaje nam się osiągnąć wspólnymi siłami. Następnie na scenę wkroczyli szkolni artyści należący do koła muzycznego prezentujące swoje wokalne i muzyczne talenty, które dzielnie rozwijają pod skrzydłami p. Izabeli Podobińskiej i p. Mariusza Wiecha. Była to prawdziwa uczta dla uszu!
Jednakże to nie koniec, bowiem „wisienkę na torcie” stanowiła premiera teledysku szkoły „Nie wierzysz? Zobacz!”, w którym wystąpili wszyscy – począwszy od najmłodszych przedszkolaczków, a skończywszy na nauczycielach i dyrekcji, natomiast o reżyserię i montaż zadbała p. Katarzyna Gruchacz i p. Sandra Hotloś. Po części artystycznej nadszedł moment na atrakcje. A było ich sporo! Zgromadzeni mieli możliwość uczestniczenia w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach plastyki, chemii i fizyki oraz wychowania fizycznego. Bez dwóch zdań, kreatywna sensoplastyka zorganizowana przez p. Joannę Zięblińską wywoła furorę wśród zgromadzonych gości. Niestety, tego, co dokładnie się działo nie da się opisać…na szczęście można zobaczyć na zdjęciach, do czego gorąco zachęcamy. Uczniowie klasy VII pod czujnym okiem p. Michała Kuda zabrali uczestników Dnia Otwartego w podróż do krainy chemicznych eksperymentów – były małe i duże „wybuchy”, szamańskie ognie, a także „bliskie spotkania z ogniem”. Dzięki zajęciom wszyscy mogli na własne oczy zobaczyć, że w szkole wiedzę można zdobyć w niezwykły sposób. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci były także fenomenalne zajęcia sportowe. P. Łukasz Michalczyk ciekawymi konkurencjami oraz zabawami wyzwolił w najmłodszych mnóstwo endorfin. W czasie, gdy pociechy korzystały z zorganizowanych zajęć, ich opiekunowie mogli skorzystać z kawiarenki, w której królowały słodkie przysmaki przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Aby tradycji stało się zadość, nie mogło zabraknąć również świątecznego kiermaszu robionych własnoręcznie ozdób wielkanocnych stworzonych specjalnie na tę okazję podczas zajęć Kid’s Art prowadzonych przez p. Joannę Zięblińską. Podczas całego spotkania można było porozmawiać z nauczycielami, pedagogiem szkolnym oraz organem prowadzącym placówkę. Przyszli mali uczniowie mogli także zwiedzić wszystkie zakamarki szkoły.
Cieszymy się, że dzieci i rodzice mieli możliwość poznać naszą szkołę, a także ciekawie zabawnie spędzić z nami czas. Co roku utwierdzamy się w przekonaniu, iż organizowane przez nas wydarzenia są doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi między rodzicami, uczniami, absolwentami a gronem pedagogicznym. Każdy z przejawów integracji jest dla nas ważny, gdyż pozwala to na stworzenie wspaniałej, rodzinnej atmosfery w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkich rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania, uczniom za zaangażowanie, a wszystkim gościom za tak liczne przybycie do naszej szkoły. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych będkowiaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym!
Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia teledysku szkoły „Nie wierzysz? Zobacz!” oraz prezentacji, w której przedstawiliśmy najistotniejsze punkty działalności naszej placówki.
SH
Od września ubiegłego roku w naszej szkole działa program motywacyjny „W drodze do sukcesu”. Uczniowie w obrębie swoich drużyn zbierają postępy, czyli „kroki”, które przybliżają ich do upragnionego celu.
20 lutego, podczas Dnia Drużyny zakończyliśmy pierwszy semestr zmagań edukacyjnych. Podsumowaliśmy efekty pracy, a także sprawdziliśmy współpracę drużynową w rozgrywkach z okazji Dnia Humanistycznego. Konkurencje były bardzo różnorodne, jednakże wszystkie miały na celu integrację międzyklasową. Uczniowie zagrali w polonistyczny teleturniej „Jaka to melodia?” odgadując tytuły utworów literackich po zaledwie kilku słowach, pokonali w ekspresowym tempie gramatyczną sztafetę, a także zweryfikowali swoją wiedzę na temat polskich pisarzy i pisarek odgadując znamienite osobistości po fotografiach. Nie zabrakło również zabaw integrujących drużyny. Bez dwóch zdań należy przyznać, że wszyscy bardzo się starali, a emocje niejednokrotnie sięgały zenitu. Liczba zdobytych postępów, otrzymanych za m.in.: osiągnięcia edukacyjne, aktywność na rzecz szkoły, kulturę osobistą, niesienie pomocy innym, udział w konkursach była ogromna!
Po podliczeniu głosów nastąpiło oficjalne wręczenie nagród dla zwycięskiej drużyny, którą tym razem została drużyna… ZIELONA! Brawo Wy! Wszystkim gratulujemy motywacji i życzymy jeszcze większych jej pokładów. Pamiętajcie, że widzimy się na szczycie!
SH
W dniu dzisiejszym klasa 7 oraz klasa 8 uczestniczyły dzięki gościnności GOKIS w Wielkiej Wsi w projekcie Road Show, którego celem było ukazanie konsekwencji wynikających między innymi z brawurowej jazdy, spożywania środków odurzających, czy też korzystanie z telefonów podczas jazdy. Dzięki wypowiedziom wielu ekspertów ruchu drogowego, jak i osób ratujących ofiary wypadków drogowych oraz rodzin i osób poszkodowanych zdaliśmy sobie sprawę, jak wielką tragedię niosą ze sobą wypadki. Po dzisiejszej prelekcji jesteśmy bogatsi w wiedzę, która może uchronić zarówno nas, jak i naszych bliskich od śmiertelnych wypadków. Apelujemy: Kierowco jedź rozważnie! Pamiętaj, aby dbać o swoje bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.
W tym roku zimowa aura nas rozpieszcza, toteż z powodzeniem można korzystać z atrakcji, jakie oferuje nam nasza Gmina.
We wtorek, 29.01. w ramach lekcji wychowania fizycznego, dwie grupy – młodsza (klasy I – III) oraz starsza (klasy IV – V) wraz z opiekunami wybrali się na lodowisko udostępnione nam bezpłatnie przez władze Gminy Wielka Wieś. Zabawa była rewelacyjna! Mimo że niektórzy mieli po raz pierwszy na nogach łyżwy, wszyscy (z mniejszymi lub większymi oporami) weszli na taflę i jeździli doskonale. Dla początkujących ogromnym wsparciem były wspaniałe pingwinki. Wszystkim jednak przez cały czas towarzyszył szeroki uśmiech. Warto wspomnieć, iż zabawa na lodowisku jest też zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego. Zachęcamy zatem do indywidualnego korzystania z tej zimowej atrakcji, dopóki jest ona możliwa.
Pomysł z wyjazdem na lodowisko okazał się być trafiony, gdyż wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i już oczekują następnego. Apetyty na szaleństwa na lodowisku wzrosły!
SH
Ferie w naszej szkole to rokrocznie czas fantastycznej zabawy! Podobnie, jak w ubiegłych latach, chcąc uniknąć skażenia uczniów groźnym wirusem nudy, zorganizowaliśmy szereg ciekawych, zróżnicowanych aktywności. Działo się wiele, o wszystkim nie da się oczywiście napisać, ale w telegraficznym skrócie podzielimy się wrażeniami z zajęć przeprowadzonych podczas przerwy zimowej. Zachęcamy także do obejrzenia fotorelacji!
W pierwszym tygodniu najmłodsi wcieli się w między innymi w rolę olimpijczyków, którzy mieli do pokonania ekstremalnie intrygujące zimowe konkurencje. Nie zabrakło także zajęć plastycznych, podczas których powstały śnieżne wycinanki, zabaw przy muzyce, a także logopedycznych igraszek. Starsi uczniowie zawitali do Hogwartu, gdzie zgłębiali wiedzę na temat magicznych sztuczek, posługując się oczywiście narodowym językiem Harrego Pottera oraz eksperymentowali z kolorami. Pragnąc zadbać o kondycję i hart ducha wybrali się także na lodowisko do Olkusza.
Drugi tydzień był niemniej intensywny! Z racji, iż dzieci w wieku przedszkolnym mają niewyczerpalne pokłady energii, w Oddziale Przedszkolnym drugi tydzień obfitował w aktywności fizyczne. Doskonałym narzędziem do rozwijania sprawności ruchowej okazała się chusta animacyjna, która wywołała wśród przedszkolaków mnóstwo radości. Sprzyjająca pogoda pozwoliła także na fenomenalne szaleństwa na śniegu.
To jednak nie koniec…Najmłodsi wyruszyli również na daleką północ, aby zdobyć wiedzę na temat zwierząt polarnych. Zajęcia starszych uczniów były niemniej interesujące! Odczytywali oni zaklęte kody QR, odkrywali magię w fizyce, pokonywali matematyczne wyzwania, jak również wkroczyli do pięknego świata literatury podczas zabaw czytelniczych opartych m.in. na metodzie storytellingu. Dodatkowo, ćwiczyli sprawność manualną, budowali wyjątkowe budowle z klocków, grali w gry planszowe, czy też trenowali spostrzegawczość.
Przerwa zimowa pozwoliła odpocząć, a także zregenerować siły, zatem zwarci i gotowi rozpoczynamy II semestr!
SH
Dla każdej Babci i każdego Dziadka wnuczęta stanowią największą radość życia. Udowodniono także, że dzieci wychowujące się w bliskości z najstarszym rodzinnym pokoleniem są szczęśliwsze. Zainteresowanie wypełnione miłością, troską, opieką, niekończąca się chęć obdarowywania – wszystkie te starania i uczucia jakimi Babcie i Dziadkowie darzą swoje wnuczęta (te małe i te duże) wzbogaca ich świat uczuć dodając istotne, pozytywne wartości. W tym roku, ze względu przerwę zimową postanowiliśmy wcześniej zorganizować tradycyjne spotkanie z seniorami rodów, aby uczcić ich zbliżające się święto.
10 stycznia 2019 roku, w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach zebranych seniorów wszystkich gości serdecznie powitała p. dyrektor Joanna Dziadur oraz manager szkoły p. Marzena Bień, składając najszczersze życzenia solenizantom.
W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Z roku na roku nasza szkolna rodzina powiększą się, toteż, podobnie, jak w ubiegłym roku, uroczystość została podzielona na dwie części. Występy rozpoczęła grupa przedszkolna. Przedszkolaki pełne wdzięczności i szczerości wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Swoim najbliższym dzieci wręczyły także niespodzianki przygotowane w przedszkolu wspólnie z p. Joanną Zięblińską. Następnie nadszedł czas na uczniów klasy „0”, których do występu przygotowała p. Izabela Podobińska. Zaprezentowali swoje zdolności aktorskie w oryginalnej, muzycznej inscenizacji humorystycznego utworu Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Warto zaznaczyć, że każdy z uczniów wziął (mniejszy lub większy) udział w przedstawieniu.
Natomiast uczniowie klas I – VIII zamienili na chwilę salę remizy w… studio telewizyjne! Odbyły się bowiem nagrania do programu "Mam talent". Dla swoich ukochanych Babć i Dziadków wnuczęta zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie oraz aktorskie, które dzielnie ćwiczyli pod opieką p. Katarzyny Borówki, p. Izabeli Różyckiej – Białek i p. Joanny Spyt. Występy oceniało wspaniałe jury, które odbiegając od formuły programu telewizyjnego, postanowiło również podziękować w wyjątkowy sposób swoim Dziadkom. Na zakończenie, uczniowie wygłosili cały alfabet pięknych życzeń oraz wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, po czym wspólnie udaliśmy się na słodki poczęstunek, wyczarowany przez niezawodnych rodziców oraz pracowników szkoły, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień. Należy podkreślić, że w przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali wyśmienite ciasta i ciasteczka - za co serdecznie dziękujemy. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków.
Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie! Dziękujemy także wszystkim za pomoc w organizacji tego spotkania - nauczycielom, rodzicom, lokalnej społeczności oraz OSP Będkowice za udostępnienie remizy i pomoc techniczną.
W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej w Będkowicach, chcielibyśmy jeszcze złożyć Kochanym Babciom i wspaniałym Dziadkom podziękowania – za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości, a także dużo zdrowia, sił, energii oraz aby wnuczęta dostarczały Wam powodów do dumy i niegasnącego uśmiechu na twarzy.
SH
Tuż przed świętami dobiegły końca zajęcia z matematyki organizowane dzięki wsparciu z mFundacji - działającej pod mBankiem, w ramach programu „mPotęga". Zajęcia miały na celu wykształcenie umiejętności liczenia na sorobanie, czyli japońskim liczydle. Od początku września, uczniowie uczęszczający na zajęcia, nauczyli się techniki dodawania i odejmowania na sorobanie.
Uczestnicy kółka poznali również nową technikę mnożenia pisemnego, która była niezwykle potrzebna do wykonywania mnożenia na liczbach wielocyfrowych na sorobanie. Najciekawszym i o dziwo najprostszym działaniem okazało się dzielenie liczb naturalnych. Niespodzianką było, że dzielenie na sorobanie, wykonuje się zupełnie tak samo jak dzielenie pisemne. Na ostatnich zajęcia zorganizowany został konkurs, którego celem było wyłonienie „Rachmistrza Sorobanowego”.
Finalistami konkursu zostali uczniowie klasy piątej, którzy najlepiej radzili sobie z sorobanowymi zagadnieniami. Finaliści zmierzyli się z zadaniami z teorii dotyczącej sorobanu, nowej techniki mnożenia oraz z zadaniami typowo obliczeniowymi. Najważniejszym zadaniem było rozwiązanie krzyżówki z działaniami, której hasłem był PIN przybliżający do zwycięstwa. Tytuł „Rachmistrza Sorobanowego” zdobyła uczennica Oliwia Kołodziejczyk, zaszczytne drugie miejsce zajęła Oliwia Sokół, a ostatnie miejsce na podium otrzymała Gabriela Pajdzik.
Gratulujemy nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów matematycznych w Nowym 2019 Roku.
18 grudnia 2018 r. odbyły się kolejne Gminne Zawody Pływackie dla uczniów szkół podstawowych. W turnieju wzięli udział uczniowie klas IV – VIII w osobnych kategoriach – dla dziewcząt i chłopców. Każdy uczestnik mógł wybrać dowolny styl pływacki, jednakże warunkiem było przepłynięcie jednakowego dystansu, czyli 25 m.
Zawody stanowiły realizację zadania publicznego Gminy Wielka Wieś w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu pod nazwą „I Ty Możesz Pływać ”. Zostały rozegrane na pływalni w Ośrodku Sportowo - Rekreacyjnym w Zabierzowie, a ich organizatorami była Gmina Wielka Wieś, Szkoła Podstawowa w Będkowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
Komisja sędziowska, w skład, której wchodzili nauczyciele WF-u z poszczególnych szkół orzekli, że w klasyfikacji ogólnej wyniki kształtują się następująco:
Klasy IV:
Dziewczyny:
1. Nadia Górnik (Bębło)
2. Malwina Konatowicz (Biały Kościół)
3. Magdalena Bialikiewicz (Modlnica)
Chłopcy:
1. Radosław Czarny (Bębło)
2. Iwo Cyrek (Modlnica)
3. Aleksander Kołodziejczyk (Wielka Wieś) i Szymon Przebinda (Będkowice)
Klasy V:
Dziewczyny:
1. Sabina Fedyszyn (Modlnica)
2. Aleksandra Cieślik (Bębło)
3. Milena Rusek (Będkowice)
Chłopcy:
1. Filip Górski (Modlnica)
2. Szymon Szklarczyk (Wielka Wieś) , oraz 2. Filip Szumny (Biały Kościół)
3. Kacper Molendowski (Bębło)
Klasy VI:
Dziewczyny:
1. Amelia Pawelec (Bębło)
2. Gabriela Dominik (Modlnicy)
3. Justyna Noga (Biały Kościół)
Chłopcy:
1. Artur Adamczyk (Modlnica)
2. Samuel Skowronek – Duarte (Biały Kościół)
3. Bartosz Wojdała (Bębło)
Klasy VII:
Dziewczyny:
1. Maria Gąska (Będkowice)
2. Hanna Rusinek (Modlnica)
Chłopcy:
1. Łukasz Kołodziejczyk (Wielka Wieś)
2. Julian Twardy (Modlnica)
3. Noe Wietoszko (Będkowice)
Klasy VIII:
Dziewczyny:
1. Aleksandra Wojtaszek (Modlnica)
2. Matylda Mirek (Bębło)
3. Ola Baran (Będkowice)
Chłopcy:
1. Bartosz Dudek (Modlnica)
2. Jakub Ścisłowicz (Bębło)
3. Szymon Rosiński (Będkowice)
Natomiast w klasyfikacji szkolnej wyniki prezentują się kolejno:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Modlnicy
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Bęble
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Będkowicach
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Białym Kościele
V miejsce – Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi
Dziękujemy Panu Karolowi Tucharzowi- zastępcy Wójta Gminy Wielka Wieś za obecność wręczenie nagród i pomoc w przebiegu zawodów, oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że zrealizowane one były w miłej atmosferze.
Wkład każdego zawodnika i ich ciężka praca przyczyniły się do ostatecznego sukcesu, z którego jesteśmy bardzo dumni. Serdecznie wszystkim gratulujemy wspaniałych startów! Dziękujemy uczniom oraz ich opiekunom za wspólne chwile zabawy, radości i honorowej rywalizacji i życzymy kolejnych sportowych osiągnięć.
Są takie Święta,
na nie się czeka
Bóg wtedy rodzi się
w sercu człowieka!
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, 15.12.2018 r. odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne zorganizowane przez społeczność Szkoły Podstawowej w Będkowicach w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach. Rokrocznie, spotkanie to jest wyjątkowe, gdyż gromadzi razem uczniów, rodziców, pracowników i sympatyków szkoły, a także mieszkańców Będkowic.
W tym dniu gościliśmy wyjątkowych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Krzysztof Wołos, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – p. Magdalena Szymańska, Prezes Stowarzyszenia Sokolica – p. Jerzy Rosiński wraz z zarządem , dyrektor Szkoły Podstawowej w Będkowicach – p. Joanna Dziadur, a także grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Będkowicach oraz mieszkańcy miejscowości.
W świąteczny nastrój wprowadził zebranych występ grupy przedszkolnej wraz z klasą „0”. Najmłodsi przedstawili bożonarodzeniową inscenizację pt. „Maleńka miłość”. W przedstawieniu nie zabrakło scen biblijnych, pięknego śpiewu kolęd i pastorałek, a także wspaniałego tańca aniołków. Wszyscy z podziwem przyglądali się przedszkolakom i zerówkowiczom, którzy perfekcyjnie zaprezentowali się na scenie, a następnie nagrodzili występujących ogromnymi brawami. Doskonałe widowisko zostało przygotowane przez wychowawczynie: p. Izabelę Podobińską ,p.Natalię Korzonek, p. Paulinę Gwóźdź, p. Paulinę Szulc oraz p. Monikę Madej-Michalską.
Następnie, z bożenarodzeniowym przesłaniem dla zgromadzonych, wystąpili uczniowie z klas I – VIII. W inscenizacji stworzonej przez p. Katarzynę Gruchacz i p. Sandrę Hotloś „Święta są w nas” chcieli przyjrzeć się sobie samym. Postawione ważne pytanie: czy w narodzenie Jezusa wierzymy na co dzień, czy tylko, w tym czasie świąt. Dzieląc scenę na „dwa światy”– współczesny i biblijny aktorzy wyciągnęli wniosek, że Betlejem jest blisko, na odległość ludzkiego serca, na odległość otwartych szeroko ramion i można do niego dojść każdego dnia. Jednakże, jak wiadomo – same słowa nie wystarczą – inscenizacji towarzyszyły nagrane wcześniej filmy - „wspomnienia”, nastrojowa muzyka oraz kolędy i pastorałki śpiewane przy akompaniamencie nie tylko nauczycieli muzyki (p. Izabeli Podobińskiej oraz p. Mariusza Wiecha), ale i zdolnych uczennic – Marii Gąski oraz Agaty Dziadur. Spektakl przypadł do gustu wszystkim zebranym, więc nie obyło się bez gromkiego aplauzu. Wyjątkowa, świąteczna dekoracja stworzona przez p. Joannę Zięblińską oraz efekty świetlne dopełniły przedstawienie, nadając mu niecodziennego nastroju.
Kolejnym punktem programu był występ zespołu Będkowianie, który zachęcił zgromadzonych do wspólnego kolędowania. Po części artystycznej nadszedł czas na podziękowania za miniony rok oraz szczere życzenia dla zgromadzonych, które złożyli przewodniczący Stowarzyszenia- p. Jerzy Rosiński , dyrektor Szkoły Podstawowej – p. Joanna Dziadur, Dyrektor GOKiS- p. Magdalena Szymańska, w imieniu Zarządu OSP w Będkowicach- p.Jacek Gąska , oraz radna Marzena Bień.
Następnie, przy melodii pięknych, polskich kolęd, zebrani wzajemnie składali sobie życzenia, które wywołały wśród uczestników spotkania wiele radości, toteż z uśmiechami na twarzach wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku. Jak na Wigilię przystało, nie mogło się zabraknąć tradycyjnego barszczu, wyśmienitych pierogów oraz pysznych, świątecznych wypieków, których nie byłoby, gdyby nie nieoceniona pomoc rodziców uczniów SP w Będkowicach. Gdy wszyscy się posilili, nadszedł czas na radosne kolędowanie. Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczne dekoracje, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek spowodowały, że zapanował rodzinny, świąteczny nastrój.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli, aby wspólnie świętować, a także tym, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, czyli w szczególności druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach, wspaniałym rodzicom oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej w Będkowicach. Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. W ten szczególny czas, pragniemy życzyć wszystkim miłości, nadziei, spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech nadchodzący rok sprawi, że święta będą w nas każdego dnia!
SH
12 grudnia w Szkole Podstawowej w Bęble odbyły się Gminne Zawody w Tenisie Stołowym, które rozgrały się pomiędzy szkołami podstawowymi.
W turnieju wzięło udział pięć szkoły z naszej gminy: Modlnica, Biały Kościół, Będkowice, Wielka Wieś oraz gospodarz, czyli Bębło. Zawodnikami naszej szkoły byli uczniowie z klas VI, VII i VIII. Cały turniej został rozegrany na bardzo wysokim poziomie - zacięta walka toczyła się o każdy punkt. Reprezentacje szkół prezentowały wyrównany poziom, dlatego o końcowym sukcesie decydowały detale. Ogromne gratulacje składamy Wiktorowi Sałędze z klasy VII, który zajął III miejsce! Dodatkowo, naszym uczniom należą się podwójne brawa, gdyż drużyna składała się głównie z dziewcząt, które swoją ambicją i techniką gry niczym nie ustępowały chłopcom.
Zwieńczeniem turnieju było rozdanie nagród, pucharów i dyplomów. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy sponsorom za wspaniałe nagrody!
Dobro wyraża się gestem, który nie jest banalnym podarunkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze pragnienia, zwłaszcza, kiedy wydają się nierealne. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć prawdziwe święta dla rodziny z Wolbromia. Każdej zaangażowanej rodzinie, nauczycielom i znajomym serdecznie dziękujemy. Takie chwile, to jedne z najważniejszych chwil w życiu szkoły. Pokazują jak wielkie serce ma cała nasza społeczność. To niesamowite, że na tak małą placówkę udało się zgromadzić 18 paczek o ogromnej wartości. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie.
PS Paczki dostarczyliśmy bezpośrednio rodzinie - przekazujemy gorące uściski od rodziny dla wszystkich darczyńców!
SU z p. Kasią
6 grudnia to dla wszystkich bardzo istotny dzień, a szczególnie przez dzieci jest on jednym z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Zarówno mali, jak i Ci więksi z niecierpliwością bowiem wypatrują pewnego pana ubranego w czerwony strój.
Jak co roku, także i w tym święty Mikołaj nie zapomniał o naszej szkole. Wszystkie dzieci już od samego rana z nadzieją w oczach spoglądały na drzwi i nadsłuchiwały, czy czasem nie słychać charakterystycznego dzwoneczka Mikołaja. Święty nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszej szkoły i zawitał do poszczególnych sal. Swoją wizytę rozpoczął oczywiście od tych najgrzeczniejszych, czyli przedszkolaczków. Następnie odwiedził uczniów klas starszych. Gość wzbudził uśmiech na twarzy każdego i wprowadził do szkoły magiczny, świąteczny nastrój.
Bardzo dziękujemy Mikołajowi za wizytę i do zobaczenia za rok!
Wycieczki z okazji mikołajek już na stałe wypisały się w harmonogram naszych szkolnych wyjazdów. W tym roku klasy V – VIII postawili na modną w ostatnim czasie, a jednocześnie niezwykle ekscytującą formę rozrywki, czyli wizytę w ESCAPE ROOMIE.
05. grudnia cztery najstarsze klasy naszej szkoły udały się na wycieczkę do Krakowa. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i zamknięci w pomieszczeniu pełnym zagadek na 60 minut. Cel był prosty: wszyscy musieli ze sobą współpracować, aby pokonać przeszkody i wydostać się z pokoju. Escape room to świetna zabawa dla każdego, która sprawdza umiejętność współpracy. Część uczniów z klasy VII i VIII jako grupa policyjnych specjalistów – kryminologów wyruszyła do kryjówki szalonego doktora, by zidentyfikować tożsamość zbrodniarza. Zbadali miejsce zbrodni i zbierali dowody, które umożliwiły im opuszczenie pokoju. Druga grupa przeniosła się do Starożytnych Chin i pomogła zdobyć pradawny róg obfitości, który uchronił kraj przed zagładą, a uczniom zapewnił wolność. Klasa VI postanowiła zmierzyć się z okrutną Babą Jagą – wykonując bezbłędnie serię zagadek odnaleźli przepis i sporządzili specjalny wywar, dzięki któremu czarownica pozostanie na zawsze uwięziona w swojej kuchni. Natomiast klasa V jako drużyna poszukiwaczy przygód musiała odnaleźć smoka wawelskiego w zakamarkach zamkówi go zgładzić! Najcenniejszymi kwestiami podczas zabawy były współpraca grupy i kreatywność, a nawet najdziwniejsze pomysły były na wagę złota. Presja czasu, ponieważ na wydostanie się z pokojów mieliśmy zaledwie 60 minut, trudność zadań i tajemniczość tych miejsc potęgowały emocje. Na szczęście wszyscy dali sobie świetnie radę i ukończyli zadania z zapartym tchem. Dodatkowo, klasa V odwiedziła Papugarnię „Amazonia”, gdzie w egzotycznej scenerii mogła podziwiać przepiękne papugi. Oswojone ptaki siadały wszystkim na głowach, rękach i ramionach. Wszyscy mieli możliwość karmienia papużek. Z kolei uczniowie klasy VI postanowili bliżej poznać twórczość polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej i odwiedzili nietypową wystawę „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich. Szuflady, pudełka, schowki, regały, z jakich składa się ekspozycja, wzbudziły ciekawość,
a także zachęciły do szukania, odkrywania i poznawania. Najbardziej interesującym elementem wystawy okazały się słynne wyklejanki oraz…telefon do Szymborskiej.
Wycieczka była dla wszystkich klas niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Klasy zintegrowały się oraz doceniły rolę współpracy, która okazała się zbawienna podczas „rozgryzania” escaperoomowych zagadek.
SH
Listopadowe święto - Andrzejki są nie tylko wspaniałą okazją do dobrej zabawy, ale jednocześnie stanowią źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
W naszej szkole zabawy andrzejkowe odbyły się 29 listopada. Najpierw, od godzin porannych przy muzyce i andrzejkowych zabawach szaleńczo bawił się oddział przedszkolny oraz uczniowie z klas I – III. Nie zabrakło także magii – którą w wyjątkowy sposób zaprezentował zaproszony gość – Magik. Sztuczki zaszokowały zarówno młodszych, jak i starszych widzów, dlatego też każdy po występie marzyło o autografie artysty. Natomiast, od godziny 16:30 do 19:30 odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV – VIII. W tym roku była ona wyjątkowa, gdyż mieliśmy DJ z prawdziwego zdarzenia, czyli p. Mariusza Wiecha, który dostarczył tanecznej muzyki i efektów specjalnych. Nie zabrakło ciekawych zabaw tanecznych, a także tradycyjnego „Kapelusza”. Dziewczęta z samorządu szkolnego przeobraziły się we wróżki i zadbały o magiczny nastrój. Przepowiadały one wszystkim chętnym przyszłość z kostek, tajemniczych kolorowych karteczek, wróżyły również z plastikowych kubeczków i ogromnych serc.
Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały przepowiednie, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Podczas dyskoteki dla klas starszych odbył się również konkurs na Króla i Królową Balu. Zaszczytny tytuł otrzymała Wiktoria Mirek i Dawid Katarzyński. Ponadto, wszyscy zebrani głosowali także na uczniów, którzy wybrali najbardziej oryginalny strój. W tym starciu również wygrała Wiktoria Mirek, natomiast wśród chłopców doskonałym przebraniem odznaczył się Mateusz Szlachta.
W dobrym towarzystwie czas szybko mija, więc ani się nie spostrzegliśmy, a już dobiegał koniec zabawy. Wszyscy bawili się doskonale, a humory dopisywały. Warto pamiętać, że przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych!
SH