„Dym unosił się nad będkowicką szkołą wraz płaczem dzieci, które stojąc na szkolnym boisku truchlały ze strachu i żalu, patrząc jak płonie ich ukochany, właśnie odnowiony budynek. Gorący żywioł, niczym potwór jakiś piekielny z przedwiecznej wychodzący czeluści, pochłaniał z grzesznym łakomstwem wszystko, co przyszło porzucić w salach, książki, zeszyty, plecaki, wspomnienia. Trawił wszystko z bezlitosną ochotą. W ciszy będkowickiej doliny szumiał cichutko pomykając po okrągłych kamieniach potok, a cała jego wodna przejrzystość marzyła, aby pomóc dzielnym strażakom i zagasić płomienie. Wędrowało marzenie potoku po pagórkach polnych, po miedzach, polach świeżo zaoranych, pachnących jeszcze zżętym zbożem, nad kopcem Bzowskich zebrało się w siłę i uderzyło w serca będkowickich strażaków. Dzielne serca i wielka odwaga pozwoliły im uratować wszystkich z płomieni, ochronić od pożaru to, co najcenniejsze – ludzkie życie, a potem zagasić ogień”.
Próbna ewakuacja szkoły zakończyła się sukcesem. Szkoła jest przygotowana na wypadek pożaru. Pracownicy szkoły i uczniowie znają procedurę ewakuacji, wiedzą jak używać gaśnic, jak reanimować. Zebrani na szkolnym korytarzu poznawali strażacki sprzęt i zasady pierwszej pomocy. Zwłaszcza młodsi uczniowie z wielką ciekawością pytali strażaków o wszystko, z zaangażowaniem ratowali specjalnego szkoleniowego manekina i walczyli o możliwość użycia gaśnicy.
Druhowie z OSP Będkowice przeprowadzili szkolenie i czuwali nad sprawnym przebiegiem akcji. Szkoła uzyskała wysoką ocenę za przeprowadzoną zgodnie z przepisami ewakuację.
Serdecznie dziękujemy OSP w Będkowicach i starszemu aspirantowi, naczelnikowi OSP w Będkowicach , funkcjonariuszowi KM PSP - Panu Michałowi Krawczykowi za nadzór, przygotowanie i przebieg ćwiczeń. Dziękujemy także za przybycie OSP z Białego Kościoła. Jesteśmy wdzięczni wszystkim druhom zaangażowanym w działania w naszej szkole.
W trakcie szkolenia z pierwszej pomocy i próbnej ewakuacji gościliśmy delegację z zaprzyjaźnionej gminy Bajkowce z Ukrainy (z którą Gmina Wielka Wieś podpisała umowę o współpracy i która zwiedzała naszą gminę w dniach od 17-20 września), panią Małgorzatę Mrozowską - pełnomocnik Wójta ds. OSP i OC UG Wielka Wieś oraz Pana Sławomira Kawalca- głównego specjalistę ds. turystyki i współpracy UG Wielka Wieś. Niezmiernie miło było nam gościć wszystkich i mamy nadzieję, że zdobyta wiedzą przyda się tylko na corocznych ćwiczeniach.
Rok szkolny 2019/2020 zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Będkowicach .Niebo płakało wraz z uczniami tęskniąc za wakacyjną beztroską. Uroczyście zainaugurowaliśmy nowy szkolny rok, nie bacząc na pogodę. Przywitaliśmy go w szkole, która przez wakacyjne miesiące zmieniała się dla uczniów. Na szkolnym boisku uśmiechały się nowe bramki a budynek zaskakiwał odnowioną elewacją z przewagą stonowanej, modnej i nowoczesnej szarości. W budynku czekała na uczniów nowa sala komputerowa. Nie wszyscy byli zdziwieni, gdyż w czasie wakacji szkoła prowadziła liczne zajęcia dla zainteresowanych i zwłaszcza najmłodsze dzieci z okolicy, były tu częstymi gośćmi.
Odśpiewaliśmy uroczyście polski hymn. Zebranych przywitały krótko manager szkoły Marzena Bień i dyrektor Joanna Dziadur. Wkrótce do zgromadzonych a zwłaszcza do uczniów zwrócił się wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” Jacek Gąska.
Następnie przedstawieni zostali wychowawcy klas i nowi nauczyciele w naszej szkole. Tradycyjnie podziękowaliśmy rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie w pracę szkoły i poprosiliśmy ich o dalsze zaufanie i wspieranie naszych działań. Dyrektor i manager szkoły opowiedziały o przeprowadzonych pracach, o ofercie edukacyjnej na obecny rok, o sprawach podstawowych jak zapewniany przez szkołę dojazd busem i powrót do domów, szkolne obiady, zasady uczestniczenia w zajęciach sportowych w sali w zaprzyjaźnionej szkole i na zabierzowskim basenie.
Nauczyciele czekali głodni pracy i pierwszych lekcji, pełni entuzjazmu i już za chwilę wychowawcy zabrali pod swe opiekuńcze skrzydła swoje klasy, by przywitać je, przekazać plany zajęć i załatwić niezbędną biurokrację: pozwolenia na samodzielne powroty do domów, deklaracje korzystania z dojazdów busem, kwestię obecności na obiadach, na zajęciach świetlicowych, zgody RODO itp. Zaczęła się praca, w której szkoła będzie dbała u uśmiech uczniów, wspomagała ich wychowanie, poszerzała wiedzę i przygotowywała do korzystania z niej w dalszym życiu. To trudne zadanie i wielka odpowiedzialność, takie uroczyste chwile jak inauguracja roku są świętem tej odpowiedzialności.
Witamy zatem nowy rok z odrobiną radosnego patosu, jak w tym tekście i ufamy, że będzie to dla wszystkich dobry rok, że damy dzieciom i młodzieży, ile tylko potrafimy. Wierzymy, że będzie to czas nie tylko nauki i pracy, ale także prawdziwego wewnętrznego rozwoju, harmonijnego dorastania naszych uczniów i nas – pracowników szkoły, którzy wraz z młodzieżą uczymy się dziwić światem, jego piękną konstrukcją i drugim człowiekiem. „Wiedza – kreatywność – wychowanie” – to trzy słowa streszczające misję naszej szkoły. O tej misji przypomniała dyrektor. Z tymi słowami rozpoczynamy. Start.
Tekst Łukasz Stadnicki
Ostatnie trzy dni wakacyjnego dyżuru jako jedna duża grupa, spędziliśmy na wesołych zabawach ruchowych. Gimnastyka dodawała nam energii i nastrajała pozytywnie na cały dzień, a ulubione zabawy w kole sprawiały wszystkim wiele radości i uśmiechu. Oprócz ruchu trzeba też manualnie się pobawić, tu dzieci również spisywały się rewelacyjnie. Papierowe piórka zawieszone na gałązkach jako łapacz snów, na cały dzień pięknie ozdobiły naszą tablicę w sali. Następnego dnia wybraliśmy się w marzeniach nad morze, a na przygotowanych kartkach, papier kolorowy i klej poszły w ruch. Nie mogło też zabraknąć piasku w postaci kuchennego produktu. Ostatni dzień, mimo zmiennej i deszczowej pogody nastrajał nas pozytywnie. Stworzyliśmy wspaniałe maski, pełne brokatu, cekinów i piór. Nie ma to jak karnawał w środku lata. U nas wszystko jest możliwe.
22-26 lipca grupa starsza i młodsza realizowała zajęcia wakacyjne "Przyroda z naszej Doliny".
W tym czasie mieliśmy okazję wykonać mnóstwo prac plastycznych inspirowanych okoliczną przyrodą. Powstały zarówno płaskie, jak i przestrzenne formy w różnorodnych technikach, m.in. kolorowe węże, pająki w sieci, pszczoły i biedronki z zakrętek, wiewiórki z płomiennym ogonem, jeże z ziemniaków i makaronu. Podczas deszczowej pogody z kolorowych włóczek wyczarowaliśmy łapacz tęczy, aby przywołać słońce, a pani Ela zaplotła dziewczynką tęczowe warkocze- słońce pojawiło się już następnego dnia. Było nie tylko inspirująco, ale radośnie, najwięcej uśmiechu wywołały samodzielne wykonane czapki " żabek w koronie". Każdy z dumą prezentował swoje dzieło, podskakując po całej sali.
Pani Paulina przygotowała szereg układów rytmicznych i zabaw ruchowych, wszyscy chętnie wystukiwali rytm, powtarzali gesty i śpiewali. Dwa dni w szkole rozbrzmiewało gromkie sto lat, rodzice zadbali, aby "słodkie co nieco" umiliło czas spędzony podczas świętowania z okazji urodzin chłopców Kamila i Aleksandra. Wszyscy uczestnicy przygotowali rysunkowe upominki dla solenizantów.
Spędzony czas owocował w nowe przyjaźnie, pomoc i opiekę starszych kolegów, radosne zabawy, plażowanie, a także wspólne porządkowanie zabawek.
Niebawem jeszcze kolejne 3 dni wakacyjnych zajęć w SP Będkowice to już ostatni moment na wspólną zabawę.
Pięć zmysłów mam i wszystkie znam- to motto prowadziło nas przez kolejny tydzień wakacji. Poznawaliśmy zmysł wzroku, bawiąc się lupą oraz szukając ukrytych przedmiotów w sali. Kolejnym punktem było projektowanie i wykonanie okularów nurka. Ćwiczyliśmy także słuch, wystukując rytmy drewnianymi pałeczkami. Rozpoznawaliśmy przedmioty z zamkniętymi oczami oraz chodziliśmy po ścieżce sensorycznej, rozwijając przy tym zmysł dotyku. W piątek w ogrodzie przedszkolnym, wśród baniek mydlanych poznawaliśmy różne smaki.
Czwarty tydzień wakacyjnego dyżuru upłynął nam na fascynującej podroży do magicznego świata książek. Odwiedziliśmy bibliotekę szkolną, która jest nie tylko skarbnicą wiedzy z różnych dziedzin nauki, ale przede wszystkim światem niesamowitych przygód, jakie przydarzyły się bohaterom wielu książek. Na samym początku jednak musieliśmy się zapoznać z kilkoma istotnymi informacjami m.in. dowiedzieliśmy się, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem naszej biblioteki oraz zapoznaliśmy się z obowiązującymi w niej zasadami. Zajęcia organizowane w bibliotece przybliżyły nam literaturę dziecięcą. W ciągu całego tygodnia mieliśmy okazję poznać niezwykłą postać Detektywa Pozytywki. Podążając tropem jego rozumowania, wcieliliśmy się w rolę detektywów i wspólnie z nim rozwiązywaliśmy tajemnicze zagadki, które nauczyły nas logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków. Nie zabrakło nam również czasu na inne aktywności tj. codzienne zabawy rytmiczno-muzyczne, prace plastyczno-techniczne, ćwiczenia gimnastyczne oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Jesteśmy przekonani, że zajęcia realizowane w obecnym tygodniu wzbudziły pasje czytelniczce naszych przedszkolaków i z pewnością zachęcą ich do częstych wizyt w bibliotece szkolnej w trakcie całego roku szkolnego.
W dniach 8-12 lipca, podczas kolejnego tygodnia dyżurów wakacyjnych, przenieśliśmy się w świat magicznych stworzeń, labiryntów i zagadek. Z piosenką w tle, tworzyliśmy własne labirynty z plasteliny, przygotowywaliśmy ozdoby i domki dla wróżek w naszym magicznym ogrodzie na placu zabaw. Nie zabrakło również prac artystycznych, które wprowadziły nas w tajemnice podwodnego świata. Popołudnia spędziliśmy na słuchaniu bajek, tworzeniu ilustracji oraz szaleństwach na świeżym powietrzu. Z szeroko otwartymi buziami prześcigaliśmy się również w zgadywaniu haseł z zagadkowych rymowanek i w układaniu puzzli.
Z niecierpliwością czekamy na niespodzianki jakie przyniesie nam kolejny tydzień :).
Kolejny tydzień wakacji za nami. W tym tygodniu zapoznaliśmy się z bezpieczeństwem nad morzem, po czym wypłynęliśmy na pełne wody, aby móc poznawać takie sporty wodne jak: pływanie na desce, w kajaku, windsurfing, kitesurfing, pływanie na nartach wodnych czy pływanie żaglówką. Mieliśmy również okazję zaprojektować własne koło do pływania oraz pobawić się m.in. w ratownika, popływać na desce czy stać się falą morską, a to wszystko przy pomocy niezbędnych rzeczy do pływania. Naszą przygodę zakończyliśmy morską wyprawą Bolka i Lolka, która dostarczyła nam wiele humoru.
To już drugi tydzień wakacyjnego dyżuru w przedszkolu. Za nami pięć dni wspólnej zabawy, ale i nauki. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wyrażanie naszych emocji i siłę przyjaźni. Na bieżąco staramy się rozwijać zdolności plastyczne naszych dzieci, pozwalając im tworzyć różnymi technikami. Pogoda nas rozpieszcza, więc systematycznie korzystamy z placu zabaw, na którym dzieci mogą swobodnie się pobawić. Kolejny tydzień zapewne przyniesie nam jeszcze wiele atrakcji, które na bieżąco będziemy dokumentować 🙂
W dniach 2-5 lipca, w czasie dyżurów wakacyjnych, realizowaliśmy zajęcia, których motywem przewodnim było poznanie zwyczajów, architektury, muzyki i baśni Afryki. Razem śpiewaliśmy „Amawole”, „O alele le” i „Siya hamba” oraz graliśmy na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Na warsztatach na świeżym powietrzu budowaliśmy gliniane chaty pokryte strzechą i wzorem plemienia Ndebeles wymalowywaliśmy ściany domków farbami. W czasie porannych spotkań rozmawialiśmy o znaczeniu masek, symboli i zdobień, bawiliśmy się też w ulubioną zabawę dzieci z Afryki – w rozwiązywanie zagadek. Wiemy już gdzie jest Nil, Sahara, Kilimandżaro i kopalnie diamentów. Każdego dnia poznawaliśmy także oryginalne baśnie afrykańskie i w ostatni dzień, po rozmowie na temat ilustrowania książek i magazynów (a mamy w swoim zespole prawdziwego ilustratora książek!) stworzyliśmy do nich barwne ilustracje. Teraz możemy pochwalić się rozległą wiedzą na temat kultury Afryki i mieszkających tam ludzi.
Pierwszy tydzień wakacyjnego dyżuru, upłynął w naszej szkole pod tym hasłem. Przedszkolaki młodsze i te nieco starsze, odkrywały tajemnice morskich głębin. Poznawały zarówno mieszkańców słonych wód jak i typy poruszających się po nich łodzi.Do utworów muzycznych o tematyce morskiej i nie tylko- bawiły się i tańczyły. Tworzyły liczne prace plastyczne dotyczące morza - powstały m.in. złote rybki, okręty i żaglówki, odbitki muszli,pejzaże z masy papierowej czy ilustracje podwodnego świata. Nasi mali uczniowie z entuzjazmem wzięli udział w zabawach z chustą animacyjną Klanzy oraz prawdziwym lodem - w najgorętsze dni. Nie zabrakło również beztroskich zabaw z rówieśnikami oraz regenerującego czasu na świeżym powietrzu,na naszym placu zabaw. Wszystkie dzieci, biorące udział w naszym dyżurze, wychodziły ze szkoły, pełne nowych doświadczeń oraz pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, za entuzjastyczny udział w naszych zajęciach oraz wniesioną pozytywną energię. Mamy nadzieję,że kolejne tygodnie w naszej szkole, będą równie twórcze i radosne.
Zapraszamy!
egzamin ósmoklasisty 2019
Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w dniach od 15 do 17 kwietnia 2019 r. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wszyscy nasi uczniowie pisali egzamin z języka angielskiego). Zadania we wszystkich arkuszach sprawdzały, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania ogólne i szczegółowe − z zakresu trzech przedmiotów egzaminacyjnych − określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla II etapu edukacyjnego.
Niezmiernie miło nam poinformować, że nasi uczniowie poradzili sobie z egzaminem znakomicie. Można to wywnioskować ze średnich wyników egzaminów, które prezentują się na tym samym lub o wiele wyższym poziomie, niż średnie analizowane na poziomie gminy, powiatu, województwa, czy też kraju. Jest to zasługa ich własnej pracy i możliwości, ale również kadry naszej szkoły, która nieustannie, (a zwłaszcza w tym roku) z pasją i dużą dozą kreatywności intensywnie wspiera uczniów i maksymalnie angażuje się, aby wśród młodych ludzi obudzić zapał i chęć do nauki. Na pewno wysoki wynik to również zasługa dodatkowych lekcji fakultatywnych z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego, które odbywały się co tydzień i dawały możliwość sprawdzenia się przed egzaminem wykonując i omawiając zadania typowo egzaminacyjne.
Poniżej prezentujemy średnie wyniki naszych ósmoklasistów na tle gminy, powiatu, województwa i kraju. Cieszymy się z tak wysokiego poziomu, ponieważ wierzymy, że uzyskane wyniki otworzą przed naszymi uczniami te wymarzone drzwi do przyszłości. Dodatkowo rezultaty egzaminacyjne potwierdzają, że nasza szkoła jest placówką, w której pracuje wykwalifikowana kadra nauczycielska nie bojąca się wyzwań i rzetelnie wykonująca swoją pracę.
Jeszcze raz gratulujemy naszym absolwentom oraz ich rodzicom i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych!
W dniach 10-14 czerwca uczniowie klas 4-6 wyruszyli w oczekiwaną "Wycieczkę Marzeń".Po długiej podróży dotarliśmy do naszego miejsca docelowego, czyli Berezki w Bieszczadach. Miejsce to oczarowało nas już na wstępie a słoneczna pogoda tylko zainspirowała do dalszej zabawy. By móc schłodzić się, wszyscy bez wyjątku pobiegliśmy do strumyka znajdującego się tuż za naszym ośrodkiem. Tam rozpoczęła się prawdziwa przygoda.Następnego dnia, wczesnym rankiem, udaliśmy się na ściankę wspinaczkową, gdzie mogliśmy sprawdzić swoją kondycję fizyczną, która była godna podziwu. Wędrując w górę, po skrzynkach zdobywaliśmy szczyty. Po południu dotarliśmy do cyplu przy statku „Bryza” w Polańczyku. Stamtąd wypłynęliśmy w rejs żaglówkami po Solinie.W kolejnym dniu zamieniliśmy się w prawdziwych poszukiwaczy przygód. Pod czujnym okiem pani Edyty-instruktora wzięliśmy udział w grze terenowej „Bieszczady challange”. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny. Dostaliśmy do ręki krótkofalówki i mapy, z których mieliśmy dokładnie odczytywać wskazówki i zdobywać ukryte skarby. Naszym celem była opuszczona łemkowska wieś- Bereźnica Niżna. Bez wątpienia taką przygodę zapamiętamy na długo. Wieczorem w rytmie muzyki tańczyliśmy w pianie. Mokrzy, ale szczęśliwi wróciliśmy do Berezanki. Tego wieczoru wszyscy bez trudu szybko zasnęliśmy.Czwartkowym rankiem wyruszyliśmy do miejscowości Zwierzyń. Z tego punktu, rozpoczęliśmy spływ pontonami po pięknej rzece San. Taka atrakcja świetnie pokazała, że w drużynie siła! Dzięki współpracy w szybkim tempie pokonaliśmy nurt rzeki. Wśród ciszy można było usłyszeć nasze śpiewy. Popołudnie przebiegło pod hasłem „Piknik żeglarski”. Nasi uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych, można było postrzelać z łuku, rzucać toporkami do tarczy, trenować biegi w nartach czy wziąć udział w zawodach w przeciąganiu liny. Po krótkiej przerwie udaliśmy się na cypel, by skorzystać z kolejnej atrakcji, jaką był aqua zorbing, obroty, wygłupy w wielkiej kuli, sprawiły, że w końcu poczuliśmy zmęczenie. Dlatego, by móc zregenerować siły, wybraliśmy się na zaporę solińską. Ostatni wieczór spędziliśmy przy ognisku, wspólny śpiew przy gitarze, gra w badmintona czy piłkę nożną pozwoliły nam na pełną satysfakcję z tego dnia.W piątek rano jednogłośnie postanowiliśmy wybrać się już po raz ostatni nad jezioro. Dzięki słonecznej pogodzie, mogliśmy popływać i powoli żegnać się z bieszczadzką przygodą, by powrócić do domów i w świetnych humorach zakończyć ten rok szkolny. Bieszczady na długo pozostaną w naszej pamięci!
Zajęcia dla dzieci z Oddziałów Przedszkolnych i kl I-VIII z podziałem na grupy wiekowe.
24.06 - 31.07.2019
Zapraszamy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800- 1500
W minioną środę w czerwcowym skwarze, zakończyliśmy kolejny rok szkolny. W tym roku uroczystość poprzedziło zakończenie Roku Szkolnego w Oddziałach Przedszkolnych , które odbyło się 18 czerwca. Nasza młodzież była już przecież tak zmęczona nauką, a zapewne najbardziej „ciężką pracą” na zielonych szkołach. Kto chciał zakończyć rok szkolny z Bogiem, uczestniczył w mszy świętej o godzinie 8 w parafialnym kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej.
Już o 9 dzieci i młodzież z naszej szkoły, licznie zebrani rodzice i oczywiście pracownicy szkoły, próbowali, nie bez trudu, pomieścić się na korytarzu. Udało się. Uroczystość rozpoczęły krótkie wypowiedzi prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” Jerzego Rosińskiego, dyrektora szkoły Joanny Dziadur i manager szkoły Marzeny Bień. W serdecznych i zwięzłych słowach zrobili to, co należy, aby oddać honor oficjalnym potrzebom takiej chwili.
Wkrótce na scenę wstąpili bohaterowie całorocznych zmagań – uczniowie. Najlepsze świadectwa zostały wręczone publicznie, niektórzy otrzymali dyplomy i nagrody upamiętniające ich sukcesy w różnych szkolnych działaniach. Wyróżniono uczestników konkursu matematycznego, anglistycznego, najbardziej zaciekłych czytelników książek i bohaterów, którzy zasilili szkolny księgozbiór.
Wyrazy uznania trafiły także do najbardziej aktywnie zaangażowanych w życie szkoły rodziców, bez pracy których nie udałoby się zorganizować licznych imprez i aktywności w ciągu całego roku szkolnego.
Na uwagę zasłużyła liczna grupa uczniów, którzy otrzymali za swoje świetne wyniki w nauce stypendia ufundowane przez wójta gminy Krzysztofa Wołosa. Ponadto ósmoklasiści zostali obdarowani dyplomami absolwenta i nagrodami . Dziękujemy gminie za motywowanie uczniów do pracy i cieszymy się ich osiągnięciami.
Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim i pogratulowała sukcesów.
Zdolności i sukcesy naszych uczniów sprawiły, że trzeba było długo czekać na część artystyczną.
Wyjątkowymi bohaterami zakończenia roku byli uczniowie klasy ósmej opuszczający ku rozpaczy nauczycieli skromne mury naszej świątyni wiedzy. Po ministerialnej reformie likwidującej gimnazja był to pierwszy rocznik opuszczający szkołę po ośmiu latach nauki i po egzaminie ośmioklasisty, który – nie sposób się nie pochwalić przy tej okazji – wypadł w naszej szkole znakomicie - powyżej średniej krajowej.
Klasa ósma żegnając szkołę wykonała brawurowo i chóralnie kilka znanych przebojów muzyki rozrywkowej, pokazała w prezentacji filmograficzną historię swojej ośmioletniej przygody. Wzruszyła i rozbawiła. Nie brakło łez a nawet histerycznych aktów rozpaczy, które udało się opanować tylko dzięki wielkiej empatii unoszącej się w powietrzu.
Młodzież podziękowała nauczycielom recytując zabawny i błyskotliwy tekst przygotowany na tę okazję.
Muzyczne występy uzupełniła niezwykle uzdolniona muzycznie klasa pierwsza, której entuzjazm w wykonaniu utworów mógł zawstydzić niejednego profesjonalnego artystę.
Niezwykłym wydarzeniem były Będkowickie Oskary, przyznane w tym roku po raz pierwszy. Ósmoklasiści otrzymali statuetki i dyplomy w licznych kategoriach uznających ich nietypowe i szczególne osiągnięcia. Tę część programu poprowadziła klasa siódma, żegnając tym samym odchodzących do „doroślejszego świata” kolegów i koleżanki.
W imieniu nauczycieli oraz zarządzających szkołą za pośrednictwem strony internetowej jeszcze raz Wszystkim dziękujemy za ten rok.
Liczymy, że dzieci, uczniowie, rodzice i nauczyciele w ogniu wakacyjnej radości, nie znajdą nawet chwili, aby przeczytać to przydługie sprawozdanie, które i tak pomija tyle ważnych spraw, nagród i wyróżnień. Odpoczywajcie. To najważniejsze. Życzymy wytchnienia od wszelkich kłopotów.
PS.
Warto pamiętać, że szkoła zaprasza stęsknionych za jej atmosferą na specjalne dyżury i zajęcia w okresie wakacyjnym.
Ł. Stadnicki
Majestatyczne góry, piękna zieleń , zapierające „dech” krajobrazy - nie trzeba wyjeżdżać bardzo daleko , by zobaczyć te wszystkie atrakcje. Przekonali się o tym uczniowie klas VII-VIII , którzy w dniach 10-14 czerwca wyjechali na Zielona szkołę zwiedzając najpiękniejsze miejsca Polskich i Słowackich Tatr.
Wycieczkę rozpoczęliśmy przystankiem w Zatorze , gdzie udaliśmy się do Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandia. Miejsce to jest najnowocześniejszym Parkiem Rozrywki w Polsce. Oferuje wszystkim zabawę na najwyższym, światowym poziomie.
Wspaniała zabawa, mnóstwo przeżyć, ekstremalna rozrywka i uśmiech na twarzach – tak można określić czas spędzony w Energylandii.
Dzień zakończyliśmy przejazdem do miejsca noclegowego w Białce Tatrzańskiej .
Drugiego dnia górską przygodę rozpoczęliśmy od wycieczki na Kasprowy Wierch. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła podróż kolejką linową na sam szczyt ( 1987 m n.p.m). W końcu wyprawa na Kasprowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Tatrach. Podziwianie przepięknej panoramy Tatr z Kasprowego Wierchu dostarczyło wielu niezapomnianych przeżyć. Popołudnie spędziliśmy relaksując się w Termach Bukovina. Szalonym kąpielom w wodach termalnych towarzyszyła świetna zabawa i wypoczynek w jednym.
Trzeci dzień Zielonej Szkoły to kolejne wyzwania. Będąc w górach nie można pominąć wyprawy nad Morskie Oko- największego i najpiękniejsze jeziora w polskich Tatrach.
Wyruszyliśmy z Palenicy Białczańskiej, skąd weszliśmy na szlak wiodący do naszego celu. Pogoda nam dopisała, było bardzo słonecznie, co podkreślało tylko piękno otaczającej nas przyrody. W sumie przemierzyliśmy ok. 8 km w jedną stronę , aby dotrzeć do Morskiego Oka. Widok, który przed nami się rozpostarł całkowicie wynagrodził nam trudy wędrówki. Niewątpliwie dodatkową atrakcją był zalegający śnieg, który pomimo afrykańskich upałów, cały czas zalega w górach i pozwolił nawet na” bitwę na śnieżki”. Natomiast popołudniu, zamieniliśmy się w prawdziwych wspinaczy -taterników, a to za sprawą wizyty w Parku linowym. Spróbowaliśmy swych sił na dwóch trasach z przeszkodami. W parku czekały na nas atrakcje umieszczone na wysokościach: kładki, belki, pętle, siatki i różnego rodzaju zjazdy. Nauczyliśmy się technik utrzymania równowagi oraz przełamaliśmy barierę lęku wysokości .
Czwartek realizowaliśmy równie wyjątkowo. Najpierw udaliśmy się w przepiękną podróż ponadczasową do której zabrali nas Flisacy, czyli -Spływ przełomem Dunajca.
Oprócz głównej atrakcji, jaką było pokonywanie nurtu rzeki, podziwialiśmy jakże urokliwe zakątki, które u podnóża Trzech Koron, w blasku słońca wyglądały niezwykle malowniczo.
Popołudnie zaś spędziliśmy zwiedzając Szczawnicę. Najpierw wyjechaliśmy kolejką na Palenicę, gdzie piękny widok na panoramę sprawił, iż przejazd ten na długo pozostanie w pamięci. Na szczycie góry wspaniałych emocji dostarczyła nam zjeżdżalnia grawitacyjna, gdzie zabawy nie było końca. Na koniec dnia, nad Dunajcem odpoczywaliśmy w blasku ogniska . Był czas na śpiew, gry i zabawy oraz konsumpcję pysznych kiełbasek oraz górskich oscypków.
Ostatni dzień naszej górskiej przygody był bardzo intensywny. Najpierw wyjechaliśmy na Słowację do Bachledowej Doliny – Spacer po Ścieżce w Koronach Drzew. Niesamowite wrażenia z wędrowania chodnikiem ponad koronami drzew, skąd podziwialiśmy niczym nie przesłoniętą panoramę Tatr Wysokich!
Pogoda była wprost fenomenalna wiec popołudnie postanowiliśmy spędzić równie atrakcyjnie dlatego z przyjemnością oddawaliśmy się kolejny już raz, kąpielom w basenach termalnych.
Późnym popołudniem, po ogromnej dawce wrażeń, opaleni słońcem, bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni satysfakcji pożegnaliśmy górskie okolice.
I tak nasza kolejna „Wycieczka marzeń” dobiegła końca.
Z całego serca chcielibyśmy więc podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wycieczka stała się tak fantastyczna : rodzicom za pomoc w organizacji, opiekunom za wspaniałą opiekę oraz władzom Stowarzyszenia za pomoc organizacyjną i finansową w realizacji przedsięwzięcia. Podziękowania należą się również wszystkim uczniom uczestniczącym w wycieczce, ponieważ to oni odpowiadali za stworzenie jedynej w swoim rodzaju wyjątkowej atmosfery . Byliście wspaniali !
To, co dobre, niestety szybko się kończy, ale pamiętajmy, że pozostają wspomnienia.
Czerwone korale, chabrowe spódnice, śpiew i rozpromienione malowane buzie – to nic innego jak kolejna rodzinna impreza organizowana przez Szkołę w Będkowicach. Kto nie był, niech żałuje, bo zabawa była przednia!
Tak jak co roku i tym razem teren naszego boiska zmienił się w wielki piknik dla uczniów, ich rodzin oraz sympatyków szkoły. Ekologiczny Piknik Rodzinny, który odbył się w dniu 2 czerwca, był świetną okazją do rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu i zabawy w gronie najbliższych.
Na uczestników imprezy czekał dmuchany zamek, trampoliny, basen z kulkami tor przeszkód, zabawy z animatorkami. Niebywałe atrakcje przygotowali też Strażacy z OSP, w tym szaloną kąpiel w pianie, którą na pewno wszyscy zapamiętają na długo.Oprócz zabaw dla dzieci i rodziców, piknik był przede wszystkim możliwością zaprezentowania projektów artystycznych, nad którymi uczniowie naszej szkoły ciężko pracowali na przestrzeni mijającego roku.
Na scenie można było zobaczyć m.in. pokazy taneczne i wokalne. Głównym punktem programu była inscenizacja pt. „Morskie Opowieści” w wykonaniu klas I-IV, urocze baletnice z oddziałów przedszkolnych oraz polka zatańczona z wielką werwą przez uczniów zerówki. Wzruszenie i szczery śmiech wywołała również „Historia Mamy i Taty” w wykonaniu przedszkolaków. Swoje umiejętności mieli szansę zaprezentować też laureaci i uczestnicy Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Na koniec na scenie pojawiły się chabrowe spódnice i folkowe serca, czyli członkinie Zespołu Będkowianie w repertuarze dla młodszych odbiorców.Fani sportu mieli szansę wziąć udział w zajęciach Kung Fu i w rodzinnych konkursach z nagrodami. Sporo kalorii można było też spalić skacząc wprost do nieba na specjalnej trampolinie z uprzężą i wspinając się na olbrzymiego dmuchańca.
Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców Będkowic oraz wyjątkowych gości spoza sołectwa: Wójta Gminy Wielka Wieś - Krzysztofa Wołosa, sekretarza Gminy Małgorzatę Auguściak, Przewodniczącego Rady Gminy Grzegorza Twardego, radnych i sołtysów z terenu całej gminy, dyrektora GOKiS Magdalenę Szymańską i wielu innych zacnych gości.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Będkowicach dziękuje za tak liczne przybycie i pomoc w organizacji – rodzicom, nauczycielom, władzom Gminy, sołtysowi i radzie sołeckiej oraz wszystkim zgromadzonym!
Dziękujemy, że byli Państwo z nami i... do zobaczenia za rok!
We współczesnym świecie coraz większą popularność zyskuje młoda dziedzina biologii, jaką jest ekologia. Zdobywa ona z korzyścią dla nas wszystkich, coraz więcej zwolenników i sprzymierzeńców ochrony środowiska. W związku z tym od kilku lat propagujemy jedną z ciekawszych form edukacji ekologicznej, jaką jest konkurs ekologiczny. Celem, który nam przyświeca jest niezmiennie wychowanie dzieci w poszanowaniu przyrody oraz dostrzeganiu zależności między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem.
27 maja br. odbyła się kolejna już edycja konkursu. Jak co roku spotkaliśmy się w Dolinie Będkowskiej, w Brandysówce. Konkurs, zorganizowany dla klas IV – VIII, zrealizowany został w ramach projektu „Czyste powietrze zdrowy wybór”z Urzędu Gminy Wielka Wieś.
Do Brandysówki przybyli uczniowie z całej gminy wraz z opiekunami. Do rywalizacji mogło przystąpić po jednym uczniu z każdej klasy. Przyjmowaliśmy również bardzo ważnych gości: wójta gminy pana Krzysztofa Wołosa oraz Magdalenę Szymańską (dyrektor GOKiS). Konkurs miał formę pisemną. Uczestnicy mieli za zadanie napisać test dotyczący niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza pod hasłem „Czyste powietrze zdrowy wybór” na podstawie materiałów, które otrzymali. Walka była bardzo wyrównana.
Oto pełne wyniki konkursu:
I miejsce – Monika Jasińska (SP Modlnica)
II miejsce – Maria Gąska (SP Będkowice)
III miejsce – Grzegorz Figiel (SP Modlnica)
Wyróżnienie I- Patrycja Baran (SP Biały Kościół)
Wyróżnienie II- Artur Bukowski (SP Bębło).
W trakcie konkursu mieliśmy możliwość uczestniczyć w pokazie doświadczeń ekologicznych i fizycznych. Ciekawe i inspirujące eksperymenty zostały poprowadzone przez Pana Pawła Jagodę i Michała Kuda z wydziału Fizyki AGH. Animatorzy zademonstrowali widowiskowe doświadczenia zarówno z zakresu fizyki jak i chemii.
Po ogłoszeniu wyników wszyscy spędzili czas w miłej piknikowej atmosferze. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!.
2 czerwca o godz. 15.00 zapraszamy na Piknik Rodzinny - Boisko sportowe przy Szkole Podstawowej w Będkowicach.
organizatorzy:
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej Sokolica , Szkoła Podstawowa w Będkowicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Będkowicach, Sołtys i Rada Sołecka , GOKiS
w programie:
- Występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach
- Występ Zespołu Będkowianie
- Pokazy OSP w Będkowicach
- Występy wokalne
- Konkursy rekreacyjne dla dzieci i rodziców
- Atrakcje dla dzieci: Dmuchany Plac zabaw: Zjeżdżalnie, Trampoliny dla dzieci- za darmo, Malowanie Twarzy dzieciom
- Zabawa z Animatorami, zabawa taneczna dla dzieci
- Zabawa taneczna dla dorosłych
- Zapewniamy dobrze zaopatrzony bufet.
Prezentujemy nasze umiejętności i najwyższych lotów angielski także w soboty...
Miło nam ogłosić, że nasza szkoła przystąpiła do programu British Council i uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na egzaminie Flyers. Ola Baran, Agata Dziadur, Marysia Gąska, Szymon Rosiński i Norbert Seweryn dzielnie pokonywali kolejne etapy egzaminu. Bez problemu poradzili sobie zarówno z częścią słuchową, pisemna, jak i ustną. Mamy nadzieję, że wyniki będą również z najwyższej półki. Wprawdzie będziemy na nie jeszcze czekać kilka tygodni, ale już możemy z góry pogratulować naszym podopiecznym odwagi, wiedzy i charyzmy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że najtrudniejszą częścią była indywidualna rozmowa z egzaminującym.
Ćwiczenie wszystkich kompetencji językowych jest dla naszej szkoły priorytetem. Chcemy, by nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w instytucji wydającej rozpoznawalne na całym świecie certyfikaty znajomości języka angielskiego. Nasi uczniowie, pod opieką pani Justyny Dąbek, wyszli z egzaminu z uśmiechem na twarzy. Dziękujemy rodzicom za wsparcie i dowiezienie dzieci.
Czekamy na kolejne językowe wyzwania!