Działo się!, pogoda i nastroje dopisały, uczestnicy również – było nas naprawdę dużo!
12 maja odbył się kolejny turniej manualno-percepcyjny „Szkolnej Ligii Super Smyków”.
W rozgrywkach brały udział cztery drużyny: żółta, zielona, czerwona i niebieska, składające się z uczestników z najmłodszych klas 0-3. Konkurencje tym razem dotyczyły ćwiczeń precyzyjnych ruchów ręki i poprawnego napięcia mięśniowego, a także rozwijania kreatywności i pracy zespołowej. Uczniowie podczas turnieju sortowali kolory, układali wzory wg schematu, dopasowywali elementy geometryczne, rysowali desenie, opracowywali własne wzory graficzne, wyklejali, wypełniali kontury i targali materiały papierowe. Przygotowaniem stanowisk z ćwiczeniami, po raz kolejny zajęli się starsi koledzy uczniowie klasy 5 – dziękujemy!
Projekt realizowany jest ze środków uzyskanych w ramach grantu przyznanego przez Gminę Wielka Wieś, na realizację zadań publicznych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z II Turnieju.
Informujemy iż zgodnie z przyjętym Kalendarzem Roku Szkolnego od poniedziałku 1 maja do piątku 5 maja trwa wiosenna przerwa majowa, w trakcie której nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W dniach: 2 V, 4V, 5 V, w szkole zostanie zorganizowany dyżur świetlicowy w godz. 7.20- 16.00.
Bus szkolny w tych dniach nie będzie kursował.
Na ludową nutę... 28 kwietnia 2023 r.w szkole w Modlnicy odbył się Międzyszkolny Przegląd Grup Tanecznych, którego celem jest kultywowanie folkloru i regionalnych tradycji krakowskich. Z zaproszenia na to, odbywające się cyklicznie spotkanie, zainspirowane działalnością Józefa Lachnera skorzystali uczniowie klas I -III ze wszystkich szkół Gminy Wielka Wieś. W trakcie pokazu poszczególnych grup tanecznych mieliśmy możliwość obejrzenia niezwykłych tańców: polki, poloneza, krakowiaka. Następnie dzieci zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. Nasi uczniowie z klasy 1 i 2, którzy do występów przygotowywali sie pod czujnym okiem p. Izabeli Podobińskiej stanęli na wysokości zadania. W pięknych strojach, inspirowanych strojami regionalnymi, zatańczyli żywą i skoczną polkę do popularnej melodii "Polka Dziadek" oraz zaśpiewali wpadającą w ucho przyśpiewkę . Wszystko to sprawiło, że wróciliśmy usatysfakcjonowani, z dyplomem i nagrodą odebranymi z rąk władz gminnych. Do zobaczenia za rok. https://www.facebook.com/spbedkowice/videos/196306989875333
28 kwietnia na szkolnym boisku rozpoczęliśmy I turniej manualno — percepcyjny „Szkolnej Ligii Super Smyków”, projekt realizowany jest ze środków uzyskanych w ramach grantu przyznanego przez Gminę Wielka Wieś, na realizację zadań publicznych. W turnieju brały udział dzieci z klas 0-3 rozwijając swoją sprawność ruchową oraz koordynację wzrokową. Dzieci w I turnieju uczestniczyły w zabawach i grach zespołowych na czas, wykonując ćwiczenia takie jak; trafianie do celu, poszukiwanie kolorów, rysowanie po śladzie, odgadywanie faktur, malowanie dłońmi wzorów, doskonalenie orientacji – prawa i lewa strona, przypinanie znaków graficznych, dobieranie logiczne barw do wzoru.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z I Turnieju.
26 kwietnia uczniowie z klas 1-5 uczestniczyli w barwnej rewii na lodzie. ,,Przygody Sindbada Żeglarza’’ w nowej odsłonie zachwyciły widzów, czego dowodem były głośne oklaski. Tancerze oraz aktorzy wprowadzili nas w klimat opowieści za pomocą kolorowych świateł, nastrojowej muzyki oraz przepięknych strojów. Nie często jesteśmy świadkami takiego widowiska.
W dniu 19 kwietnia 2023r. przeprowadzono dwa warsztaty profilaktyczne. Programami objęto całą szkołę, w klasach I – III realizując warsztat „Czy przemoc to siła, czy niemoc?”, zaś w klasach IV – VIII warsztat pt. „Czy słowo może zabić?”. Agresja jest powszechnym problemem dzieci i młodzieży, a profilaktyka ma za zadanie zapobiec jej pojawieniu się w grupie. W młodszych klasach tematem była agresja fizyczna, a w starszych - zachowania agresywne wyrażane poprzez słowa.
Program dla klas najmłodszych oparto o opowieść terapeutyczną, w której bohater uczy się jak radzić sobie z trudnymi uczuciami w lepszy sposób niż dotychczas - gdy stosował agresywne zachowania. Bajka czy opowieść o bohaterze – równolatku jest dobrym sposobem na identyfikację dziecka z główną postacią, a zrozumienie błędów jej postępowania przychodzi łatwiej. Program profilaktyczny nie jest teatrem profilaktycznym, ma możliwość omawiania uczuć, myśli i refleksji uczniów bezpośrednio - w czasie jego trwania, dlatego jest właściwym sposobem na zaistnienie reakcji odbiorców, która powinna być wyartykułowana.
Starsze klasy brały udział w programie o agresji werbalnej, charakterystycznej dla tej grupy wiekowej, o czym mówi zajmujący się agresją wśród dzieci i młodzieży prof. Jacek Pyżalski. W każdej grupie wiekowej uczenie się prawidłowego radzenia sobie z trudnymi uczuciami jest dobre, a u młodzieży dochodzi jeszcze wypracowanie wrażliwości na słowa, które mają znaczenie. Podobnie jak w przypadku agresji wirtualnej – tutaj też - w naszej rzeczywistości chodzi o uświadomienie młodym ludziom i ugruntowanie tej świadomości, że słowa mogą leczyć, ale mogą też zabić. Są jak pszczoła, która daje miód, ale też ma żądło.
27 kwietnia odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „O pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”, który miał miejsce w Szkole Podstawowej w Bęble. Naszą szkołę reprezentowali: z klasy IV – Magdalena Szczepaniak, z klasy V – Jakub Litwa, z klasy VI – Nikola Kos, z klasy VIII – Anna Masiak i Milena Rusek. Zadaniem uczniów było napisanie dyktanda, które miało sprawdzić umiejętności ortograficzne. W oczekiwaniu na ocenienie prac i ogłoszenie wyników, zostaliśmy ciepło przyjęci przez nauczycieli i społeczność szkoły w Bęble, za co serdecznie dziękujemy. Najlepiej poradzili sobie Nikola Kos oraz Jakub Litwa, którzy zajęli trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Nagrody wręczał zastępca Wójta Gminy pan Karol Tucharz oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Bęble. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się ich sukcesem!
Nasi uczniowie świętowali w tym roku Dzień Książki w wyjątkowy sposób. Grupki starszych uczniów, udały się do przedszkola by poczytać maluchom. Uczniowie nie tylko czytali ale też prezentowali samodzielnie przygotowane inscenizacje. Dzięki temu wszyscy doświadczyli, jak twórcze i przyjemne może być wspólne czytanie!
W ramach V Akcji Sprzątania Gminy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Będkowicach w piątek 14 kwietnia, wyruszyli aby posprzątać najbliższą okolicę. Zaangażowali się wszyscy - od najmłodszych przedszkolaków po najstarsze klasy. Czysto zrobiło się nie tylko w otoczeniu naszej szkoły ale też w Dolinie Będkowskiej, w centrum Będkowic, w okolicach Kopca oraz na ulicy Kawiory. Nagrodą dla naszych dzielnych uczniów była nie tylko świadomości dobrze wykonanego obowiązku ale też ognisko z kiełbaskami. Cieszymy się, że razem możemy działać dla wspólnego dobra!
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy w naszej szkole odbyły się tradycyjne Śniadanka Wielkanocne. Każdy oddział – od najmłodszych po najstarszych – spotkał się przy wspólnym stole. Dzięki uprzejmości rodziców stoły te pełne były tradycyjnych przysmaków – babek, jajek, wędlin i ciast. Złożone życzenia oraz wspólnie spędzony czas i rozmowy jeszcze bardziej zintegrowały naszą społeczność. Zapraszamy do relacji fotograficznej.
W naszej szkole zorganizowana została III edycja Konkursu Czytelniczego „Na ścieżkach wyobraźni” dla uczniów klas IV- VII. Do udziału zaproszone zostały okoliczne szkoły – z Bębła, Białego Kościoła, Wielkiej Wsi i Modlnicy. Pierwszy etap polegał na wyborze książek do przeczytania. Uczniowie mieli do wyboru osiem pozycji z najnowszej literatury młodzieżowej. Kolejnym etapem było rozwiązanie Quizu z wiedzy. Tym sposobem wybrane zostały w każdej szkole drużyny, złożone z czterech najlepszych uczniów. 3 kwietnia odbył się w naszej szkole ostatni etap Konkursu. Drużyny szkolne zmierzyły się z sobą w kreatywnej rywalizacji. Rozegrana została gra planszowa, która sprawdziła ogólną wiedzę dzieci, dotyczącą książek – ich historii, sposobów zapisywania, nowoczesnych form. Drugą konkurencją było zrobienie Selfie z wybraną książką. Przy użyciu rekwizytów powstały kreatywne i zaskakujące prace. Kolejne zadanie polegało na odgadnięciu z jakich książek pochodziły wybrane fragmenty. Następnie uczniowie przygotowali reklamy wybranych książek – ujawniły się talenty sceniczne i słowotwórcze – każda z reklam zawierała pomysłowy scenariusz, chwytliwe hasło oraz była starannie odegrana. Zadaniem piątym było wymyślenie i opowiedzenie dalszego ciągu historii książkowych bohaterów. Ostatnim zadaniem było przejście slalomu z jajkiem na książce (styropianowym oczywiście). Ten etap wymagał nie tylko umiejętności koordynacyjnych ale przede wszystkim ogromnego skupienia na zadaniu. W wyniku rywalizacji wyłoniono zwycięska drużynę, którą okazali się uczniowie z naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy obecnym nauczycielom ze szkół, które wzięły udział w naszym Konkursie. Gratulujemy też uczniom zaangażowania, twórczej postawy oraz chęci rozwijania czytelniczych pasji. Mamy nadzieję, że nasz Konkurs im w tym pomógł!
W naszej szkole realizujemy projekt „Teatralna Kuźnia Talentów”. Środki uzyskano z grantu przyznanego przez Gminę Wielka Wieś, w ramach rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. W ramach projektu, dla zakwalifikowanych uczniów klas IV- VII, zaplanowano aktywności mające przybliżyć im tematykę teatru i gry aktorskiej oraz rozwinąć ich umiejętności i talenty sceniczne. W pierwszej kolejności uczniowie udali się do MICETu w Krakowie – Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej. Mogli tam za pomocą interaktywnych aplikacji, poznać historię polskiego teatru oraz wcielić się w rolę teatralnych twórców. Następnie udali się na spektakl „Kopciuszek” do Teatru Starego. Sztuka okazała się błyskotliwa, zabawna i wzruszająca. Poruszała trudne tematy – dorastania, choroby i śmierci. Przeznaczona dla szkół podstawowych, liceów i widzów dorosłych – zrobiła na naszych uczniach ogromne wrażenie. Kolejnym punktem projektu było spotkanie z panią Justyną Schneider – polską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Pani Justyna w zajmujący sposób, opowiedziała naszym uczniom o pracy na scenie. Przybliżyła realia swojego zawodu a także przeprowadziła ćwiczenia interpretacji tekstu. Kolejnym etapem były dwudniowe warsztaty teatralne zorganizowane przez Broadway Musical School. Warsztaty poprowadzone zostały z ogromną charyzmą i zaangażowaniem przez panią Magdalenę Pietnoczkę, która zawodowo zajmuje się aktorstwem oraz szkoleniami z tej tematyki. W czasie zajęć uczniowie mogli nauczyć się podstaw panowania nad swoim ciałem i głosem, wchodzenia w rolę oraz pracy z mikrofonem. Rozwinęli również swoją wyobraźnię i wrażliwość na partnera scenicznego. Mogli też przyjrzeć się swoim emocjom oraz nauczyć się wykorzystywać je na scenie. Na zakończenie warsztatów, każdy uczestnik dostał Certyfikat oraz Voucher na dowolne, darmowe zajęcia w Broadway Musical School. Dzieci biorące udział w projekcie były bardzo zaangażowane w aktywności a realizacja kolejnych jego punktów, wzbudzała w nich co raz większy entuzjazm. Przed nami pozostaje jeszcze ostatnia część – przygotowanie własnego spektaklu oraz zaprezentowanie go na Szkolnym Pikniku Rodzinnym w czerwcu. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze zrealizowanych już części projektu. Za przygotowanie całości odpowiedzialna jest pani Olga Orłowska- Warczak.
Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że dnia 27 marca br., zmarł śp. Pan Adam Kowalik - nasz Współpracownik.
Będziemy go wspominać jako pogodnego, zawsze uśmiechniętego, życzliwego i pełnego chęci do pomocy.
Wyrazy głębokiego współczucia składamy Rodzinie i Bliskim. Msza święta żałobna, odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 14, w Kościele parafialnym w Bęble, po czy nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz w Biały Kościele.
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”
ks. Jan Twardowski
24 marca był wyjątkowym dniem w naszej szkole! Otworzyliśmy jej drzwi dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć jak wygląda w środku, zwiedzić sale, poznać naszych uczniów i nauczycieli. W pierwszej części, swoje zdolności artystyczne zaprezentowały dzieci z grup przedszkolnych oraz zerówki pod kierunkiem pań Pauliny Gwóźdź i Marii Janus. Najmłodsi śpiewem i tańcem zaprosili Wiosnę. Występowali również uczniowie klas 1-3 - przygotowani przez panią Izabelę Podobińską w inscenizacji muzycznej oraz klas starszych - zaangażowani w pracę kółka muzycznego, prowadzonego przez pana Mariusza Wiecha. Uczennice klasy IV zaśpiewały utwór "Nic dwa razy" a uczeń klasy VII - piosenkę "Czekam na znak". W przedstawieniu "Lekcja wychowawcza", przygotowanym przez panią Beatę Blitek, wystąpili rodzice naszych uczniów z grupy Smerfy. Pokazali oni, jak może wyglądać lekcja, pełna wyjątkowych uczniów, kochających swoją nauczycielkę, choć może w sposób niedoskonały... Część artystyczna - pomysłowa, kolorowa i zabawna - obudziła w naszych gościach wiosenny, pozytywny nastrój a brawa po występach wydawały się nie mieć końca. W drugiej części na rodziców czekał poczęstunek złożony ze słodkości, przygotowanych przez naszych rodziców, prezentacja pokazująca pomoc psychologiczno- pedagogiczną realizowaną w naszej szkole oraz możliwość indywidualnych rozmów z nauczycielami. Natomiast dla wszystkich obecnych dzieci rozpoczęła się najciekawsza i najbardziej twórcza część tego dnia. Warsztaty i zajęcia tematyczne! Dla najstarszych- pod kierunkiem pań Joanny Spyt i Olga Orłowskiej- Warczak, przygotowano Escape room, którego zadania pozwoliły poczuć na własnej skórze, czym są zajęcia psychologiczno - pedagogiczne. Zadania z zakresu logopedii, rozwijania motoryki dużej i małej, sprawności słuchowych, wzorkowych, koncentracji i emocji były dla uczestników twórczym wyzwaniem. Nie zabrakło pomysłowych labiryntów, szalonych nagrań łamańców językowych a nawet...wbijania gwoździ. Nagrodą za wykonanie wszystkich zadań był "Bon", który da uczniom możliwość dodatkowych ulg na lekcjach. Dla młodszych przygotowano warsztaty matematyczne, nad którymi czuwała pani Izabela Różycka- Białek. Uczestnicy mieli okazję warzyć, mierzyć, obliczać, układać prostsze i trudniejsze równania, korzystając z pomysłowych pomocy. Wszystko to w lekkiej atmosferze, która pozwala nam systematycznie odczarowywać matematykę. Dla wszystkich grup wiekowych przygotowano też warsztaty "Z bezpieczeństwem za pan brat", które poprowadziły panie Elżbieta Słota i Justyna Dąbek. Uczestnicy przećwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomie. Bandaże i opatrunki również poszły w ruch. Była to cenna i pożyteczna lekcja bezpieczeństwa dla wszystkich! Dla kochających zajęcia plastyczne również znalazło się coś atrakcyjnego - warsztaty pani Joanny Zięblińskiej i Anny Sałęgi. Z wełny i tkaniny powstały bajeczne prace. Włóczkowe mandale zachwycały kolorami a ozdobione markerami do tkanin plecaki - stały się świetną formą pamiątki z tego dnia. Na boisku również nie próżnowano - ruchowe aktywności przygotował pan Jerzy Ostrożański i pani Elżbieta Kustra. Sportowe rozgrywki pozwoliły spożytkować drzemiącą w niektórych energię. Wszystkie aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem. Radość z działania i satysfakcja biły z twarzy biorących w nich udział. To był wyjątkowy dzień pełen uwalnianej kreatywności. Dziękujemy naszym nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom za pomoc w przygotowaniach. Cieszymy się ze wszystkich odbytych spotkań, rozmów, z każdego dziecięcego uśmiechu. Zapraszamy do oglądania zdjęć!
Szanowni Rodzice,
Zgodnie z przyjętym harmonogramem spotkania z wychowawcą oaz możliwość indywidualnych konsultacji odbędzie się stacjonarnie w szkole w dniu 29 marca br. w następujących godzinach :
TERMIN KONSULTACJI
MARIA JANUS GRUPA JEŻYKI- konsultacje: godz. 16.00-17.00
BEATA BLITEK GRUPA SMERFY- konsultacje: godz. 16.00-17.00
PAULINA GWÓŹDŹ ZERÓWKA- konsultacje: godz. 16.00-17.00
IZABELA PODOBIŃSKA KLASA - konsultacje: godz. 16.00-18.00
JOANNA SPYT KLASA II- konsultacje: godz. 16.00-17.30
KATARZYNA BORÓWKA- KLASA III- konsultacje: godz. 16.00-17.00
IZABELA RÓŻYCKA BIAŁEK KLASA IV - konsultacje: godz. 17.00-18.00
ELŻBIETA SYNOWSKA SŁOTA KLASA V- Zebranie z Rodzicami, konsultacje: godz. 16.30
OLGA ORŁOWSKA WARCZAK KLASA VI- Zebranie z Rodzicami, konsultacje: godz. 17.00
IZABELA RÓŻYCKA BIAŁEK KLASA VII - konsultacje: godz. 18.00-18.30
JUSTYNA DĄBEK KLASA VIII- konsultacje: godz. 16.00-18.00
INDYWIDUALNE KONSULTACJE Z POSZCZEGÓLNYMI NAUCZYCIELAMI
JOANNA SPYT- PEDAGOG SZKOLNY: Godz. 17.30-18.30
OLGA ORŁOWSKA WARCZAK- JĘZYK POLSKI Kl.IV-VIII : godz. 17.30- 19.00
IZABELA RÓŻYCKA BIAŁEK- MATEMATYKA KL.IV-VI: godz. 16.00 – 17.00
DANUTA STASZKIEWICZ- MATEMATYKA KL. VII-VIII: godz. 18.00-19.00
JUSTYNA DĄBEK- ANGIELSKI KL.I-VIII: godz. 16.00- 18.00
PIOTR KONDRACIUK- PRZYRODA, GEOGRAFIA, WOS: godz. 16.45-17.45
JOANNA ZIĘBLIŃSKA- PLASTYKA, INFORMATYKA, ETYKA: godz. 16.30- 17.30
Jeżeli ktoś z Państwa nie może w podanych terminach skonsultować się z wychowawcą lub innym nauczycielem , a chciałby porozmawiać, prosimy o informację za pośrednictwem dziennika elektronicznego i umówienie się na dogodny termin.
Nauczyciele wiodących przedmiotów nieobecni w dniu 22 marca dostępni będą po uprzednim kontakcie przez dziennik librus.
Chcesz poznać naszą Szkołę?, Zobaczyć ją w środku?, Porozmawiać z nauczycielami? Zobaczyć jak pracujemy? Zapraszamy już w sobotę 25 marca, w godzinach: 10.00- 14.00. Przyjdź i spędź z nami Kreatywny Dzień Otwarty!
W programie: Część Oficjalna, Występy artystyczne czyli Prezentacja Talentów Naszych Uczniów i Przedszkolaków, Inscenizacja rodziców z dziećmi, Multimedialny Pokaz realizowanej przez nas Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej, Zajęcia Kreatywne dla Wszystkich chętnych!, Poczęstunek
Uczniowie klasy V i VI, wybrali się na wycieczkę do Centrum Rozrywki Fun Park w Krakowie. W podziemiach legendarnego Kina Świat w Nowej Hucie, mieści się miejsce, będące prawdziwą gratką dla miłośników rozrywki. W militarnie wystylizowanych wnętrzach znajduje się rozległa arena do rozgrywek laserowego paintball. Po dwóch długich klasowych "walkach" nasi uczniowie mieli jeszcze okazję przejść labiryntem luster, skorzystać z kina VR oraz różnorodnych automatów do gier. Wszystkie dzieci były zachwycone taką formą nowoczesnej rozrywki oraz integracji klasowej!
Za nami karnawałowe szkolne szaleństwo! Najmłodsi i trochę starsi, bawili się na balach przebierańców. Na naszych korytarzach zaroiło się od wróżek, księżniczek, owadów, bohaterów, policjantów i strażaków. Starsi wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanej wieczornej dyskotece. Oprócz typowo młodzieżowych melodii, do zabawy skłoniły ich klasyczne zabawy dyskotekowe jak np.taniec z kapeluszem. Dla każdej grupy przygotowany został poczęstunek by w przerwie móc odnowić siły. To były głośne i radosne dwa dni, pełne pozytywnej energii. Powtórka za rok!
14 lutego był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w czerwień i róż. Dla najmłodszych zorganizowane zostały zajęcia tematyczne. Przedszkolaki przygotowały też kartki z wyznaniem ciepłych uczuć dla najbliższych. Samorząd Szkolny przygotował pocztę walentynkową dla starszych. Każdy mógł w ten prosty i twórczy sposób wyrazić swoje sympatie. W klasach pojawiły się też mini walentynkowe poczęstunki. Dzięki tym aktywnościom, każdy w naszej szkole, mógł poczuć 14 lutego wyjątkową atmosferę!
Jak co roku, podczas ferii zimowych nasza szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze dla uczniów z Oddziałów Przedszkolnych oraz klas I-IV.
Zajęcia dla Oddziałów Przedszkolnych będą organizowane przez cały czas ferii tj. 30 stycznia do 10 lutego w godzinach 8-15.
Zajęcia dla klas I- IV będą organizowane w godzinach 8-14.
Bus przez czas ferii nie będzie kursował.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które w czasie ferii będą przebywały w domach, a które chciałyby miło i przyjemnie spędzić ten czas.