Wiadomości

  • Minął kolejny tydzień naszej wakacyjnej przygody!

    Minął kolejny tydzień naszej wakacyjnej przygody!

    W kolejnym już tygodniu na zajęciach nie było czasu na nudę! Zaskakujące eksperymenty oraz bogactwo świata poezji dziecięcej, wypełniły ten czas. Razem z przedszkolakami usłyszeliśmy m.in. historię Dyzia Marzyciela, śniącego o podniebnych słodkościach, kolorowej Lokomotywy czy brykającej beztrosko Kózki. Mieszaliśmy barwniki z różnymi substancjami, tworzyliśmy wybuchowe wulkany oraz badaliśmy właściwości cieczy.  Dodatkowo piękna pogoda, która wróciła do nas w połowie tygodnia, uatrakcyjniła nasze zabawy.  Aktywnie korzystaliśmy ze słońca na szkolnym placu zabaw oraz pięknej okolicy.
     

    Starsi uczestnicy warsztatów mieli w tym tygodniu okazję poeksperymentować „w kuchni. Z prostych składników wykonali piasek kinetyczny, a także samodzielnie wypiekali pyszne gofry, które każdy mógł przystroić według własnego pomysłu. Pani Pamela, druhna i nauczycielka w jednej osobie, zdradziła tajemnice życia harcerskiego. Zaprezentowała prawdziwy mundur harcerza oraz wprowadziła naszą młodzież w świat harcerskich opowieści i piosenek. Nie zabrakło też zabaw z piłką oraz matematycznych łamigłówek.

    Tydzień pełen atrakcji zakończyliśmy pieszą wycieczką do Doliny Będkowskiej.

    Podsumowując – był to tydzień pełen wrażeń i już czekamy na następny!

     

  • Niezapomniany dzień w Aquaparku

    Niezapomniany dzień w Aquaparku

    Czwartek (21lipca ) odbyła się  wycieczka do Parku Wodnego w Krakowie. Nikt nie mógł przegapić takiej okazji. Nasz szkolny busik wypełniony był po brzegi. Szaleństwom w wodzie nie było końca. Jedni relaksowali się podczas wodnych masaży, inni poddali się nurtom rwącej rzeki, a ci co odważniejsi szukali mocnych wrażeń na stromych i zakręconych zjeżdżalniach . Każdy miło i bardzo aktywnie na swój sposób spędził ten czas. A później na zmęczonych i głodnych uczestników szalonej wyprawy czekały różne pyszności w restauracji McDonald's.  Zmęczeni, ale zarazem bardzo zadowoleni, wróciliśmy do naszych domów.

  • WAKACJE PO ANGIELSKU

    WAKACJE PO ANGIELSKU

    Nasi uczniowie, mimo iż są wakacje chętnie przychodzą do szkoły i świetnie się bawią. W minionym tygodniu przeżyliśmy  niezwykłą letnią przygodę łączącą inspirujące zabawy w języku angielskim,  z niekonwencjonalnym poznawaniem kultury i obyczajów wielu bardziej lub mniej odległych krajów.  Nie mogło również zabraknąć  różnorakich zabaw sportowych ,   plastycznych , oraz filmowych.
    Pamiętajcie, że to jeszcze nie koniec atrakcji – w przyszłym tygodniu czeka nas m.in. wyprawa do Kompleksu Basenowo – Rekreacyjnego , gdzie będziemy mogli oddać się plażowaniu , wodnemu szaleństwu, oraz wielu sportowym atrakcjom. Trzymamy kciuki za pogodę

  • WAKACYJNA WYCIECZKA ROWEROWA - Ach co to był za dzień !

    WAKACYJNA WYCIECZKA ROWEROWA - Ach co to był za dzień !

    12 lipca każdy kto chciał wybrać się z nami na wycieczkę rowerową, miał ku temu znakomitą okazję. W ramach wakacyjnych zajęć świetlicowych zorganizowana została wyprawa do Jaskini Nietoperzowej, połączona  z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.  Opiekunowie: Pani Pamela Gadawska i Pan Piotr Krybus wybrali trasę, która dostarczała wszystkim fantastycznych przygód. Wycieczka miała element survivalowy, jako że deszcz towarzyszył przez większość trasy, co tylko dostarczyło jeszcze więcej frajdy wszystkim uczestnikom . Nasi młodzi rowerzyści poznali bardzo ciekawe miejsca, podziwiali na nowo Dolinę Będkowską- tym razem w deszczu, oraz mogli sprawdzić co słychać w Jaskini Nietoperzowej. Po zjedzeniu  kiełbasek i wspólnym biesiadowaniu wszyscy wrócili do szkoły bardzo zmęczeni, trochę brudni,  ale szczęśliwi i uśmiechnięci bo mogli wspólnie spędzić ten wakacyjny dzień.

     

  • Niech żyją wakacje!

    Niech żyją wakacje!

    Kolejne dni wakacji nie przestają zaskakiwać naszych uczniów. Działania organizowane przez nauczycieli pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu, a spotkania z kolegami i koleżankami z różnych klas tworzą szereg wspaniałych wspomnień. W minionym tygodniu pobudzaliśmy naszą wyobraźnię, rozwijaliśmy zainteresowania oraz puściliśmy wodze fantazji. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie realizowali się twórczo podczas zajęć plastycznych, czytelniczych, filmowych oraz poznawczych. Prace plastyczne, wspaniałe budowle, fortece, zamki z piasku, wszystko to powstawało w mgnieniu oka. Należy podkreślić, że wszyscy zgodnie planowaliśmy nasze działania.  Udowodniliśmy, że potrafimy bawić się w jednej grupie. Mimo różnicy wieku czujemy się w swoim towarzystwie, jak w  jednej, wielkiej rodzinie.

  • Spływ kajakowy- „Ahoj przygodo”!

    Spływ kajakowy-  „Ahoj przygodo”!

    Nowe doznania, dreszczyk emocji, rozrywka na najwyższym poziomie – to jest to, co nasi uczniowie lubią najbardziej. Staramy się, więc organizować takie działania, które pozowolą im na doświadczenie tego, co jeszcze dla nich nieznane. Tym razem zaskoczyliśmy uczniów wyprawą do Krakowa, gdzie miał odbyć się spływ kajakowy po Wiśle. Zaplanowana atrakcja wzbudziła wielkie poruszenie wśród uczestników. Wszyscy nie mogli się doczekać, aż chwycą za wiosła i popłyną w dal.  

    Spływ dostarczył wielu pozytywnych emocji, mimo początkowego strachu, już po kilku chwilach na otwartej rzece, doskonale się bawiliśmy, czego wyrazem były uśmiechy na twarzach i żywo prowadzone rozmowy.  Należy zaznaczyć, że wiosłowaliśmy bardzo dzielnie, bo udało nam się pokonać ponad sześciokilometrową trasę! Podziwiając piękny, nadwiślański krajobraz dotraliśmy prawie pod sam Wawel.

    Zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani wróciliśmy do domów. Wszyscy zgodnie przyznali, że przygoda na pewno pozostanie niezapomniana.

    A my zdradzamy, że to dopiero początek wakacyjnych podróży – śledźcie, więc na bieżąco nasz harmonogram!

  • Pierwszy tydzień upragnionych wakacji

    Pierwszy tydzień upragnionych wakacji

    Od tygodnia możemy cieszyć się błogimi, upragnionymi wakacjami. Nie zawsze jednak potrafimy sami odpowiednio zorganizować sobie czas, aby się nie nudzić. Na przeciw zmaganiom z nudą wyszła nasza szkoła, oferując bogatą ofertę wakacyjnych zajęć świetlicowych.

    Już w tym tygodniu odbyły się dla dzieci i młodzieży różnorodne zajęcia, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnych chwil. Podczas wakacyjnych spotkań dopisała ładna, słoneczna pogoda, więc mogliśmy bez obaw ukrywać się wśród szkolnych zakamarków grając w podchody, zaprezentować swoje sportowe zdolności podczas zawodów, wykazać się zręcznością przy grach z wykorzystaniem przyrządów sportowych, czy też „wyszaleć się” na placu zabaw i tańcząc Zumbę.

    Natomiast, uczestnicy warsztatów bibliotecznych przekonali się, że wizyta w bibliotece może być wspaniałą przygodą, kiedy odświeżaliśmy nasze zbiory. Spędziliśmy miło czas również podczas wspólnego czytania bajek i opowiadań. Z racji, że kreatywność to jedno z naczelnych haseł naszej szkoły, nie mogło zabraknąć zajęć, które rozbudzają wyobraźnię. Tym razem rozwijaliśmy nasze twórcze myślenie wykorzystując gry dydaktyczne oraz przekład intersemiotyczny - stworzyliśmy prace plastyczne na podstawie wysłuchanego tekstu.

    Wakacyjne zajęcia w szkole po raz kolejny potwierdzają, że można w niej spędzać czas wypełniony twórczą, a jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą. Pamiętajcie, że to jeszcze nie koniec atrakcji – w przyszłym tygodniu czeka nas m.in. wyprawa na kajaki!

     

  • Już wakacyjny czas – przygoda woła nas!

    Już wakacyjny czas – przygoda woła nas!

    Gdy za oknem pogoda nas rozpieszcza wszyscy marzą tylko o jedynym – o WAKACJACH! Ten szczególny dzień – 24.06.2016 roku konczący dziesięciomiesięczny okres intensywnej pracy jest jednocześnie dniem oznaczającym początek upragnionych wakacji – zasłużonych, wymarzonych
    i pełnych nadziei na przeżycie niesamowitych przygód! Zanim jednak uczniowie mogli udać się na odpoczynek, pozostał jeszcze do wypełnienia jeden obowiązek, a mianowicie podsumowanie całorocznych zmagań i starań o jak najlepsze wyniki w nauce oraz zachowaniu.


    Po uroczystej mszy świętej wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na wspólnej uroczystości wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Pan Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” – Jerzy Rosiński wraz z panią Marzeną Bień przywitali wszystkich oraz podziękowali uczniom, rodzicom i nauczycielom za wspólnie przeżyty rok. Przy dźwiękach muzyki
    i wakacyjnych piosenek przedszkolaki oraz uczniowie klasy „O” wprowadzili nas w radosny nastrój. Następnie, najzdolniejsze uczennice zaprezentowały swoje umiejetności muzyczne, a najbardziej zasłużeni otrzymali z rąk Pani Dyrektor Jolanty Kasperczyk dyplomy i nagrody. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim zdobycia nowych umiejętności, rewelacyjnych osiągnięć w nauce i sporcie, jak także konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Cała społeczność szkolna była dumna z uczniów klas IV – V, ponieważ aż dziewięcioro z nich zdobyło świadectwa z wyróżnieniem! Podziękowania skierowano również do rodziców za zaangażowanie w życie klas i całej naszej szkoły. Miłym akcentem na koniec akademii były wyniki konkursu na najmilszego, najzdolniejszego, najbardziej zwariowanego i najsprytniejszego ucznia. Gratulujemy zwycięzcom! Po uroczystości, w klasach rozdano świadectwa. Wszyscy otrzymali promocję do następnej klasy. Pełni wrażeń, z mnóstwem nagród w rękach
    i uśmiechami na twarzach uczniowie udali się na wyczekiwany odpoczynek.
    Życzymy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń, udanego
    i bezpiecznego wypoczynku. Niech sprzyja Wam pozytywna aura, a fantastyczne przygody Was nie omijają! Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, pełni zapału do podejmowania nowych wyzwań
     i kolejnych zadań! Przypominamy również o organizowanych warsztatach w naszej szkole w ostatnim tygodniu czerwca oraz w lipcu – będzie się wiele dzialo. Zapraszamy!

     

  • Wakacje 2016

    Wakacje 2016

    Zapraszamy wszystkie dzieci na zajęcia  świetlicowe, artystyczne, taneczne, sportowe  i  ciekawe wycieczki.
    Oddział przedszkolny oraz zajęcia świetlicowe będą realizowane codziennie w godz. 9.00-14.00
    Oto harmonogram spotkań :

    wakcje_2016_w_bedkowicach.pdf

     

     

     

  • Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Będkowicach

    Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Będkowicach

    Dzień 19.06.2016 roku był dniem wyjątkowym dla całej społeczności Będkowic, mieliśmy bowiem niepowtarzalną okazję, aby celebrować 100-lecie działalności edukacyjnej w naszej miejscowości.
    Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od uczczenia pamięci oraz oddania hołdu zmarłym nauczycielom i pracownikom szkoły. Pochód, na czele z dyrekcją szkoły, uczniami dzierżącymi w rękach sztandar SP Będkowice i druhami OSP Będkowice udał się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Następnie odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez ks. Prałata Stanisława Koziełła, ks. Jana Adamusa oraz ks. Zdzisława Targosza, podczas której dokonało się poświęcenie sztandaru wraz z uroczystym ślubowaniem uczniów. Licznie zabrani goście podążyli z kościoła orszakiem prowadzonym przez orkiestrę dętą GOKIS-u  pod batutą Krzysztofa Guńki na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.

    Wydarzenie zainaugurowało przemówienie Prezesa Stowarzyszenia Ziemi Będkowickiej „Sokolica” – Jerzego Rosińskiego, a następnie głos zabrały ważne dla szkoły osobistości: Wójt Gminy  – Tadeusz Wójtowicz, który podarował pamiątkowy list gratulacyjny, zastępca prezesa  Stowarzyszenia  – Jacek Gąska, Ilona Zielińska – wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, która odczytała list od pani Kurator oraz pasjonat historii Będkowic – Leszek Chmura, pięknie wprowadzając zebranych w tematykę jubileuszu. Jak przystało na tak niepowtarzalny jubileusz, nie zabrakło szampana , pysznego tortu, ufundowanego przez cukiernię Stochalscy oraz odśpiewania gromkiego „Sto lat”. Atmosfera radości zapoczątkowana przez przemawiających przyjaciół szkoły towarzyszyła wszystkim przez cały czas. Kolejnym punktem wydarzenia była część artystyczna – uczniowie Szkoły Podstawowej w Będkowicach dumnie zaprezentowali historię stulecia działalności edukacyjnej w Będkowicach w formie inscenizacji, opartej na zapisach z ocalałych kronik szkolnych. Nie zabrakło również występu naszych absolwentek – Wiktorii Rusek i Joanny Nowińskiej – Sołaja, które wykonały utwór pt. „Przemijają lata”, traktujący o wszystkich ważnych momentach dla Szkoły. Po zaprezentowaniu niezwykłej historii miejscowości, nadszedł czas na podziękowania dla byłych pracowników szkoły, dyrektorów i osób, które zasłużyły się dla rozwoju szkoły oraz sponsorów, wspomagających  placówkę od początku jej działalności. Następnie na scenę wkroczyła dzielnie grupa przedszkolaków i uczniów klas I – V, którzy wykonali swoją własną interpretację piosenki „Bądźmy dziećmi”. Dodatkowo, wystąpili również uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół:  SP w Bęble i SP w Białym Kościele,  znakomity zespół Będkowianie z autorskimi piosenkami o tematyce szkolnej i uczniowie szkoły w Będkowicach z energetycznym tańcem Zumby.  Kolejnym elementem był pokaz strażacki z użyciem różnorodnych narzędzi strażackich – lin, piany, gaśnic.
     Na scenie pojawili się również specjaliści od rzeczy niesamowitych - iluzjoniści, którzy wprowadzili gości w magiczny i tajemniczy świat oraz rozbudzili ciekawość  oraz wyobraźnię. Należy dodać, iż w trakcie wszystkich doskonałych występów na scenie, wiele działo się również dookoła niej – dzieci mogły skorzystać z zabaw z wspaniałymi animatorkami, wyzwolić swoją energię na dmuchanym placu zabaw, przejechać się na kucyku, a także posilić się przekąskami, popcornem, czy też watą cukrową.
    Podczas uroczystości  zaprezentowane zostały wszystkie kroniki szkolne, począwszy od 1916 roku, jak również galeria pamiątkowych zdjęć oraz świadectw szkolnych, które wzbudziły ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród absolwentów szkoły. Nie zabrakło również pięknej wystawy malarskiej przygotowanej przez artystkę plastyk - Joannę Zięblińską  wraz uczniami SP w Będkowicach.
    Punktem wieńczącym całą uroczystość była zabawa taneczna dla dzieci oraz dorosłych. Zabawa była tak porywająca, że nie przeszkodził jej nawet deszcz. Wszyscy w doskonałych nastrojach bawili się do późnych godzin nocnych.
    Serdecznie dziękujemy osobom, które zaszczyciły nas swoją obecnością, a szczególnie: Wójtowi Gminy Wielka Wieś - Tadeuszowi Wójtowiczowi, Zastępcy Wójta - Krzysztofowi Wołosowi, Wizytatorowi Kuratorium Oświaty - Ilonie Zielińskiej, Sekretarzowi  gminy -  Stanisławowi Kasprzykowi, Prezesowi OSP Będkowice  - Rafałowi Litewce wraz z druhami, dyrektor GOKiS-u Magdalenie Szymańskiej, radnym powiatu krakowskiego: Krystynie Janeckiej i Piotrowi Gorajowi, radnym i sołtysom z poszczególnych sołectw gminy Wielka Wieś, dyrektorom oraz nauczycielom ościennych szkół i przedszkoli: Lucynie Kurek, Bożenie Turek, Annie Zajączkowskiej, Alinie Zielonce, Dorocie Nowak, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Joannie Patej. Wśród wspaniałych gości nie należy zapomnieć o absolwentach oraz byłych pracownikach szkoły, rodzicach obecnych uczniów, nauczycielach oraz wszystkich mieszkańcach i sympatykach Szkoły Podstawowej w Będkowicach.
    Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wydarzenia: druhom OSP Będkowice, pracownikom GOKiS-u, Sekretarzowi Stanisławowi Kasprzykowi ,wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom oraz rodzicom.
    W taki oto sposób uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia istnienia szkoły w Będkowicach przeszły do historii. Mamy nadzieję, że Szacowna Jubilatka, która przetrwała czas wojennej zawieruchy, z roku na rok, mimo upływających lat, będzie jeszcze bardziej pięknieć i się rozwijać. Ufamy, że nas wszystkich, całą społeczność Szkoły Podstawowej w Będkowicach, czeka jeszcze niejeden wielki i piękny jubileusz.  

    Ogromnie dziękujemy również sponsorom, bez których nie udałoby się nadać uroczystości tak wielkiej rangi.
    Sponsorzy:
    Firma J.A. Gąska, ABC Corolex, Cukiernia Z. Stochalski, Państwo Jolanta i Bartłomiej  Gąska, Restauracja Jerzego Wojdały,  GZK w Wielkiej Wsi, Gospodarstwo „Brandysówka”.
    Patronaty:
    -Uroczystość zrealizowana była w ramach zadania publicznego w zakresie kultury i dziedzictwa kulturowego Gminy Wielka Wieś pod nazwą „Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej w Będkowicach”.
    - Dziennik Polski
    Organizatorzy:
    Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej Sokolica
    Szkoła Podstawowa w Będkowicach
    Organizacje wspomagające:
    Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
    OSP Będkowice.

  • Gminne Biegi Przełajowe w Będkowicach 2016.

    Gminne Biegi Przełajowe w Będkowicach 2016.

    W dniu 16.06.2016 r. w Będkowicach odbył się kolejny już Gminny Bieg Przełajowy. Uczestnicy biegu ze Szkół Podstawowych w Bęble, Będkowicach, Modlnicy oraz Wielkiej Wsi, spotkali się przed szkołą w Będkowicach, aby stamtąd wyruszyć do Doliny Będkowskiej.

    Trasa biegu wiodła przez malownicze jurajskie tereny. W tym roku nie była tak błotnista jak przed rokiem, ale nie obyło się bez niespodzianek. Uczestnicy biegli w przeciwnym kierunku niż  rok temu, co wymusiło zmianę taktyki biegaczy. Zaraz po starcie napotkali oni na wyjątkowo trudny podbieg, który w dużej mierze decydował o zajętym miejscu na mecie. Te i inne trudności, nie zniechęciły jednak uczestników, do wykrzesania z siebie wszystkich sił, aby zostać zwycięzcą.  

    Jak przed rokiem wygrała szkoła z Modlnicy. Najszybszym zawodnikiem okazał się Maciej Litewka z SP Bębło, z czasem 3,49 sek., a zawodniczką - Natalia Smulska z SP Modlnica, z rezultatem 4,23 sek.

    Gratulujemy zwycięzcom oraz reszcie zawodników za zaangażowanie i uczestnictwo. Składamy również podziękowania dla nauczycieli, którzy jak co roku doskonale przygotowali zawodników do zmagań biegowych. A oto ostateczne wyniki:
    I miejsce – SP Modlnica
    II miejsce - SP Bębło,
    III miejsce - SP Wielka Wieś,
    IV miejsce - SP Będkowice
    Zawodnicy zostali uhonorowani dyplomami i medalami za uczestnictwo. Drużyny szkolne otrzymały puchary oraz nagrody rzeczowe, o które zadbał GOKiS Wielka Wieś i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „SOKOLICA”.

    Podsumowaniu biegu i pamiątkowym zdjęciom towarzyszył grill zorganizowany w Brandysówce. Zawodnicy z uśmiechem ale i ze zmęczeniem wyjeżdżali z Będkowic, rozmawiając już  o spotkaniu na trasie biegu za rok. Zatem – dziękujemy i do zobaczenia!

     

  • "Z muzyką wśród zwierząt"

    "Z muzyką wśród zwierząt"

    Dnia 15 czerwca br., naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście. Specjalne dla naszych młodszych uczniów, przyjechali do nas aktorzy krakowskiego teatru objazdowego Blaszany Bębenek. Zaprosili nas do zaczarowanego świata zwierząt i muzyki. Interaktywny spektakl, pełen niezwykłych bohaterów, dźwięków i barw, bardzo przypadł do gustu naszym milusińskim. Uśmiechnięte buzie i brak chęci na pożegnanie aktorów, były tego dowodem. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze nie jedno takie spotkanie!

  • Wycieczka do schroniska dla bezdomnych zwierząt

    Wycieczka do schroniska dla bezdomnych zwierząt

    7 czerwca 2016 r. dziesięcioosobowa delegacja uczniów z klasy II i III  wybrała się z darami do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie. Wycieczka stanowiła efekt finalny przeprowadzonej w naszej szkole akcji „Podaj łapę”. Założeniem i celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u uczniów gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

    Tego typu działania w doskonały sposób rozwijają umiejętność pracy zespołowej oraz uwrażliwiają uczniów na sprawy społeczne - pokazujemy, w jaki sposób sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt. Wycieczka poprzedzona była szkolną zbiórką produktów potrzebnych zwierzętom, czyli: karmy, zabawek, misek, kocy, legowisk, obroży, smyczy.

    Po przyjściu na miejsce okazało się, że sytuacja zwierząt jest dość trudna. Chociaż pracownicy robią wszystko, aby warunki były jak najdogodniejsze, to nic nie zastąpi im prawdziwego domu. Uczniowie obejrzeli klatki i wybiegi psów oraz kotów. Dodatkowo poznali pracę schroniska od wewnątrz, zasady tam panujące, jak również wytyczne dotyczące oddania zwierzęcia pod opiekę schroniska, a także jego adopcji. Dowiedzieli się również, jakie warunki należy spełnić, aby zostać wolontariuszem. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób są przyjmowane zwierzęta do schroniska, jak odbywa się czipowanie i numerowanie zwierząt oraz zapisywane w księdze rejestrów.

    O losie zamieszkujących tam trzystu psów i sześćdziesięciu kotów, z wielką troską i zaangażowaniem opowiedziała nam pani Dominika Woźniak. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji ! Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazanie „wielkiego serca”.

     

  • Zaproszenie

    Zaproszenie

    Społeczność Szkoły Podstawowej w Będkowicach
    ma zaszczyt zaprosić na uroczystość

    Jubileuszu 100-lecia SP Będkowice,
    która odbędzie się
    19 czerwca 2016 r . o godzinie 14.00

     

    Program uroczystości:

    13.30  Część oficjalna:
              - Złożenie kwiatów na cmentarzu w Będkowicach
              - 14.00  Msza św. w intencji uczniów, absolwentów, byłych oraz obecnych pracowników szkoły.
              - Przemarsz orszaku jubileuszowego pod batutą Orkiestry Dętej GOKiS.
              - Powitanie gości.

    15.30  Występy artystyczne:
              - Uczniów Szkoły Podstawowej SP Będkowice „Z historią w tle..”
              - Oddziału Przedszkolnego SP Będkowice
              - Dzieci z zaprzyjaźnionych szkół
              - Zespołu Będkowianie
              - Pokaz Zumby i Iluzjonisty

    19.00  Zabawa taneczna dla dzieci
               Dodatkowe atrakcje dla dzieci:
               - dmuchany plac zabaw i trampolina,
               - gry i zabawy sportowe,
               - zabawy z animatorkami,
               - malowanie twarzy,
               - pokaz Straży pożarnej SP Będkowice
    20.00-01.00 Zabawa taneczna dla dorosłych (dobrze zaopatrzony bufet)

  • Każy uczeń teraz wie, jak pożar gasi się!

    Każy uczeń teraz wie, jak pożar gasi się!

    W tym szczególnym dniu, jakim jest 1 czerwca najważniejsze są uśmiechy dzieci. Jak więc sprawić, aby pojawiły się – i co najistotniejsze – nie znikały? Znamy na to sposób – zaprosić Ochotniczą Straż Pożarną z Będkowic! Uczniowie szkoły wraz z przedszkolakami uczestniczyli w niezwykłym pokazie połączonym z zabawą, który zafundowali im miejscowi strażacy. Atrakcji było mnóstwo!

    Na początek dzieci dowiedziały się, jak wyglądają stroje strażaków, jakim sprzętem się posługują oraz jak wygląda ich praca. Aby wczuć się w rolę prawdziwych strażaków, uczniowie przymierzali uniformy naszych dzisiejszych bohaterów, używali ich narzędzi pracy, oglądali wóz strażacki od zewnątrz oraz od wewnątrz. Największą radość sprawiła oczywiście możliwość „prowadzenia” pojazdu oraz operowanie różnorakimi sygnałami.

    Jednakże punktem kulminacynym wydarzenia było rozciąganie węży strażackich i uczestniczenie w akcji przeciwpożarowej. Wszystko zostało tak zaaranżowane, że wszyscy poczuli, jakby brali udział w prawdziwej akcji. Był odłos syren, gaśnice, nosze z poszkodowanymi, a nawet z węży lała się woda ­ na ratunek uczestników pożaru.

    Wszystkie atrakcje były niesamowite, ale Dzień Dziecka bez łakoci? To niemożliwe! Strażacy sprawili, więc naszym uczniom również słodką niespodziankę, która pozwoliła przywrócić wszystkim siły po męczącej akcji ratunkowej.

    W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru oraz wypadku. Uczniowie dowiedzieli się, w jakich sytuacjach można wzywać straż pożarną,utrwalono także numery alarmowe. Duża część uczniów, szczególnie chłopcy, postanowili, iż w przyszłości zostaną strażakami. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu na każdym etapie edukacji. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych.

    Najlepiej jednak jak naukę łączy się z zabawą, tak, jak to było w dniu dzisiejszym Dzięki odbytym zajęciom dzieci z pewnością będą czuły się bardziej odpowiedzialne i pewne, że poradzą sobie w każdej, nawet niebezpiecznej sytuacji. Przesyłamy ogromne podziękowania do OSP Będkowice, że sprawiła wszystkim tak niezwykłą radość! Dzieci na pewno długo będą pamiętać tę wizytę i z uśmiechem na twarzach wspominać zorganizowane atrakcje. Dziękujemy!

  • Konkurs Czytelniczy – „Książki Naszych Marzeń”

    Konkurs Czytelniczy – „Książki Naszych Marzeń”

    Każdy uczeń Szkoły Podstawowej w Będkowicach wie, że: "Kto czyta, ten żyje podwójnie". Z tego względu, 31.05. został zorganizowany Konkurs Czytelniczy "Książki Naszych Marzeń". Udział można było wziąć w bardzo prosty sposób ­należało przeczytać jedną, wybraną przez siebie książkę ­ nowość wydawniczą pochodzącą z naszej szkolnej biblioteki. Do walki o laur zwycięzcy stanęło 10 uczniów z klas  II ­-V.

    Pierwsze zadanie konkursowe polegało na odgadnięciu fragmentu pochodzącego z wybranej lektury. Następną konkurencją był Quiz. Uczestnicy musieli wykazać się dokładną znajomością fabuły, ponieważ pytania należały do niezwykle szczegółowych. Na koniec czekało na uczniów zadanie iście teatralne ­ musieli wcielić się w swoich książkowych bohaterów i wykonać pracę pisemną. Powstały fantastyczne wiersze, ogłoszenia, eseje, a nawet rozdziały książki.

    Konkurs przebiegł w bardzo sympatycznej atmosferze, również za sprawą kibicującej i zagrzewającej do walki klasy V. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu. Gratulujemy inwencji twórczej i trzymamy kciuki ­ niech wygra najlepszy! Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.

  • VIII Gminny Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy

    VIII Gminny Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy

    Dnia 20 maja 2016 roku w Brandysówce w Dolinie Będkowskiej Nasza szkoła zorganizowała VIII Gminny Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy dla klas IV - VI, który został realizowany w ramach zadania publicznego gminy Wielka Wieś w zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

             Do Brandysówki przybyli uczniowie z całej gminy wraz z opiekunami. Do rywalizacji mogło przystąpić dwoje uczniów z każdej klasy. Oprócz wspaniale przygotowanych reprezentanów szkół, przyjmowaliśmy również bardzo ważnych gości: zastępcę wójta pana Krzysztofa Wołosa i panią Krystynę Hrabię (dyrektora GZEAS). Konkurs przybrał formę pisemną.

    Uczestnicy mieli za zadanie napisać w ciągu 45 minut test zatytułowany „Wody w środowisku przyrodniczym w aspekcie lokalnym i globalnym”, stworzony na podstawie materiałów, które otrzymali uczniowie. Walka była bardzo wyrównana. Nie obyło się bez miejsc ex aequo. Nasi uczniowie uplasowali się na podium: Agata Dziadur z kl. V zajęła II miejsce, natomiast Marysia Gąska z kl. V - III miejsce

    Oto pełne wyniki konkursu:

    Kl. VI

                       I miejsce: Jacek Regulski z Bębła

                       II miejsce:  Natalia Żołnierek z Białego Kościoła

                       III miejsce: Jakub Janik z Modlnicy

                                                 Franciszek Szostak z Modlnicy

                                                 Anna Litewka z Wielkiej Wsi

    Kl. V

                      I miejsce: Artur Bukowski z Bębła

                      II miejsce: Agata Dziadur z Będkowic

                      III miejsce: Marysia Gąska z Będkowic

    Kl. IV

                       I miejsce: Jakub Polak z Bębła

                       II miejsce: Marta Regulska z Bębła

                       III miejsce: Grzegorz Figiel z Modlnicy

    Po ogłoszeniu wyników wspólnie spędziliśmy czas w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że za rok zmagania będą na jeszcze wyższym poziomie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy nie tylko przyrodniczych sukcesów!

  • Rzecz o istotach niebieskich, czyli VIII Gminny Konkurs Recytatorski

    Rzecz o istotach niebieskich, czyli VIII Gminny Konkurs Recytatorski

    18 maja 2016 roku w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego, którego hasło przewodnie brzmiało: ”Święci i anioły
    w poezji”. Już po raz ósmy uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje recytatorskie talenty. Tym razem reprezentowała nas Milena Szklener z klasy IV z utworem „Ptaszki św. Franciszka” Jarosława Iwaszkiewicza oraz Maria Gąska z klasy V, która wydeklamowała wiersz „Ach, ta przecudna, cicha łąka...” autorstwa Marii Konopnickiej.

    Dziewczynki wykazały się niebywałym talentem recytatorskim, ujęły sposobem wykonania, interpretacją i kulturą żywego słowa. Należy podkreślić, że konkurencja była niezwykle wyrównana, dlatego wybór najlepszych stał się ogromnie ciężkim wyzwaniem dla jurorów. Nasze uczennice zostały docenione za udział w konkursie, a dzięki Urzędowi Gminy Wielka Wieś oraz Gminnemu Ośrodku Kultury i Sportu - fundatorom nagród dla uczestników, otrzymały ciekawe upominki książkowe. Serdecznie gratulujemy występu i trzymamy kciuki za dziewczyny, aby w dalszym ciągu rozwijały swój talent!

  • „Wycieczka Marzeń” - Będkowiaczki nad Bałtykiem

    „Wycieczka Marzeń” - Będkowiaczki nad Bałtykiem

    W dniach 09.05. - 13.05.2016 r. żądne wrażeń klasy IV - V uczestniczyły w kolejnej edycji „Wycieczki Marzeń”, która tym razem zaprowadziła nas do jednego z najpiękniejszych nadmorskich miast, czyli Gdańska. Drogę na północ Polski przebyliśmy w ekspresowym tempie, bowiem odbyliśmy ją szybkim pociągiem Pendolino. Podróż umilaliśmy sobie graniem w karty, inspirującymi dyskusjami, czy też czytaniem książek.

    Gdańsk przywitał nas pięknymi promieniami słońca, natomiast hotel wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Pierwszego dnia wycieczki wybraliśmy się na oczekiwany rejs po zatokach, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat okolicznych miejsc. Pan sternik przygotował dla nas kilka atrakcji – zobaczyliśmy między innymi mariny z pięknymi żaglówkami i ogromnym katamaranem, wyspę stworzoną przez ludzi oraz nadmorski park przyrodniczy. Był również czas na sport – ćwiczyliśmy na siłowni wewnątrz hotelu oraz na świeżym powietrzu, graliśmy w ringo i wspinaliśmy się na ściance. Kolejnym punktem dnia był spacer na plażę, która, jak się okazało, znajduje się dosłownie dwa kroki od ośrodka. Widok rozległego morza, szum fal, zapach wody morskiej, mięciutki piasek wprawił nas w fantastyczny nastrój. Nie mogliśmy wrócić, więc ze spaceru nie zamoczywszy swoich stóp w błękitnej topieli. Nie był to jednak koniec atrakcji! Ostatnim punktem dnia było ognisko połączone ze śpiewem
    i zabawami integracyjnymi. Kolejny dzień był równie pełen wrażeń! Z racji, że w zdrowym ciele zdrowy duch, nieustannie aktywnie spędzaliśmy czas – biegaliśmy i spacerowaliśmy po plaży, gimnastykowaliśmy się oraz korzystaliśmy z siłowni. Podczas wizyt na plaży objawiły się nasze ukryte zdolności – tworzenie niesamowitych budowli z piasku oraz z … ciał (proszę spojrzeć
    w galerii zdjęć na fotografie naszej piramidy!). Nie da się ukryć, że wycieczka do Gdańska nie może się obyć bez wizyty w jednej z najstarszych polskich twierdz - Malborku. Dla naszych uczniów zwiedzanie zamku nie było katorgą, a wręcz przeciwnie – dzięki rewelacyjnemu przewodnikowi okazało się ono bardzo interesujące. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawostek, które na długo pozostaną nam w pamięci. Trzeciego dnia naszego pobytu nad polskim morzem udaliśmy się na kolejny spacer śladami historii – odwiedziliśmy „zachodnią wyspę”, czyli Westerplatte. Następnie mogliśmy poczuć, jako to jest być jednym z „Piratów z Karaibów”, kiedy podróżowaliśmy galeonem „Czarna perła”. Ponadto, podziwialiśmy starówkę Gdańska oraz odwiedziliśmy nowoczesne, interaktywne centrum naukowe - Hewelianum, gdzie m.in. doświadczyliśmy sił huraganu, wypoczęliśmy w igloo oraz sprawdziliśmy nasz refleks. A na koniec czekała nas „wisienka na torcie” - widowiskowy mecz Lechia Gdańsk kontra Legia Warszawa z nami na trybunach Stadionu Energa Gdańsk! Mecz wzbudził we wszystkich ogromne podekscytowanie, nawet Ci, którzy nie przepadają za piłką nożną obudzili w sobie dusze prawdziwych kibiców. Każdy dzień przynosił nam wiele nowych, nadmorskich atrakcji! Nie było mowy o nudzie. Moc emocji przysporzył uczniom ogromny Miejski Ogród Zoologiczny w Oliwie, jeden z największych w Polsce. Śmiechom i radościom nie było końca. Największą sensację wzbudziły te zwierzęta, z których nazwami spotkaliśmy się po raz pierwszy – olśniak, nikobapczyk, czy też sitatunga. Następnym punktem wycieczki był Sopot. Zwiedziliśmy starówkę, spacerowaliśmy po deptaku Monte Cassino podziwiając Krzywy Domek, a także zrobiliśmy wiele zdjęć na wyjątkowym sopockim Molo. Dzięki temu, że nasz ośrodek położony jest tak blisko morza, codziennie mogliśmy korzystać z uroków plaży. Tego dnia wypoczynek nad brzegiem morza połączony był z rozgrywkami piłkarskimi, a także poszukiwaniem bursztynów oraz muszelek. Wszystko, co dobre, kiedyś się niestety kończy… Ostatnim etapem wycieczki była Gdynia. W Akwarium Gdyńskim odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno–lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Następnie, przechodząc wzdłuż wybrzeża morskiego mogliśmy podziwiać statki, które imponowały swoją wielkością i zdobieniem. Zwiedziliśmy także najbardziej znany w Polsce żaglowiec - muzeum - "Dar Pomorza". Ponadto, znów mieliśmy okazję przenieść się do krainy doświadczeń. Dzięki Centrum Nauki "Experyment" dowiedzieliśmy się, jak będziemy wyglądać w przyszłości, wypoczywaliśmy na łożu Fakira i sprawdziliśmy, jak głośno potrafimy krzyczeć. W naszym napiętym grafiku znaleźliśmy również czas na sprawdzenie zdobytej w trakcie wycieczki wiedzy, podczas gry "Parada kłamców". Do Krakowa wróciliśmy w "mgnieniu oka", bowiem podróż samolotem to dla nas sama przyjemność. Ostatni dzień wycieczki wyprawił nas w tak wspaniały nastrój, że rozstanie było ciężkim przeżyciem. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że bawiliśmy się FANTASTYCZNIE!

    Z całego serca chcielibyśmy, więc podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wycieczka stała się tak fenomenalna i wyjątkowa: rodzicom za pomoc w organizacji i chęć współudziału, opiekunom za wspaniałą opiekę, władzom Stowarzyszenia za pomoc organizacyjną i finansową w realizacji przedsięwzięcia , a także sponsorom za wsparcie naszej inicjatywy, przede wszystkim Firmie, Gąska, , sklepowi Lewiatan w Bęble, Gospodarstwu Agr. „Brandysówka”, Firmie Kortrans z Krakowa . Podziękowania należą się również wszystkim dzieciom uczestniczącym w wycieczce, ponieważ to one odpowiadały za stworzenie jedynej w swoim rodzaju atmosfery i cenne chwile radości. Już tęsknimy za Gdańskiem, ale na szczęście możemy wracać do niego, wspominając te niezapomniane momenty.

  • BRICKS 4 KIDZ

    BRICKS 4 KIDZ

    Dnia 10.05.2016 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Będkowicach uczestniczyli w fascynujących zajęciach pozalekcyjnych „Bricks 4 Kidz”- [czyli po prostu klocki dla dzieci]. Zajęcia tego typu odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i zostały zorganizowane na terenie Gminnej Biblioteki w Szycach.

    W czasie trwania zajęć panowała wyjątkowa atmosfera, ponieważ wszyscy uczniowie pod czujnym okiem sympatycznych pań z ogromnym zaangażowaniem konstruowali ruchome modele, z wykorzystaniem klocków. A jak wszyscy wiedzą - lego to klocki kochane od pokoleń przez dzieci na całym świecie. Zajęcia „Bricks 4 Kidz” były dla uczniów kreatywną i fascynującą zabawą edukacyjną, która pokazała, jak można wykorzystać zabawę i za jej pomocą też zgłębiać tajniki wiedzy.

strona: