Wiadomości

  • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    Wielkie emocje, wiwaty, oklaski, a wszystko to za sprawą sukcesu w 8. edycji konkursu „Kumulacja Dobrej Woli” Fundacji Lotto – Miliony Marzeń, dzięki której otrzymaliśmy nowy stół ping – pongowy. Wielu z naszych wychowanków od kilku lat trenuje tenis stołowy, toteż kolejna możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wywołała ogromny entuzjazm wśród uczniów.

    22.09.2016 r. odbył się w naszej szkole Turniej Tenisa Stołowego. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas starszych. Wśród widowni oprócz nieocenionych kibiców złożonych z rodziców, uczniów i nauczycieli znaleźli się również znamienici goście – przedstawiciele Fundacji Lotto. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się zmaganiom, ale każdy głośno zagrzewał do walki swojego faworyta.

    Do turnieju przystąpiło szesnastu zawodników. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy. Rozgrywki były prowadzone w systemie pucharowym, a nad prawidłowym ich przebiegiem sprawował nadzór i jednocześnie sędziował pan Piotr Krybus. Należy podkreślić, iż mecze odbywały się w miłej atmosferze wypełnionej przyjacielską, zdrową rywalizacją. Wśród dziewcząt na podium stanęły uczennice klasy VI – laur zwycięzcy otrzymała Agata Dziadur, drugie miejsce Klaudia Szklarczyk, natomiast trzecie Marika Wach. W grupie chłopców zwyciężył Wiktor Sałęga, II miejsce przypadło Norbertowi Sewerynowi, a trzecie miejsce zajął Piotr Pelc.

    Wszystkim uczestnikom wręczono medale oraz sprzęt do treningów, czyli profesjonalne rakietki, a zdobywcy pierwszych miejsc dodatkowo otrzymali jeszcze wyjątkowe, piękne puchary. Wszystkim uczestnikom ogromnie gratulujemy i mamy nadzieję, że będą nadal rozwijać swoją sportowe zainteresowania. Cieszymy się, że tenisem stołowym interesuje się coraz więcej osób, a swoją pasję mogą realizować również na przerwach – grając, w tym wypadku towarzysko, w ping – ponga.

     

  • Wybraliśmy Mateusza, bo to nasza bratnia dusza!

    Wybraliśmy Mateusza, bo to nasza bratnia dusza!

    22.09. 2016 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jak przystało na prawdziwe wybory, zostały one poprzedzone rewelacyjną kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali nie tylko bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu, ale także ulotki, a nawet transparenty. O godzinie 9:35 odbył się apel dla całej szkoły, podczas którego kandydaci mieli ostatnią szansę na przekonanie kolegów i koleżanek, aby to na nich oddali swój cenny głos. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.
    W głosowaniu wzięło udział 48 osób, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Wszystkie głosy były ważne. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Pamela Gadawska.

    W wyniku wyborów na rok szkolny 2016/2017 powołano Radę Samorządu Uczniowskiego
    w składzie:

    Przewodniczący – Mateusz Doniec, kl. VI

    Zastępca przewodniczącego – Jan Denkowski, kl.V

    Skarbnik - Noe Wietoszko, kl.V

    Członkowie: Jakub Makarewicz, kl. V, Piotr Pelc, kl. V

    Gratulujemy wszystkim kandydatom! Z racji, iż Mateusz wygrał znaczną większością głosów – wierzymy, że będzie on solidne wypełniał obowiązki przewodniczącego i spełni wszystkie swoje wyborcze obietnice.

  • Mini – mundial 2016

    Mini – mundial 2016

    22 września 2016 roku na boisku szkolnym w Modlniczce odbyły się kolejne gminne, międzyszkolne rozgrywki w piłkę nożną: „MINI MUNDIAL 2016”. W turnieju wzięły udział drużyny wszystkich szkół z terenu gminy Wielka Wieś. Będkowicka reprezentacja wystąpiła w składzie: Karina Łączny, Marika Wach, Agata Dziadur, Klaudia Szklarczyk, Wiktoria Mirek, Norbert Seweryn, Wiktor Sałęga, Piotr Pelc, Piotr Konik, Noe Wietoszko. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą walacznością i hartem ducha zdobywając 4 miejsce, czyli o oczko wyżej niż w tamtym roku!

    Wszyscy byli ogromnie zaangażowani, a znakomitym talentem piłkarskim odznaczył się ponownie Wiktor Sałęga, który celnie trafił w bramkę przeciwnika aż sześć razy. Należy podkreślić, że drużyna z Będkowic była jedyną, w której szeregach stanęły dziewczęta.

    Finalnie, zwyciężyła szkoła z Modlnicy, drugie miejsce zajęła szkoła z Bębła, 3 miejsce szkoła z Wielkiej Wsi, a 5 miejsce zdobyli uczniowie z Białego Kościoła. Poziom zawodów był bardzo wyrównany. Na zakończenie zostały rozdane puchary i nagrody. Wszystkim uczestnikom ogromnie gratulujemy i życzymy jeszcze więcej piłkarskich sukcesów!

    A we wspomnieniach, powróćmy do mundialowych emocji z ubiegłego roku: 

     

     

     

  • MAMY TALENTY – I KROPKA!

    MAMY TALENTY – I KROPKA!

    15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki – The Dot Day

    Wielu uczniów, na całym świecie, rozmawiało tego dnia o tym, że każdy ma jakiś talent i trzeba w siebie uwierzyć, aby go dostrzec – w tym także i nasza szkoła. 

    Świętowaliśmy po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni! Zaczęliśmy od dyskusji – uczniowie po raz pierwszy słyszeli o takim święcie, więc zastanawiali się, czym może być dzień kropki. Pomysły były różne – dzień biedronki, dzień stawiania kropki na końcu zdania… Należało zatem wyjaśnić, o co z tą kropką chodzi.

    Z pomocą przyszedł film o małej Vashti, po obejrzeniu którego już nikt nie miał wątpliwości, że Dzień Kropki to dzień ODKRYWANIA TALENTU! Następnie rozpoczęły się poszukiwania talentów naszych uczniów. Na początek stworzyli oni własne wykropkowane prace – dzięki połączeniu kropek w różne kształty, powstały rysunki, które definiowały każdą osobą. Później nadszedł czas na rozmowę na temat naszych umiejętności, zainteresowań i, co najważniejsze – o talentach. W kolorowych, dużych kropkach wpisywaliśmy to, co nas wyróżnia i tak powstał „kropkowy łańcuch talentów”. Wspólne świętowanie klas IV - VI było doskonałą okazją do świetnej zabawy, nawiązania współpracy oraz integracji międzyklasowej.

    Dzięki dzisiejszej „kropkowej” lekcji wszyscy uświadomili sobie, że należy próbować, wierzyć w siebie i pomagać innym odkryć ich talenty, bo przecież każdy jakiś ma. I kropka!

  • „Gmina Wielka Wieś edukuje – jak się powietrze traktuje!”

    „Gmina Wielka Wieś edukuje – jak się powietrze traktuje!”

    Dotacja w wysokości 70 000 zł dla Grupy Inicjatywnej , której liderem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „SOKOLICA”
    Nie da się ukryć, iż niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że wybierając określony styl życia wpływamy na środowisko, w którym mieszkamy. Nasze działania mogą nieść za sobą zarówno wiele korzyści, jak także wywierać negatywny wpływ na warunki życia, czasem nawet w odległych miejscach i przynosić poważne szkody, z którymi będą sobie musiały radzić następne pokolenia.

    Istotnym więc jest, aby podnosić świadomość ekologiczną nie tylko wśród młodych ludzi, ale i dorosłych. Mając na celu zachęcenie mieszkańców Gminy Wielka Wieś do aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów dotyczących środowiska naturalnego stworzono projekt „WIELKOWIEJSKA MISJA – NISKA EMISJA!”. Bezpośrednim motywatorem do zorganizowania przedsięwzięcia akcji stała się obawa o czystość powietrza w Gminie, która leży w bliskim sąsiedztwie Krakowa - najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce oraz mnogość czynników lokalnych. Na zanieczyszczenie w Gminie ma niebagatelny wpływ duże natężenie ruchu samochodowego w kierunku Krakowa i Olkusza, liczba 1931 pieców węglowych, których średni wiek wynosi 24 lata oraz palenie w piecach śmieci.

    Wniosek złożony przez organ prowadzący naszą szkołę, czyli Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” spotkał się z ogromnym aprobatą Komisji Rekomendacyjnej, która  zdecydowała o przyznaniu dotacji w kwocie 70.000 zł w ramach V edycji programu „Lokalne Partnerstwa Programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW)”. Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie w realizacji projektu sprawuje ważną funkcję, a mianowicie Lidera grupy, w której członkami są szkoły gminy Wielka Wieś oraz Gminna Biblioteka Publiczna, natomiast partnerem strategicznym jest Gmina Wielka Wieś. Grupa Inicjatywna postanowiła złączyć siły różnych instytucji oraz organizacji, aby poprawić jakość życia w Gminie. W jaki sposób będzie to możliwe? Otóż projekt zakłada przede wszystkim stworzenie sieci monitoringu zanieczyszczenia powietrza, dzięki rozmieszczeniu czujników na budynkach szkół. Stworzą one sieć pomiarową, pozwalającą na monitorowanie aktualnego stanu czystości powietrza. Wyniki z obserwacji pozwolą określić, czy problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy też i naszej gminy.

    W planach jest również, aby mieszkańcy za pośrednictwem łącza internetowego mieli aktualny dostęp do bieżących pomiarów jakości powietrza. Dodatkowo, aby podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców zostaną zrealizowane różnorakie przedsięwzięcia, m.in.: konkursy, warsztaty, gry terenowe, pikniki, stworzenie kół „czystego wolontariatu.

    Korzyści wynikające z projektu można mnożyć – zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, zawiązanie współpracy mieszkańców z lokalnymi firmami oraz instytucjami, doskonalenie pracy w grupie, zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców, możliwość uczestniczenia w konkursach, badaniach, akcjach, warsztatach. Jednak najważniejsza jest jedna – polepszenie jakości powietrza w Gminie. Hasło przewodnie projektu projektu „WIELKOWIEJSKA MISJA – NISKA EMISJA!” brzmi: „Gmina Wielka Wieś edukuje – jak się powietrze traktuje!”. Działania projektu tak zostały opracowane, aby każdy mieszkaniec Gminy Wielka Wieś mógł dołożyć swoją „cegiełkę” w trosce o czyste powietrze, dlatego już teraz zachęcamy gorąco wszystkich do działania, bo nasza Gmina, to nasze wspólne dobro, o które należy dbać!

          

     

  • Sukces w 8. edycji konkursu „Kumulacja Dobrej Woli”

    Sukces w 8. edycji konkursu  „Kumulacja Dobrej Woli”

    Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy  z szerokimi uśmiechami na twarzach, bowiem zyskaliśmy wiele cennych grantów, które pozwolą na rozwój naszej szkoły. Jednym z nich jest otrzymanie dotacji od Fundacji Lotto – Miliony Marzeń, która pozwoli na zakup nowego stołu do tenisa stołowego oraz organizację turniejów w tejże konkurencji.

    Wielu z naszych wychowanków od lat trenuje tenis stołowy. Chcemy jednak zachęcić do uprawiania tego sportu jeszcze większą liczbę uczniów. Dodatkowy sprzęt z pewnością ułatwi prowadzenie zajęć, a organizacja turnieju w poszczególnych grupach wiekowych, w którym zwycięzcy oprócz medali i nagród będą mieć możliwość zagrania z profesjonalnymi zawodnikami zachęci do ćwiczeń.

    Warto nadmienić, że gra w tenisa stołowego ma wiele zalet, o których istnieniu nie wszyscy zdają sobie sprawę. Przede wszystkim rozwija ona koordynację ręka - oko i kształtuje u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Badania udowodniły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tenisem stołowym, lepiej radzą sobie w początkowych fazach procesu edukacji. Jest to spowodowane właśnie tym, iż od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Oprócz tego gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego, która staje się coraz bardziej powszechna. U jej podstaw leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo - przestrzennej, natomiast gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku. Należy pamiętać, że często zwykła rekreacyjna gra przeradza się w prawdziwą pasję, a niekiedy i w zawód. Wierzymy w naszych zdolnych uczniów, toteż chcemy zapewnić im jak najlepszy rozwój oraz stworzyć możliwości do poznania własnych pasji.

    Popularyzację tenisa stołowego nasza miejscowość zawdzięcza aktualnemu reprezentantowi Polski, zajmującemu wysoką pozycję w rankingu światowym ITTF – Danielowi Górakowi, który wywodzi się z Będkowic oraz jego siostrze – Natalii Górak – Banaś, która grała kilka lat w I lidze. Jesteśmy dumni, że rodzeństwo Góraków  są  absolwentami naszej szkoły.
     Dzięki dofinansowaniu zajęcia wychowania fizycznego zostaną poszerzone o ćwiczenia ogólnorozwojowe na zajęciach programowych oraz pozalekcyjnych. Mamy nadzieję, że intensyfikacja i uatrakcyjnienie zajęć ruchowych staną się dla uczniów świetną alternatywą dla zabaw z wykorzystaniem komputerów.

     

  • ŚWIĘTO PLONÓW W BĘDKOWICACH

    ŚWIĘTO PLONÓW  W BĘDKOWICACH

    Tradycyjnie, jak co roku, więc także i w tym, nasza społeczność szkolna uczestniczyła w corocznym święcie plonów zorganizowanym przez Radę Sołecką Będkowic.
    Tegoroczne, będkowickie dożynki odbyły się w niedzielę, 4 września 2016 roku. Uroczystość zainaugurowała msza święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Zdzisława Targosza. Zebrani modlili się w intencji pracujących na roli. Następnie, uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie, przy wzniosłych dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej, udali się plac przed Remizą Ochotniczej Straży Pożarnej.

    Ceremoniał dożynkowy był tradycyjny, ale miał również odniesienia do współczesności. Z racji, że święto plonów, to czas radości, zabawy, uczennice naszej szkoły zaprezentowały porywający układ taneczny pod przewodnictwem p. Pauliny Dudzik. Oczywiście nie zabrakło wspomnień, historii, wręczenia wieńców dożynkowych, tradycyjnych bochenków chleba, a także wesołych przyśpiewek w wykonaniu regionalnych zespołów - Wielkowsianek, Tomaszowianów oraz naszych Będkowian. Podczas dożynek nie było mowy o nudzie-dla dzieci zostały zorganizowane liczne zabawy oraz dmuchana zjeżdżalnia, która niezmiennie jest największą atrakcją dla najmłodszych gości. Natomiast starsi uczestnicy wydarzenia mogli skosztować specjałów ze stoiska regionalnego: chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, kiełbasy wiejskiej, szynki, ciast, wiejskiego sera, miodu czy nalewki.
    Jedną z istotnych kwestii związanych z wychowaniem młodych ludzi jest obudzenie w nich świadomości narodowej, ale i tej lokalnej. To bardzo ważne, aby krzewić wśród dzieci tradycje, dlatego bardzo dziękujemy rodzicom, którzy chętnie pomagają przy organizacji oraz biorą udział w naszych będkowickich świętach. Natomiast do naszych uczniów oraz nauczycieli ślemy serdeczne podziękowania za ich wkład w to wspólne święto. Mamy nadzieję, że skorzystaliście z oferowanych dożynkowych zabaw i nabraliście sił na pierwszy tydzień szkolnych zmagań.

  • Wrzesień 1939 – pamiętamy!

    Wrzesień 1939 – pamiętamy!

    1 września to data o podwójnym znaczeniu. Z jednej strony, to świętowanie rozpoczęcia roku szkolnego, a z drugiej to dzień szczególnie ważny w sercu każdego Polaka, przypominający jedną z najtragiczniejszych kart polskiej historii. W naszej szkole przywiązujemy ogromną wagę do zachowywania pamięci narodowej, zatem rokrocznie oddajemy hołd upamiętniający ofiary konfliktu zbrojnego, w którym życie straciło ponad 60 milionów ludzi, wśród nich 6 milionów Polaków. Także i w tym roku, 2 września, czyli w obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej delegacja uczniów wraz z nauczycielami udała się do Doliny Będkowskiej. Tam, przy płycie upamiętniającej poległych z okresu II wojny zebrani oddali honor zmarłym składając kwiaty oraz zapalając znicze. Uczniowie z dumą wspominali walczących o niepodległości naszej Ojczyzny. Chylimy przed wszystkimi walczącymi czoła. Cześć i chwała Bohaterom!

     

  • Polskie Radio o szkole w Będkowicach

    Polskie Radio o szkole w Będkowicach

    Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawił się w naszej szkole sympatyczny gość: dziennikarz Radia Kraków, Pan Karol Surówka. Chodził po szkole z mikrofonem, nagrywał wywiady i odgłosy. Dziwił się, że jest taka szkoła gdzie nauczyciele i dzieci mówią, że nie mogą doczekać się początku roku szkolnego.

    Co powstało po wizycie dziennikarza? O naszej szkole można było posłuchać na antenie Radia Kraków oraz w I Programie Polskiego Radia.

    Nie zdążyliście posłuchać, wiadomość radiową pt.: "Będkowice: mieszkańcy pokazali, jak szkołą zarządzać należy​" można odsłuchać tutaj.

    Na tej samej stronie tekst Pana Karola Surówki o naszej szkole.

  • Witaj szkoło!

    Witaj szkoło!

    Chociaż w uszach jeszcze brzmią wakacyjne dźwięki, to nadszedł czas na nowy rok szkolny, a wraz z nim czas na nowe wyzwania.
    1 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły z uśmiechami na twarzach zainaugurowali kolejny rok szkolny – w Będkowicach to już 101 apel z tejże okazji! Z roku na rok przybywa wychowanków w murach naszej szkoły, z czego jesteśmy ogromnie dumni i mamy nadzieję, że będziemy się dalej tak rozrastać! Ze względu na liczebność uczniów tegoroczne rozpoczęcie musiało zostać podzielone. Jako pierwszy świętował Oddział Przedszkolny, a następnie klasy 0 – VI.

    Zgromadzonych na uroczystości serdecznie przywitał Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”- p. Jerzy Rosiński, który zdradził, jakie zmiany czekają w nadchodzącym roku szkolnym oraz przedstawił grono pedagogiczne. W dalszej części głos zabrała Dyrektor Szkoły – p. Joanna Dziadur, która powitała wszystkich oraz przypomniała o historycznym wymiarze tego dnia. Należy wspomnieć, że uczniowie zapytani przez p. Dyrektor, czy cieszą się z powrotu do szkoły odpowiedzieli gromkim „TAK”, toteż jesteśmy przekonani, że pełni werwy
    i optymizmu wkroczą w nowy rok szkolny. Następnie p. Marzena Bień przekazała najważniejsze informacje organizacyjne, po czym odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach. Pierwszy dzień w szkole zakończyła uroczysta Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym, gdzie zaprezentował się nasz szkolny chór przy akompaniamencie p. Pauliny Dudzik.

    Z okazji rozpoczęcia kolejnego roku w naszej szkole życzymy Wam, drodzy Uczniowie wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. A my czekamy na Wasze wakacyjne wrażenia, którymi podzielicie się już jutro podczas „Dnia z Wychowawcą”.

     

  • "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Granty czytelnicze w SP Będkowice

    "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Granty czytelnicze w SP Będkowice

    Z racji, iż naczelnym hasłem naszej szkoły jest kreatywność, to doskonale wiemy, że można ją rozwijać na wiele sposobów. Jednym z nich jest oczywiście pobudzanie wyobraźni, na co niebagatelny wpływ ma zagłębianie się w fantastyczne pozycje lekturowe. Jednakże, aby móc odpłynąć w nieznane czytelnicze lądy należy dać uczniom narzędzie, czyli książkę. Nie może to być jakakolwiek lektura, o czym świadczy tragiczny upadek czytelnictwa w Polsce. Pozycje sprzed wielu lat nie cieszą się popularnością i trudno się temu dziwić. W naszej szkolnej bibliotece staramy się więc wyjść na wprost oczekiwań młodych czytelników i proponujemy im ogrom nowości wydawniczych, zgodnych z ich zainteresowaniami. Jest to możliwe dzięki czynnemu udziałowi  w wielu programach realizowanych w ramach promocji czytelnictwa w kraju.

    W ubiegłym roku szkolnym, nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu: "Książki naszych marzeń" w ramach, którego mogliśmy zakupić wiele ciekawych pozycji, zorganizowaliśmy projekty i konkursy czytelnicze na wszystkich etapach edukacyjnych. Podjęliśmy współpracę z bibliotekami publicznymi, wybraliśmy się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki w Wielkiej Wsi oraz do Biblioteki Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyliśmy także w Tygodniu Bibliotek na terenie Gminy Wielka Wieś. Dzięki zrealizowanemu programowi zyskaliśmy wielu stałych bywalców biblioteki, którzy czekają na kolejne nowości. Z myślą o nich oraz z nadzieją, że przybędzie grono nowych miłośników książek, bieżący rok szkolny rozpoczynamy z solidną dotacją uzyskaną z rządowego programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Na zakup książek, które pozwolą zwiększyć atrakcyjność oferty naszej biblioteki szkolnej zdobyliśmy aż 4000 zł.

    Nie poprzestajemy tylko na pomnażaniu zasobów bibliotecznych. Rozwój czytelnictwa rozumiemy także poprzez organizowanie wydarzeń i działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Spotkania autorskie, konkursy, gry lekturowe, akcje czytelnicze, kluby książkowe, lekcje biblioteczne – to tylko niektóre z podejmowanych przez nas przedsięwzięć, które sukcesywnie będą się wpisywać w kalendarz naszych szkolnych działań. Jak wynika z badań, czytanie książek nie tylko wzbogaca słownictwo, uczy prawidłowego formułowania myśli i właściwego posługiwania się gramatyką, ale także poprawia koncentrację, wspomaga pamięć, uczy samodzielnego myślenia i co najważniejsze – rozwija wyobraźnię
    i wrażliwość moralną. Wierzymy, że dzięki zaplanowanym działaniom nasi uczniowie rozwiną bądź pogłębią swoje zainteresowanie książką, co przyczyni się do ich lepszego rozwoju emocjonalnego, społecznego i intelektualnego, a kontakt z książką będzie postrzegany przez nich jako doskonałe źródło przyjemności.

  • Wykaz podręczników 2016/2017

    Wykaz podręczników 2016/2017

    Podręczniki dla uczniów kl. I, II, III IV,V zapewnia szkoła,  zgodnie rozporządzeniami MEN

    Podstawa prawna :Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 811);

    Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 357);

    Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 902);

    Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 452);

    Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie wysokości wskaźników zwiększających kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 441).

     

    Przekazujemy wykaz obowiązujących podręczników dla kl. VI na nowy rok szkolny 2016/2017.

     

    PRZEDMIOT

    TYTUŁ

    AUTOR

    WYDAWNICTWO

    Jęz. polski

     

    Między nami kl, VI /podr.,ćwicz.cz.I,II

     

    A.Łuczak ,A.Murdzek

    GWO

    Matematyka

     

    Matematyka kl. VI /podr.,ćwicz.cz.I,II,III

     

    M. Jucewicz, M. Karpiński,  J. Lech

    GWO

    Historia

    Wczoraj i dziś kl.VI

    Podręcznik i ćwiczenia

     

     

    Grzegorz Wojciechowski

     

    Nowa Era

    Przyroda

     

    Tajemnice przyrody kl.VI Podręcznik i  Ćwicz.cz.I, II

     

     

    Feliks  Szlajfer ,Joanna Stawarz, Hanna  Kowalczyk

     

    Nowa Era

    Język angielski

     

    Evolution plus 3

     

    Nick Beare

    Macmillan

    muzyka

        Lekcja muzyki kl.VI

     

    M. Gromek, G.Kilbach

     

    Nowa Era

    plastyka

    Do dzieła!

    Kl.IV-VI

     

    K.Onak ,J.Lukas,

    Nowa Era

    Zajęcia  techniczne

     Jak to działa?

    kl.IV-VI

     

    L.Łabecki, M.Łabecka

     

    Nowa Era

    Zajęcia komputerowe

    Zajęcia komputerowe

    kL IV-VI

    G. Koba

    Migra

               Religia

    Kl.VI W Kościele umacniamy wiarę, podręcznik,

    Tadeusz Panuś, Andrzej Kielian, Adam Berski

     

    Wydawnictwo św. Stanisława

     

     

  • Wszystko co dobre, kiedyś się kończy

    Wszystko co dobre, kiedyś się kończy

    Dobiegły końca nasze wakacyjne, lipcowe spotkania. Przez ten miesiąc nasza szkoła, wypełniona była beztroską zabawą i żywiołową radością. Nie zabrakło również czasu na entuzjastyczne poszerzanie horyzontów, rozwijanie twórczości oraz nawiązywanie nowych i pogłębianie dotychczasowych znajomości. Dzięki zaangażowaniu i staraniom naszych nauczycieli odbyły się m.in. warsztaty biblioteczne, zumbowe, filmowe, plastyczne, czytelnicze, kulturoznawcze czy kulinarne.

    Był czas zarówno na sportowe konkurencje, matematyczne zmagania, zaskakujące eksperymenty oraz wiele innych. Odbyły się również trzy emocjonujące wycieczki. Każda z nich okazała się prawdziwą przygodą i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. W czasie pierwszej uczestnicy wzięli udział w spływie kajakowym na Wiśle. Pomimo początkowej niepewności i obaw, wszyscy świetnie sobie poradzili. Druga wyprawa miała nieco innych charakter, bo odbyła się na rowerach. Celem było odwiedzenie Jaskini Nietoperzowej, połączone z ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek. Nasza trzecia wyprawa dostarczyła niezapomnianych wodnych wrażeń w basenach krakowskiego Aquaparku. W mijającym miesiącu nie zabrakło również mniejszych wyjść i spacerów – Dolina Będkowska czy same, urokliwe przecież Będkowice, też pozwoliły nam na aktywne spędzenie czasu w pięknych, wakacyjnych okolicznościach przyrody.

    Podsumowując mijający miesiąc, możemy powiedzieć, że należał on do wyjątkowo twórczych i radosnych w naszej szkole. Cieszymy się, że mali i więksi uczestnicy mogli spędzić ten czas aktywnie, rozwijająco, w atmosferze beztroskiej zabawy i odrobiny wakacyjnego szaleństwa

    Jednocześnie wszystkim uczestnikom naszych dyżurów, dziękujemy za ogromne zaangażowanie i entuzjazm! Wszystkim życzymy również regenerującego wypoczynku w drugim miesiącu wakacji!

     

  • Ostatni wakacyjny tydzień za nami

    Ostatni wakacyjny tydzień za nami

    Wakacyjne zajęcia w naszej szkole dobiegły końca. Ostatnie dni naszych spotkań, wypełnione były po brzegi twórczością, zabawą i radością! Uczestnicy codziennie mogli wyczarować coś niezwykłego (a nieraz i pysznego) z owoców i warzyw. Powstały m.in. kolorowe kanapki, łodzie z arbuzów, galaretkowe desery, koszyczki z jabłek czy dinozaury z cukinii. Najmłodsi usłyszeli zabawne, wierszowane historie o zawstydzonym Pomidorze, zagubionych Daktylach, złośliwym Arbuzie, upartej Rzepce czy Warzywach rozmawiających na Straganie. I zarówno mali jak i duzi, z zapałem i zaangażowaniem wzięli udział w licznych grach i zadaniach jak Szukanie Ukrytego Skarbu, czy różnorodne konkurencje sportowe. Choć nie zawsze dopisywała pogoda, nasza sala zawsze wypełniona była radosnym dziecięcym śmiechem i rozmowami. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze nie jeden tak udane wakacje w szkole!

  • Minął kolejny tydzień naszej wakacyjnej przygody!

    Minął kolejny tydzień naszej wakacyjnej przygody!

    W kolejnym już tygodniu na zajęciach nie było czasu na nudę! Zaskakujące eksperymenty oraz bogactwo świata poezji dziecięcej, wypełniły ten czas. Razem z przedszkolakami usłyszeliśmy m.in. historię Dyzia Marzyciela, śniącego o podniebnych słodkościach, kolorowej Lokomotywy czy brykającej beztrosko Kózki. Mieszaliśmy barwniki z różnymi substancjami, tworzyliśmy wybuchowe wulkany oraz badaliśmy właściwości cieczy.  Dodatkowo piękna pogoda, która wróciła do nas w połowie tygodnia, uatrakcyjniła nasze zabawy.  Aktywnie korzystaliśmy ze słońca na szkolnym placu zabaw oraz pięknej okolicy.
     

    Starsi uczestnicy warsztatów mieli w tym tygodniu okazję poeksperymentować „w kuchni. Z prostych składników wykonali piasek kinetyczny, a także samodzielnie wypiekali pyszne gofry, które każdy mógł przystroić według własnego pomysłu. Pani Pamela, druhna i nauczycielka w jednej osobie, zdradziła tajemnice życia harcerskiego. Zaprezentowała prawdziwy mundur harcerza oraz wprowadziła naszą młodzież w świat harcerskich opowieści i piosenek. Nie zabrakło też zabaw z piłką oraz matematycznych łamigłówek.

    Tydzień pełen atrakcji zakończyliśmy pieszą wycieczką do Doliny Będkowskiej.

    Podsumowując – był to tydzień pełen wrażeń i już czekamy na następny!

     

  • Niezapomniany dzień w Aquaparku

    Niezapomniany dzień w Aquaparku

    Czwartek (21lipca ) odbyła się  wycieczka do Parku Wodnego w Krakowie. Nikt nie mógł przegapić takiej okazji. Nasz szkolny busik wypełniony był po brzegi. Szaleństwom w wodzie nie było końca. Jedni relaksowali się podczas wodnych masaży, inni poddali się nurtom rwącej rzeki, a ci co odważniejsi szukali mocnych wrażeń na stromych i zakręconych zjeżdżalniach . Każdy miło i bardzo aktywnie na swój sposób spędził ten czas. A później na zmęczonych i głodnych uczestników szalonej wyprawy czekały różne pyszności w restauracji McDonald's.  Zmęczeni, ale zarazem bardzo zadowoleni, wróciliśmy do naszych domów.

  • WAKACJE PO ANGIELSKU

    WAKACJE PO ANGIELSKU

    Nasi uczniowie, mimo iż są wakacje chętnie przychodzą do szkoły i świetnie się bawią. W minionym tygodniu przeżyliśmy  niezwykłą letnią przygodę łączącą inspirujące zabawy w języku angielskim,  z niekonwencjonalnym poznawaniem kultury i obyczajów wielu bardziej lub mniej odległych krajów.  Nie mogło również zabraknąć  różnorakich zabaw sportowych ,   plastycznych , oraz filmowych.
    Pamiętajcie, że to jeszcze nie koniec atrakcji – w przyszłym tygodniu czeka nas m.in. wyprawa do Kompleksu Basenowo – Rekreacyjnego , gdzie będziemy mogli oddać się plażowaniu , wodnemu szaleństwu, oraz wielu sportowym atrakcjom. Trzymamy kciuki za pogodę

  • WAKACYJNA WYCIECZKA ROWEROWA - Ach co to był za dzień !

    WAKACYJNA WYCIECZKA ROWEROWA - Ach co to był za dzień !

    12 lipca każdy kto chciał wybrać się z nami na wycieczkę rowerową, miał ku temu znakomitą okazję. W ramach wakacyjnych zajęć świetlicowych zorganizowana została wyprawa do Jaskini Nietoperzowej, połączona  z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.  Opiekunowie: Pani Pamela Gadawska i Pan Piotr Krybus wybrali trasę, która dostarczała wszystkim fantastycznych przygód. Wycieczka miała element survivalowy, jako że deszcz towarzyszył przez większość trasy, co tylko dostarczyło jeszcze więcej frajdy wszystkim uczestnikom . Nasi młodzi rowerzyści poznali bardzo ciekawe miejsca, podziwiali na nowo Dolinę Będkowską- tym razem w deszczu, oraz mogli sprawdzić co słychać w Jaskini Nietoperzowej. Po zjedzeniu  kiełbasek i wspólnym biesiadowaniu wszyscy wrócili do szkoły bardzo zmęczeni, trochę brudni,  ale szczęśliwi i uśmiechnięci bo mogli wspólnie spędzić ten wakacyjny dzień.

     

  • Niech żyją wakacje!

    Niech żyją wakacje!

    Kolejne dni wakacji nie przestają zaskakiwać naszych uczniów. Działania organizowane przez nauczycieli pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu, a spotkania z kolegami i koleżankami z różnych klas tworzą szereg wspaniałych wspomnień. W minionym tygodniu pobudzaliśmy naszą wyobraźnię, rozwijaliśmy zainteresowania oraz puściliśmy wodze fantazji. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie realizowali się twórczo podczas zajęć plastycznych, czytelniczych, filmowych oraz poznawczych. Prace plastyczne, wspaniałe budowle, fortece, zamki z piasku, wszystko to powstawało w mgnieniu oka. Należy podkreślić, że wszyscy zgodnie planowaliśmy nasze działania.  Udowodniliśmy, że potrafimy bawić się w jednej grupie. Mimo różnicy wieku czujemy się w swoim towarzystwie, jak w  jednej, wielkiej rodzinie.

  • Spływ kajakowy- „Ahoj przygodo”!

    Spływ kajakowy-  „Ahoj przygodo”!

    Nowe doznania, dreszczyk emocji, rozrywka na najwyższym poziomie – to jest to, co nasi uczniowie lubią najbardziej. Staramy się, więc organizować takie działania, które pozowolą im na doświadczenie tego, co jeszcze dla nich nieznane. Tym razem zaskoczyliśmy uczniów wyprawą do Krakowa, gdzie miał odbyć się spływ kajakowy po Wiśle. Zaplanowana atrakcja wzbudziła wielkie poruszenie wśród uczestników. Wszyscy nie mogli się doczekać, aż chwycą za wiosła i popłyną w dal.  

    Spływ dostarczył wielu pozytywnych emocji, mimo początkowego strachu, już po kilku chwilach na otwartej rzece, doskonale się bawiliśmy, czego wyrazem były uśmiechy na twarzach i żywo prowadzone rozmowy.  Należy zaznaczyć, że wiosłowaliśmy bardzo dzielnie, bo udało nam się pokonać ponad sześciokilometrową trasę! Podziwiając piękny, nadwiślański krajobraz dotraliśmy prawie pod sam Wawel.

    Zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani wróciliśmy do domów. Wszyscy zgodnie przyznali, że przygoda na pewno pozostanie niezapomniana.

    A my zdradzamy, że to dopiero początek wakacyjnych podróży – śledźcie, więc na bieżąco nasz harmonogram!

strona: