Wiadomości

  • Ekoświadomi, czyli warsztaty antysmogowe

    Ekoświadomi, czyli warsztaty antysmogowe

    Obecnie  o kwestii zanieczyszczenia powietrza  jest coraz częściej głośno w mediach. Nie wystarczy jednak jedynie mówić o problemie. Należy działać! Od czego najlepiej zacząć? Oczywiście od edukacji ekologicznej młodzieży. Wychodząc temu wyzwaniu naprzeciw, w ramach projektu „Wielkowiejska Misja – Niska Emisja”  21.11. zostały zorganizowane w naszej szkole warsztaty mające na celu uświadomienie uczniom (oraz nauczycielom) problemu zanieczyszczenia powietrza w Będkowicach i całej strefie aglomeracyjnej Krakowa. Należy podkreślić, iż poruszony temat jest niezwykle istotny, ponieważ jesteśmy mieszkańcami województwa, w którym jakość powietrza jest najgorsza w Polsce, czego skutki możemy odczuwać codziennie.


    Warsztaty przeprowadzili studenci Akademii Górniczo – Hutniczej, którzy równocześnie są właścicielami prężnie działającego startupu - „AIRLY”. Stworzyli oni niewielkie, tanie, ale co najważniejsze – profesjonalne i precyzyjne sensory smogu, które będą badać jakość powietrza w naszej gminie oraz w Zielonkach, dzięki czemu sprawdzimy jaka jest skala i źródła zanieczyszczeń. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wiele na temat powietrza. Rozpoczęliśmy od podstaw – goście wyjaśnili nam, jak przedstawia się skład powietrza oraz jakich związków jest w nim za dużo. Następnie dyskutowaliśmy o przyczynach zanieczyszczeń powietrza – o niektórych wiedzieliśmy, ale nasza wiedza się znacząco poszerzyła – oraz ich skutkach. Dzięki warsztatom wiemy, że smog jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia - wywołuje choroby układu oddechowego, krwionośnego oraz nowotwory Pyły zawieszone różną się wielkością, w  związku z czym podzielono je na trzy frakcje w zależności od ich poziomu toksyczności. Największe pyły (powyżej 10 μm) są wychwytywane i usuwane przez górne drogi oddechowe. Średnie, o  wielkości 10-2,5 μm, mogą wnikać do tchawicy, oskrzeli i  oskrzelików. Najmniejsze (poniżej 2,5 μm), widoczne dopiero pod mikroskopem elektronowym, wnikają do krwioobiegu i mają właściwości rakotwórcze. Aby sprawdzić zawartość pyłów w powietrzu przeprowadziliśmy ciekawy eksperyment przy wykorzystaniu promieni świetlnych (doświadczenie z dymem i wodą w próbówce).  Wyjaśniono nam, iż norma stężenia pyłów to 50 μmg / m3, a w naszej okolicy dochodzi nawet do 500 μmg/ m3. Według danych Krakowskiego Alarmu Smogowego, mieszkańcy Krakowa wdychając krakowskie powietrze, przyjmują ilość benzo(a)pirenu odpowiadającą wypaleniu około 2500 papierosów rocznie!
    Przekazane dane przeraziły nas i postanowilismy działać! Od tego tygodnia będziemy monitorować stężenie pyłów, dzięki zamontowanym w naszej szkole czujnikom, które pokażą nam jakość powietrza w naszej okolicy. Jak sprawdzić wyniki? Wystarczy jedynie wejść na stronę smiley

    Warsztaty były bardzo udane, za co ogromnie dziękujemy. Jesteśmy świadomi, co wpływa na stan powietrza i jakie sa konsekwencje zanieczyszczeń. W związku z tym, uczniowie klas IV – VI już włączyli się w działania projektowe zakładajając Lokalne Koło Czystego Wolontariatu. Mamy nadzieję, że zachęcimy wszystkich - dzieci, młodzież, dorosłych do aktywnego udziału w projekcie „WIELKOWIEJSKA MISJA – NISKA EMISJA!”, abyśmy wspólnymi siłami zwrócili uwagę na problemy dotyczące naszego środowiska naturalnego, a w niektórych przypadkach także je razem rozwiązali. Jedynie solidarne i konsekwentne działania prowadzone przez mieszkańców i władze gminy na rzecz poprawy jakości powietrza przełożą się na zmianę jakości życia w naszej okolicy.
    Aby dowiedzieć się wiecej zapraszamy na strony: Projektu – „Wielkowiejska misja czysta emisja”

  • Słodka wycieczka

    Słodka wycieczka

    We wtorek 22 listopada, uczniowie z oddziału "0" oraz klasy I, udali się na wycieczkę do Krakowskiej Manufaktury Cukierków "Ciu Ciu". Jest to najmniejsza lub jedna z najmniejszych na świecie fabryk cukierków, produkowanych ręcznie z naturalnych składników. Ponieważ pogoda w tym dniu wyjątkowo dopisała, wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po krakowskich plantach oraz rynku. Dzieci z entuzjazmem przyglądały się słonecznemu miastu pełnemu zabytków, gołębi i dorożek.

     

    Najważniejszy punkt wycieczki – Fabryka Cukierków, przywitał nas wspaniałym aromatem wytwarzanych słodyczy. W pierwszej części dzieci miały okazję zobaczyć jak przebiega produkcja cukierków oraz spróbować jeszcze ciepłych wyrobów. Dodatkowo karmelarze urządzili mały konkurs z pytaniami, w którym nagrodą były maleńkie lizaczki również do spałaszowania na miejscu. Następnie każdy z uczestników mógł – z pomoca fachowców, wykonać własnego lizaka. Wśród kształtów pojawiały się serca, klasyczne kwiaty i koła, choć nie zabrakło też tulipana. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało Dyplom Karmelarza oraz mały upominek – paczuszkę kolorowych cukierków o różnych smakach. Wszyscy uczestnicy wycieczki z zachwytem śledzili drogę powstawania słodyczy oraz tworzyli własne. Wycieczkę zaliczamy zatem do niezwykle udanych i mamy nadzieję, że przed nami jeszcze nie jedna tak słodka wyprawa :)

  • "Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!!!"

    "Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!!!"

    22 listopada 2016 r. nasze przedszkole odwiedziły panie z gabinetu stomatologicznego Dentima. Dzieci z ciekawością wysłuchały rad i wskazówek dotyczących dbania o swoje ząbki. Miały również okazję poćwiczyć troszkę w praktyce na przyniesionych formach. Oglądaliśmy również krótką bajkę pokazującą jak należy dbać o higienę jamy ustnej. Na koniec dzieci dostały małe upominki. Bardzo dziękujemy paniom za poświęcony czas, okazaną życzliwość i cierpliwość. Mamy nadzieję że już każdy przedszkolak wie jak dbać o swoje ząbki, aby zawsze były zdrowe i białe.

  • Z muzeum na Ty, czyli wycieczka do Domu Jana Matejki podszyta grą miejską

    Z muzeum na Ty,  czyli wycieczka do Domu Jana Matejki podszyta grą miejską

    15.11.2016 r. klasy IV – VI po raz kolejny w tym roku wybrały się na lekcję muzealną. Tym razem, podążając śladami życia i twórczości znany polskich twórców, dotarliśmy do domu Jana Matejki na przy ulicy Floriańskiej. Najsłynniejsze dzieła malarza kojarzymy wszyscy już od najmłodszych lat. Nie każdy jednak wie, że Matejko - wybitny malarz, wielokrotny gość salonów paryskich, to nie tylko ogromny talent malarski, ale także niezwykła osobowość i życiorys. Aby dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej postaci, warto wziąć z nas przykład i odwiedzić Dom Jana Matejki.

    Niewielka kamienica znajdująca się przy najbardziej ruchliwej ulicy Starego Miasta
    z pozoru wygląda niewinnie. Jednak najważniejsze, jest to, co kryje jej w wnętrze. To właśnie tutaj słynny mistrz, spędził praktycznie całe życie – tu przeżywał pierwsze radości, smutki, zauroczenia, sprzeczki z żoną, opiekował się dziećmi, tworzył, ale też w tym miejscu zmarł. Z pomocą pani przewodnik interaktywnie zwiedziliśmy wszystkie zakamarki domu. Podziwialiśmy wspaniałe meble, stroje oraz prawdziwe obrazy mistrza, które wzbudziły największy entuzjazm wśród uczniów. Dokładnie przyjrzeliśmy się także szkolnym świadectwom młodego Janka, dzięki czemu już wiemy, że oceny z przedmiotów szkolnych nie zawsze idą w parze z talentem. Należy dodać, iż wszyscy uczestniczy wycieczki zostali pochwaleni przez panią przewodnik za niezwykle aktywny udział w lekcji oraz właściwe zachowanie w muzeum.

    Kolejnym punktem wycieczki była gra miejska „Śladami znanych postaci”, którą stworzyły dla uczniów: p. Kasia, p. Pamela oraz p. Sandra. Biorąc pod uwagę organizatorki, można się domyślać, że zadania wykorzystywały wiedzę z matematyki, języka angielskiego oraz naszego ojczystego języka. Rywalizacja była zacięta! Każda z trzech drużyn „stawała na głowie”, aby wykonać zadania w jak najszybszym tempie i być pierwszą na mecie. Uczniowie zmierzyli się z takimi zadaniami jak m.in.: recytacja wiersza, odszukiwanie ławeczek z etykietami znanych postaci, krzyżówka matematyczna, czy też pytanie o drogę po angielsku. Niestety, zwyciężyć mogła tylko jedna grupa, ale gratulujemy wszystkim woli walki i obiecujemy, że planach mamy kolejne takie starcie.

    Wycieczka stworzyła okazję do poznania rzeczy nieznanych oraz ugruntowanie uzyskanej wiedzy w otoczeniu oryginalnych zabytków i wnętrz, w całkowicie innej rzeczywistości niż sala lekcyjna. Natomiast dzięki grze miejskiej zacieśniły się więzy między klasami IV – VI, które udowodniły, że potrafią wspólnie działać i to z bardzo dobrym skutkiem.

            

  • „Jesteś już wolna i niepodległa!”

    „Jesteś już wolna i niepodległa!”

    „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.”

    /Józef Piłsudski/

             10 listopada 2016 r. uczciliśmy dzień, w którym wspominamy przywrócenie Polsce wolności po 123 latach niewoli. Z tej okazji wszystkie klasy zebrały się na apelu, aby uroczyście celebrować to wyjątkowe dla Polaków święto. Uczniowie oraz nauczyciele uhonorowali narodowe barwy, ubierając się w tym dniu na biało – czerwono. Ich stroje dopełniały kotyliony oraz uśmiechy na twarzach, dzięki którym zapanowała niezwykle pozytywna atmosfera. Natomiast cały budynek szkoły został udekorowana przy wykorzystaniu symboli narodowych – flagi oraz godła.

    Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania Hymnu Państwowego, a następnie klasa VI, pod czujną opieką pani Dyrektor – Joanny Dziadur, zaprezentowała nam montaż słowno – muzyczny, dzięki któremu przybliżono historyczne losy naszej Niepodległej dziś Ojczyzny. Duch zwycięstwa bez wątpienia unosił się w powietrzu, bowiem wszyscy – młodsi i starsi - ochoczo śpiewali takie Pieśni Legionowe, jak: „,My, Pierwsza Brygada”, „Wojenko, wojenko”, czy też „Białe róże”.

    Apel był wzruszającą i inspirującą lekcją patriotyzmu. Warto podkreślić, iż głównym celem organizowania apeli z okazji świąt narodowych w naszej szkole jest rozwijanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej oraz pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Dziękujemy zatem wszystkim uczniom, którzy uczestniczyli w świętowaniu, a szczególnie klasie VI, za włożoną pracę w przygotowanie tak ważnej dla Polaków uroczystości!

    Należy wspomnieć, że szkolne, czwartkowe uroczystości nie zakończyły świętowania Dnia Niepodległości w Będkowicach. 11 listopada 2016 r. odbyła się bowiem msza święta w intencji Ojczyzny oraz Uroczystości  Niepodległościowe w Doliny Będkowskiej. Przy Płycie upamiętniającej poległych w okresie wojny złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W pełnej refleksji zadumie nad losem walczących o wolność Polski nie zabrakło wzruszających słów, modlitwy oraz śpiewu kilkunastu pieśni patriotycznych. Ważnym elementem tego dnia był również Bieg Niepodległościowy w Białym Kościele, który zorganizowała Gmina Wielka Wieś. Uczestnicy - a było ich około 600 osób - mieli do pokonania dystans 11 kilometrów. Wśród członków Biegu znalazło się wielu rodziców naszych uczniów. Pani Anna Stachyra (mama Arkadiusza z klasy II) zdobyła I miejsce w kategorii kobiet z terenu Gminy Wielka Wieś.  GratulujemyJ

    A tak świętowaliśmy w ubiegłym roku:


     

  • Superszkoła – doszkalamy się!

    Superszkoła – doszkalamy się!

    Dzień 03.11. minął nam pod znakiem szkoleń. Odbyły się bowiem spotkania z „szalonym” psychologiem – panem Rafałem Aleksandrowiczem.
    Palmę pierwszeństwa mieli oczywiście nasi uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach „SuperUczniów”. Spotkanie oscylowało w granicach takich tematów, jak: techniki treningu zastępowania agresji, kontrola gniewu, cyberprzemoc, radzenie sobie z trudnymi emocjami, czy też wsparcie umiejętności prospołecznych. Pan psycholog przekazał konkretne wskazówki, pokazał konsekwencje niewłaściwych zachowań oraz zmotywował wszystkich do twórczego działania.

    Następnie przepływ pozytywnej energii od gościa został przekazany gronu pedagogicznemu oraz kierownictwu szkoły. Podczas niecodziennego widowiska edukacyjnego, nauczyciele zapoznali się z szczególnymi technikami motywacyjnymi, a także dyskutowali na temat oddziaływania i umiejętności pracy nauczyciela w dzisiejszej edukacji. Dzień zakończyły zajęcia z przyszłymi SuperRodzciami, w czasie których trener omówił kwestie wzmacniania siły mediacji, perswazji i manipulacji w dzisiejszym wychowaniu dzieciaków. Rodzice zdobyli także wiedzę o tym, jak mówić, aby dziecko słuchało, jak opanowywać własne emocje i jak dbać o właściwy rozwój dziecka.

    Wszystkie trzy grupy szkoleniowe zgodnie stwierdziły, że warsztaty były niezwykle produktywne oraz panowała na nich fantastyczna atmosfera, której sprzyjały zastosowane, ciekawe metody aktywne. Następne spotkanie odbędzie się już w grudniu - z niecierpliwością czekamy i zachęcamy wszystkich do udziału!

     

     


     

     


     

     

  • Czujemy się bezpieczni- Wizyta Policjantów w szkole

    Czujemy się bezpieczni- Wizyta Policjantów w szkole

    02 listopada naszą szkołę odwiedzili bardzo interesujący goście – panowie policjanci z komisariatu w Zielonkach.

    Na początek policjanci zajrzeli do Oddziału Przedszkolnego. Podczas spotkania rozmawiano na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa - jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do wypadku. Nasze przedszkolaki były bardzo zaintrygowane gośćmi, toteż zadawały wiele pytań. Panowie policjanci chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej niezwykle odpowiedzialnej pracy.

    Następnie odbyło się spotkanie z klasami starszymi – V i VI, którego tematem przewodnim była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Funkcjonariusze scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które wydaje się niewinne, ale może wyrządzić ogromne szkody. Zwrócili uwagę na zagrożenia wynikające z kontaktów z osobami poznanymi w sieci oraz zjawiska, które przyczyniają się do demoralizacji – np. publikowanie bez zgody osób zainteresowanych zdjęć oraz filmów w Internecie. Uczniowie wiedzą już, że nie wolno wyśmiewać i obrażać kogoś za pośrednictwem zarówno komputera, jak i telefonu komórkowego. Policjant podkreślił, jakie zachowania są karalne (oraz w jaki sposób).

    Wizyta funkcjonariuszy w naszej szkole z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw, na jakie narażone są korzystając na co dzień z zasobów Internetu.

        

  • Pamiętamy… Dzień Wszystkich Świętych

    Pamiętamy… Dzień Wszystkich Świętych

    Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w miejscu spoczynku zmarłych. Tradycyjnie, co roku, nasi uczniowie chętnie udają się wtedy na miejscowy, parafialny cmentarz. Swoją pełną zadumy wizytą wyrażają pamięć o zmarłych oraz kultywują tradycję tych listopadowych świąt – Dnia Wszytkich Świętych oraz Dnia Zadusznego.

    Także i w tym roku, uczniowie klas I – VI pod opieką księdza Proboszcza oraz nauczycieli w ciszy uczcili pamięć zmarłych. Oprócz grobów swoich bliskich, odwiedziliśmy także mogiły zmarłych nauczycieli oraz absolwentów naszej szkoły. Dzieci zatrzymały się przy grobach śp. Ireny Papis, oraz Elżbiety Kopijki – nauczycielek Szkoły Podstawowej w Będkowicach, gdzie zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty. Znicze – symbol pamięci o zmarłych zapłonęły także przy cmentarnym krzyżu. W tym miejscu pozostaliśmy chwilę -był czas na modlitwę i chwilę zadumy.
    Wizyta na będkowickim cmentarzu była dla zgromadzonych czasem bogatym w refleksje. Natomiast wszystkim pozostałym chcielibyśmy przekazać myśl, nad którą warto się zastanowić, zwłaszcza w tym świątecznym okresie…

     

    „Żal że się za mało kochało 
    Że się myślało o sobie
     Że się już nie zdążyło 
    Że było za późno”
     
    / Jan Twardowski "Żal" [frag.]

        
     

  • „Jak to jest być pisarzem?”, czyli spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

    „Jak to jest być pisarzem?”, czyli spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

    W ubiegły piątek, 28 października uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję, aby uczestniczyć w spotkaniu z jednym z najbardziej popularnych, współczesnych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży – p. Pawłem Beręsewiczem. Na spotkanie z twórcą powieści, opowiadań i wierszy, a także tłumaczem i leksykografem zaproszeni zostaliśmy dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej oraz  Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. 

    Jak wynika z badań, czytelictwo w Polsce jest na zatrważająco niskim poziomie, dlatego też autor, aby zachęcić młodych czytelników do wkroczenia w krainę czytelictwa niezwykle ujmująco, wesoło i barwnie opowiadał o swoich książkach i ich bohaterach. Każdy może bowiem odnaleźć coś dla siebie wśród pozycji p. Pawła Beręsewicza.  Pisarz w swym dorobku posiada zarówno książki przygodowe, jak i kryminalne, opowieści o miłości, a nawet przewodnik po Warszawie. Seria książek o przygodach rodziny Ciumków, dostarcza wiele humoru, niespodziewane zwroty akcji i historię z „dreszczykiem” w odnajdziemy „Tajemnicy człowieka z blizną”, zabawne opowiadanie o modzie i jej uleganiu znajduje się w utworze „Noskawery”, nastomiast pozycja „Wszystkie lajki Marczuka” zawierająca w sobie elementy współczesne - media społecznościowe oraz historię – czasy II wojny światowej pozwoli nam lepiej zrozumieć rzeczywistość, w której żyjemy. A to oczywiście  nie wszystko!

    Rozmowa o lekturach i czytelnictwie upłynęła w bardzo miłej atmosferze i śmiało możemy stwierdzić, iż rozbudziła zainteresowania literackie uczniów, które zadawały mnóstwo pytań związanych z tworzeniem powieści dla młodych, zawodem pisarza, czytelnikami oraz dotyczącymi samego autora. 
    Jak przystało na spotkanie autorskie, zwięczeniem wizyty był oczywiście czas poświęcony na autografy. Do p. Pawła ustawiła się ogromna kolejka chętnych z książkami, w których autor wpisywał dedykacje.

    Nasi uczniowie zdobyli autografy nie tylko dla siebie, ale także dla naszych, szkolnych książek z bibiloteki. Mamy nadzieję, że ciekawe spotkanie z pewnością będzie niezwykle owocne i zachęci uczniów do wypożczania utworów autorstwa Pawła Beręsewicza (i nie tylko!), gdyż, jak się przekonaliśmy - naprawdę warto. Przypominamy, że w swoich zbiorach mamy m. in. takie pozycje jak: Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Tajemnica człowieka z blizną, Wszystkie lajki Marczuka, Zawodowcy.  Zapraszamy zatem do biblioteki i już zdradzamy, że to nie pierwsze, ale i nie ostatnie spotkanie autorskie w tym roku szkolnym. 


  • DYNIOWO I POMARAŃCZOWO

    DYNIOWO I POMARAŃCZOWO

    27 października 2016 roku odbył się pierwszy, tegoroczny Dzień Koloru.  Tym razem, by uczcić piękno otaczającej nas jesiennej przyrody, przewodnim kolorem została barwa pomarańczowa. W zabawie wzięli udział uczniowie oraz pracownicy szkoły. Nikt  nie zawiódł! Dodatkowo miał również miejsce szkolny konkurs na najpiękniej udekorowaną jesiennymi barwami klasę. Wśród dekoracji przeważały suche liście, dynie, marchewki, a całość dopełniały własnoręcznie wykonane przez uczniów ozdoby z bibuły i kolorowego papieru. Wszyscy uczniowie włożyli wiele pracy, gdyż pracowali od nad wystrojem sal od dwóch tygodni. Należy przyznać, iż każda klasa została przyozdobiona z ogromnym wyczuciem i pomysłowością, toteż wybór tej najlepszej był niesamowicie trudny.

    Cała szkoła mogła wziąć udział w kolorowej zabawie podczas uroczystego apelu, w czasie którego wyłonione zostały do następnego etapu konkursu trzy klasy. Następnie odbył się „Pomarańczowy Quiz”, w którym rywalizowano o zaszczytne miejsca na podium. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia, aby wyłonić zwycięzców. Ostatecznie  przyznano kolejno miejsca klasom: IV, V i II. Zwycięskie klasy zostały nagrodzone czekami pieniężnymi, a dodatkowo każdy  uczeń został nagrodzony za swój wkład na rzecz klasy słodkimi mandarynkami. 
    Ten wyjątkowy kolor, który sprzyja pogodnym myślom, zwiększa motywację do działania, wzmacnia poczucie własnej wartości i pomaga walczyć z kompleksami sprawił, że w szkole panowała szczególnie ciepła i wesoła atmosfera. Uczniowie świetnie się bawili kolorem pomarańczowym, a przy tym integrowali się i uczyli współpracy w grupie klasowej.  Wszystkim towarzyszyła wspaniała zabawa i ogromna dawka uśmiechu!

    Piękne stroje uczniów oraz dekoracje sal udało się uwiecznić na zdjęciach. Zapraszamy zatem do obejrzenia fotogalerii.

    Jak wspomieniliśm, świętowanie Dni Kolorów to już nasz szkolny zwyczaj. Wróćmy, więc również  do wspomnień z poprzedniego  roku:

  • Lekcja muzealna "Pogromcy Legend"

    Lekcja muzealna "Pogromcy Legend"

    W piątek, 21 października, klasy 0 - III, udały się na wycieczkę do Krakowa. Choć pogoda nie dopisała, wrażeń nie zabrakło. Wprost ze współczesnego Rynku Głównego, pełnego turystów, sklepowych wystaw, dorożek i budek z preclami i pamiątkami, przenieśliśmy sie w odległe czasy, schodząc pod ziemię. W oddziale Muzeum Historycznego "Podziemia Rynku", uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji muzelanej "Pogromcy Legend". 

    W niecodziennym otoczeniu, uczestnicy mieli okazję odkryć, co w krakowskich legendach było prawdą, a co fikcją. Dodatkowo, wzięli udział w interaktywym seansie filmowym. Poznając historię założenia miasta Krakowa, odkryli tajniki pracy średniowiecznych rzemieślników oraz zbadali legendę o krakowskim hejnale. Równie ogromne wrażenie, co treść lekcji, zrobiła na wszystkich również jej oprawa – gra świateł, odpowiednio dobrana muzyka, możliwość bliskiego kontaktu z wybranymi eksponatami. Dzięki tym elementom był to niezapomnianiy czas, który nie tyko poszerzył wiedzę uczniów, ale przede wszystkim zapewnił mnóstwo wspaniałych wrażeń. Ponadto - jak to na wycieczkach bywa - nie zabrakło również czegoś dla ciała. Wizyta w restauracji Mc'Donalds była przyjemnym urozmaiceniem tego deszczowego dnia. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze niejedna tak udana wyprawa!

         
     

  • English meeting

    English meeting

    Powszechnie wiadomo, że naukę obcego języka wzbogaca komunikacja w tymże języku. Najlepiej jednak rozmawiać native speakerami, gdyż wtedy nie możemy inaczej się z nimi porozumieć, jak przy użyciu ich ojczystego języka. Z tego powodu bardzo chętnie przyjmujemy native speakerów z różnych krajów. Tym razem, gościliśmy w naszej szkole niezwykłą postać - panią Barbarę Thompson. Spotkanie poprowadziła nasza anglistka – p. Pamela Gadawska, która służyła pomocą, gdy pojawiły się trudności ze zrozumieniem.

    Na początek Pani Barbara przekazała nam sporą dawkę informacji. Zapoznała nas bowiem nie tylko z faktami, ale i ciekawostkami na temat Stanów Zjednoczonych, a także opowiedziała o swoim rodzinnym stanie – Minessocie. Opowieść gościa została wzbogacona o wiele humorystycznych elementów, tak jak na przykład ten o jej psie – Mercedes. Następnie przenieśliśmy się w krainę bajek. Pani Barbara to emerytowana bibliotekarka i należy przyznać, że ma ona niezwykły dar opowiadania. Z ogromną pasją opowiedziała nam trzy historie, lecz najwięcej radości sprawiła bajka „The three little pigs”. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe nie tylko słuchając, ale również zadając pytania naszemu gościowi. Spotkanie zakończyła świetna zabawa „Head, shoulders, knees and toes” wykonana w ekspresowym tempie.

    Nasz czwartkowy „meeting” był możliwy dzięki współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, w ramach projektu „English Teaching”.

           

     

  • GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ.

    GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ.

    16  października 2016 roku, uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w VIII Gminnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Będkowicach. Ze względu na znamienną datę – wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża oprawa mszy świętej oraz nagrody dla uczestników nawiązywały do osoby Jana Pawła II. Warto dodać, że również część prezentujących się grup wykorzystała w swoim repertuarze papieską tematykę.    Gospodarzami Przeglądu był Zespół Będkowianie oraz GOKiS.                                                    . W przeglądzie wzięło udział aż 10 Zespołów, a każdy z nich miał swój własny, oryginalny repertuar.  Naszą szkołę reprezentowała dziecięco-młodzieżowa schola,  działająca pod przewodnictwem pani Joanny Dziadur . Będkowicka schola skupia w swoich szeregach min. uczniów oraz absolwentów naszej szkoły. Warto dodać, że będkowicka  schola dba o oprawę muzyczną coniedzielnych mszy, przez cały rok.

    W tegorocznym wydaniu Przeglądu Piosenki Religijnej zwycięzców nie było – a raczej zwycięzcami zostały wszystkie grupy śpiewające, ponieważ nie miał on w tym roku charakteru konkursowego. Ideą było podarowanie mieszkańcom i wszystkim uczestnikom, jak najwięcej uśmiechu, ciepła i pięknych emocji. Koncert odbył  się w konwencji „muzyka łączy pokolenia”. Wykonawcami utworów były zarówno dzieci  jak i  osoby starsze.

    Po zakończeniu występów gospodarze zaprosili występujące zespoły do remizy OSP,  gdzie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. Spotkanie dodatkowo przyczyniło się do wspólnego biesiadowania i  integrowania się zgromadzonych.

     Gratulujemy wspaniałego występu i dziękujemy za ogromne zaangażowanie.

  • Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym

    Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym

    Dzień Nauczyciela, czyli 14.09. okazał się również dniem, podczas którego 23 uczniów z naszej szkoły skorzystało z niebywałej okazji i udało się do Tauron Areny w Krakowie. Głównym powodem wycieczki był turniej Szymona Przebindy, ucznia II klasy, który reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym. Siedząc na trybunach mogliśmy podziwiać wiele ciekawych starć. Najbardziej zaskoczył nas Szymon, przychodząc do nas w swoim stroju karateki na chwilę pogawędki i sesję „selfie”. Mieliśmy również okazję na poznanie tego imponującego obiektu sportowego, jakim jest Tauron Arena. Jak zawsze z wycieczkami bywa - nie zabrakło także uczty w restauracji McDonald's, łapania rzadkich Pokemonów i mnóstwa wrażeń z ekscytującego dnia.

    Szymonie - gratulujemy udanej walki i życzymy kolejnych tak wielkich sukcesów!

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

                       14.09.2016 r. odświętnie, elegancko ubrani, z uśmiechami na twarzach świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Sala była wypełniona gośćmi, gdyż oprócz grona pedagogicznego, uczniom towarzyszyli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami. Musimy również nadmienić, że przed szkolną akademią, odbyła się również uroczystość pasowania przedszkolaków, którzy przedstawili rodzicom swój fantastyczny program artystyczny, a następnie świętowali przy suto zastawionych stołach w swojej sali.

    Uroczystą akademię rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego, po którym Przewodniczy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej – p. Jerzy Rosiński przywitał zgromadzonych i podziękował gronu pedagogicznemu oraz kierownictwu szkoły za codzienny trud pracy. Następnie nadszedł czas na kluczowy punkt uroczystości.

    Uczniowie z klasy I i III pod kierunkiem p. Katarzyny Borówki oraz Joanny Spyt przygotowali bowiem ciekawą inscenizację – znalazły się w niej elementy zarówno podniosłe, jak i humorystyczne. Natomiast oprawę muzyczną zapewniła p. Izabela Podobińska. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Wszyscy uczniowie wspaniale poradzili sobie z tremą i pięknie zaprezentowali się jako recytatorzy oraz wokaliści. Sądząc po owacjach, występy podobały się każdemu. Po burzliwych brawach, p. Dyrektor - Joanna Dziadur dokonała uroczystego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Będkowicach, a uczniowie dumnie wygłosili tekst przysięgi:

    „Ślubuję być dobrym Polakiem,

    dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

    Będę uczyć się w szkole kochać Ojczyznę,

    jak dla niej pracować kiedy urosnę.

    Będę starał się być dobrym kolega,

    swym zachowaniem i nauką

    sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”

    Nasi wspaniali pierwszoklasiści, na pamiątkę tego dnia otrzymali: dyplom, birety, róg obfitości oraz granatowe wstążki. Życzymy pierwszoklasistom, aby ich szkolna przygoda rozpoczęła jak najlepiej! Natomiast dla pozostałych uczniów oraz nauczycieli, Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę – quiz: „Co Ty wiesz o swoim nauczycielu?”. Wywołał on wiele radości wśród zebranych oraz poszerzył wiedzę uczniów na temat ich belfrów. Samorząd w oryginalny sposób podziękował również każdemu nauczycielowi.

    Po akademii uczniowie w radosnym nastroju udali się do swoich sali wraz
    z wychowawcami, gdzie spędzili miło czas – były podziękowania, uściski, zabawy. A na pierwszoklasistów czekał dodatkowo wyborny, słodki poczęstunek.

    Na koniec dnia czekała na uczniów jeszcze jedna atrakcja…ale to już inna historia!

  • „Pląsy z ziemniakiem”

    „Pląsy z ziemniakiem”

             9 października uczniowie klas I – VI wraz z rodzicami wzięli udział w ognisku zorganizowanym z okazji „Święta pieczonego ziemniaka”. To znane warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie tradycyjny obiad, dało nam doskonałą możliwości do zorganizowania miłej, integracyjnej uroczystości. W ubiegłym roku świętowaliśmy w Dolinie Będkowickiej, natomiast w tym postanowiliśmy spotkać się bliżej naszej szkoły. Uroczystość odbyła się bowiem na Punkcie Widokowym w Będkowicach, czyli tzw. „Kamyku”.

    Ogromną radość sprawiła wszystkim rewelacyjna, jesienna pogoda, która bez żadnych przeszkód pozwoliła świętować na świeżym powietrzu oraz podziwiać piękny, będkowicki krajobraz. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się rodzice, którzy przygotowali pyszne przekąski dla dzieci oraz przynieśli niezbędny, „ogniskowy” ekwipunek - były, więc domowe ciasta, kiełbaski i oczywiście ZIEMNIAKI!

    Po oficjalnym rozpaleniu ogniska rozpoczęło się wspólne biwakowanie – pieczenie kiełbasek oraz śpiewanie przy akompaniamencie gitary. Dużo uśmiechu dostarczył wszystkim taniec beligijski, który wykonali wszyscy chętni uczestnicy ogniska. W trakcie świętowania uczniowie korzystali z idealnej pogody, który sprzyjała wspólnym zabawom z kolegami z różnych klas. Poszukiwane były nie tylko legendarne pokemony, ale także jesienne skarby – liście, kasztany, żołędzie, a nawet… kukurydza! Po leśnych harcach dzieciom dopisywały apetyty. Odbył się także konkurs na najdłuższą obierkę, który dedykowany był wyłącznie męskiej części zgromadzonych. Podczas konkursu powstały również fenomenalne rzeźby wykonane z ziemniaków - już wiadomo, po kim nasi uczniowie mają takie plastyczne talenty! Uwieńczeniem wspólnej zabawy było kosztowanie wyśmienitych, pieczonych w ogniu kartofli, których - jak u dobrych gospodarzy przystało - nie brakowało oraz perfekcyjnie przyrządzonych kiełbasek. Wszyscy zgodnie przyznali, że smak ziemniaków z ogniska jest niepowtarzalnie aromatyczny i najlepiej smakuje z odrobiną soli. Następnie wszystkim uczestnikom „ziemniakowego” konkursu zostały przyznane nagrody, czyli pamiątkowe, słodkie niespodzianki. Na koniec spotkania był czas na wspólne rozmowy oraz śpiew. Tym miłym akcentem zakończyliśmy uroczystość.

    Jeszcze raz ogromnie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz pomoc w organizacji uroczystości!

    Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu, również tego, z tamtego roku:

  • Dzień dyni i ziemniaka

    Dzień dyni i ziemniaka

    7 października nasze kochane przedszkolaki wraz z oddziałem 0 świętowały "Dzień dyni i ziemniaka" zabawa rozpoczęła się o godzinie 17 bajką inscenizowaną o bocheneczku chleba. W bajce brały udział zarówno dzieci jak i rodzice. Po występie każdy z gości został poczęstowany pyszną zupą dyniową podaną prosto z dyni,  przygotowaną przez jedną z naszych mam p. Ewę Sokół. Do tego każdy mógł spróbować chlebka na naturalnym zakwasie.

    Jako , że jesień w pełni, na naszym święcie królowały owoce. Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki....jabłuszka, gruszki, śliwki i winogrona prosto z jesiennego sadu;) było coś również dla naszego mózgu czyli orzechy, słodyczy dostarczał nam pyszny miód. Nasi kochani Rodzice jak zwykle stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla nas pyszny słodki poczęstunek....pyszności! Pragnienie ugasić mogliśmy dzięki pysznemu kompocikowi prosto z babcinej spiżarni.

    No i oczywiście konkursy....ach ta rywalizacja!  Była konkurencja na najdłuższy obierek ziemniaka, co jak, co ale panowie stanęli  na wysokości zadania p. Duda chyba często ćwiczy bo jego obierek zdecydowanie bił wszystkie inne  na głowę! Skoki w workach po ziemniakach? Nic trudnego, dla naszych dzieci to  łatwizna ach te zwinne szkraby!

    Po spożyciu tylu pyszności, można było sprawdzić, jaka moc w nas drzemie. Przeciąganie liny, to dopiero była rywalizacja! Dzieci walczyły z determinacją i ogromnym zaangażowaniem. Oczywiście wszyscy uczestnicy konkursów obdarowani zostali drobnymi prezencikami.
    Kącik plastyczny to była także świetna zabawa. Wyklejanie dyni, malowanie balonów. Szaleństwo, szaleństwo....bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za przybycie oraz aktywny udział. 

  • Śladami mitologicznych bohaterów

    Śladami mitologicznych bohaterów

    Doświadczenie „wycieczki do muzeum” jest wspomnieniem, które łączy pokolenia. Jednakże współcześnie oprowadzania grup szkolnych obrosły złą sławą, a już na pewno bywały traktowane z przymrużeniem oka. Aby uniknąć typowego, nudnego (dla niektórych!) zwiedzania, uczniom naszej szkoły proponujemy lekcje muzealne, czyli „Ko-lekcje z klasą”. Dają one możliwość aktywnego zwiedzania całej kolekcji wybranej Galerii Muzeum Narodowego w Krakowie. Zamiast tradycyjnego oprowadzania przeżywamy wspólną przygodę, polegającą na dyskusji, wymianie spostrzeżeń, rozwiązywaniu ciekawych zadań. Wyobraźnia i zaangażowanie uczniów stają się prawdziwym muzealnym przewodnikiem.

    W ubiegłą środę, 05.10.2016 r. klasy IV -VI wybrały się na pierwszą, tegoroczną ko-lekcję, której celem było zapoznanie się z wystawą pt. „Bogowie olimpijscy”, znajdującą się w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Edukatorka przybliżyła nam najważniejsze informacje pochodzące z mitologii greckiej, ale nie obyło się bez ciekawostek dotyczących atrybutów bogów oraz opowieści o „krwawych” mitach. Cała lekcja muzealna była interaktywna – pełna zagadek, dyskusji, zadań. Z muzeum wyszliśmy bogatsi o nowe doznania estetyczne oraz wiedzę z zakresu mitologii greckiej, co na pewno przyda się w obliczu zbliżającej się Olimpiady Mitologicznej. Kulturę wysoką postanowiliśmy połączyć z kulturą masową, gdyż naszym kolejnym puntem wycieczki był seans kinowy w studyjnym kinie „Ars”. Na film „Sekretne życie zwierzaków domowych” czekaliśmy od dawna (zachęceni anglojęzycznymi trailerami), więc byliśmy bardzo podekscytowani, że w końcu możemy go obejrzeć. Jak się okazało – cała sala była zarezerwowana tylko dla nas, więc mogliśmy spokojnie, we własnym towarzystwie, spędzić miło czas. Film polecamy każdemu, gdyż ma fenomenalną fabułę i tryska ogromną dawką humoru.

    Wszyscy wróciliśmy w doskonałych humorach, pełni wrażeń z planami dotyczącymi następnej wycieczki. Wspólne wyjście oddziałów IV – VI potwierdziło, że klasy świetnie czują się w swoim towarzystwie, więc na pewno częściej będziemy razem organizować wyjazdy.

  • Święto naszych szkolnych mężczyzn

    Święto naszych szkolnych mężczyzn

    W naszej szkole uczymy dzieci już od najmłodszych lat, aby pamiętały o istotnych uroczystościach narodowych, rodzinnych, społecznych. Równie ważne jak Dzień Babci, Dzień Mamy, urodziny jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

    Tego dnia chłopcy zostali obdarzeni wieloma przywilejami. Przede wszystkim, z myślą o klasowych mężczyznach, dziewczyny przygotowały szereg niespodzianek - były prezenty, zabawy, a nawet utwory stworzone na ich cześć. Aby dotrzeć do ukrytych, słodkich skarbów, chłopcy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami podczas zorganizowanych konkurencji. Wśród zadań było: deklamowanie „połamańców językowych”, rozpoznawanie produktów po smaku, nazywanie przedmiotów z zamkniętymi oczami.

    Chłopcy po poprawnym wykonaniu zdań wypili jeszcze "Eliksir uśmiechu", czyli sok z cytryny, ale - o dziwo - zrobili to z radosnymi minami. Wśród atrakcji nie zabrakło seansu filmowego oraz wspólnych rozgrywek w sprezentowane gry planszowe.

    Dziewczyny w tym dniu były niezwykle życzliwe dla chłopców. Składały im oryginale życzenia, pomagały w trakcie lekcji, zabawiały podczas przerw. Chłopcy w ramach podziękowań pokusili się nawet o stworzenie dziewczynom pięknych fryzur. Cieszymy się, że w szkole panuje tak przyjazna atmosfera i nie ma mowy o żadnych konfliktach na linii damsko – męskiej.

    Z okazji Dnia Chłopaka życzymy wszystkim chłopcom - małym i dużym - wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, jedynie dużo radości.

  • Jedziemy do Zoo, Zoo, Zoo...

    Jedziemy do Zoo, Zoo, Zoo...

    Pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka naszych dzielnych przedszkolaków. Ogromne emocje towarzyszyły nam już przy wsiadaniu do autokaru który był naprawdę spory, bo niestrudzonych łowców przygód było aż 32!  Po przybyciu do Krakowskiego Zoo naszą przygodę rozpoczęliśmy od zjedzenia porządnego śniadania aby mieć siłę do naprawdę długiej wędrówki. Z ogromną ciekawością i fascynacja pokonywaliśmy kolejne alejki w których witały nas coraz to ciekawsze zwierzęta. Nie zabrakło przeróżnych ptaków, małp, były żyrafy, lwy, tygrysy, wielbłądy i pingwiny. Duże zainteresowanie wzbudziły foki które pokazywały nam co potrafią. Jednak największą, może i pod względem gabarytów atrakcją okazały się słonie. Piękne i naprawdę ogromne zwierzęta. Po przejściu zaplanowanej trasy Zoo dotarliśmy do autokaru bardzo zmęczeni...dlatego też nie zabrakło w czasie drogi sporej ilości drzemek. Szczęśliwi i wyczerpani dotarliśmy do przedszkola. Teraz tylko pozostaje nam odliczać dni do następnej wycieczki i oby była tak udana jak ta dzisiejsza!

strona: