Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono już po raz pierwszy 10-ego października 1992 r. Powstał on z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego. Założeniem tego wydarzenia jest podniesienie świadomości na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego. Program tego wydarzenia został stworzony, by promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Corocznie inicjatorzy wybierają inny temat, który będzie promowany. W tym roku brzmi on: „Zdrowie psychiczne w pracy”. Bezpieczne, zdrowe środowisko w pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Z myślą o naszych uczniach oraz rodzicach kierujemy pomoc w formie spotkań indywidualnych lub grupowych, udział w warsztatach profilaktycznych oraz psychoedukacyjnych, a także poradach i konsultacjach. Podczas spotkań m.in. zwracamy uwagę na konieczność dbania o swoje zdrowie psychiczne. Specjaliści - psycholog, pedagog na bieżąco udzielają wskazówek, jak dbać o własny dobrostan, zwracając uwagę na symptomy, które mogą oznaczać, że potrzebujemy pomocy oraz w jakich miejscach możemy uzyskać profesjonalną, konieczną pomoc. Pamiętajmy, że dbanie o dobre samopoczucie oraz zdrowie psychiczne powinno być stałym elementem naszego życia!
Klasy IV i V udały się 16.10.2024 do Teatru Współczesnego w Krakowie, na spektakl "Katarynka". Piękna opowieść o samotności, chorobie i życzliwości, przedstawiona w nowatorski i atrakcyjny sposób - bardzo podobała się naszym uczniom. Po spektaklu znalazła się również chwila na wspólny posiłek. Takie wycieczki lubimy!
15 październik był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Uroczystym apelem uczciliśmy Święto Edukacji Narodowej, Dzień Nauczyciela oraz przyjęliśmy uczniów klasy pierwszej w szkolne szeregi. Apel rozpoczęliśmy częścią oficjalną. Powitała nas pani dyrektor Joanna Dziadur oraz pani menager Marzena Bień. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu naszej szkoły na scenę wkroczyli uczniowie klasy pierwszej. Zaprezentowali występ artystyczny przygotowany razem z kolegami i koleżankami z klasy czwartej. Udowodnili w nim, że już całkiem sporo wiedzą oraz są gotowi na dalsze szkolne wyzwania. W dalszej części uroczyście ślubowali, że będą zaangażowani w naukę i życie szkolne, a następnie pani dyrektor Joanna Dziadur pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Po pasowaniu przyszedł czas na chwilę refleksji o samej edukacji. Starsi uczniowie z Koła Teatralnego, w krótkiej scence przypomnieli nam, jak wyglądała sama decyzja o założeniu Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku oraz jakie obawy i nadzieje Polaków się z nią wiązały. Na końcu mogliśmy pochylić się nad trudem nauczania, kiedy uczniowie z Kółka Muzycznego zaśpiewali piosenkę dla wszystkich nauczycieli. Aby tradycji stało się zadość – złożono tym ostatnim serdeczne podziękowania i gorące życzenia. Był to dzień pełen wzruszających słów i gestów oraz wzajemnej wdzięczności! Edukacja i szkoła to w końcu nasza wspólna sprawa!
W ostatni piątek odbyła się w naszej szkole ewakuacja spowodowana pożarem. Oczywiście - próbna. Jednak pracownicy naszej szkoły wykazali się w niej prawdziwym profesjonalizmem. Pożar został natychmiastowo ugaszony, a dzieci wyprowadzone na miejsce zbiórki w błyskawicznym tempie. Ewakuację, która jest wymagana przez prawo w każdej placówce szkolnej, przeprowadzili dla nas druhowie z Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Wysokościowego Będkowice, na czele z naczelnikiem panem Michałem Krawczykiem, za co serdecznie im dziękujemy! Na koniec wszyscy uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda korzystanie z gaśnicy - co zaprezentowała jedna z uczennic wraz nadzorującymi strażakami. Mamy nadzieję, że prawdziwe niebezpieczeństwo pożarowe nie będzie nas dotyczyło, ale cieszymy się, że wiemy co w takiej sytuacji zrobić.
Najstarsze klasy z naszej szkoły udały się 10 października do Brzegów do CK Paintball. Uczniowie w odpowiednich strojach oraz maskach mieli okazję rozegrać kilka paintballowych walk. Ruch na świeżym powietrzu wyzwolił w uczestnikach masę pozytywnej energii! Na zmęczonych i głodnych, czekało jeszcze ognisko z kiełbaskami. To była wyjątkowa wycieczka!
W tym roku, jak każdej jesieni obchodziliśmy Święto Dyni i Ziemniaka. Wokół szkoły pojawiały się piękne, tematyczne dekoracje z naturalnych materiałów. Dla najmłodszych i nieco starszych dzieci przygotowane zostały kolorowe dmuchańce. Na stołach zagościły pyszne ciasta i ziemniaczano-dyniowe dania przygotowane przez naszych zdolnych rodziców. Uczniowie z grup przedszkolnych, klas I-III oraz klas IV- VIII mogli wziąć udział w konkursach i zabawach jesiennych. Do wygrania było mnóstwo sympatycznych upominków. Wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku, zjeść kiełbaskę, napić się czegoś ciepłego oraz posłuchać biesiadnych piosenek. Pomimo pogody, która bywa kapryśna o tej porze roku, na Święcie pojawiło się mnóstwo gości. Spędziliśmy ten czas w radosnej i swobodnej atmosferze. To jesienne popołudnie pozwoliło naszej szkolnej społeczności jeszcze bardziej się zintegrować. To było piękne i barwne Święto!
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej "Sokolica" oraz SP Będkowice zapraszają na Święto Dyni i Ziemniaka 09.10.2024r w godz. 14.00-18.00.
Dnia 26 września 2024 roku uczniowie klas 3-4 wybrali się autobusem linii 310 na wycieczkę do kina Mikro w Galerii Bronowice, aby obejrzeć film pt. "Ozi: Głos deszczowego lasu". Ten pełen przygód i emocji animowany film przeniósł dzieci do magicznego świata przyrody, ukazując piękno i potrzebę ochrony środowiska. Młodzi widzowie byli zafascynowani historią głównego bohatera, a także ważnym przesłaniem o odpowiedzialności za planetę. Po zakończeniu seansu uczniowie mieli okazję spędzić czas w restauracji McDonald’s, gdzie każdy mógł skosztować swojego ulubionego posiłku. Następnie, pełne energii, dzieci skorzystały z placu zabaw znajdującego się tuż obok Galerii Bronowice. Radosne chwile spędzone na huśtawkach, zjeżdżalniach i wspólnej zabawie z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, ale również do nauki przez rozrywkę i aktywność na powietrzu. Uczniowie wrócili do szkoły pełni pozytywnych wrażeń.
W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły oddali swoje głosy w wyborach Samorządu Uczniowskiego. Każdy z kandydatów przygotował plakat zachęcający do głosowania na niego. Wybór nie był zatem łatwy. Opiekująca się Samorządem pani Justyna Dąbek ogłosiła w końcu wyczekiwane wyniki. Większością głosów zwyciężył Jakub Litwa z klasy VII, który jest naszym nowym przewodniczącym. Drugie miejsce zajęły - taką samą ilością głosów - Rozalia Białek i Wiktoria Samitowska z klasy IV. Gratulujemy i liczymy na owocną współpracę!
Nasza szkoła razem z OSP z Będkowic zaangażowała się w akcję pomocy dla powodzian. Najpierw razem z darczyńcami z naszej miejscowości przygotowaliśmy paczki pełne potrzebnych rzeczy. Udało się nam zebrać aż trzy pełne samochody - wody, środków czystości, łopat i innych potrzebnych artykułów. Następnie zawieźliśmy je sami, bezpośrednio do miejsca zbiórki. Dotarliśmy do Kłodzka, do zniszczonego przez powódź Klasztoru Franciszkanów. Jego mniej zniszczone przestrzenie służą teraz jako miejsce do przekazywania darów potrzebującym. Na miejscu zobaczyliśmy ogrom zniszczenia miasta i cierpienia ludzi. Trud mieszkańców, którzy stracili tak wiele, a teraz robią wszystko by oczyścić i odbudować swoje domy i całe miasto - jest niewyobrażalny! Mogliśmy im pomóc choć trochę - cieszymy się z tego niezmiernie. Powódź jest starszym żywiołem, ale wierzymy, że dobroć ludzkich serc jest większa!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach "Segregujesz - kaucję odzyskujesz", przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki. Zajęcia te są innowacyjnym projektem edukacyjnym opartym na grywalizacji. Mają przygotować uczniów do nadchodzącego systemu kaucyjnego dla opakowań. Prowadzący - Michał Kud wraz z pomocnikami przeprowadzili dwa rodzaje warsztatów. Dla klas młodszych przygotowano temat: "Mega gra przestrzenna - sortuje i konstruuję", natomiast starsi próbowali swoich sił w zajęciach "Escape room. Tajemnice systemu kaucyjnego". Dzięki warsztatom uczniowie uświadomili sobie, jak będzie działał system kaucyjny oraz jaki wpływ na środowisko ma segregacja odpadów. Doskonalili też umiejętność logicznego myślenia oraz współpracy. To był czas pełen nowych i ekscytujących wyzwań!
Uroczyście rozpoczęliśmy dzisiaj nowy rok szkolny 2024/2025. Zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli przywitała pani dyrektor Joanna Dziadur oraz pani manager Marzena Bień. Miało miejsce przedstawienie wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Po części wspólnej uczniowie rozeszli się do klas, aby odebrać plany lekcji i podręczniki. Pomimo końca wakacji - nastroje nie były najgorsze - widać było radość z powitań oraz ekscytację tym co nadejdzie. Mamy nadzieję, że ten nowy rok szkolny będzie dla wszystkich pełen nowych wyzwań, sukcesów i satysfakcji!
Dnia 4 września 2024 r. (środa) odbędą się o zebrania z rodzicami.
Spotkania z wychowawcą klasy :
kl II- 17.00
kl III- 17.00
kl IV- 17.40
kl V- 7.30
kl VI- 17.30
kl VII- 17.00
kl VIII- 17.15
O godzinie 18.00 odbędzie zebranie ogólne wszystkich rodziców .
Tematem zebrania będzie :
1.Plan pracy szkoły na rok szkolny 2024/2025
2.Wybór Rady Rodziców
3.Informacje dotyczące organizacji pracy szkoły
Serdecznie zapraszamy.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025,
Po części oficjalnej zajęcia będą miały charakter indywidualnych spotkań wychowawców z uczniami i rodzicami poszczególnych grup w swoich salach.
Będkowice- wyjazd o godz. 7.45 z Czajowie
Czajowice- wyjazd o godz. 13.30
Msza św. inaugurująca Nowy Rok Szkolny, zostanie odprawiona w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w Kościele NMP w Będkowicach. o godz. 8.00.
Serdecznie zapraszamy rodziców na pierwsze zebrania w nowym roku szkolno/przedszkolnym 2024/2025 z wychowawcami grup: Promyki z panią Beatą Blitek, godz. 18:00 Poziomki z panią Pauliną Gwóźdź, godz. 18:30 Zerówka i Jeżyki z panią Marią Janus, godz. 17:30 Klasa I z panią Joanną Spyt, godz. 18:00.
Wakacyjne zajęcia w naszej szkole były pełne radości, kreatywności i niezapomnianych chwil! Od końca czerwca do końca lipca uczniowie SP Będkowice brali udział w różnorodnych aktywnościach, zarówno na świeżym powietrzu, korzystając ze słonecznej pogody, jak i w salach. Ostatnie dwa tygodnie wspólnych wakacji wypełnione były zabawami podwórkowymi, które dostarczyły mnóstwo radości. Powstała wakacyjna wioska pełna kolorów i niespodzianek, wywołująca uśmiechy na twarzach dzieci. Kolorowe piłeczki integrowały uczestników poprzez ruch i śmiech, a poczta podwórkowa pozwalała wysyłać wiadomości, rozwijając kreatywność i umiejętności komunikacyjne. Klasyczne i zawsze popularne gry chodnikowe oraz chusta Klanzy były ulubionymi formami zabawy wśród najmłodszych. Zajęcia twórcze były równie inspirujące. Kompozycje roślinne zachwycały zarówno młodsze, jak i starsze dzieci, umożliwiając tworzenie pięknych dzieł z natury. Zabawy z masami i glutkami oferowały sensoryczne doświadczenia i twórczą zabawę, a reliefy gliniane na wazonikach stanowiły artystyczne wyzwanie, rozwijając zdolności manualne. Malowanie pipetami, jako innowacyjna technika, rozwijało wyobraźnię i kreatywność, a tworzenie pływających tratw dostarczało niezapomnianych wrażeń inżynieryjnych na wodzie. Oprócz twórczych zajęć dzieci cieszyły się pysznymi lodami, które były idealnym sposobem na ochłodę w upalne dni. Podczas spacerów podziwiały piękno okolicy, a zabawy sensoryczne pozwalały eksperymentować z różnymi teksturami, kolorami i materiałami. Gry planszowe rozwijały zdolności strategiczne i logiczne, a seans filmowy pozwalał dzieciom zrelaksować się i wspólnie obejrzeć bajkę.
To był wakacyjny czas pełen zabawy i nowych doświadczeń. Takie wakacje lubimy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia.
Za nami trzeci tydzień wakacyjnego dyżuru w Szkole Podstawowej w Będkowicach. Było słonecznie i radośnie, a uczestnicy świetnie się bawili. Najmłodsi spędzali czas na placu zabaw, tworząc konstrukcje z klocków i wykorzystując różne masy plastyczne. Starsi uczniowie angażowali się w prace plastyczno-techniczne, tworzyli piaskowe ogrody i odpoczywali na świeżym powietrzu. Dzieci przygotowywały także prace inspirowane morskimi głębinami, tworząc fantazyjne podwodne światy. W ramach zajęć z masami plastycznymi i roślinami, uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością, tworząc unikalne dzieła sztuki. Ruchomo-dmuchane prace techniczne wzbudziły ogromne zainteresowanie, a budowle z piasku przeniosły uczestników w świat wyobraźni i kreatywności. Pomimo upałów, atmosfera na dyżurze była pełna radości i beztroski. Zajęcia muzyczno-rytmiczne pozwoliły dzieciom rozwijać poczucie rytmu i wrażliwość muzyczną, a wielkoformatowe malowanie dostarczyło wiele frajdy i możliwości do wspólnej zabawy. To był twórczy czas, pełen zabawy i nauki, który wszyscy wspominają z uśmiechem. Takie wakacje lubimy!
Z angielskim za pan brat już od najmłodszych lat Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi GOKIS oraz Angielski Metodą Helen Doron Modlnica zorganizowały Gminną Olimpiadę i Dyktando z języka angielskiego. Gratulujemy Alanowi Paczesiowi z zerówki za zajęcie 3 miejsca oraz Laurze Pacześ, Pawłowi Podobińskiemu oraz Karolinie Podobińskiej wyróżnień
20 CZERWCA 2024 – CZWARTEK
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH I ZERÓWCE- GODZ.13.00
21 CZERWCA 2024 – PIĄTEK
MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE PARAFIALNYM W BĘDKOWICACH
Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO - GODZ. 8.00
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W KLASACH I-VIII- GODZ.9.00
PRZYWÓZ I ODWÓZ UCZNIÓW
Dla chętnych bus przywozi i odwozi dzieci w godzinach :
Czwartek:
Przywóz: Będkowice- Czajowice- Będkowice- godz.7.40 z Czajowic
Odwóz: Będkowice- ul. Długa –Czajowice-godz.14.00 z Będkowic
Piątek:
Przywóz: Będkowice- Czajowice- Będkowice- godz.7.40 z Czajowic
Odwóz: Będkowice- ul. Długa –Czajowice-godz.13.30 z Będkowic
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH RODZICÓW DO UCZESTNICTWA W UROCZYSTOŚCI.
W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Powiatu Krakowskiego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, zorganizowała w naszej szkole Warsztaty o bezpiecznej ewakuacji. Odbyły się one 14 czerwca. Wzięły w nich udział klasy 1-3. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak należy się zachowywać w trakcie ewakuacji, jakie reakcje będą działać na korzyść naszego bezpieczeństwa, a co może nam zaszkodzić. To była bardzo cenna lekcja, za którą serdecznie dziękujemy!