W środę, 10 września 2014 roku, podczas Zebrania Rodziców wybraliśmy Radę Rodziców, której skład przedstawia się następująco:
Małgorzata Molendys - przewodnicząca
Małgorzata Boczoń- z-ca przewodniczącej
Jolanta Gąska - skarbnik
Aneta Kołodziejczyk - sekretarz Serdecznie gratulujemy!
5 września nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji zainaugurowanej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Akcja „Narodowego Czytania” rozpoczęła się dwa lata temu, gdy w wyznaczonym dniu w bibliotekach, muzeach, szkołach, teatrach, urzędach i parkach oddano się lekturze „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku czytano wspólnie Aleksandra Fredrę. W tegorocznej odsłonie przedmiotem zainteresowania uczestników stała się „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.
W naszej szkole wybraliśmy fragment „Potopu” opisujący obronę Jasnej Góry. Tekst został przeczytany przez nauczycieli we wszystkich klasach. Uczniowie klasy 6 przynieśli ze sobą nawet własne egzemplarze Sienkiewiczowskiej „Trylogii”.
Czekamy już na kolejne odsłony tej wyjątkowej akcji, która pozwala popularyzować wśród uczniów najważniejsze dzieła literatury polskiej, a poprzez to wpływać na wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej i dumy z osiągnięć wybitnych pisarzy.
W dniu 1 września obchodziliśmy 75 rocznicę wybuchu II Wojny światowej. Z tej okazji reprezentacja Naszej Szkoły udała się do Doliny Będkowskiej, gdzie uczniowie złożyli biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze na płycie upamiętniającej poległych z okresu II wojny. Warto podkreślić ze płyta ta została odnowiona w ramach realizacji projektu Urzędu Gminy: „Aby Czas nie zatarł śladów”.
Data 1 września jest jedną z najtragiczniejszych w polskiej historii, dlatego przypominanie o niej i oddawanie czci osobom poległym stanowi ważny obowiązek każdego z nas. Dzięki wspieraniu w dzieciach postaw obywatelsko-patriotycznych – czas nie zatrze śladów naszej historii.
Dla dzieci, które udały się w tym dniu do Doliny Będkowskiej była to z pewnością prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.
Informujemy że od dnia 8 września tj.poniedziałek, bus szkolny będzie odjeżdżał o godz. 13.00 oraz o godz. 15.00. Prosimy o zadeklarowanie godziny odjazdu dzieci. Jednocześnie informujemy iż świetlica Szkolna czynna jest każdego dnia do godziny 16.00.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
1 września 2014 roku dla naszych uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczął się kolejny rok wysiłku i wytężonej pracy, ale także rok sukcesów, zdobywania wiedzy oraz mniejszych i większych radości. Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy mszą świętą, po której udaliśmy się do budynku szkoły. Pani Dyrektor rozpoczęła od serdecznego powitania wszystkich zgromadzonych uczniów, a także towarzyszących im rodziców, dziadków oraz rodzeństwa. Głos zabrał również Prezes SMZB „Sokolica” Kazimierz Dobrzański wyrażający swoją radość z rosnącego grona uczniów. Swoje „pięć minut” mieli w tym dniu także nauczyciele, przedstawieni oficjalnie zebranym słuchaczom.
W tym roku szkolnym wśród podopiecznych szkoły w Będkowicach znajdują się dwie grupy przedszkolne, oddział nauczania zintegrowanego w klasach 1-3 oraz klasy 4 i 6. Dla wszystkich uczniów dzień 1 września jest szczególny, jednak z pewnością był to jeden z najważniejszych dni w życiu pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają kolejny etap swojej edukacji. Obecnie w Będkowicach uczyć się będzie czworo pierwszaków, już teraz oczekujących z niecierpliwością na czas uroczystego pasowania na ucznia. Z pewnością miłą niespodzianką okazało się ufundowanie podręczników do pierwszej klasy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i panią minister Joannę Kluzik-Rostkowską.
Wszystkim uczniom, rodzicom a także pracownikom szkoły życzymy samych sukcesów i tylko słonecznych dni w rozpoczętym roku szkolnym!
- dożynki wiejskie w Będkowicach
W sobotę 30 sierpnia 2014 roku przy naszej szkole odbyły się wiejskie dożynki, rozpoczęte uroczystą mszą świętą odprawioną w intencji rolników w kościele parafialnym. Po wspólnej modlitwie orszak dożynkowy prowadzony przez starostę Krzysztofa Leśniaka i starościnę Annę Bondyrę przemaszerował na boisko szkolne, niosąc wieniec uwity w tym roku tak, by swoim kształtem przypominał dzwonnicę.
Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło najważniejszych osób dla gminy, a także dla naszej miejscowości. Świeżo upieczonymi bochnami chleba zostali obdarowani między innymi wójt Tadeusz Wójtowicz, sekretarz gminy Stanisław Kasprzyk, przewodnicząca rady gminy Krystyna Sułko i Dyrektor GOKiS Elżbieta Seweryn. Uhonorowani zostali także radny powiatu krakowskiego Piotr Goraj, radna Małopolskiej Izby Rolniczej Krystyna Janecka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” Kazimierz Dobrzański oraz prezes OSP Jacek Gąska.
W tym roku za działalność na rzecz społeczności Będkowic zostały wyróżnione panie Marzena Bień oraz Maria Tomczuk, które w ramach podziękowania otrzymały z rąk prezesa Dobrzańskiego medale za całokształt swojej pracy.
Na dożynkach licznie zgromadziła się również społeczność szkolna – pani dyrektor Jolanta Kaczmarczyk, prezes Kazimierz Dobrzański, grono pedagogiczne, a także rodzice i ich pociechy.
Imprezę uświetnił występ Koła Gospodyń z Bębła, które zabawiły gości bardzo efektownym i przykuwającym uwagę pokazem tańców ludowych. Swoje umiejętności zaprezentowali także muzycy gminnej orkiestry dętej pod batutą Antoniego Majerskiego. Zebranych gości rozśmieszył również humorystyczny występ zespołu Będkowianie, do którego dołączyło kilkoro dzieci z naszej szkoły.
Boisko oraz plac przy naszej szkole zostały udekorowane pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów z terenu gminy Wielka Wieś w trakcie wakacyjnych warsztatów odbywających się w ramach projektu KIDS Modern Art. Organizatorzy imprezy zadbali także o inne atrakcje dla dzieci, między innymi dmuchany zamek, konkursy i zabawy.
Przez cały czas trwania dożynek można było skosztować potraw ze stoiska regionalnego. Królował oczywiście chleb ze smalcem, tradycyjnie przyrządzone ogórki kiszone, kiełbasa wiejska, kiszka i pierogi a także coś na słodko - pyszne ciasta i miód.
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na dożynki, które odbędą się w roku 2015! Chcielibyśmy również zachęcić wszystkich naszych uczniów i ich rodziców do angażowania się w działalność lokalnych grup folklorystycznych, by piękny zwyczaj wicia wieńca dożynkowego miał swoich kontynuatorów.
Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolny, 2014/2015 został umieszczony na naszej stronie.
https://spbedkowice.edupage.org/text/?text=text/text5&subpage=0&
Uczniowie klas IV mogą odkupić podręczniki od uczniów klasy piątej. W klasie szóstej , w związku ze zmianą podstawy programowej, konieczny jest zakup nowych podręczników. Jeśli będą problemy przy zakupie książek, zostaną one zamówione przez nauczycieli w szkole, bezpośrednio od wydawców.
Odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu programu „Skąd nasz ród… -uczę się mojej ziemi”.
Od rana trwały ogromnie emocjonujące poszukiwanie skarbu i bitwa o najwyższe nagrody. Zwycięzcą miał się okazać ten, kto wykaże się największą wiedzą zdobytą na zajęciach.
Do skarbu wiodły nas czerwone strzałki , które wskazywały kolejne trudności- zadania do pokonania.
Trzeba było znać rodzaje skał, występujących w Jurze Krakowsko Częstochowskiej, pamiętać jakie zwyczaje panowały ja dawnej polskiej wsi, poznać po zapachu przyprawy stosowane w kuchni staropolskiej. W końcu odnaleźliśmy stary kufer! Skarb krył w sobie słodkości i mapy regionu.
Obie drużyny rywalizowały zawzięcie . Ale tylko jedna wygrała i wśród jej członków znalazł się też zdobywca I miejsca.
Pierwsze miejsce zdobył Przemysław Olech, drugie Damian Adamczyk, a trzecie Noe Wietoszko.
Zwycięzcom składamy gratulacje, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą wakacyjną przygodę.
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=72
W minioną środę wyruszyliśmy na wycieczkę do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, pogoda dopisała i bez przeszkód mogliśmy spacerować po terenie skansenu. Pani przewodnik pokazała nam mnóstwo ciekawych obiektów, zwiedziliśmy spichlerz, młyn, kuźnie, plebanię, stodoły i chałupy. Mogliśmy wejść do wnętrza pięknego kościoła z Ryczowa, który jest najstarszym obiektem w skansenie i podziwiać ołtarz oraz cenne organy. Pod koniec zwiedzania wszyscy orzekli, że gdyby mogli przenieść się w czasie, chcieliby zamieszkać w chałupie sołtysa.
Następnie wyruszyliśmy drogą pod górę prowadzącą do Zamku Lipowiec. Historia zamku sięga średniowiecza, a z jego wieży można podziwiać wspaniały widok na okolicę. Chętnie powtórzylibyśmy naszą wyprawę, gdyż wciąż zostało wiele do odkrycia.
zobacz reportaż fotograficzny: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=71
Mamy za sobą już trzecie zajęcia programu „Skąd nasz ród…”.
Tym razem rozpoczęliśmy od części językowej. Naszym zadaniem było stworzenie angielskiego przewodnika po okolicy. Aby ustrzec się nudy przewodnik przyjął formę ogromnej gry planszowej.
Uczestnicy musieli dopasować dobrze im znane miejsca z ich nazwami w języku angielskim. Następnie z użyciem fotografii, opisów i inwencji własnej przygotowali grę planszową, która pozwoli każdemu graczowi zapoznać się z ciekawymi miejscami w okolicy i jednocześnie poćwiczyć zwroty w języku angielskim.
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=67
Na koniec tej części warsztatów, gra oczywiście została poddana testowi. Było dużo emocji , gdyż zawierała sporo zasadzek i zadań ruchowych, a nawet wokalnych. Małgosi gratulujemy wygranej, walka była zacięta.
Kolejny tydzień przyniósł nowe wyzwanie. Jak oddać swój zamysł bez użycia farb, papieru, gliny rzeźbiarskiej?
To proste - trzeba iść do Doliny Będkowskiej.
Tworzywem stały się kamienie, liście, piasek. Wydaje się, że w tematyce prac dominowały elementy z warsztatów "Skąd nasz ród" - skamieniałości, choć może zamysł artysty był inny?
Efekty pracy można zobaczyć tutaj:
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=66
Czy może być coś bardziej angażującego niż malowanie sprayem? Okazuje się, że tak!
Drugi tydzień warsztatów przyniósł nowe formy wyrazu. Czas upłynął pod znakiem techniki zwanej kolaż (z francuskiego zwany też: collage) - młodzi artyści łączyli z zapałem najróżniejsze materiały, aby pokazać jak widzą otaczająca szkołę okolicę.
Sprzyjała pogoda, zatem warsztat rzeźbiarski powstał na placu zabaw. Uczestnicy skupili się na płaskorzeźbie (relief). Nie poprzestali na trójwymiarowej formie - nadali jej często także nieoczekiwany wyraz przy pomocy kolorów.
Zabawa wciągnęła także najmłodszych - dzieci bawiące się w tym tygodniu w świetlicy także ogarnął twórczy zapał i w całości (razem z twarzami i ubraniami) poświęciły się sztuce.
Dziękujemy za pomysłowość.
Zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj:
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=64
Dziś spotkaliśmy się na drugich zajęciach programu „Skąd nasz ród...”.Początkiem zajęć była prezentacja multimedialna, z której dowiedzieliśmy się , skąd biorą się różne wierzenia w zjawy i duchy i to ,że takie stwory mogą dziś występować w grach komputerowych.
Zaraz potem wcieliliśmy się w takie zjawy i doprawdy, trudno wybrać , która zjawa była piękniejsza: utopiec Adasia, wiedźma Agnieszki czy rusałka Zuzy
Potem oglądaliśmy niesamowite amonity na murze kościoła i robiliśmy ich odciski w masie solnej. W gnieździe dinozaura , które było na za tzw. ”kamyku” odnaleźliśmy jego skamieniałe jaja .Wkrótce zamieniły się one w cudowne podobizny dinozaurów. Konkurs o najpiękniejszą pracę był zacięty ale krzemienny „pięściak” znalazł się we właściwych rękach.
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=65
Kiedy poczuliśmy , że trzeba coś przekąsić , przyszła pora na poznanie zapachów i smaków staropolskiej kuchni .Zapachy anyżu , majeranku i imbiru towarzyszyły naszym pracom kulinarnym. A na samym końcu bosko smakował serek z jagodami na słodko. Już nie możemy się doczekać następnych zajęć!
reportaż fotograficzny
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=63
W słoneczny, upalny i bardzo burzowy jak się później okazało dzień, wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego w Krakowie, aby podziwiać zbiory dotyczące najdawniejszej historii naszych ziem i warsztaty poświęcone ceramice .
Grupa młodych tropicieli tajemnic historii, realizująca program warsztatów „Skąd nasz ród...-uczę się swojej ziemi” przejechała do Krakowa, aby zobaczyć ekspozycję o dziejach paleolitu i neolitu. Chwile przerwy, jaka była przed zwiedzaniem umilaliśmy sobie karmieniem gołębi na placu św. Marii i Magdaleny. Ponieważ było bardzo gorąco, wszyscy chętnie chłodzili się w fontannie. Jeden z naszych kolegów skapał się nawet cały ale udało mu się szybo wysuszyć ubranie.
Zwiedzanie było bardzo pasjonujące. Dowiedzieliśmy się dużo na temat pradziejów naszego regionu.
Potem czekała nas druga część zajęć - lepienie z gliny naczyń. Wszyscy byli pochłonięci czynnością lepienia i stąd powstały piękne wyroby. Efekty swojej pracy , w postaci glinianych naczyń, zawieźliśmy do domu.
Zobacz reportaż fotograficzny: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=62
Fragment warsztatów: https://www.dropbox.com/s/sdz8gqriwcjp4jb/archeo.wmv
Pełną parą ruszyły wakacyjne zajęcia w naszej szkole.
Uczestnicy zajęć artystycznych i świetlicowych bawią się wspaniale wykorzystując swoją energię w pasjonujących grach planszowych i na placu zabaw.
Prawdziwy wybuch twórczej dynamiki spowodowało rozpoczęcie programu ”Kids modern art. ” Farby, piasek i spraye dały możliwość wyrażenia się w sztuce. Widać to na zdjęciach.
http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=60
Jutro rozpoczyna się projekt „Skąd nasz ród …” a uczestnicy zainaugurują go warsztatami w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
W związku z dużym zainteresowaniem naszymi projektami „Skąd nasz ród…” i „Kids modern art ” prosimy zainteresowanych o potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach telefonicznie w sekretariacie szkoły, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Telefon 12-419-34-29
W dniach 30.06 – 08.08. 2014 i 25.08 - 29.08.2014 r. w Szkole Podstawowej w Będkowicach zajęcia świetlicowe opiekuńczo - wychowawcze dla dzieci przedszkolnych i uczniów będą się odbywały od godz. 9.00 - 14.00.W czasie wakacji bus szkolny nie kursuje . Na samodzielne przychodzenie dziecka i opuszczenie świetlicy po zajęciach, zgodę w formie pisemnej, wyrażają rodzice.
Harmonogram zajęć w ramach programów „Skąd nasz ród…” oraz „Kids , modern, art- sztuka jako element przestrzeni publicznej” znajdują się w wiadomościach na stronie.
| DYŻURY WAKACJE, ZAJĘCIA PROWADZI: | |
| 30.06 - 04.07 | Joanna Denko |
| 07.07 - 11.07 | Joanna Spyt |
| 14.07 - 18.07 | Anna Rzepczyńska |
| 21.07 - 25.07 | Marta Wojdyła |
| 28.07 - 0 1.08 | Katarzyna Zięba |
| 04.08 - 08.08 | Sylwia Ziarkowska |
| 25.08 - 29.08 | Katarzyna Zięba |
Zapraszamy do wspólnego przeżycia wakacyjnej super przygody - razem będziemy tropić historyczne tajemnice ziemi Gminy Wielka Wieś.
Szkoła Podstawowa w Będkowicach zaprasza uczniów klas IV – VI szkół podstawowych na wakacyjne zajęcia warsztatowe o charakterze interdyscyplinarnym, upowszechniające wiedzę o historii i kulturze naszej gminy.
Każda szkoła może zgłosić chętnych do uczestnictwa, udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, a o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy warsztatów będą na zajęcia dowożeni szkolnym busem. Zajęcia będą prowadzone w godz. 9.00 - 14. 00, na terenie Szkoły Podstawowej w Będkowicach, w salach lekcyjnych, i na boisku szkolnym. Przewidywane są wycieczki z dojazdem oraz piesze, w okolice Doliny Będkowskiej. W każdym dniu zajęć oraz na wycieczkach uczestnicy mają zapewniony poczęstunek. Podsumowaniem warsztatów będzie gra terenowa "Szukanie skarbu", wykorzystująca wiedzę zdobytą podczas zajęć. Na najlepszego tropiciela skarbów czeka cenna nagroda.
Tematyka zajęć:
Wycieczki: wycieczka do muzeum w Krakowie, zwiedzanie skansenu w Wygiełzowie, zamek w Lipowiec, zwiedzanie dworu, wycieczka w okolice Doliny Będkowskiej,
Prezentacje multimedialne i zajęcia warsztatowe:
TERMINY ZAJĘĆ: kolejne środy: 9.07, 16.07, 23.07, 30.07, 6.08

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”
zaprasza na
wakacyjne warsztaty artystyczne
do Szkoły Podstawowej w Będkowicach pt.
„KIDS MODERN ART”
- sztuka jako eksperyment w przestrzeni publicznej
Organizowane w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Wielka Wieś w zakresie edukacji.
Tematem przewodnim będzie nowoczesna sztuka w niezwyczajnej przestrzeni.
Uczestnicy warsztatów zostaną ekspertami sztuki nowoczesnej oraz artystami, którzy swoje dzieła zaprezentują na ulicy.
Nauczą się wyrażać własną tożsamość i oryginalność artystyczną, odkryją nowoczesne podejście w procesie tworzenia.
Kolor, walor, faktura, ruch, transformacja, kształt, światło i ekspresja połączone w jednym eksperymencie twórczym.
- Instalacje i kompozycje artystyczne
- Asamblaż i kolaż
- Environment
- Grafitii
- Performance i happening
- Land art i Street art
- “Pojedynek” artystyczny
- Folk jako inspiracja w sztuce nowoczesnej
Zapraszamy do udziału uczniów kl 0-6 szkoły podstawowej.
Warsztaty będą prowadzone w godzinach 12.00- 16.00 w każdy poniedziałek piątek.
Terminy warsztatów: 04.07, 07.07, 11.07, 14.07, 18.07, 21.07, 25.07, 28.07.
Zapewniamy materiały i miłą atmosferę.
12 czerwca w naszej szkole zrobiło się jeszcze bardziej słonecznie niż zwykle. Powodem były odwiedziny przedstawicieli firmy Shell, którzy w swych żółtych koszulkach rozświetlali szkolne korytarze. Nasi goście przybyli aby wręczyć Marysi Gąsce, uczennicy klasy trzeciej, nagrodę za udział w konkursie „Bezpieczne Szelki”. Marysia wykonała pracę łączącą różne techniki plastyczne, przedstawiającą odpowiednie zachowanie dzieci przy przechodzeniu przez ulice.
Serdecznie gratulujemy!