Wiadomości

  • Wycieczka do Kinder-Planety

    Wycieczka do Kinder-Planety

    W ubiegły czwartek  nasze przedszkolaki  pojechały na wycieczkę do  Kinder-Planety,  w centrum handlowym Factory w Modlniczce- czyli do  niezwykłej krainy zabaw, gdzie znajduje się wszystko o czym mógłby pomarzyć każdy maluch. Zabawa w KINDERPLANECIE  dla dzieci była  wspaniałą przygodą, pełną niespodzianek i niezapomnianych wrażeń. Były tam wielkie trampoliny, zjeżdżalnie, armatki, domek Baby Jagi, Małpi gaj- kryjący wiele ciekawych zakamarków, duże klocki lego, baseny z kulkami, autka dla maluchów, karuzele, oraz dmuchany zamek i wiele ,wiele innych wspaniałych atrakcji.   Dla dzieci była to uczta niezapomnianych wrażeń.

     

  • Warsztaty „Ec(h)o”

    Warsztaty „Ec(h)o”

    W poniedziałek 24 października 2014 roku do naszej placówki -Szkoły Podstawowej w Będkowicach – przyjechał  Prezes Grupy Naukowej Pro Futuro - pan Jacek Pietrzyk, by poprowadzić warsztaty pt. „Echo – Environmental Changes Human Obligation”. Przedstawiały one obecną sytuację środowiska i pomysły na to, jak ludzie mogą mu pomóc. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9:40. Na rzutniku została wyświetlona prezentacja, którą później pan Jacek szczegółowo nam omawiał.

    Pierwszy slajd pokazywał, jaka natura jest sprytna. Kiedy pomożemy jej, np. sadząc nowe rośliny czy sprzątając las, odwdzięczy się nam wielokrotnie, a gdy będziemy zanieczyszczać środowisko i działać na niekorzyść natury, ona prędzej czy później „odwdzięczy” się nam tym samym, np. jeśli będziemy wpuszczać szambo do rzeki, wyginą w niej wszystkie żywe stworzenia.

        

     Następnym ważnym tematem było polskie górnictwo. Prowadzący pytał nas o różne rodzaje węgla, występującego na świecie. Po chwili przeszliśmy do wirtualnej wycieczki po kopalni. Na początku zobaczyliśmy Lampownię, później udaliśmy się do Nadszybia, a następnie zobaczyliśmy, jak pracuje kombajn przy wykopywaniu chodników. Kolejnym punktem wycieczki było przedstawienie ciężkiej pracy wydobywania węgla przez górników. Wcześniej nie wiedzieliśmy, na czym polega ta niebezpieczna i ciężka praca. Każdy górnik musi bardzo dobrze znać zasady bezpieczeństwa, by odnaleźć się w trudnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

    Naszymi kolejnymi tematami były metale, a szczególnie miedź oraz kopalnia soli. Każde zagadnienie zostało omówione w sposób interesujący, a załączone zdjęcia i mapy pozwalały lepiej zrozumieć zagadnienie.

    Pod koniec zajęć rozmawialiśmy o oszczędzaniu prądu i o odzyskiwaniu cennych surowców z rzeczy, które na pewno nam się już nie przydadzą. Recykling i ponowne wykorzystanie produktów może być naprawdę świetną zabawą! Dowiedzieliśmy się również bardzo praktycznej rzeczy - od 2015 roku będzie można oddawać wszystkie małe urządzenia elektryczne do sklepów z akcesoriami AGD i RTV za darmo, a te duże - w zamian za kupno tego samego produktu. Ta informacja z pewnością przyda się naszym rodzicom w trakcie kolejnych porządków domowych.

    Z zajęć „Ec(h)o” wynieśliśmy naprawdę dużo przydatnej wiedzy. Od teraz będziemy starać się pomagać naturze poprzez jeszcze dokładniejsze segregowanie odpadów czy oszczędzanie wody. Zrozumieliśmy także, co oznacza praca górnika. Odzyskiwanie cennych surowców jest bardzo ważne, dlatego każdą już niepotrzebną nam rzecz elektryczną będziemy oddawać do specjalnych sklepów. „Ec(h)o” otworzyło nasze oczy na problem „ec(h)ologii”!

                                                                                                                                                                                                                                                           Tekst: Julia Boczoń

  • Konkurs na najciekawiej przystrojoną salę- w kolorach jesieni

    Konkurs na najciekawiej przystrojoną salę- w kolorach jesieni

    20 października w naszej Szkole został rozstrzygnięty konkurs na salę najładniej przystrojoną w kolorach jesieni. Każda klasa wykazała się kreatywnością i przepięknie udekorowała sale, które można podziwiać na załączonych zdjęciach. http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=80 Doceniając zaangażowanie każdej klasy postanowiliśmy nagrodzić wszystkich biorących udział w konkursie. Klasy ozdobiły swoje sale tak pięknymi dyniami i  kolorowymi  liśćmi,  że nie sposób było wyłonić zwycięzcę tej konkurencji, więc wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

    Na szczególne wyróżnienie zasłużyli między innymi przedszkolacy, do których zawitała Pani Jesień, ubrana w przepiękną suknię, liście oraz korale wykonane z jarzębiny i rajskich jabłuszek. Oprócz najmłodszych wyjątkowo wykazali się również uczniowie  klasy VI, którzy przybrali klasę w stylu Halloween . Szóstoklasiści przygotowali przepiękne, wydrążone dynie, napisy na ścianach, gazetki , pająki i pajęczyny straszące w niemal każdym kącie. Sami uczniowie zadbali również o odpowiedni strój i założyli białe stroje, by upodobnić się do duchów.

    Na uznanie zasłużyły również klasy I,  II i III, które udekorowały sale liśćmi, kasztanami, szyszkami i dyniami.

    Uczniowie już teraz nie mogą się doczekać kolejnej odsłony konkursu. W grudniu tematem przewodnim będą Święta Bożego Narodzenia i Mikołajki. Zachęcamy gorąco wszystkich uczniów (i rodziców!), by zaangażowali się w następnej, zimowej edycji.

  • Zebranie Informujące dla Rodziców klas I-VI

    Zebranie Informujące dla Rodziców klas I-VI

    Zgodnie z przyjętym harmonogramem spotkań - 22 października o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej w Będkowicach odbędzie się zebranie Informujące dla Rodziców w klasach I-VI. 

    Serdecznie Zapraszamy.

  • Wycieczka do Wieliczki

    Wycieczka do Wieliczki

    W dniu 16 października 2014r. dzieci z klas 0–VI uczestniczyły w wycieczce do Wieliczki. Wrażeń było dużo, a i pogoda świetnie nam dopisała. :) Wycieczkę rozpoczęto zwiedzaniem kopalni soli w Wieliczce, gdzie spacerując podziemnymi korytarzami uczestnicy podziwiali komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. Na uczestnikach największe wrażenie wywarła Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników w soli.

    Młodsza grupa odkrywała Solilandię. To piękna podziemna kraina, pełna tajemnic - bajkowa Solilandia. Tutaj ciągle coś się działo  i nikt nie wie, co to nuda. Mali podróżnicy spotkali tu Skarbnika i  bawili się w towarzystwie wesołego soliludka . Każda spędzona chwila i każdy zrobiony krok kierował  małych odkrywców ku wspaniałej przygodzie. Mali odkrywcy udali się na interaktywny spacer z księżną Kingą przybliżający uczestnikom legendy wielickich podziemi. Podczas przejścia po solnej krainie uczestnicy poznali  tajemnicze miejsca i postacie oraz dowiedzieli  się skąd się wzięła sól w Wieliczce.

    Starsza grupa udała się w poszukiwanie podziemnego skarbu. To prawdziwa przygoda, zwiedzanie wraz z poszukiwaniem zaszyfrowanych informacji wskazujących drogę do niespodzianki. Uczniowie zwiedzali kopalnię śladami legend.  Podziemne legendy to wspaniałe opowieści, które przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Legenda o Skarbniku, który czuwa nad losem solnego skarbu, o Świętej Kindze, która ten skarb na polskie ziemie sprowadziła, o ciężkiej pracy i historii wielickich górników..

    Ta pełna niespodzianek i wyzwań eskapada przez tajemnicze wielickie podziemia podobała się wszystkim uczestnikom .

  • Ubrani w odblaskowe kamizelki

    Ubrani w odblaskowe kamizelki

    Wizyta policjantów w szkole podstawowej.

    W dniu 15 października 2014r. na zaproszenie do Szkoły Podstawowej w Będkowicach , przybyli funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Zielonkach. Uczniowie mieli okazję poznać dzielnicowego sołectwa Będkowice, którym jest ASP. Marcin Piasny. Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz  uczniowie klas O-III, a następnie uczniowie klas IV-VI. 

    Wszystkie dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem oraz  ubieraniu kasku do jazdy na rowerze.  Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania - wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

    Następnie wszyscy uczniowie zostali ubrani  przez Policjantów w odblaskowe jednolite kamizelki . Nowym strojem, który będą musiały zakładać dzieci do i ze szkoły- będzie właśnie odblaskowa kamizelka. Celem akcji jest przede wszystkim lepsza widoczność maluchów jesienią i zimą.. Październik, listopad i grudzień, to najbardziej niebezpieczny okres dla pieszych i rowerzystów. W ciemnych ubraniach i bez elementów odblaskowych są praktycznie niewidoczni dla kierowców. A co za tym idzie, są zagrożeniem. Dla siebie i innych.

    Składamy serdeczne podziękowania dla policjantów za poświęcony czas i przeprowadzenie tak interesujących lekcji .

    Fotoreportaż: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=78

  • „Pożar w szkole, czyli próbna ewakuacja”

    „Pożar w szkole, czyli próbna ewakuacja”

    W środę  15 października 2014 r. o godz.9.50 w szkole w Będkowicach  rozległ  się nagle głośny, ciągły sygnał dźwiękowy. To alarm wzywający wszystkich do opuszczenia budynku. Z biblioteki szkolnej zaczęły wydobywać się kłęby dymu.  Słychać również syrenę miejscowej OSP. W szkole trwa ewakuacja. Po chwili na sygnale przyjeżdża bojowy wóz strażacki. Wszyscy zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie  opuścili zadymiony  budynek szkoły. Meldunki o przebiegu ewakuacji , ilości ewakuowanych uczniów, dyrektorowi  , złożyli nauczyciele, a Dyrektor Oficerowi Kierującemu Akcją.

    Po opuszczeniu szkoły wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli udali się w bezpieczne miejsce na boisku szkolnym . Nie było  paniki. Wszystko odbyło się sprawnie i zgodnie w obowiązującymi procedurami. Warto podkreślić , że wszyscy wykonali zadanie z dużym zdyscyplinowaniem.

    Nasza Szkoła  od  zawsze współpracuje  z  jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach. Organizowane są prelekcje, pogadanki, pokazy, nauka udzielania pierwszej pomocy oraz Dzień Dziecka.

    Trening próbnej ewakuacji z pewnością był dla dzieci dużym przeżyciem i doświadczeniem. W ewakuacji brało udział 48 uczniów szkoły podstawowej  oraz 9 pracowników szkoły. W ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczyła jednostka  Ochotniczej Straży Pożarnej w Będkowicach, dla której ewakuowanie szkoły także było ważnym ćwiczeniem doskonalącym umiejętność prowadzenia akcji i współdziałania ze szkołą.

     Wszyscy zgodnie twierdzili, że taka próba była potrzebna, choć nigdy w przyszłości nie chcieliby wykorzystać zdobytego doświadczenia .

    Fotoreportaż: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=79

  • „Dzień Edukacji Narodowej „

    „Dzień Edukacji Narodowej „

    14 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Będkowicach uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, podczas którego odbyło się pasowanie na ucznia dzieci z klasy pierwszej oraz pasowanie na przedszkolaka.

    W obchodach święta wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy, uczniowie i rodzice. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy pierwszej oraz odział przedszkolny.

    Uczniowie w pięknych słowach podziękowali nauczycielom za trud codziennej pracy, złożyli  im życzenia i wręczyli kwiaty. Ważnym punktem uroczystości było przyjęcie pierwszoklasistów w poczet społeczności szkolnej. Pierwszoklasiści, wszystkim zgromadzonym, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz recytatorskie. Wykazali się również znajomością zasad i reguł obowiązujących w szkole. Po złożeniu ślubowania zostali pasowani na uczniów przez dyrektor szkoły - panią Jolantę Kasperczyk. Wychowawczyni klasy pierwszej, pani Katarzyna Zięba, wręczyła dzieciom dyplomy - akty pasowania na pierwszoklasistę. Bardzo miłym akcentem było też obdarowanie dzieci upominkami. Ciepłe słowa do nauczycieli, pracowników i uczniów skierował również pan Kazimierz Dobrzański – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Będkowickiej Sokolica. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy oraz życzył dalszych sukcesów w pracy  dydaktyczno-wychowawczej.

    Kolejnym punktem tej uroczystości było wręczenie medalu, kwiatów oraz dyplomu pani Cecylii Litewce, która 50 lat temu objęła pracę nauczyciela w będkowickiej szkole. Pracowała w tej placówce 42 lata, jako dyrektor 21 lat. Po ciepłych słowach uznania, odśpiewaniu doniosłego „Sto lat” - pani Cecylia opowiedziała  o pracy w tej placówce i o zmianach jakie nastąpiły w oświacie. W imieniu Stowarzyszenia oraz całej społeczności szkolnej  składamy ogromne podziękowania za trud, zaangażowanie na rzecz tej naszej placówki  oraz sołectwa Będkowice.

    Na koniec uroczystości rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla dzieci i wszystkich obecnych  gości. Gratulujemy uczniom pięknych  występów, dziękujemy nauczycielom za przygotowanie imprezy a rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

    Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna, tekst przysięgi , symboliczny moment pasowania, oraz piękny jubileusz nie pozwalają wymazać ze wspomnień tej uroczystości.

    Fotoreportaż: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=76

  • Mini- Mundial

    Mini- Mundial

    W ubiegły piątek reprezentacja naszych uczniów z klasy VI i IV wzięła udział w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Nożnej zwanego „ Mini Mundial”, który tradycyjnie już corocznie odbywa się na boisku szkolnym  w Modlnicy. Zagrały reprezentacje wszystkich Szkół Podstawowych z terenu Gminy. Po trudnej walce reprezentacja Naszej Szkoły zajęła V miejsce. Nasza drużyna- jako jedyna- była w większości dziewczęcą drużyną, a mimo to udowodniła, że potrafi walczyć z charakterem oraz, że stać ją na bardzo dużo.

    Nikt z naszych  szkolnych zawodników nie oddał punktów bez walki. Ich waleczność była mocno doceniona i pochwalona przez Panią Dyrektor Dorotę Nowak – gospodarza zawodów.

    Turniej był doskonałą  formą integracji uczniów z różnych szkół , bardzo dobrym sposobem na zapewnienie dzieciom bezpiecznego , aktywnego spędzenia wolnego czasu i niezapomnianą przygodą.

    Gratulujemy naszym zawodnikom oraz Panu Piotrowi Krybusowi, który przygotowywał drużynę.

    Serdeczne podziękowania kierujemy również do organizatorów turnieju za zaproszenie i miłe przyjęcie podczas całych zawodów.

    Fotoreportaż: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=77

  • Och, co to był za dzień - „Dzień Koloru Pomarańczowego”

    Och, co to był za dzień - „Dzień Koloru Pomarańczowego”

    W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy tzw. „Kolorowy kalendarz”,  czyli harmonogram wydarzeń, które obchodzić będziemy zainspirowani wybraną barwą. Inaugurację kolorowych uroczystości rozpoczęliśmy  10 października - Święto koloru pomarańczowego. Witając jesień w naszej szkole  - ogłosiliśmy konkurs na  najbardziej pomarańczowy i ciekawy strój w kolorach pomarańczy. W tym dniu wszystkie dzieci , nauczyciele, i  rodzice przebrani byli  w pomarańczowe stroje. Wiele wydarzeń, które miały miejsce w tym dniu były zabarwione na ten właśnie kolor.   Po ocenie jury zwołaliśmy pomarańczowy apel, podczas którego wręczono dyplomy i nagrody. Każdy w tym dniu zasmakował owocu pomarańczy ,oraz pomarańczowych łakoci.

    Oto wyniki naszego konkursu:

    Najbardziej pomarańczowym uczniem-przedszkolakiem okazała się Milenka Rusek, a w kategorii klas I-VI pomarańczowe I miejsce zdobyła Małgosia Piątkowska. Wyróżnieni zostali: Patrycja Derwisz, Agata Dziadur, Szymon Rosiński  . W kategorii pomarańczowa klasa -Miejsce I zdobyła klasa VI, a wyróżniona została klasa IV.

    W tym dniu  w całej  szkole panował  bardzo pomarańczowy, radosny  nastrój. Nawet wystrój poszczególnych klas zdumiewa pomysłowością. Wiszące u lamp suszone plastry pomarańczy, czy bałwanek  wykonany  z pomarańczowych dyń  udowodnił, że dzieci  znają  znaczenie koloru pomarańczowego . Bo kolor pomarańczowy to kolor- optymizmu, radości ,siły i energii twórczej. I tą właśnie twórczością  i kreatywnością wykazali się wszyscy uczestnicy konkursu.

    Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za tak aktywny udział w akcji. Dzień ten sprawił wszystkim wiele radości , zadowolenia i na długo zapadnie w naszej pamięci.

    fotoreportaż:  http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=75

  • Nie wyrzucaj! Zbieramy nakrętki dla Oli

    Nie wyrzucaj! Zbieramy nakrętki dla Oli

    PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI I ZBIERAJ RAZEM Z NAMI WSZELKIEGO RODZAJU NAKRĘTKI PLASTIKOWE.
    Uczniowie szkoły podstawowej w Będkowicach zbierają nakrętki do pojemników ustawionych na korytarzach szkolnych.
    Cały zysk z prowadzonej akcji zostanie przekazany rodzinie Oli Januchty, która  urodziła się w 25 tyg. ciąży 15.06.2005.  Zdiagnozowano u niej posocznicę, retinopatię obu oczu, dysplazję płucno- oskrzelową, krwawienie dokomorowe II stopnia. Przez 2 miesiące  nie oddychała samodzielnie i nikt nie dawał jej szans na przeżycie.

    Aktualnie Ola ma 9 lat jest dzieckiem z czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. Dzięki dotychczasowej intensywnej rehabilitacji stan zdrowia Oli cały czas się poprawia. Rozumie  wszystko co do niej się mówi, komunikuje swoje potrzeby, zaczyna mówić  i siadać. Nadal jednak potrzebuje kompleksowej rehabilitacji, która niezbędna jest do dalszego rozwoju. Koszt rehabilitacji wynosi około 5 tys. zł miesięcznie, dlatego  rodzina zwraca się o pomoc poprzez zbieranie zakrętek. Zebrane nakrętki pozwolą w części sfinansować koszt rehabilitacji.

    Dziękujemy serdecznie wszystkim , którzy włączyli się w zbiórkę i zachęcamy pozostałych uczniów, rodziców i mieszkańców do udziału w tym charytatywno-ekologicznym przedsięwzięciu.

  • Warsztaty grafiki komputerowej

    Warsztaty grafiki komputerowej

    Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica” zaprasza na warsztaty grafiki komputerowej do Szkoły Podstawowej w Będkowicach pt.

    „Twórcza magia w Twoim komputerze”czyli CorelDraw dla dzieci.

    Organizowane w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Wielka Wieś w zakresie  edukacji.

    Cyfrowa sztuka w nowoczesnym wydaniu, rozwijająca umiejętności informatyczne i wyobraźnię. Poznanie tajników grafiki komputerowej poprzez wykonanie konkretnych i praktycznych projektów.

     

    • po pierwsze cyfrowe malowanie za pomocą tabletu graficznego,
    • po drugie wektorowy zawrót głowy,
    • po trzecie rastrowe manipulacje na zdjęciach,
    • po czwarte publikacje w internecie,

    Zapraszamy do udziału uczniów kl 0-6 szkoły podstawowej.  Zajęcia dwa razy w tygodniu w  każdy czwartek i piątek w godzinach 16.00- 17.00.

    Zapisy w sekretariacie Szkoły tel. 124193429

     

     

  • Dzień Chłopaka

    Dzień Chłopaka

    30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka, dziewczęta z naszej szkoły  nie zapomniały o tym jakże ważnym święcie. Chłopcy tego dnia mogli poczuć się wyjątkowo - były życzenia, drobne prezenty, śpiewy i uściski. Podczas przerw dało się wyczuć radosną atmosferę.                                                     

    Wszystkim chłopcom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia.

  • Jesienne inspiracje

    Jesienne inspiracje

    W sadzie i ogrodzie właśnie nadszedł czas jesiennych zbiorów. Dzieci z oddziału przedszkolnego ,korzystając z obfitości warzyw i owoców chętnie poznają ich właściwości na zajęciach. "Dary jesieni" poznajemy wszystkimi zmysłami: oglądamy, wąchamy, dotykamy i smakujemy. Prócz tego nasze pomysłowe przedszkolaki znalazły jeszcze jedno zastosowanie dla niedocenianego, pospolitego ziemniaka .Mianowicie postanowili nadać mu " drugie życie" tworząc z niego niesamowite " zwierzaki - dziwaki" dając jednocześnie upust swojej fantazji i kreatywności.

    Uczniowie naszej Szkoły udowadniają każdego dnia, że  jesień  wcale nie musi być nudna - jesienne kolory, dary jesieni oraz jesienne pląsy to temat przewodni zajęć. W programie przeprowadzamy różnorodne prace plastyczne inspirowane jesienią,  zabawy muzyczne i  integracyjne .  Dzieci przy użyciu warzyw, kasztanów, żołędzi , czy kolorowych liści tworzą prawdziwe cudeńka.

    Witając  jesień w naszej Szkole ogłaszamy dzień koloru pomarańczowego  - który odbędzie się 10 października.

    Natomiast  już  20 października zostanie rozstrzygnięty konkurs na  najciekawiej przystrojoną  salę – oczywiście w kolorach jesieni.

    Na zwycięską klasę czekają ciekawe nagrody.

    GALERIA JESIENNYCH INSPIRACJI: http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=74

           

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego

             16 września 2014r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Każdy uczeń naszej szkoły miał prawo oddać głos na jednego z kandydatów. Powołano Szkolną Komisję Wyborczą, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów, składała się ona z uczniów i nauczyciela. W dniu głosowania panowała niezwykła atmosfera.

     

     

    Wyniki głosowania:

    • Przewodnicząca – Wiktoria Rusek (kl. VI)
    • Zastępca przewodniczącego – Anna Wieczorek (kl. VI)
    • Skarbnik – Agata Dziadur (kl. IV)

                                                                                                                               Serdecznie GRATULUJEMY nowym członkom Samorządu Uczniowskiego!!

                                                                                                                               Opiekun Samorządu Uczniowskiego – Anna Zadęcka, Anna Wiecheta- Rzepczyńska.

  • Bezpieczeństwo najważniejsze…

    Bezpieczeństwo najważniejsze…

    Dnia 23 września uczniowie klasy pierwszej mieli okazję uczestniczyć w zajęciach realizowanych w ramach projektu.”Bezpieczne Szelki „ ,organizowanych przez pracowników firmy Schell w  Modlnicy. Pierwszoklasiści  mieli możliwość przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa jakie obowiązują pieszych na drodze. Na początku spotkanie to miało formę  krótkiego wykładu poprowadzonego przez pana Policjanta, natomiast później uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności podczas  zabaw. Na zakończenie warsztatów Każdy z uczniów  otrzymał zgodnie z nazwą projektu odblaskowe bezpieczne szelki, odblaskowe opaski i inne „bezpieczne” gadżety, które z pewnością poprawią ich bezpieczeństwo i widoczność każdego dnia w drodze do szkoły.

    Zobacz reportaż fotograficzny http://spbedkowice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=73

  • „ Owoce i Warzywa w Szkole”

    „ Owoce i Warzywa w Szkole”

    Miło nam poinformować, że Nasza szkoła przystąpiła do programu „Owoce i Warzywa w Szkole”.

    Cel programu

    Program „Owoce i warzywa w szkole” skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III. Celem programu „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

    Program „Owoce i warzywa w szkole” jest programem Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej uruchomionym przez Komisję Europejską. Finansowany jest w 75% z budżetu Unii Europejskiej oraz w 25% z budżetu krajowego. W Polsce programem administruje Agencja Rynku Rolnego.

    Dzieci w ramach programu otrzymują świeże owoce – jabłka, gruszki, warzywa – marchew, słodką paprykę, rzodkiewkę oraz soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne. Jednorazowo każdy uczeń otrzymuje jeden produkt owocowy i jeden produkt warzywny. Uczniowie otrzymują produkty dojrzałe, zdrowe, przygotowane do bezpośredniego spożycia. Nie zawierają one dodatku soli, tłuszczu, cukru lub substancji słodzących.

    Od października w ciągu 10 tygodni uczniowie klas 0--III będą otrzymywać owoce i warzywa. Kolejny okres udostępniania owoców przypadnie na II półrocze.

  • „Proszę wstać, sąd idzie!”

    „Proszę wstać, sąd idzie!”

              22 września 2014 roku nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznania  Anny Marii Wesołowskiej, znanej wszystkim  z programu telewizyjnego pokazującego rozprawy sądowe.

    Pani Wesołowska jest sędziną z ponad 30-letnim stażem i w trakcie spotkania, które odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Modlnicy,  opowiadała uczniom o bezpieczeństwie w świecie realnym i wirtualnym. Niezwykły gość opowiadał o sprawach prowadzonych przez siebie na sali rozpraw i w odwołaniu do autentycznych historii zachęcał wszystkich nie tylko do przestrzegania prawa, ale także do wzajemnej życzliwości.

     

    Uczennica naszej szkoły – Ania Wieczorek z klasy VI – miała możliwość założenia togi sędziowskiej i łańcucha z wizerunkiem orła.

    Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów i wspólną fotografią z sędzią. Z pewnością osoba pani Anny Marii Wesołowskiej zapadła wszystkim w pamięć, a opowiadane historie zachęciły do wzorowego zachowania w szkole, w domu i na ulicach.

           

  • Ze szkoły Podstawowej w Będkowicach w ŚWIAT…

    Ze szkoły Podstawowej w Będkowicach w ŚWIAT…

            Miło nam poinformować, że w Szkole Podstawowej w Będkowicach 25 września 2014 rozpoczniemy realizację projektu pt. Co kraj to obyczaj (When in Rome, do as the Romans do), który otrzymał dofinansowanie Programu English Teaching w ramach konkursu Small Grants 2014 z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i NIDA. Zdobycie grantu było możliwe dzięki współpracy organu prowadzącego szkołę Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Będkowickiej "Sokolica" z ambasadorką tego programu panią Anną Krzemińską-Kaczyńską.

     

    Realizowany projekt w różny sposób skupiać będzie uczniów, nauczycieli, rodziców oraz innych partnerów lokalnych wokół jednego wspólnego celu: nauki języka angielskiego prowadzonej w ciekawych, nieszablonowych formach. Autorka projektu wraz z nauczycielką języka angielskiego SP w Będkowicach panią Anną Wiecheta-Rzepczyńską będą organizowały regularne zajęcia z języka angielskiego, zajęcia tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz dwudniowy obóz językowy dla uczniów klas IV i VI oraz kilku uczniów z Gminy  Wielka Wieś. Na zajęciach prowadzonych tylko w języku angielskim będą wykorzystywane pomoce dydaktyczne typu Crocopen, nowoczesne technologie  i gry dydaktyczne.

         Oprócz prowadzonej aktywnymi metodami  nauki języka angielskiego, uczniowie będą mieli okazję m.in. odkryć piękno Karaibów, Morza Śródziemnego, Wysp Brytyjskich okiem ucznia „płynącego” na statku pasażerskim Princess Cruises za sprawą pani Anny Krzemińskiej-Kaczyńskiej, która od 2006 roku pracuje jako nauczyciel w tej amerykańskiej kompanii .  Kolejne spotkanie tematyczne będzie dotyczyło Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. Wraz z native speaker`ami ze Stanów Zjednoczonych uczestnicy projektu będą świętowali w iście amerykańskim stylu: przy pysznym indyku i ciekawych grach dotyczących kultury i zwyczajów Stanów Zjednoczonych.

    Uczestnicy projektu spotkają się również  z uczniami z międzynarodową maturą z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, którzy uczą się w j.angielskim i realizują ciekawe pasje. Opowiedzą uczniom SP w Będkowicach w jaki sposób język angielski otwiera im drzwi do wiedzy, przyjaźni i świata. Nietuzinkowe spotkanie będzie miało miejsce wiosną 2015 roku. Zawita do szkoły w Będkowicach nauczycielka geografii Mamta Kanti Kumar z New Delhi, która w j.angielskim będzie opowiadała o zwyczajach i tradycjach swojego kraju. Uczniowie będą mieli możliwość nauczenia się ubierania sari oraz układania holi na powitanie.  Aktywni uczestnicy projektu będą mieli okazję wziąć udział w dwudniowym obozie językowym w WorldLINK Centre w Śledziejowicach. Będzie miał on za zadanie przygotowanie uczniów do intensywniejszego otwarcia się na język angielski. Zorganizowany konkurs oraz opisy wszystkich zaplanowanych i zrealizowanych działania będą sukcesywnie umieszczane na stronie SP w Będkowicach, a efekty pracy uczestnicy projektu zaprezentują podczas Dni Będkowic w czerwcu 2015 roku.

    To co eksperci zewnętrzni już docenili w proponowanym projekcie „Co kraj to obyczaj” to chęć przybliżenia uczestnikom projektu kultury krajów anglojęzycznych, pokazanie  iż  warto znać język angielski,  gdyż sporo rzeczy czeka na nich w wielkim świecie. Może dzięki dodatkowej nauce języka i uczestnictwie w projekcie któreś z dzieci w przyszłości zda międzynarodową maturę lub wyruszy w podróż z Princess Cruises. Wszystkim uczestnikom projektu oraz nauczycielom gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

                             

    Autorka projektu – rejs po Karaibach

    z Princess Cruises

  • Zajęcia Zumby dla rodziców

    Zajęcia Zumby dla rodziców

    Drodzy Rodzice!

    W ramach wzajemnej  integracji ,  zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli , młodzież na profesjonalne zajęcia , wśród których  nie zabraknie energetycznej i niezwykle pozytywnej Zumby.    W końcu, w zdrowym ciele, zdrowy duch!  A im więcej pozytywnej energii w rodzicach, tym większa radość w całej rodzinie.  ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ W CZWARTKI  O GODZ.20:00 W NASZEJ SZKOLE. .  KOSZT JEDYNE  20 ZŁ /MIESIĄC 

strona: