Wizja i misja

Wizja i misja Szkoły Podstawowej w Będkowicach

WIEDZA  - KREATYWNOŚĆ – WYCHOWANIE

WIZJA Z MISJĄ SZKOŁY

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
/Konfucjusz/

Zapewniamy naszym uczniom wysoki poziom edukacji w przyjaznym, bezpiecznym, stymulującym rozwój środowisku. Analizując współczesne potrzeby uczniów przekazujemy im wiedzę
i umiejętności, które będą stanowiły solidne podwaliny pod ich dalszą edukację oraz dorosłe życie. Kształtujemy poczucie własnej wartości, wiary w siebie i swoje możliwości. Uczniowie są naszymi partnerami – wspólnie działamy na zasadzie wzajemnego szacunku i tolerancji.

Nasze cele:

Rozwijanie wszechstronnego zainteresowania uczniów,

Odkrywanie wspólnie z uczniami tajemnic otaczającego nas świata, z uwzględnieniem  bliskiego                                     kontaktu z kulturą i sztuką,

Zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej,

Wychowywanie uczniów w zgodzie z zasadą: każdy jest niepowtarzalny,

wspÓłpraca w grupie – czynne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności,

Jasno sprecyzowany plan – pielęgnowanie uniwersalnego systemu wartości.

Fundamenty, to te elementy konstrukcyjne, bez który nie istnieje żaden budynek.  Jednakże tylko odpowiednie fundamenty stanowią podstawę trwałego i solidnego domu. Dla naszej szkoły to najważniejsze podłoże stanowi hasło: „WIEDZA – KREATYWNOŚĆ – WYCHOWANIE”,  które przyświeca zarówno misji szkoły, jak i jej wizji.

WIEDZA

„Wiedza nie opiera się wyłącznie na prawdzie, także na błędach.”
/Carl Gustav Jung/

W naszej szkole stwarzamy optymalne warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, dbamy o jego wykształcenie i wychowanie. Ogromny nacisk stawiamy na indywidualne podejście, czego wynikiem są małe klasy. Dbamy także o bliski kontakt z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Podczas zajęć wykorzystujemy nowoczesne narzędzia multimedialne. Staramy się rozwijać zdolności
i aspiracje uczniów na różnych płaszczyznach edukacyjnych – począwszy od przedmiotów obowiązkowych, a kończąc na dodatkowych.

KREATYWNOŚĆ

"Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie i dobra zabawa."
/Mary Lou Cook/

Każdemu dziecku stwarzamy właściwe warunki bezpiecznego, zrównoważonego rozwoju poprzez zaoferowanie mu dostępu do innowacyjnych zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych. Wzmacniamy jego kreatywność, zdolności komunikacyjne  oraz umiejętność współpracy w grupie.
Nasze klasy mają dostęp do Internetu, a wykwalifikowana kadra pedagogiczna wprowadza nowoczesne narzędzia oraz pomoce dydaktyczne.

WYCHOWANIE

„By wierzyć w siebie, muszę mieć kogoś, kto we mnie uwierzy.”
/Stefan Florian Garczyński/

Szkoła Podstawowa w Będkowicach jest wspólnotą uczniów, nauczycieli i rodziców.  Czuwamy nad rozwijaniem i pielęgnowaniem indywidualności i niepowtarzalności każdego dziecka. Uczymy przestrzegania wszelkich zasad, które leżą u podstaw kształtowania osobowości młodego człowieka. Zapewniamy naszym uczniom radosny, wszechstronny, zdrowy i bezpieczny  rozwój. Uczymy kochać środowisko przyrodnicze, naszą kulturę i tradycje. Naszym priorytetem jest dobro ucznia, dlatego też przygotujemy go do odniesienia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami. Nad rozwojem oraz wychowaniem czuwa kompetentna, zaangażowana i odpowiedzialna kadra pedagogiczna. Razem z rodzicami wspieramy każde dziecko w poszukiwaniu własnej drogi edukacyjnej. Ponadto, rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły, są partnerami w podejmowaniu różnorodnych działaniań.

Szkoła Podstawowa w Będkowicach zapewnia bezpieczne, przyjazne, troskliwe otoczenie, w którym każde dziecko jest znane, rozpoznawane i lubiane. To wszystko sprawia, że w naszej szkole dajemy szansę każdemu dziecku na pełne wykorzystanie drzemiącego w nim potencjału.

Nasz absolwent:

- posiada kulturę osobistą, wrażliwość i szacunek dla drugiego człowieka,
- potrafi w praktyce zastosować zdobytą wiedzę,
- jest odpowiedzialny za siebie i innych,
- potrafi dokonywać mądrych wyborów i przewiduje ich skutki,
- ma poczucie własnej wartości,
- umie sprawiedliwie oceniać siebie i innych,
- umie współpracować innymi,
- jest otwarty i życzliwy, czym wzbudza zaufanie i szacunek innych.

Cele wynikające z misji i wizji szkoły:

- szkoła realizuje podstawy programowe i gwarantuje osiągnięcia standardów wymagań,

-  szkoły służą wszechstronnemu rozwojowi ucznia, przygotowaniu go do życia i podejmowania kolejnych zadań          edukacyjnych,

- szkoła wspiera osiąganie przez uczniów sukcesu edukacyjnego,

- szkoła oferuje uczniom możliwość uczestnictwa w szerokiej gamie zajęć pozalekcyjnych,

- relacje między uczniami uwzględniają ich prawa i obowiązki, oparte są na dialogu i zaufaniu

- szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego,

- szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym,

- szkoła promuje swoje osiągnięcia i dba o swój wizerunek w środowisku lokalnym poprzez stronę internetową i portale społecznościowe.