Wiadomości

Jak działamy Nasze zasady

Nasze zasady

Hasło naszej szkoły brzmi:   WIEDZA - KREATYWNOŚĆ - WYCHOWNIE

Realizując  misję naszej szkoły  koncentrujemy się na trzech podstawowych elementach:

1. MAŁA KLASA - MĄDRA KLASA

    Zespoły  klasowe  w naszej szkole  liczą od 6 do 12 uczniów. Obecnie w  większości szkół klasy są coraz liczniejsze  i trudnym, dla pedagoga, zadaniem, jest utrzymać kontrolę nad uczniami, przeprowadzić sprawnie interesującą  lekcję, utrwalić materiał zgodny z wymaganiami podstawy programowej,  zachować dyscyplinę i autorytet.

W naszej szkole klasa liczy zawsze do  12 osób i  dlatego jest wolna od zagrożeń, występujących w dużych szkołach.  Dzięki małej liczbie uczniów, możemy tak kształtować zajęcia, by wszystkie dzieci w klasie były aktywne.  Przy małej liczbie dzieci można sprawdzić i ocenić  wynik pracy każdego z uczniów , a nauczyciel ma możliwość  korekty umiejętności dzieci na bieżąco, w toku lekcji. W małym zespole klasowym  niewiele jest  sytuacji    powodujących   konflikty ,a te,  które  się pojawią , zostają zażegnane  w zarodku.

Grupa do 12 osób umożliwia dzieciom wspólną naukę  z uczniami o różnorodnych zainteresowaniach. Możliwe jest także tworzenie takich sytuacji gdzie „wygrywa” cała grupa. Nie jest to możliwe w licznym zespole  klasowym,  gdzie nacisk kładzie się  na „indywidualny sukces .

2. KREATYWNY NAUCZYCIEL – POSZUKUJĄCY UCZEŃ

     Kryzys w oświacie spowodował , że o  pracę w naszej szkole ubiega się często kilkadziesiąt osób na jedno stanowisko. To komfortowa sytuacja, która pozwala  swobodnie nam zapraszać do współpracy najlepszych pedagogów, wychowawców  z prawdziwego zdarzenia.

Dla takich nauczycieli ten zawód to prawdziwe powołanie  , chcą aktywnie pracować z dziećmi, a bycie nauczycielem jest postawą życiową a nie pracą od dzwonka do dzwonka.
Jesteśmy przekonani, że tylko zadowoleni ze swojej pracy nauczyciele potrafią przekazać swój entuzjazm uczniom. Nasi pedagodzy nie tylko pracują z ogromną pasją, ale także  tworzą wspierający się i zaangażowany zespół.

W szkole rozwijają się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele , a w naszej placówce jest to widoczne  w postaci wymiernego  progresu zarówno tych, którzy są uczeni jak i tych, którzy nauczają. Nauczyciele  poszerzają wykształcenie uczestnicząc w kursach , zdobywają  kolejne stopnie awansu zawodowego, legitymują się  tytułami egzaminatorów  OKE.

Ich wszechstronny rozwój wyzwala  pomysły , które przekształcają się na efektywność naszej szkoły.

3. WYCHOWANI, ABY IM BYŁO DOBRZE I Z NIMI BYŁO DOBRZE

    Współcześnie problemem zaczyna być nie tyle brak zajęć pozalekcyjnych, co ich nadmiar.

W naszej praktyce doskonale sprawdza się wybór jako priorytetów w zajęciach dodatkowych: język angielski, matematyka, pływanie. Dlaczego takie zajęcia?

Język angielski – oprócz ewidentnej korzyści, jaką jest znajomość języka obcego, współczesny sposób uczenia angielskiego wydatnie pomaga nie tylko w rozwiązaniu zadań językowych na lekcji, ale daje podstawy dobrego wyniku w części  językowej testu klas VI (obowiązkowa trzecia część  wejdzie w życie od roku szkolnego 2014/15). Język angielski - to język współczesnego świata i bez niego  nie sposób wyobrazić sobie choćby wyjazdu na zagraniczne wakacje. Nie trzeba zresztą wyjeżdżać, żeby spostrzec jego  ważną funkcję  - język  angielski jest przecież językiem Internetu.

Matematyka – rozwija umiejętności logicznego myślenia, zwłaszcza w zakresie analizy i syntezy – te elementy są ważne dla kreatywności i przedsiębiorczości, a poza szkołą znajomość matematycznych prawideł  także  pełni istotną rolę. Ekonomia jest ściśle związana z naszym życiem, wpływa w różnorodnej formie , na nasz zwykły dzień. Sprawny proces nauczania  matematyki pozwala na poruszanie się w świecie codziennej ekonomii. Dzięki niej potrafimy przeliczyć choćby zasady kredytu, reklamowanego, jako najtańszy na rynku.

Pływanie  - Aktywność fizyczna zapewnia harmonijny rozwój dorastającego człowieka. Pływanie jest sportem ogólnorozwojowym, pomocnym w korekcie wad postawy i przy tym jest  mało inwazyjna dyscypliną sportową. Poza szkołą to umiejętność dająca nie tylko wiele przyjemności, ale także ratująca życie.

 

 Tworzymy szkołę i przedszkole, rozumiane nie tylko jako budynek, ale także jako społeczność, dla dzieci z Będkowic, Bębła, Czajowic, Kobylan. Warto do nas zajrzeć, umówić się, zobaczyć codzienną pracę. Jesteśmy przekonani, że szkoła przyjazna dla naszych dzieci, jest dobra również dla Twojego dziecka.

Dyrektor Szkoły oraz Zarząd Stowarzyszenia
    Miłośników Ziemi Będkowickiej „Sokolica”